Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • 1 miesiąc temu...

Zaparowane okna to problem znany większości. Borykamy się z nim szczególnie w okresie wiosennym i jesienno-zimowym. Wówczas bowiem mamy do czynienia ze znacznymi różnicami dobowymi temperatur oraz zwiększoną wilgotnością powietrza. 

Należy jednak pamiętać, że skraplanie pary wodnej to zupełnie naturalny proces fizyczny. Codziennie sami przyczyniamy się do jej powstawania wykonując takie czynności takie jak: gotowanie, pranie czy prasowanie. Zwiększeniu ulega wówczas ilość pary wodnej i  prawdopodobieństwo jej wykroplenia. Wykraplanie się pary wodnej na powierzchni szyby następuje z kolei na skutek niższej lub równej  temperaturze powierzchni szyby i temperaturze tzw. punktu rosy dla danej wilgotności względnej powietrza. Z uwagi na fakt, że przyczyn tego zjawiska należy szukać w nadmiernej wilgotności powietrza oraz złej wentylacji w pomieszczeniu, istotne jest przestrzeganie zasad prawidłowego dopływu świeżego powietrza do pomieszczeń. 

Tym bardziej, że trzeba sobie zdawać sprawę, że zwiększony poziom wilgotności w mieszkaniu wpływa negatywnie na nasze zdrowie  powodując m.in.: powstawanie pleśni na ścianie wokół okien, która może prowadzić do uszkodzenia konstrukcji budynku i zniszczyć wyposażenia domu, powstawanie nieprzyjemnego zapachu w domu, choroby dróg oddechowych czy rozkojarzenie.

Konieczne jest więc zadbanie o prawidłowy poziom wilgotności w mieszkaniu. Zalecana wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna wynosić 40-50 %. Aby zapewnić jej  właściwy poziom bardzo istotna jest przede wszystkim odpowiednia wentylacja grawitacyjna lub wymuszona, która powinna zostać odpowiednio zaprojektowana do danego pomieszczenia, budynku. Uzupełnieniem może być odpowiedni system okuć umożliwiający również przez szczelinę między ramą a skrzydłem cyrkulację powietrza i zmniejszający prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska skraplania się pary wodnej. 

Współczesne okna to produkty wysokiej jakości, wyróżniające się parametrami, które odpowiadają europejskim standardom. Wyposażone są w nowoczesne okucia decydujące o płynności obsługi i użytkowaniu stolarki. Okucia zapewniają również lepszą wentylację dzięki dodatkowej pozycji uchylnej służącej jako tzw. „przewietrzanie szczelinowe”. Funkcja mikrowentylacji zintegrowana z nożycą pozwala na  ustawienie klamki w pozycji 45°. W takim wypadku ułatwiona jest prawidłowa cyrkulacja powietrza i ograniczone jest prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska skraplania się pary wodnej. W przypadku produktów DRUTEX mikrowentylacja w rozwórce jest standardowym elementem wyposażenia okna.

Z myślą o kwestiach prawidłowej cyrkulacji powietrza i uniknięci problemu zaparowanych szyb ważne jest również, aby przy zakupie stolarki należy dobrać odpowiednią szybę zespoloną oraz szukać zespolenia z ciepłą ramką tj. najlepiej z ramką tworzywową, która w znaczny sposób eliminuje mostek termiczny, co powoduje, że  moment wyroszenia na obrzeżach szyby jest zminimalizowany.

Na rynku jest wiele ramek dystansowych jednak parametry techniczne i cieplne różnych typów ramek znacznie od siebie odbiegają. Ramka aluminiowa jest materiałem o małej izolacyjności cieplnej i każdy inny rodzaj ramki (stalowa lub tworzywowa) gwarantuje lepsze parametry cieplne, ponieważ roszenie pojawia się później niż w przypadku aluminium.

Ultraciepła ramka Swisspacer Ultimate, dostępna w produktach DRUTEX S.A, europejskiego lidera w produkcji okien, pozwala nie tylko zaoszczędzić energię, lecz również zapewnić zdrowy i komfortowy mikroklimat w pomieszczeniach. Temperatura okna od strony pomieszczenia na styku ramy i szyby zespolonej podnosi się, dzięki czemu zjawisko kondensacji pary wodnej na obrzeżach szyby w okresie zimowym jest ograniczone. Tym samym spada ryzyko powstawania szkodliwej dla zdrowia pleśni. Dodatkową korzyścią ze stosowania ramki Swisspacer Ultimate jest fakt, że ramka nie wywołuje nieprzyjemnego uczucia zimna przy dotknięciu ręką. Nowoczesna ramka to również odpowiedź na najnowsze trendy w zakresie wzornictwa. Bogata gama kolorystyczna ramek obejmuje aż 17 odcieni, dzięki czemu można dobrać element optymalnie dopasowany do kolorystyki całego okna. Ponadto, okna wyposażone w nowoczesną ramkę są odpowiedzią na zaostrzające się wymogi w zakresie energooszczędności. Certyfikowana przez Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt ramka Swisspacer Ultimate posiada najlepszą na świecie wartość liniowego współczynnika Psi (ψ). Dzięki swoim doskonałym właściwościom termicznym obniża współczynnik przenikania ciepła dla okna aż o 12%!

Jednym ze sposobów na zapobieganie wystąpienia pary wodnej na oknach w pomieszczeniach takich jak kuchnia i łazienka jest również stosowanie specjalnych nawiewników. Istnieje możliwość wyboru spośród oferty nawiewników higrosterowanych, a więc sterowanych automatycznie, ciśnieniowych  oraz sterowanych ręcznie. Ich celem jest regulowany przepływ powietrza przy zamkniętych oknach.

O zaparowanych oknach można zapomnieć. Ważne, żeby zwracać uwagę na specyfikację okien, na które się decydujemy, bo jak zawsze diabeł tkwi szczegółach.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...