Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

DOROTKA / Dom na 5-kę


BRAMER

Recommended Posts

 • 2 tygodnie temu...
Fajny domek. odpisuję Ci choć ja wybrałam duzo mniejszy. Opisuję....bo chłowiek tak czeka na odpowiedź... icon_biggrin.gif
Śliczniuni, ale dla mnie osobiście zbyt duży biorąc pod uwagę zagospodarowanie poddasza a innej opcji sobie nie wyobrażam zważywszy na wykończenie dachu , balkon itp.
Link to postu
Rysunek ładny. tylko nie podają klasy E....

Enerochłonny dom ( high-energy house - HEH) to budynek ocieplany, z centralnym systemem ogrzewania, z cyrkulacją wody użytkowej, zapotrzebowanie na ciepło powyzej 70kWh/m2 rocznie
Energooszczędny dom (low-energy house - LEH) to budynek, w którym roczne zapotrzebowanie na ciepło jest niższe od 70 kWh/m2. Kluczowymi cechami takich domów są dobra izolacja cieplna, zredukowane mostki cieplne, szczelność i kontrolowana wentylacja z odzyskiem ciepła.

Pasywny dom (passive house - PH) to budynek, w którym zapotrzebowanie na ciepło jest tak niskie, że można zrezygnować z centralnego systemu grzewczego bez utraty komfortu. W przypadku Niemiec (a w przybliżeniu również Polski) oznacza to, że roczne zapotrzebowanie na ciepło jest niższe od 15 kWh/m2. Dzięki skutecznemu wykorzystaniu z energii elektrycznej, całkowite zapotrzebowanie na energię (wraz z energią elektryczną i ciepłą wodą) wynosi poniżej 40 kWh/m2.

Samowystarczalny dom (self-sufficient house - SSH) nie potrzebuje żadnych dostaw energii z zewnątrz, poza promieniowaniem słonecznym czy wiatrem.

....może dlatego, że nie mieści się nawet HEH-u....
Link to postu
Energooszczędny dom (low-energy house - LEH) to budynek, w którym roczne zapotrzebowanie na ciepło jest niższe od 70 kWh/m2. Kluczowymi cechami takich domów są dobra izolacja cieplna, zredukowane mostki cieplne, szczelność i kontrolowana wentylacja z odzyskiem ciepła.Doprowadzę go do tego stanu. Postaram się. Też wolę wydać na budowę trochę więcej (w końcu nazywa się to inwestycja!!!) lecz z głową i rozwagą, a nie niepotrzebnie, ażeby potem płacić mniejsze rachunki.

Uważam, że domy pasywne to bardzo dobra inwestycja, na pewno będą bardzo oszczędne, tylko taki z nimi problem, że trzeba miec odpowiednią działkę koniecznie z wejściem od północy, żeby południe oświetlało słoneczko, a tam dużo okien na ogród. Jak się ma działkę z wejściem od południa ciężko znaleźć odpowiedni projekkt w ogóle, nie tylko pasywny, bo ten odpada zupełnie. Poza tym wg. mnie dom musi jakoś wyglądać, musi spełniać choc troszkę Twoje wyobrażenia, marzenia.
Link to postu
 • 1 miesiąc temu...
Witam,

Właśnie kupuje ten projekt i po kilku zmianach będzie dobrze. Super na działkę z wjazdem od południa, odpowiednio rozmieszczone pomieszczenia (salon i jadalnia nasłonecznione), taras na słońcu. Budowę rozpocznę w przyszłym roku.
Link to postu
 • 7 miesiące temu...
Jest już projekt Dorotka 2 z dachem dwuspadowym. Dla mnie dużo lepsze rozwiązanie, bo oprócz prostej konstrukcji, zyskuje się sporo powierzchni na poddaszu. Poza tym zgadzam się że to rewelacyjny projekt na działkę z wjazdem od południa.

Mam tylko wątpliwości czy nie będzie kłopotów z ogrzaniem domu. Pięknie wygląda przestrzeń salonu, ale pustka nad nim ma tez swoje wady? Czy macie jakieś doświadczenia?

A może ktoś zaczął już budowę Dorotki?
Link to postu
 • 11 miesiące temu...
Dorotka jest bardzo ładna na zewnątrz a po adaptacji wnętrza wadłóg mojego pomysłu adaptaci znacząco zmniejszy się metraż korytarzy zyskując miejsce na elemęty instalacji solarnej, cwu oraz CO. Chcąc uzyskać w miare energooszczędny dom zrezygnuje z wykuszy robiąc tym samym miejsce na solary...
Link to postu
 • 3 tygodnie temu...
 • 4 lata temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Gość jacek
   Cóż, pompa IVT 17 kw powietrzna. Niezawodna! Każdy sezon to pewna awaria, usterka - można na niej polegać pod tym względem. Co ciekawe zawsze nawala gdy mają iść tęgie mrozy. Ratuje mnie gaz dwa razy droższy niż w tamtym roku. OMIJAJCIE IVT lub BOSH, który to ma teraz IVT. Pompę mam 6 lat - masakra, najgorszy zakup i inwestycja w moim domu.
  • Tak, kacze schody są strome i niewygodne i z tego co rozumiem one są zamontowane na stałe. Korytarz ma maks. 120cm więc jeśli chcę korzystać z otworu w suficie schody muszą być składane, ewentualnie zsuwane ze ściany. Inaczej nie można byłoby przejść przez wiatrołap do pomieszczeń na parterze.   Tak, dach jest dwuspadowy. Raczej nie chcę budować schodów zewnętrznych. Pogoda w naszym kraju jest jaka jest, a wychodzenie w chłodzie czy deszczu na dwór, by dostać się na parter nie jest zbyt zachęcająca. Natomiast, jeśli chciałbym w przyszłości zrobić odseparowaną od reszty budynku część mieszkalną, to jest to bardzo dobra propozycja.   W poście #4 zamieściłem szkic (raczej niezbyt udany) rozmieszczenia części pomieszczeń, który z grubsza obrazuje sytuację. Drugim rozwiązaniem, nad którym się zastanawiałem to wybicie otworu (w korytarzyku ze schodami do piwnicy) od strony drzwi kuchennych i poprowadzenie schodów (żelbetowych/drewnianych?) oraz wybicie dziury w stropie. Natomiast nie wiem, czy to jest możliwe. Musiałbym znaleźć konstruktora, który by to sprawdził. W ścianie tego korytarzyka od strony wiatrołapu jest skrzynka rozdzielcza, a w ścianie od kuchni poprowadzona hydraulika. Nie wiem, jak się kotwiczy schody żelbetowe, więc nie wiem, czy to również nie byłby problem.   Dodatkowym utrudnieniem w przekształceniu strychu na część mieszkalną jest to, że dach jest podtrzymywany przez drewniane słupy pionowe (to nie jest duży problem), które są oparte na poziomych słupach drewnianych leżących na posadzce. Nie mam pojęcia czemu tak to zostało rozwiązane, natomiast utrudnia to zrobienie jednego większego pomieszczenia. Zawsze będzie trzeba zwracać uwagę, by się nie potknąć o taki leżący na podłodze ''próg''.
  • Też się zastanawiam jakie szkoły kończyli ludzie którzy takie głupoty wypisują.
  • Jakbyś tak ze 20kg mniej ważył, to by się nic nie stało.
  • Do altanki to ja zdecydowanie polecam parasol - idealnie nada się, kiedy słońca będzie przygrzewać. 
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...