Skocz do zawartości

Ogrzewanie kominkowe a rekuperacja???


BRAMER

Recommended Posts

No coz, odpowiedz "nie bo nie" nie jest najlepsza odpowiedzia. Moze jakies uzasadnienie. JA bede niedlugo (mam nadzieje) zamawial projekt i chce sie przymierzyc do kominka,wentylacji z odzyskiem,podlogowki wszedzie (to akurat zalezy jeszcze od srodkow i kosztu) wiec jestem otwarty na wszystkie konstruktywne opinie.
Znowu podam,ze na moja logike to nie ma problemu w dobrze zaprojektowanych instalacjach na laczenie tych rzeczy. Sensownie jest to opisane na powyzszej stronie. To do mnie przemawia.

Pzdr.
Link do komentarza
Chętnie wyjasnię "dlaczego"
1) strumień powietrza wentylacyjnego jest określony olością osób w domu. Wentylacja zbyt silna przesusza powietrze. Z mojego 17 letniego doświadczenia z rekuperatorami wiem, że chodzą one przy domu 200 m2 i 4-5 osobach na 100 m3/h ta ilość powietrza jest zbyt mała by przenieść "ciepło" z kominka.
2 ) Kominek jest ogrzewaniem dość wiekowym, brak mu jakiejkolwiek automatyki. Świetnie sprawdzał się przy "krzyżackich" murach o ogromnej pojemności cieplnej, stabilizującej temperaturę. W domach współczesnych, przy małym zapotrzebowaniu na energię, czest będzie występowała nadprodukcja ciepła. Niezależna wentylacja pozwala na obniżenie temperatury gdy jest zbyt gorąco.
3) powietrze wentylacyjne z rekuperatora zapodawane jest od góry, natomiast ciepłe powietrze powinno się podawać od dołu, kratką przy listwie przypodłogowej.
4) Mamy np gości , palimy w kominku.... chcemy mieć więcej świeżego powietrza a mnie ciepła... nie ma jak tego realizować gdy połączy się ogrzewanie (zwłaszcza niesterowalne) z wentylacją
Ponieważ ogrzewanie i klimatyzacja sterowane są parametrem temperatury (wyłącznie!!) a wentylacja musi być dopasowana do ilości osób, musi też czasowo zwiększać strumień w celu usunięcia zapachów, a powietrze wentylacyjne odczuwane jest natychmiast to łączenie tych rzeczy porównałby do zmiksowanego obiadu zupa, drugie, ciasto i kompot NIBY TO SAMO ALE ŻYCZĘ SMACZNEGO!
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

W ogóle jakiekolwiek łączenie grzania z wentylacją to pomyłka.
A co do wodnego kominkowego... to chyba najdroższy system. Producenci dają dwuletnie gwarancje na układ, w którym jedyną możliwą awarią jest rozszczelnienie. Wymieniać wszystko co 2 - 3 lata, lub czekać z duszą na ramieniu na zalanie....!


Co do gwarancji to nie 2 lata a 5 lat a ludzie użytkują takie kominki po 6 lat i nic się nie dzieje
Link do komentarza
Cytat

Wentylacja z odzyskiem ciepła jest wentylacją nadciśnieniową, więc z natury rzeczy wspomaga spalanie. Wentylacja grawitacyjna jest wentylacją podciśnieniową, więc naturalnie nie sprzyja spalaniu spalanie.
Oczywiście poza dyskusją jest łączenie wentylacji z ogrzewaniem kominkowym.



Załóżmy, że mamy kominek bez rozprowadzenia ciepła i wentylację mechaniczną, jest ona jak pisałeś nadciśnieniowa. Co w takiej sytuacji z czerpnią powietrza do kominka? Czy będzie ona działała, czy będzie nią wypychane powietrze z pomieszczenia na skutek nadciśnienia??

psb
Link do komentarza
Nie, na pewno nie.
Nie wiem zle odnosze wrazenie jakby wentylacja mech. byla poteznyma dmuchawa nastawiona na kominek a przeciez to jest malo odczuwalne nadmuchiwanie powietrza np. z sufitu do pomieszczen. Nie dotyczy to przewietrzania bo wtedy troszke mocniej "wieje", ale w "normalnym uzytkowaniu w niczym nie przeszkada. Pewnie zalezy to od umiejscowienia nadmuchu i kominka w pomieszczeniu,ale wystarczy ze podasz firmie montujacej/projektujacej gdzie bedzie kominek a na pewno to uwzglednia.

Pzdr.
Link do komentarza
Są centralle wentylacyjne z "biegiem kominkowym" by zrezygnować z "zetek" . Ustawia się na nich wielkość strumienia do kominka. Nie zawsze można doprowadzić powietrze do paleniska. Np apartamenty w blokach, kominki na środku salonu, czy kominki "gruszki " wiszące z sufitu. Kolejna przyczyna coraz częstrzego rezygnowania z "zetek" to likwidacja drogi różnym .....
.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Cytat

Chętnie wyjasnię "dlaczego"
4) Mamy np gości , palimy w kominku.... chcemy mieć więcej świeżego powietrza a mnie ciepła... nie ma jak tego realizować gdy połączy się ogrzewanie (zwłaszcza niesterowalne) z wentylacją



Mówiąc o niesterowalnym ogrzewaniu ma pan na myśli kominek? Czy nie ma możloiwości zamontowania jakiegoś reagulatora, który by nam to ciepło utrzymywał na pożądanym poziomie? Moim zdaniem na pewno są ale ja dopiero poznaje ten temat.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Chyba jednak zamowie jakies mazidla. Bo, jesli, ostatecznie, moge sie pobawic w owijanie tasma czegos takiego:        to owijanie krzaczkow przekracza moje mozliwosci, glownie psychiczne           Zwlaszcza, ze te owijania nie bylyby jednorazowe... Tu mi sie przypomina niejaki Syzyf . I nie nalezy ominac zadnej galazki...     Chyba rowniez nie kupie tej pulapki. Mrowki zanosza ten zatruty zel do mrowiska, posilaja sie nim, i gina. A mrowiska sa w korzeniach roslin. Ktore tez nim sie pozywiaja (jak i matrwymi mrowkami) bo nie maja wyboru. Nie bede przeciez zatruwac swoich tak bardzo skromnych upraw. Dopoki jest zimno, nie widzialam mrowek na drzewkach i krzakach. Pewnie nie maja co hodowac, bo mszyc nie ma. Zdaze wiec zamowic i wyprobowac jakies mazidla. Moze rowniez te permetryne ?
    • Mniej niż 90 cm nie uda się uzyskać niestety bo niebezpiecznie blisko będę zbliżał się do zbrojenia ławy. Kanalizacja jest głęboko a do tego mam działkę w dołku i muszę zrobić wysoki fundament żeby zrównać się z drogą. Stąd te problemy.   rewizja w postaci studzienki kanalizacyjnej jest właśnie tym miejscem do którego muszę zrobić ten większy spadek i ona jest na mojej działce więc mam dostęp. Nie do końca w linii proste, myślę że 2 kolana 30 stopni będą potrzebne Jak zmienię trochę projekt wewnętrzny to uda mi się zwiększyć odległość do 9.5 metra Ewentualnie mogę jeszcze przesunąć o 1.5 metra rewizję i uzyskam między domem a rewizją 11 metrów 
    • [url=http://zmkshop.ru/uslugi/stroitelstvo-avtomoyki-i-stantsii-avtozapravki-azs/]завод металлоконструкций здания азс[/url]
    • Chcesz przez to powiedzieć, że bardziej poziomo, zapewne przez różnicę poziomów na działce, nie da się zrobić? Ten siedmiometrowy odcinek z domu do rewizji jest w linii prostej? Rewizja przy wyjściu z domu jest wykonana i dostępna? Dopuszczalny, ale według moich nauczycieli - nieco ryzykowny... Bardziej stałe "odpadki" nie są porywane cieczą, przyklejają się do dna rury, ciecze przepływają nad nimi... Na tych przyklejonych tworzą się zatory i korki... Dlatego pytam o rewizję, które pozwalają na udrażnianie kanalizacji...
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...