Skocz do zawartości

Czy tak się reguluje okna? Pilna pomoc potrzebna (zniszczyli mi okna czy wszystko ok?)


Recommended Posts

Mam nowy domek - może jeszcze nie skończony ale już bardzo blisko do finiszu. Zamontowano nam okna. Po jakimś czasie okazało się, że okna te albo nie da się otworzyć albo ocierają albo nie dociągają się klamki. Proszony był wielokrotnie serwis, chyba nas trochę olewano. Przyjechali po miesiącu. Mnie w domu nie było, była narzeczona. Mówi, że okna regulowali przy pomocy młotka i wkrętarki.

Oczywiście, gdy przyjechałem wieczorem to jedno okno przestało się uchylać, inne dalej ocierają a klamki się nie dociągają. Zadzwoniłem do pana - był albo zdziwiony albo bardzo na mnie zły (jego odpowiedzi poprzedzały cisze w słuchawce. Zapytałem się go o wkręty w oknach to stwierdził, że tak można robić.

Proszę o pomoc. Czy to tak ma wyglądać regulacja nowych okien?

Czy rama okienna może się ruszać przy ścianie jeśli się nią porusza? Wydaje mi się, że musi być wszystko na sztywno ale nie jestem pewny na 100%

 

Dodatkowo zauważyłem przed chwilą, że okna nie mają równej szczeliny między sobą i są jakby wygięte - ostatnie wideo

 

Foto i wideo:

 

okno 1 od wewnątrz

2017-05-16%2018.06.24_zpsigckkica.jpg

 

 

okno 2 od wewnątrz

2017-05-16%2018.06.34_zpsbxab7fy7.jpg

 

 

taras 1 dół

2017-05-16%2018.07.07_zpsie6w8tp1.jpg

 

 

taras 2 dół

2017-05-16%2018.17.17_zpsytjjdyih.jpg

 

 

góra okien tarasowych

2017-05-16%2018.17.44_zpszhmizuen.jpg

 

drzwi tarasowe - salon oraz sypialnia tak samo

2017-05-16%2018.17.57_zpspqwsfgyc.jpg

 

 

Wideo:

 

 

 

 

na nagraniu nie widać ale rama się rusza

 

 

 

niesymetryczne względem siebie skrzydła. Mam wrażenie jakby konstrukcja skrzydła po prawej stronie nie była prostokątem - jakby lewy górny róg się unosił.

 

 

Link do komentarza
Gość mhtyl

Do regulacji używa się klucza imbusowego i reguluje się na zawiasach w pionie  i w poziomie. Narożniki okien takie jak na fotce 1 i 2 jest źle wykonane bo powinno być łączenie zgrzane a w środku powinno być wzmocnienie metalowe. U Ciebie tak pobierz ie mogę stwierdzić zły montaż. Ja na Twoim miejscu nie szczypałbym się z wykonawcą czy producentem tych okien tylko go uprzejmie informujesz że wzywasz  experta budowlanego  aby stwierdził prawidłowość wykonania montażu i okien. Przecież na okna masz co najmniej 2 lata gwarancji a przeważnie  jest to okres 5-ciu lat.

Sprawdzałeś poziomicą czy okna trzymaj a pion i poziom?

Link do komentarza

Z opisu i przedstawionych zdjęć wynika, że okna robiła jakaś garażowa firma i na takim samym poziomie wykonano montaż. Dziwne, że przed montażem nie reklamowano ewidentnych i widocznych wad okien, chodź by szpar na łączeniach profili. Takie okna nadają się tylko do wymiany i teraz pewnie będzie problem z wyegzekwowaniem tego od producenta i montażysty.

Link do komentarza
Gość mhtyl
5 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

 teraz pewnie będzie problem z wyegzekwowaniem tego od producenta i montażysty.

Problem na pewno  będzie bo producent i montażysta będzie się bronił  aby udowodnić że z jego punktu jest wszystko ok, ale jest jeszcze coś takiego jak niezależny expert budowlany  czy coś w tym stylu, a przede wszystkim nie gwarancja tylko towar niezgodny z umową.

Link do komentarza

Okna źle zrobione i źle zamontowane. Mhtyl, ma racje, że pewnie będzie trzeba wezwać rzeczoznawcę budowlanego, żeby sporządził ekspertyzę. Najbardziej obawiam się, czy firma, która tak produkuje, będzie w stanie to naprawić? A okna są do wymiany.

Co do samej regulacji. Źle osadzonych okien, które ruszają się na styku ze ścianą, nie sposób wyregulować. Link do przykładowego filmu, jak wygląda normalna regulacja okien:

 

Link do komentarza

Zwróćcie uwagę:

DSCF7665_zpsnvgff5jn.jpg&key=988f0416448

Wykonawca (monter okien) potraktował ten budynek jak każdy inny ...... murowany.

"Zapomniał" o tym, że drewno jest materiałem organicznym, a co za tym idzie dosyć wymagającym. Liczne procesy biologiczne, które zachodzą w tym surowcu, powodują że sposób mocowania okien w domach drewnianych zasadniczo różni się od tego, który powszechny jest w domach murowanych.

Luknijcie np. tu: https://www.byggforsk.no/file/index/17  i porównajcie ze zdjęciem wyżej. Okna osadzane były na początku lutego i obstawiam, że w lutym wszystko było OK.

Moim zdaniem, ewentualna regulacja tych okien niczego istotnego nie wniesie - oby nie, ale w zimie najprawdopodobniej problem znów wystąpi.

Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Pan, ktory regulowal okna jest chyba wlascicielem firmy. A na pewno pracownikiem. Firma od okien jest podwykonawca firmy, ktora postawila dom. Czy w zwiazku z tym to ja mam sie uzerac z wykonawca okien czy zglosic "szkode" glownej firmie?

Jak przyjada na poprawke to co mam powiedziec? Ze maja wykuwac okna? Ze nie zgadzam sie na taka regulacje? Czy mam wprost powiedziec, ze okna uznaje za zniszczone?

Chcialbym miec jakies konkretne argumenty w rece bo po informacji od narzeczonej pan, ktory byl nie lubi zbytnio uznawac racji innych.

Link do komentarza
Napisano (edytowany)

Okien nie odbierałem, domu też nie mam odebranego od wykonawcy. Panowie z firmy od okien przyjechali, zamontowali i pojechali. Mojego w tym udziału żadnego nie było. Zapewne wykonawca domu będzie miał dla mnie dokumenty z odbiorami dla mnie wszystkich instalacji.

Panowie po wczorajszej wizycie też chyba powinni jakiś papier zostawić? Zakres prac? Informacja o regulacji?

 

59 minut temu, bajbaga napisał:

Moim zdaniem, ewentualna regulacja tych okien niczego istotnego nie wniesie - oby nie, ale w zimie najprawdopodobniej problem znów wystąpi.

Jest jeszcze gorzej. Nie minęła doba a okna przestały się otwierać. Problem dotyczy dwóch pionowych wyjść balkonowych. Małe okna się otwierają i zamykają ale przy tym ocierają.

Taka sytuacja

2017-05-17%2011.24.37_zpshhrgbfr4.jpg

 

A tak się rusza rama przy użyciu siły wygenerowanej palcami

 

Edytowano przez Batman (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Pomocna przy właściwym formułowaniu reklamacji i przygotowaniu się do walki o wymianę okien (z niechętnym producentem) może być np. pomoc Federacji Konsumentów, która ma swoich przedstawicieli w każdym województwie i udziela bezpłatnych porad.

http://www.federacja-konsumentow.org.pl/63,tu-znajdziesz-pomoc.html

 

W przyszłości warto być w domu podczas prac montażowych i obejrzeć dokładnie okna oraz sprawdzić, czy wszystko działa tak jak trzeba.

Wszelkie usterki i niedoróbki koniecznie trzeba wpisać w protokół odbioru z wyznaczeniem terminu naprawy lub wymiany i zapłacić za okna i usługę dopiero po upewnieniu się że została wykonana solidnie. 

Edytowano przez Budujemy Dom - budownictwo i wnętrza (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Rama okienna napewno nie moze sie ruszac. Czyli cos jest nie tak. Ciekawe jak to bedzie wygladac jak bedzie wiac silny wiatr...

Wkrety dali pewnie po to zeby usztywnic rame. Ale widac ze to za duzo nie dalo.

Pozostaje ci to chyba tylko reklamowac i niech poprawiaja,.

pozatym jak piszesz, budynek masz jeszcze nieodebrany, to plus. Zglos usterki i niech to porawiaja na swoj koszt, po odbiorze to moze byc juz wtedy roznie.

Link do komentarza

Specjalnie zalozylem konto zeby odpowiedziec☺ Zdjęcia 1 i 2 - bzdura ze muszą być zgrzane, to wymienne listwy przyszybowe które można wyciągnąć. Sprawa widocznych wkrętów - technologia to dopuszcza, ale porządna firma zakłada zaślepki. Tak samo jak porządna firma tak przycina listwy przyszybowe, ze schodzą sie w rogach bez szczelin. Rama ma być tak potwierdzona do ściany że nie ma prawa się ruszyć. Każde okno da się wyregulować pod dwoma warunkami: ramy są dobrze zamontowane, tj. ich przekątne są równe, oraz profile nie są pokrzywione. To ze skrzydła nie są prostokątami to nie problem, kumaty montażysta musi umieć to wyprowadzić. Jest jeszcze jedna możliwość kiedy nie da się wyreguloeać okien - kiedy zaczepy na ramę oraz szczególnie zawiasy są przykręcone w złym miejscu. To się zdarza rzadko, ale w firmie która robi okna w kurniku może się zdarzyć. Mam nadzieję że pomogłem, jak coś to pisz.

Link do komentarza
Dnia 17.05.2017 o 14:15, Szwajcar napisał:

Współczuję i witaj w klubie :(
Moja rada jest taka, by reklamację sformułować w sposób zostawiający ślad.

Pismo, mail ze zdjęciami i filmami oraz wyraźnym żądaniem usunięcia wyliczonych wad.

Takie czasy i takie realia. Tylko polecony i skutecznie w nim treści robią jeszcze jakieś wrażenie na nieuczciwych 

Link do komentarza
Gość mhtyl
3 minuty temu, MK78 napisał:

Specjalnie zalozylem konto zeby odpowiedziec☺ Zdjęcia 1 i 2 - bzdura ze muszą być zgrzane, to wymienne listwy przyszybowe które można wyciągnąć. 

Jeszcze nie widziałem okien aby narożniki nie były zgrzane czy sklejone. Jeżeli nie są zgrzane czy sklejone to co ma trzymać całą ramę aby się nie ruszała? Wzmocnienia które usztywniają ramę metolowe są wsuwane w profil więc one nie gwarantują że rama się nie rozejdzie.

6 minut temu, MK78 napisał:

To ze skrzydła nie są prostokątami to nie problem, kumaty montażysta musi umieć to wyprowadzić. Jest jeszcze jedna możliwość kiedy nie da się wyreguloeać okien - kiedy zaczepy na ramę oraz szczególnie zawiasy są przykręcone w złym miejscu. To się zdarza rzadko, ale w firmie która robi okna w kurniku może się zdarzyć. Mam nadzieję że pomogłem, jak coś to pisz.

Z tym, że skrzydła nie są prostokątami czyli rozumiem, że nie trzymają kątów prostych to w między bajki można włożyć, że takie okna da się wyregulować. 

Natomiast co do montowania zawiasów to też bajki bo zawiasy są montowane wg wzorników  i nie ma możliwości przykręcania zawiasów gdzie się chce, one są już góry zaplanowane gdzie mają się znaleźć. Jedynie krzywki ryglujące można przesunąć po zluzowaniu kontrującej śrubki.

Link do komentarza

MHTYL, po co się udzielasz skoro nie masz podstawowych informacji? Żeby siać tylko zamęt? Nie wiem jaką posiadasz wiedzę, ja pracuję branży okiennej kilka ładnych lat...

Zgrzewa się tylko ramę i skrzydła, na zdjęciu są listwy przyszybowe które można ją zdemontować i np. wymienić szybę. W oknach o standardowym zabezpieczeniu są wciśnięte na click, na oknach RC2 są dodatkowo wklejone, ale jeszcze nie wymyślono technologii żeby je zgrzewać, zawsze to są 4 niezależne listwy ucięte pod kątem 45 stopni (w małych oknach dopuszcza się cięcię pod kątem 90 stopni).

W narożniku skrzydła okiennego nie ma stali (tam gdzie zgrzew), więc w tym miejscu profil PCV jest bardzo elastyczny. Aby uzyskać prostokąt należy w odpowiednich miejscach zastosować podkładki (pomiędzy skrzydło okienne a szybę) - takie rozwiązanie powoduje że skrzydło uzyskuje odpowiedni kształt a szyba przenosi obciążenie związane z ciężarem skrzydła. Jeżeli zostało to zrobione w sposób nieodpowiedni (lub podkładki przesunęły się np. w transporcie), należy wyciągnąć listwy (te które kolega MHTYL uważa że powinny być zgrzane....) i poprawić podkładki. Zasadę rozmieszczenia podkładek i ich wielkość powinien znać każdy montażysta.

Zawiasy są montowane nie wg wzorników tylko wg przymiarów - niedokładność może wynikać ze źle ustawionego przymiaru, z jego zużycia, jego niedokładnego przyłożenia, itp. Miejsca przykręcenia zawiasów mogą być też znacznikowane na CNC, ale nie sądzę aby to miało miejsce w tym przypadku. Jeżeli zawias jest lekko przesunięty, to może się okazać że brakuje zakresu regulacji.

Nie mam pojęcia co rozumiesz pod pojęciem "krzywki ryglujące", ale to mało istotne.

Ja mam taką zasadę, że jak się na czymś nie znam to się nie wymądrzam tylko pytam, ale widzę że nie jest to standardem.

 

Link do komentarza
Gość mhtyl
2 godziny temu, MK78 napisał:

MHTYL, po co się udzielasz skoro nie masz podstawowych informacji? Żeby siać tylko zamęt? Nie wiem jaką posiadasz wiedzę, ja pracuję branży okiennej kilka ładnych lat...

 

 

Chciałem to napisać po pierwszym Twoim poście ale teraz nie jeszcze bardziej uświadomiłeś, Ty jesteś po prostu tym kto spierdo.... Batmanowi te okna a teraz chcesz się wybielić.

2 godziny temu, MK78 napisał:

 

Ja mam taką zasadę, że jak się na czymś nie znam to się nie wymądrzam tylko pytam, ale widzę że nie jest to standardem.

 

Ty nie pytasz, ty stanowczo stwierdzasz.

21 godzin temu, MK78 napisał:

 Sprawa widocznych wkrętów - technologia to dopuszcza, ale porządna firma zakłada zaślepki. 

Widocznie u Ciebie technologia dopuszcza mocować okna wkrętami. Tak to wygląda na wkręty a powinny być dyble, na te łby od wkrętów nawet nie wejdą zaślepki więc nie ma mowy o zastosowaniu zaślepek w tym przypadku. A jeżeli już mowa o wkrętach bo tu jest dom szkieletor to powinny wyglądać całkiem inaczej.

Link do komentarza

Nie mogę tu napisać w jakiej firmie okiennej pracuję, ale uwierz mi że nie mam z oknami Batmana nic wspólnego. Chciałem pomóc jak te okna naprawić, ale widzę że to forum nie odbiega poziomem od większości innych, gdzie większość wypowiedzi polega na przedstawianiu swoich racji "bo tak mi się wydaje", albo "tak gdzieś słyszałem", więc na pewno mam rację... Jak kogoś interesuje technologia okien PCV, ich montażu, regulacji, to polecam "Vademecum okien PCV", myślę że do znalezienia w sieci. Są tam zawarte wszystkie interesujące Was zagadnienia, również wyciągi z aktów prawnych i norm. Po przeczytaniu tego możemy podyskutować o błędach w montażu i wykonaniu. Na tym kończę swoją aktywność, mam nadzieję że trochę pomogłem zainteresowanemu. P.S. Jeżeli ktoś uważa że ma większą wiedzę  w tym temacie ode mnie, to zachęcam do aplikowania do topowych firm produkujących okna PCV, można naprawdę nieźle zarobić. Pozdrawiam i żegnam.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...