Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Janusz-88

Projekt wiaty garażowej dwustanowiskowej

Recommended Posts

Dzień dobry,
sprawa dotyczy mojego projektu wiaty garażowej (2 stanowiska), którą planuję postawić: widok z tyłu i z przodu. Niestety nie mam doświadczenia w obliczaniu konstrukcji drewnianych, dlatego prosiłbym o radę, czy taka konstrukcja jest przede wszystkim bezpieczna. Wiata będzie stała w 2. strefie śniegowej. Szczegóły techniczne planowanej konstrukcji:

Mocowanie do podłoża: stopy fundamentowe, głębokość otworu 1 m, średnica 25 cm, w którym zostanie zalany pręt zbrojeniowy z uchwytem na słupy drewniane.

Konstrukcja drewniana:

  • wymiary podstawy (zewnętrzny rozstaw słupów): szerokość 580 cm, długość 500 cm,
  • wymiary całkowite zadaszenia: szerokość 610 cm, długość 600 cm,
  • przekroje drewna (kolory na rysunku to nie jak będzie malowana, ale ułatwienie w określeniu które jest które ): słupy i zastrzały 14x14 cm (białe), oczepy (zielone) 20x14 cm, krokwie 20x8 cm (żółte). Na czerwono jest zaznaczony oczep, który będzie jednocześnie spełniał funkcję krokwi 20x14 cm.
  • Odległość pomiędzy krokwiami około 56 cm,
  • nachylenie dachu: 3 stopnie,
  • wysokość wiaty: przód 270 cm, tył 235 cm,
  • dach zostanie wykonany z płyt OSB (grubość 18 lub 22 mm), 2 warstwy papy albo blacha trapezowa (po obliczeniu kosztów być może ta druga opcja).


Proszę o opinię użytkowników forum, czy taka konstrukcja jest bezpieczna, czy wytrzyma obciążenie śniegiem (czy będę musiał odśnieżać). Ewentualne uwagi są mile widziane, ponieważ być może jest przewymiarowana i można wykonać pewne elementy z mniejszych przekrojów (które?), a np. krokwie dać w większej odległości od siebie. Nie ukrywam, że chciałem dać płytę falistą bitumiczną bez płyt OSB (taniej), ale z tego co czytałem, to kąt nachylenia dachu jest zbyt mały. Chociaż pod tym będą stały tylko samochody, więc jak kapnie trochę wody nie zaszkodzi. Dodatkowo, jak długie powinny być zastrzały?

Dziękuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Razmes

Januszu budownictwa... Od obliczania takich spraw są konstruktorzy. Udaj się do najbliższego projektanta, zapłać mu stówkę i będziesz pewny o swoje samochody. Tu nikt Ci nie zagwarantuje bezpieczeństwa, a tym bardziej zoptymalizuje dobór przekrojów konstrukcyjnych. Uwierzysz mi, gdy Ci powiem, że zwęziłbym krokwie, ale po środku dał na podparcie jeszcze płatew na słupach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...