Skocz do zawartości

płyta czy ławy na podmokłym terenie?


Recommended Posts

Na początku witam wszystkich :)

Przymierzam się do budowy czegoś na wzór Z79. 

Teren mam lekko spadzisty i strasznie podmokły, wody gruntowe wysoko (sąsiadowi wyżej w zeszłym roku wywaliło szambo świeżo wkopane).

Jakieś 50cm pod powierzchnią jest wartswa gliny. Zamierzam zrobić badania geotechniczne jak otrzymam z urzędu dokument o warunkach zabudowy.

Budować na płycie czy na ławach? Boję się nierównego osiadania i pękających ścian....

Architekt mówił, że czy drenaż to się trzeba zastanowić bo źle wykonanym drenażem można sobie dodatkowo zaszkodzić...

Link do komentarza
16 minut temu, Budujemy Dom - podstawa domu napisał:

Trudno radzić bez dokładnych informacji, ale generalnie niesprzyjające warunki gruntowe są wskazaniem do wykonania płyty.

Dokładne informacje to znaczy z badania gruntu?

Właśnie nie mogę się ich już doczekać... do piątku powinny wrócić pisma z Urzędu i jak naniesiemy dokładnie gdzie będzie budynek stał wtedy geologa będziemy z architektem wołać....

Projektant mówił, że raczej nie robi takich badań pod budynki jednorodzinne ale skoro ja chcę to dla świętego spokoju zrobimy.

Ja sobie zdawałem sprawę co się może dziać na takim gruncie ale przyjechał szwagier, który wszystko wie najlepiej i na wszystkim się zna i nastraszył mi żone.... że ściany popękają, że wogóle zawali się to wszystko... chyba, że na palach to postawimy :)

Link do komentarza

Wbrew pozorom glina nie jest takim złym nośnikiem dla domu , ja mam na glinie , ławy 60/40 , posadowione 20 cm poniżej poziomu przemarzania , mieszkam 8smy rok i jakoś nie zauważyłem aby miało coś na łeb polecieć..:icon_biggrin:

poziom wody w gruncie po roztopach na wiosnę = praktycznie 0 .....gdyby nie spadki terenu byłoby fajnie..

zrób badania jak głęboko ta glina sięga.. jeżeli głęboko to nie masz powodów do zmartwień.

u sąsiadów też nic się nie dzieje z tego co wiem ...

Link do komentarza
3 minuty temu, usiek napisał:

Gliny to jest taka cienka warstwa tam (z 30-40 cm) i pod nią dalej jakaś ziemia.... pamiętam, że tak to jakoś było jak ze szwagrem jakiś drenaż robiliśmy niedaleko...

no to może być lipa ...zrób te badania i będziesz wiedział na czym stoisz ...a w zasadzie na czym będzie stać Twoja chata...

Link do komentarza

A tak wogóle to chciałbym płytę fundamentową... nie wiem dlaczego bo się na tym nie znam.... chyba dlatego, że podoba mi się taka płyta - nowsza technologia a podobno nie droższa od ław. No i szwagier na pewno takiej płyty nie ma :P 

Link do komentarza
1 godzinę temu, usiek napisał:

Projektant mówił, że raczej nie robi takich badań pod budynki jednorodzinne ale skoro ja chcę to dla świętego spokoju zrobimy.

Badań geologicznych nie robi się wtedy, gdy warunki geologiczne są dobre, grunt jednorodny, stabilny - a wiadomo to zazwyczaj z wywiadu u sąsiadów i z map. Bywa, że ostatecznie się dowiadujemy o jakości gruntu dopiero po wykopach - wtedy wracamy niestety do punktu wyjścia. O badaniach geologicznych decyduje konstruktor, nie architekt (chyba, że on też spełnia  i rolę konstruktora) - bo to konstruktor odpowiada za konstrukcję budynku, której podstawą są fundamenty.

Jesli nie robisz piwnic i teren jest podmokły - ta ja bym robił ławy żelbetowe - chyba że okaże się wg geologa, i w następnej kolejności konstruktora - że bardziej wolą płytę.

Jeżeli bedziesz robił piwnice - to wtedy bym wybrał płytę - a dokładnie, biorąc pod uwagę wysoki poziom wody gruntowej - skrzynię żelbetową z ciężką izolacją przeciwwilgociową - ale to chyba b. droga inwestycja i jednak niosąca zawsze pewne ryzyko.

Link do komentarza
3 godziny temu, usiek napisał:

Na początku witam wszystkich :)

Przymierzam się do budowy czegoś na wzór Z79. 

Teren mam lekko spadzisty i strasznie podmokły, wody gruntowe wysoko (sąsiadowi wyżej w zeszłym roku wywaliło szambo świeżo wkopane).

Jakieś 50cm pod powierzchnią jest wartswa gliny. Zamierzam zrobić badania geotechniczne jak otrzymam z urzędu dokument o warunkach zabudowy.

Budować na płycie czy na ławach? Boję się nierównego osiadania i pękających ścian....

Architekt mówił, że czy drenaż to się trzeba zastanowić bo źle wykonanym drenażem można sobie dodatkowo zaszkodzić...

Sąsiedzi w okolicy na czym stawiają domy - płyta czy ława???

Link do komentarza
Napisano (edytowany)
2 minuty temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Sąsiedzi w okolicy na czym stawiają domy - płyta czy ława???

To wieś.... budynki w okolicy stoją od wojny chyba. Nikt w tej akurat okolicy niczego nowego nie buduje

Projektant pierwsze zaproponował ławy i bez piwnic a ja, że się trochę naczytałem w necie wspomniałem o płycie więc zaczął brać to pod uwagę

Edytowano przez usiek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
3 godziny temu, usiek napisał:

Architekt mówił, że czy drenaż to się trzeba zastanowić

Jeżeli nie będzie piwnic , to drenaż nie jest taki ważny. Poziom zerowy będziesz miał nad poziomem gruntu, więc dobra pozioma izolacja powinna załatwić sprawę.

Ale - masz teren spadkowy, więc odwodnienie drenów powinno być łatwe, nie muszą być też głębokie - a wysuszenie terenu pod domem i tuz obok polecają np. Niemcy w prawie każdych warunkach. Ale koszty są.

Decyzja nalezy do ciebie.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Może się zdarzyć, że potrzeba będzie dodatkowego wzmocnienia gruntu. Czego nikomu nie życzę bo to dodatkowy koszt. Mieszkam na terenach gdzie często gęsto zdarzają się grunty podmokłe i ludzie na nich stawiają domy. Znajomy musiał się posiłkować aż kolumnami budowanymi przez firmę profesjonalną. Z tym, że on oprócz domu stawiał też halę do produkcji. Bodajże firma http://aprofi.pl/budownictwo-inzynieryjne/ wykonywała mu te wzmocnienia. Dom jak na razie stoi i hala też tym bardziej, że tiry co i rusz tam jeżdżą i nic nie widać, żeby się zruszyło. A u niego też w badaniach wyszło, że niby jest około 3 m do warstwy nośnej, a przy kopaniu niespodzianka.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...