Skocz do zawartości

10 błędów popełnianych podczas budowy komina


Recommended Posts

Dnia 3.05.2017 o 10:48, Pomocnik napisał:

Kominy muszą być wybudowane w sposób, który zapewni ich trwałość i bezpieczne użytkowanie.

Czy komin stalowy do kominka może być prowadzony wewnątrz pomieszczenia (np. wzdłuż ściany i oczywiście wyprowadzony ponad dach) i stanowić para - grzejnik?

Jakie to powinny być rury?

Czy mogą być takie (rura czarna śr. 20 cm)?

Rura_prosta_Darco_200_czarna-906486-67222.jpg.a2cea21f5cd3a77554ae87affe5bfd84.jpg

pobrane (1).jpeg

Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Ja mam komin od kominka przy zewnętrznej ścianie. W prostej linii ok 4m od szczytu kalenicy. Mimo że mam nasadę to wiatr wdmuchuje wiatr do komina. Jak nie palę tośmierszi spalenizną, jakrozpalam Torzym się cofa. Komin wystaje ok 50cm wyżej niż kalenica. To jaki ma być wysoki???
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Gość Weronika
A kiedy prawo ureguluje wysokość komina w stosunku do sąsiedniego budynku zwłaszcza przy różnicy wysokości sąsiadujących budynków? Nawet odległość śmietnika od płotu jest uregulowana przepisami.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Moja matula budowała dom 15 lat temu bez żadnej wiedzy.. a kierasy budowy byli zawodowymi alkoholikami bo dawniej 99 % piło na budowach.. i nawet jeśli jedną ekipę która kradła i piła wyrzucałeś... to następna nie była lepsza.. dziś ekipy nie piją ale nie liczą się z kosztami inwestorów.. dlatego większość ludzi zamiast sięgać się specjalistów.. którym się robić nie chce.. robią sami.. więc jestem za zniesieniem ogromnej ilości przepisów.. a takie firmy od miesięczników.. i projektanci będą informować oraz zwiększać wiedzę inwestorów.. którzy będą chcieli coś budowac. w przeciwnym razie raz że nikt nie będzie chciał się budować puki co chcą.. ale zakładam że tendencja się zmieni. to jeszcze mnóstwo ludzi stwierdzi że nadmiar przepisów oraz specjalistów którzy mówią ludziom co i jak mają robić.. mimo że to ludzie ponoszą koszta.. to przesada. z tego względu uważam że Plutokracja w Polsce albo skończy się tym co było w Polsce czyli wojną.. albo jakimś rozruchem... Albo obce mocarstwa przejmą kontrolę nad rynkiem w Polsce oraz nad polityką.. jedno z dwóch.. minusem jest to że ci ludzie będą mieli rację.. w Polsce nie Rynek stracił kontrole nad ludem.. ale Rynek zabija życie i wolność. Super artykuł ja jednak polecam przekonywać ludzi do tego co jak powinno wyglądać... a nie wymądrzać się w artykułach.. oraz robić z ludzi idiotów :) dom stoi do dziś.. nie było ani jednego problemu.. prócz drobnych poprawek..
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

zenek, w tym jest dużo racji, poza jedynym słusznym wyborem :) "Nie buduje się". Dodam, że pompa ciepła w domu o niskim zapotrzebowaniu broni się bez rekuperacji. Wentylatory rekuperatora to dodatkowe zużycie energii. I tak powstał BTW. Przy okazji. Do pompy ciepła komin jest zbędny, poza wentylacyjnym.

Link do komentarza
10 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

zenek, w tym jest dużo racji, poza jedynym słusznym wyborem :) "Nie buduje się". Dodam, że pompa ciepła w domu o niskim zapotrzebowaniu broni się bez rekuperacji.

tak sobie żarcik napisałem - bo śmieszne są te radykalne osądy :)

A serio - to wydaje mi się, że w domu pasywnym jest tak małe zużycie ciepła, że PC nie za bardzo się broni. Kwestia policzenia - ale nie wiem czy panele foto i promienniki, czy kociol elektryczny nie będzie bardziej ekonomiczny. Ciągle ten koszt 35 tys za pompę minimum wydaje mi się ryzykiem.

Na razie  powoli przekonuję się do paneli foto - w miarę tanienia sprzętu i np. zdecydowanie sę tylko na elektrykę przy dobrze ocieplonym domu. Ale przekonuję się - to proces :14_relaxed:

Link do komentarza

Koszty pompy ciepła powietrze woda są nawet niższe, pisałem o sezonowych promocjach fierm. Wystarczy wpisać STOP SMOG. Ważne jest tez zapotrzebowanie na cwu przy rodzinie 2+2. Tu można zacząć myśleć o pompie ciepła do cwu. Chyba, że ma się przyłącze gazowe. Wtedy tradycyjnie - kocioł gazowy kondensancyjny + odpowiednio dobrany zasobnik.

W przypadku cwu jesteśmy niezależni od energooszczędności/pasywności budynku. Ciepła woda potrzebna jest przecież przez cały rok. Pompy ciepła do cwu poza tym mogą przy okazji chłodzić poddasze latem ponieważ powietrze na wylocie jest chłodne i w upalne dni (w tym roku było ich bardzo dużo) możemy z powodzeniem wykorzystać ten "efekt uboczny".

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 4 miesiące temu...
Punkt 11- co ma wspólnego brak "oddylatowania" do obciążenia??? Brak dylatacji nie oznacza że ktoś obciąża czymkolwiek komin. Czy chodzi o to że komin nie może być z boków niczym "podparty" czy żeby nie był obciążony? Oczywiście wiem że nie można komina dodatkowo obciążać ale nie wiem czy autorowi chodziło o oddzielenie komina tak żeby niczego nie "dotykał".
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Mam pytanie - majster, który budował mój komin zrobił to w sposób wyjątkowy. Dostał instrukcje i przy montażu wełny powiedział, że tak się nie da. Wełnę łączył na jednym z kanałów wentylacyjnych, bo tak mu było wygodnie. Od stropu w wzwyż sam podjąłem się dokończenia komina zgodnie z instrukcją. Po dzisiejszych ulewach okazało się, że wełna w dolnej części komina (przy wyczystce) jest mokra. 

Czy w dalszych latach mogą wyjść jakieś problemy z tego powodu. Wiem tyle, że łączenia wełny nie zapewniają drożności kanałów wentylacyjnych, oraz wkład nie jest dobrze izolowany .

Link do komentarza
4 godziny temu, Tymianek napisał:

Mam pytanie - majster, który budował mój komin zrobił to w sposób wyjątkowy. Dostał instrukcje i przy montażu wełny powiedział, że tak się nie da. Wełnę łączył na jednym z kanałów wentylacyjnych, bo tak mu było wygodnie. Od stropu w wzwyż sam podjąłem się dokończenia komina zgodnie z instrukcją. Po dzisiejszych ulewach okazało się, że wełna w dolnej części komina (przy wyczystce) jest mokra. 

Czy w dalszych latach mogą wyjść jakieś problemy z tego powodu. Wiem tyle, że łączenia wełny nie zapewniają drożności kanałów wentylacyjnych, oraz wkład nie jest dobrze izolowany .

O jakim kominie piszesz, ceramicznym systemowym?

I co kanały wentylacyjne maja wspólnego z kominem?

Link do komentarza

Komin systemowy - jawar. Pustak w którym montowany jest wkład ma 4 szczeliny wentylacyjne. Prawidłowy sposób montażu wymaga aby te szczeliny były drożne -służą one do wentylacji wełny. Tak jak wspomniałem wcześniej, mój "fachowiec" nie zastosował się do instrukcji i zrobił tak jak mu było wygodnie - w konsekwencji  komin na odcinku od fundamentu po strop nie ma w pełni drożnych owych kanałów ( łączy się w nich wełna, która powinna przylegać do wkładu). Od stropu po szczyt, komin zbudowany jest zgodnie z instrukcją.

 

Tu jest instrukcja montażu komina.

https://www.jawar.com.pl/img/user/files/download/instrukcje/instrukcja-jawar-nord.pdf

 

Na samym dole jest "ogólne zasady klejenia elementów ceramicznych"

 "Nałożyć odpowiednią ilość kitu w mufe" - tu widać wełnę i szczeliny.

Edytowano przez Tymianek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
5 minut temu, Tymianek napisał:

Komin systemowy - jawar. Pustak w którym montowany jest wkład ma 4 szczeliny wentylacyjne. Prawidłowy sposób montażu wymaga aby te szczeliny były drożne -służą one do wentylacji wełny. Tak jak wspomniałem wcześniej, mój "fachowiec" nie zastosował się do instrukcji i zrobił tak jak mu było wygodnie - w konsekwencji  komin na odcinku od fundamentu po strop nie ma w pełni drożnych owych kanałów ( łączy się w nich wełna, która powinna przylegać do wkładu). Od stropu po szczyt, komin zbudowany jest zgodnie z instrukcją.

 

Tu jest instrukcja montażu komina.

https://www.jawar.com.pl/img/user/files/download/instrukcje/instrukcja-jawar-nord.pdf

 

Na samym dole jest "ogólne zasady klejenia elementów ceramicznych"

 "Nałożyć odpowiednią ilość kitu w mufe" - tu widać wełnę i szczeliny.

Teraz wszystko jasne. To że schrzanił fachowiec i ułożył wełnę że nie ma szczelin wentylacyjnych to można powiedzieć pikuś. Pytanie, dlaczego wełna jest mokra?

To uważam że jest gorszy problem bo gdzieś nieszczelny jest komin, najbardziej potencjalnym miejscem będzie część wystająca poza dach lub nieszczelne połączenia elementów ceramicznych.

Jak masz i z czego zrobioną czapę kominową i czym i jak wykończyłeś komin na zewnatrz?

Aha, jeszcze dodam że takich fachowców to bym wysłał do ... Jak można coś robić jak nie ma sie podstawowej wiedzy. To jest niechlujstwo i dziadostwo bo wystarczy tylko ciut chęci i poczytać instrukcje lub obejrzeć filmik w necie aby się doszkolić a nie chrzanić się "tak się nie da".

 

Link do komentarza

Jakość usług tego człowieka to pomysł na książkę, bo po zakończeniu prac doszło do mnie z kim miałem do czynienia. Mam w planie odwiedzić inne budowy tego  majstra, bo są w niedalekiej okolicy i porównać czy tylko u mnie tak to wyszło czy jest to jego standard. Niestety musiałem realizować budowę i miałem opcje wyrzucenia partacza z budowy i czekanie 1-1,5 roku na wolną ekipę albo pilnowanie w miarę możliwości. Niestety każdy etap pracy tego człowieka wymaga poprawy.

 

Woda jest również we wnętrzu komina (wyczystka) po intensywnych opadach. Łączenia wkładu na odcinku "fachowca" faktycznie mogą być nieszczelne, bo kit ułożony był niechlujnie. Od stropu wzwyż sam zadbałem o przebieg tych prac i było robione zgodnie z instrukcją - dokładnie.

Link do komentarza
10 godzin temu, Tymianek napisał:

Jakość usług tego człowieka to pomysł na książkę,

Chcesz powiedzieć że "Sąsiedzi" to przy nim pikuś? :) 

10 godzin temu, Tymianek napisał:

Woda jest również we wnętrzu komina (wyczystka) po intensywnych opadach. Łączenia wkładu na odcinku "fachowca" faktycznie mogą być nieszczelne, bo kit ułożony był niechlujnie. Od stropu wzwyż sam zadbałem o przebieg tych prac i było robione zgodnie z instrukcją - dokładnie.

W środku komina to może być jeżeli nie masz daszku zrobionego nad wylotem z komina, natomiast co do pozostałych niedociągnięć to cóż mam Ci doradzić? jest źle.

10 godzin temu, Tymianek napisał:

Niestety musiałem realizować budowę i miałem opcje wyrzucenia partacza z budowy i czekanie 1-1,5 roku na wolną ekipę albo pilnowanie w miarę możliwości. Niestety każdy etap pracy tego człowieka wymaga poprawy.

 

Wiem że każdy mądry po szkodzie, ale jeżeli bierze się fachowca, nawet z polecenia to należy przeprowadzić z nim wywiad co i gdzie robił, a jak już się skapnąłeś że odwala kaszane to było trzeba mu podziękować. Jak dla mnie lepiej poczekać niż mieszkać i mieć świadomość że jest coś spieprzone, a poprawki nieraz kosztują więcej niż robota od podstaw.

Link do komentarza

Do sąsiadów to mam szczęście :) Nie mam daszka i po tych opadach to faktycznie wychodzi taka sytuacja. Rozmawiałem z technologiem od kominów - kazał próbnie przepalić i obserwować póki dom nie wykończony. Co do fachowca to nóż na gardle, bo mam sytuacje z musem wydania pieniędzy do 2 lat na cele remontowo - budowlane. 

Byłem dziś na budowie u inwestora, któremu ta sama osoba stawiała dom.  Myślałem, że tylko u mnie  wyszedł paszkwil ale umiejętności tego człowieka po prostu takie są.  Każdy etap budowy wymagał poprawki i najgorsze, że ten człowiek jest zablokowany na uwagi. On jest mądry a w biurach siedzą "mądryjołki". Nieświadomi inwestorzy korzystają z jego usług, bo w okolicy wszystkie firmy  mają terminy pozajmowane, a ceny  za usługi budowlane czasem z kosmosu,  więc Pan "fachowiec" korzysta i krytyki nie przyjmuje. Smutne to jest ale prawdziwe.

Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Czy jest do uratowania komin systemowy ceramiczny który po wymurowaniu przez moich fachowców wygląda jak wijący sie pionowo wąż. Szlag mnie trafia bo wydałem na niego prawie 5 tysiaków a fachowcy to wiecie, teraz ręce umywają.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość Sprawdź i policz
Pompy ciepła sprawdzą się w nieocieplonym domu - ściana z blachy ocieplona 2 cm styropianu czyli kiosk z płyt obornickich. Jak budujesz dom energooszczędny lub pasywny to ile energii potrzebujesz na jego ogrzanie? Radzę sprawdzić taki zestaw: Grzanie gazem albo jak kto nie ma gazu to prądem, bufora 2000 litrów wody w II taryfie. Wyjdzie taniej jak PC a o kosztach instalacji i eksploatacji nawet nie warto wspominać. Koszt komina to tylko ułamek kosztu dziadowskich PC.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...