Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, planuje remont więc proszę o poradę w zakresie instalacji C.O. Stara instalacja nie nadaje się do użytku więc zaplanowana jest nowa składająca się z trzech grzejników 600x1000 oraz podłogówki na RTL-u na 6m2. Instalacja będzie rozdzielaczowa na AL-PEX-e. Jaką średnicą pociągnąć od kotła do rozdzielacza i na obwody grzejników? Odległości od pieca około 7m podejście do grzejników 4-6m. Czy z kotła do rozdzielacza starczy 20 a na obwody 16? Oglądałem rozdzielacze to mają 1cal przyłącza więc jakby rurka 25.  W lato planuję wymianę kotła więc rurek raczej nie zagotuję.

Edytowano przez arturobr (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl

Z małą uwagą że od pieca nie można dać bezpośrednio alupexa, musi być zrobiony pewien odcinek/odejście z miedzi a dopiero potem alupex.

Średnica może być tak jak napisał joks ale i jak będzie cała instalacja zrobiona na 16 też będzie działać. Nie większego znaczenia jakie wyjścia czy przyłącza ma rozdzielacz bo zawsze możesz dać redukcję np z 1"/ 16 mm alupexa czy odwrotnie.

Link do komentarza
Gość mhtyl
1 godzinę temu, arturobr napisał:

Tak, tak. Koło pieca będę robił na miedzi cały układ z zaworem 4d i pompami do CO i CWU dopiero kawałek za polecę na alupexie. Widziałem zawory grzejnikowe na pexa 16, montowałeś takie czy nypla na 1/2 i zwykły zawór?

Zawór 4D bym sobie darował. Co do pompki na co i cwu opiekała by to jedna pompka z tym że musiałbyś zrobić zawór na zasilaniu co aby latem gdy napalisz w piecu nie grzać grzejników tylko samo cwu. Grzejniki mam na miedzi, ale spokojnie możesz robić tak jak piszesz z tym, że na powrocie mam zawór kątowy a na zasilaniu zawór termo z głowicą termostatyczną.

Tak  prawdę mówiąc to nie widziałem typowo zaworów grzejnikowych na alupexy.

Link do komentarza

Jeżeli bez zaworu 4D jakie jest jeszcze rozwiązanie? Producenci kotłów których przeglądałem, zalecają minimalną temperaturę powrotu ok. 40oC, więc muszę jakoś pomieszać powrót a jednocześnie piec pracowałby na nastawie ok. 55-60oC i jak dam taką temperaturę na stałe na grzejniki to zagotuje domowników :)

Link do komentarza
Gość mhtyl
3 godziny temu, arturobr napisał:

Jeżeli bez zaworu 4D jakie jest jeszcze rozwiązanie? Producenci kotłów których przeglądałem, zalecają minimalną temperaturę powrotu ok. 40oC, więc muszę jakoś pomieszać powrót a jednocześnie piec pracowałby na nastawie ok. 55-60oC i jak dam taką temperaturę na stałe na grzejniki to zagotuje domowników :)

Na piecu wystarczy 55 stopni jak ustawisz, o powrót się nie martw bo przy tak małej liczbie odbiorników ciepła po osiągnięciu temperatury zadanej powrót będziesz miał w granicach 40-50 stopni. Jeżeli piec będziesz miał ze sterownikiem i dmuchawą to nie ma obawy że przegrzejesz, a o domowników się nie martw bo przecież od tego aby nie przegrzać pomieszczeń zamontujesz zawory grzejnikowe termo z głowicą. Jaki kociołek masz czy masz zamiar kupić?

Link do komentarza
Gość mhtyl
2 godziny temu, arturobr napisał:

Odbiorów będzie więcej, nie doprecyzowałem tego ale ta instalacja na AL-PEX to tylko ta w remontowanej części. Reszta już jest na miedzi i razem jest 150m2 do ogrzania. Właśnie na cały dom ten kocioł. Wstępny wybór to Sargas kotły Leszka 19kW.

Ja mam prawie 140 m2 z czego około 60 m2 podłogówka , reszta to grzejniki, bojler 150 l i wszystko mi hula bez żadnego zaworu 3D czy 4D  z kociołkiem Defro Komfort Optima Plus.

Link do komentarza

Dziękuję za poradę temat warty przemyślenia. Nurtuje mnie jeszcze pytanie do osób które maja zamontowane zawory RTL. Zawór ogranicza temperaturę powrotu, a co z zasilaniem jak na piecu jest np. 55oC. Czy początek obwodu nie jest bardzo gorący. Może lepiej przedzielić belkę zasilania zaworem termostatycznym i za zaworem podłączyć podłogę.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...