Skocz do zawartości

Jak dobrać zbiornik buforowy do pompy ciepła?


Recommended Posts

Jak dobrać zbiornik buforowy do pompy ciepła? Będę instalował pompę typu powietrze/woda i chciałbym korzystać głównie z tańszej taryfy nocnej za prąd. Pompa ma moc 9 kW, a dom o powierzchni 120 m2 w całości ogrzewany jest w systemie podłogowym.

Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/pompy-ciepla/porady/23505-jak-dobrac-zbiornik-buforowy-do-pompy-ciepla
Link do komentarza
Gość Tomasz Kotruchow

muszę stanowczo zaprotestować na odpowiedź eksperta !!

zbiornik buforowy pełni dwie funkcje w instalacji z pompą ciepła: po pierwsze jest rzeczywiście akumulatorem energii a po drugie sprzęgłem hydraulicznym tyle, że funkcją akumulatora energii jest poprawa warunków pracy dla samej pompy ciepła - wynika to z charakteru pracy urządzeń sprężarkowych - i nie ma tu mowy o akumulacji energii w celu jej wykorzystania w określonych porach, proszę zauważyć, że akumulator energii wyłącznie gromadzi energię ale jej nie produkuje !! budynek ma określone zapotrzebowanie cieplne w skali dnia, nocą większe, w trakcie dnia mniejsze ale zapotrzebowanie to występuje stale - oznacza to, że chcąc limitować czas pracy pompy ciepła czyli ograniczając ilości dostarczanej energii musimy zgromadzić w krótszym czasie w buforze ilość energii potrzebną do pokrycia zapotrzebowania cieplnego budynku - ograniczamy czas pracy urządzenia dostarczającego ciepło ale jednocześnie nie ograniczamy czasu poboru tego ciepła, oznacza to, że chcąc wprowadzić czasowe ograniczenia pracy np. tylko nocą musimy proporcjonalnie do długości przerw w pracy zwiększyć moc urządzenia grzewczego tak w krótszym czasie pracy dostarczyło energie cieplną, chwilowy nadmiar tego ciepła będzie składowany w akumulatorze ciepła czyli naszym buforze - skutkiem decyzji o wprowadzeniu czasowych zakazów pracy będzie więc przewymiarowywanie urządzeń grzewczych a co za tym idzie również zbiorników buforowych - tu należy wykonać analizę czy oszczędność na takiej eksploatacji pokryje wyższe koszty inwestycji, drugą funkcją bufora jest rozdzielenie hydrauliczne obiegów grzewczych od obiegu pompy ciepła, każdy z tych obiegów ma inny przepływ stąd brak rozdziału skutkuje obniżeniem wydajności układu grzewczego i jest ewidentnym błędem instalacyjnym !!

Link do komentarza

Do rozdzielenia obiegu hydraulicznego pompy ciepła i ogrzewania podłogowego wystarczy sprzęgło hydrauliczne. Nie ma potrzeby instalowania zbiornika buforowego. Pytanie czytelnika dotyczyło zbiornika buforowego i konkretnej sytuacji, domu z ogrzewaniem podłogowym na całej powierzchni i pompa typu powietrze/woda. W takiej sytuacji stosowanie zbiornika buforowego lub akumulacyjnego nie ma uzasadnienia. Co opisałem i uzasadniłem w odpowiedzi.

Link do komentarza

Witam,

Pięć lat temu, podczas budowy domu, miałem takie same pytania. Również zadawałem je na różnego rodzaju forach. Nie słuchając ekspertów zrobiłem jednak tak. Dom tak jak Pana 120 m2. Ściany jednowarstwowa, beton komórkowy    ..... Energo. Dobra izolacja dachu i podłogi. Okna standardowe 2 szybowe. System ogrzewania to 11kW powietrzna pompa ciepła. Ogrzewa dom i cwu. Ogrzewanie podłogowe i kaloryfery (sypialnie). Zbiornik buforowy 400 l - teraz założyłbym 2 razy większy. Jest też rekuperacja gdzie w układ włożyłem nagrzewnicę i powietrze wdmuchiwane do domu ma temperatur ok 35 stC. Dzięki temu kaloryfery są o 50% mniejsze. Całość wspomaga kominek z płaszczem wodnym - jest to godzenie przyjemności z praktyką. Wszystko działa doskonale. W tym roku zakładam jeszcze fotowoltaikę. A ile kosztuje mnie energia do tego domu? CO plus CWU na rok to 1500 zł i 1 m3 drewna do kominka. Jeśli pan zainteresowany o szczegóły proszę o kontakt pawłowski.dariusz@vp.pl

Dariusz

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...