Skocz do zawartości

Docieplenie domu styropianem


Recommended Posts

Pytanie z formularza ze strony: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/porady

Witam

Firma budowlana dociepla budynek wielorodzinny styropianem 5cm, problem w tym, że przykleja go na tynk, który odpada razem z siatką od położonego 10 lat temu styropianu jak na załączonym zdjęciu. Twierdzą, że po zakołkowaniu będzie się to trzymało. Blok ma 5 kondygnacji. Czy przypadkiem nie idą na łatwiznę nie zdzierając starego tynku odchodzącego razem z siatką?

DSC_9463.jpg

Link do komentarza

Przed ociepleniem powinna być wykonana ekspertyza techniczna i opracowana technologia robót przez odpowiedzialnego projektanta. Na podstawie tego opisu można przypuszczać, że robi to wykonawca na własne ryzyko, gdyż klejenie do odpadającego tynku nie ma sensu - trzymać będą tylko kołki, które nie gwarantują stabilnego zamocowania. Problemem może też być zamocowanie starej warstwy styropianu, która przy dodatkowym obciążeniu nowym ociepleniem może oderwać się od podłoża w razie np. silnych wiatrów. Odpadający tynk na siatce to prawdopodobnie efekt zlej jakości lub nieodpowiedniego kleju, co rodzi podejrzenie, że mocowanie styropianu do muru też może być niepewne.

Link do komentarza
14 godzin temu, Pomocnik napisał:

Firma budowlana dociepla budynek wielorodzinny styropianem 5cm, problem w tym, że przykleja go na tynk, który odpada razem z siatką od położonego 10 lat temu styropianu jak na załączonym zdjęciu. Twierdzą, że po zakołkowaniu będzie się to trzymało.

Ciekawe, ile było wcześniej tego styropianu, że doklejają tylko 5cm.

Jesli idzie o kołki - to wg mnie nie są one głównym mocowaniem styropianu. Styropian powinien być mocowany klejem lub pianką i to jest warstwa mocująca. Punktowe (takim jest kołek) mocowanie miękkiej stosunkowo elewacyjnej płyty styropianu jest skrajnie ryzykowne - to tylko dodatkowe zabezpieczenie. co prawda przy dobrze założonych kleju, siatce i tynku będą kołki spojone dodatkowo z tą powierzchnią - ale, wg mnie - podstawowym spoiwem między płytami styropianu powinien być klej.

No i zgoda ze wszystkim z poprzedniego postu. A taki odpadający tynk z siatką nie może stanowić podkladu dla klejenia czegokolwiek. 

Link do komentarza
16 godzin temu, zenek napisał:

Punktowe (takim jest kołek) mocowanie miękkiej stosunkowo elewacyjnej płyty styropianu jest skrajnie ryzykowne - to tylko dodatkowe zabezpieczenie. co prawda przy dobrze założonych kleju, siatce i tynku będą kołki spojone dodatkowo z tą powierzchnią - ale, wg mnie - podstawowym spoiwem między płytami styropianu powinien być klej.

 

Czym to skrajne ryzykowne rozwiązanie zagraża?

Link do komentarza
4 godziny temu, mhtyl napisał:

Czym to skrajne ryzykowne rozwiązanie zagraża?

Po pierwsze to nieodebraniem robót przez nadzór - styropian do ściany (czy do styropianu)  klei się na klejem, pianką - nie słyszałem o technologii mocowania tylko kołkami. Kołki są dodatkowe. Styropian elewacyjny jest miękki - a kolki mocują raczej na docisk - w sumie duża i dość ciężka powłoka wisząca na niedużej ilości kołków - i dociśnięta na odparzonym ?, odklejonym ? jakim ? poprzednim tynku z klejem i siatką. Dla mnie ryzykowne i dodatkowo niedopuszczalne.  

Po drugie takie mocowanie grozi odpadnięciem styropianu, spękaniem i odpadaniem tynku zklejem i siatką - a to zagraża bezpieczeństwu przechodzących koło budynku.

po trzecie - gdyby same kołki byly wystarczające - nikt by nie kleił - poco dodatkowa robota i koszt.

Nie wiem też, jak się będzie zachowywała taka kombinacja ocieplenia pod kątem fizycznym (para) - ale tu na forum są fachowcy lubiący takie tematy, więc nic na ten temat nie powiem.

To tak pokrótce. Oczywiście wg mnie :14_relaxed:

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Trochę błądzisz, bo widzisz, przy ociepleniu styropianem domku jednorodzinnego stosowanie kołków nie jest konieczne, natomiast przy ocieplaniu bloków mieszkalnych kołki są obowiązkowe ze względu na powierzchnię ocieplenia, sam klej takiego ocieplenia nie utrzyma. W omawianym przypadku, czyli styropian na styropian kołki powinny być tak długie aby zakotwiczyły w ścianie. Nie jest to standardowe rozwiązanie takie docieplanie ale przed jego wykonaniem powinno wykonać się takie czynności o jakich wspomniał wyżej kolega z Redakcji, Cezary.

Link do komentarza
1 godzinę temu, mhtyl napisał:

natomiast przy ocieplaniu bloków mieszkalnych kołki są obowiązkowe ze względu na powierzchnię ocieplenia, sam klej takiego ocieplenia nie utrzyma. W omawianym przypadku, czyli styropian na styropian kołki powinny być tak długie aby zakotwiczyły w ścianie.

W tym wszystkim nie ma wiekszych sprzeczności.

Kołki zawsze muszą przechodzić przez styropian i być  mocowane w ścianie. Tu też - ale wg mnie same kołki nie wystarczą. Styropian ma się utrzymać na kleju. Kołki są tylko dodatkowym zabezpieczeniem. Oczywiście, jak piszesz, powierzchnia ma tu też swoje znaczenie.

Kołki są obowiązkowe chyba od III kondygnacji. Więc zwykle tak wysokie domki nie są. Raczej tyczy kamienic i blokow. Chodzi o to, że jeśli klej nie chwyci z różnych powodów (głównie złego wykonawstwa, jak na przykładzie z tematu) - to ma chronić przed odpadaniem wielkich płatow ocieplenia na ziemię - przynajmniej tak czytałemw jednym z opracowań fachowych nt termoizolacji bloków. Dlatego powyżej II pietra te kołki.

Natomiast to co opisał "tematodawca" - to opis niestety niesolidnej i ryzykownej roboty. Wg mnie.

A kolega Cezary ma rację.

Link do komentarza

"Informacje o rodzaju, ilości i rozmieszczeniu łączników mechanicznych powinien zawierać projekt techniczny ocieplenia budynku. Wielkości te zależne są m.in. od strefy obciążenia wiatrem, w której znajduje się budynek, oraz od wysokości i miejsca wbudowania łącznika. Ilość łączników nie może być mniejsza niż 4 szt./m2 powierzchni elewacji. Przy narożnikach budynku, w tzw. strefie narożnej, wymagane jest zwiększenie ilości łączników. W pierwszej kolejności łączniki mechaniczne należy osadzać w narożach płyt. Odległość pomiędzy skrajnymi łącznikami a krawędzią budynku powinna wynosić co najmniej 10 cm."

 

a lekturka od deski do deski jest tu

od strony 22.....

Tutaj gotowa ankieta dla Inspektora - zalecam się z tym zapoznać. Łatwiej będzie wykonawcy patrzeć na ręce

Link do komentarza
2 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Informacje o rodzaju, ilości i rozmieszczeniu łączników mechanicznych powinien zawierać projekt techniczny ocieplenia budynku

Ale czy Kołki mogą być jedynym mocowaniem styropianu na ścianie czy też są uzupełnieniem kleju lub pianki?

Z tego co wiem, to kołek jest dodatkowym zabezpieczeniem, a nie jedynym łącznikiem, mocowaniem.

Chyba że jest to jakaś specyficzna technologia "na kołki" o której dotąd nie słyszałem?.....

Link do komentarza

Wykonywanie docieplenia na już istniejącym ociepleniu wymaga szczególnej ostrożności. Należy się upewnić, czy obecna warstwa izolacji jest wystarczająco trwała, by zamocować na niej kolejną. Jeżeli nowa warstwa styropianu odpada razem ze starym tynkiem, to niestety ten warunek nie jest spełniony. Po przyklejeniu styropianu i próbie odklejenia go, zerwanie powinno nastąpić w styropianie, a nie pomiędzy poszczególnymi warstwami materiałów.  Wykonywanie docieplenia w opisany przez Pana sposób jest niezgodne ze sztuką budowlaną. O tym, jak prawidłowo docieplić stary budynek  i na co zwrócić szczególną uwagę, może Pan przeczytać na naszej stronie w dziale PORADY -> Jak docieplić stary budynek?

 

Link do komentarza
4 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Ale serio pytasz?????

Padła sugestia wcześniej w temacie i postach, że kołki wszystko utrzymają. To wg mnie złe sugestie (co pośrednio potwierdza post Knaufa)  - i jeśli tak - to trzeba to jasno napisać. Dla jasności.

4 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Chłopie - uszanuj mój wysiłek i chociaż przeczytaj lekturę zawartą w pliku pdf.

A twój wysiłek wysoko oceniam - serio - i fachowość  - i naturalnie lekturę dziś poczytam :14_relaxed:

Link do komentarza

:) Dziękuję.

Nie zawsze kołkujemy, ale zawsze kleimy. I tego się trzymajmy. Moim skromnym zdaniem - są spoiwa, których gwoździem i kołkiem nie da się zastąpić. Prosty przykład - klejenie na piankę, murowanie na piankę. Kołek jest tylko dodatkiem - i to czasami zbędnym.

Poza tym - kołek narusza ciągłość izolacji termicznej ale na szczęście procentowo powierzchnia "naruszona" przez kołki jest znikoma w stosunku do powierzchni elewacji. 

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Gość mhtyl
2 godziny temu, Eksperci Knauf napisał:

@zenek – cieszymy się, że nasze rady są pomocne! W razie dodatkowych pytań, prosimy o kontakt.

Współczuje z całego serca:D

Link do komentarza
3 godziny temu, mhtyl napisał:

Współczuje z całego serca:D

 

43 minuty temu, MrTomo napisał:

 

:takaemotka:

 

Dałbym wam punkty za te odpowiedzi merytoryczne nasączone wiedzą ekspercką, ale nie chcę byście pomyśleli, że to złośliwość, więc tylko pogratuluję :14_relaxed: 

Link do komentarza
1 godzinę temu, mhtyl napisał:

No widzisz zeniu, powoli się czegoś nauczyłeś:D

jeszcze nie - zgłębiam te dwie wypowiedzi, ponieważ wyczuwam w nich ukryty sens, tajemnicę, za którą nie nadążam - ale ufam, że dalsze dialogowanie na forum pozwoli mi rozwinąć się, mimo że mój organizm w zasadzie już jakiś czas temu przestał wzrastać - mało - wydaje mi się, że rozpoczął proces odwrotny niestety :14_relaxed:  

Link do komentarza
  • 5 tygodnie temu...

Szanowny Panie,
przed rozpoczęciem prac powinna być wykonana ekspertyza techniczna. Dobrą praktyką jest zawsze sprawdzenie stanu podłoża i jego ewentualne wzmocnienie, jeśli jest to konieczne. Styropian powinien być klejony do ściany na placki oraz kołkowany. Takie działanie zapobiega jego odpadaniu i gwarantuje stabilność ściany. Podstawą jest jednak wcześniejsze przeprowadzenie ekspertyzy.

Pozdrawiam serdecznie,
E-rzecznik Foveo Tech

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...