Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Lukarny czy okna połaciowe


Recommended Posts

Wykonując lukarny trzeba zrobić lub zmienić projekt dachu/więźby to po pierwsze, po drugie koszt uzyskanej p.u. przy lukarnie nie jest adekwatny do poniesionych kosztów, ale to tak ogólnie bo nie wiadomo jaki kąt ma dach ani jakie są wysokie pomieszczenia na poddaszu. najbardziej ekonomicznie jest wstawić okno dachowe aby doświetlić poddasze o ile nie ma możliwości wstawić okna fasadowego w szczytach budynku jeżeli jest to dach dwuspadzisty.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Okna dachowe są raczej tańsze niż lukarny. Stosunkowo proste w montażu (w stosunku do lukarn), nie wymagają dodatkowej większej ingerencji w dach. Dają więcej światła przy tej samej powierzchni szkła. 

Lukarny dają więcej przytulności (subiektywne), zacieniają i chłodzą w lecie. 

Ale wiele zależy od kontekstu - funkcji poddasza i kształtu dachu. Np. doświetlając łazienkę wybrałbym raczej okno dachowe (mała powierzchnia okna, nie zabiera miejsca w łazience, itp.

Jeśli pokój, duży pokój - im większa pow. oświetlenia, tym lukarna wydaje się być korzystniejsza. Może dać dużą dodatkową w pełni komfortową pow. użytkową, likwidując skos na dużej długości połaci , może stanowić uzupełnienie balkonu, tarasu (np. nad gankiem na parterze), może nawet zadaszać balkon i taras - a to ma duże znaczenie praktyczne.

Ma b. wiele form , tradycyjnych i nowoczesnych, może stanowić też kombinację okien dachowych z lukarną.

Jeszcze jeden nie praktyczny, a widokowy aspekt: okna dachowe mało ingerują w bryłę dachu, są w nią "wtulone"  - lukarna może kompletni zmienić wygląd dachu (niekorzystnie też), ale może też być piękną ozdobą, superszczegółem przyciągającym uwagę - ale to już rzecz gustu.

 przykłady:

znacznego powiększenia powierzchni użytkowej 

3.jpg.01079809de66ba87c230c8d155ffa4be.jpg

połĄczenia z balkonem (tarasem)

58f677eae0c7b_galleries_mirrorindexid26372.jpg.9e001773fc3c20076b86c3b23f6834b9.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

a tu przykład takiej hybrydy okna dachowego z lukarną:

2.jpg.dd18a9d51eb829d21dcdaa5334fbafd8.jpg

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W ostatnim czasie lukarna cieszy się dużym zainteresowaniem - i słusznie. Jest to ciekawe rozwiązanie dla poddaszy, aby doświetlić pomieszczenie.

W ofercie VELUX, lukarna to kompletny zestaw wysokiej jakości elementów instalacyjnych, który umożliwia montaż dowolnych okien dachowych w atrakcyjne zestawy czterech lub sześciu okien. Wszystkie elementy przygotowane są pod wymiar i doskonale do siebie pasują, dzięki czemu montaż trwa tylko jeden dzień. Lukarnę VELUX można wyposażyć w górne albo dolne otwieranie czy też klapowo-obrotowe. Istnieje również możliwość sterowania elektrycznym VELUX INTEGRA czy wyposażyć okna w dodatkowe akcesoria jak na przykład: markizy, rolety zewnętrzne. Możliwości jak widać jest wiele.

 

Pozdrawiam

Paulina

Konsultant VELUX

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...