Skocz do zawartości

Wyciszenie odpływu wody z pralki i zmywarki


Recommended Posts

Witam,

podczas wypompowywania wody ze zmywarki w kuchni lub z pralki w łazience z odpływów w zlewie/umywalce wydobywają się odgłosy. Zmywarkę/pralkę mam podłączone w klasyczny sposób tzn. przez odejście przed syfonem. Zastanawiam się jak ten dźwięk wyeliminować. Osobny odpływ kanalizacyjny nie wchodzi w grę, trzeba się podpiąć pod już istniejącą kanalizację.

Proszę o propozycję / dobre praktyki. Być może są gotowe rozwiązania lub należy dołożyć zawór napowietrzający itp?

Mój pomysł jest taki, aby podłączyć zmywarkę/pralkę za syfonem umywalkowym. Mianowicie za syfonem dać trójnik, a do trójnika odpływ pralkowy z zaworem zwrotnym (kulka). Zastanawia mnie czy pomiędzy syfonem umywalkowym a trójnikiem powinien znaleźć się jakiś zawór zwrotny, aby woda nie "cofała" się do syfonu umywalkowego (punkt A na załączonym zdjęciu). Trójnik musi być zamontowany w poziomie (w sensie wylot z trójnika będzie poziomy w obu kierunkach). Odpływ pralkowy zamontowany byłby oczyścicie pionowo (poprawnie).

Z góry dzięki.

odplyw.png

Link do komentarza

Trudno odnieść się do sprawy, nie wiedząc jakiej średnicy i jak długa jest rura prowadząca od przyborów sanitarnych do pionu. Jednak, proponowane rozwiązanie najpewniej nie rozwiąże problemu, a mogą zacząć się kłopoty z przenikaniem gazów kanalizacyjnych do pomieszczeń. Prawdopodobnie odpływ większych ilości ścieków w wyniku działania pompy w zmywarce i pralce powoduje całkowite wypełnienie przekroju rury i w efekcie zasysanie powietrza poprzez syfon umywalki/zlewu. W związku z tym należy dodać zawór napowietrzający rurę, którą spływają ścieki. Mamy wówczas zawór napowietrzający, następnie podłączenie zlewu i zmywarki, ewentualnie inne przybory sanitarne, odpływ do pionu kanalizacyjnego.

Czasem pomaga też ułożenie rury odpływowej o większej średnicy, jednak nie wiadomo czy tutaj jest to wykonalne.

Link do komentarza

Witaj,

dziękuję za odpowiedź.

Nowe mieszkanie deweloperskie. Jedna rura kanalizacyjna o średnicy 50mm idzie do prosto do pionu oddalonego o ok.1,5-2m. Przed syfonem jest redukcja na 40mm (syfon jest już 40 mm).

Gdzie zamontować zawór napowietrzający (w obecnym układzie czy w proponowanym przeze mnie)? Czy mógłbyś to wskazać na rysunku? Ewentualnie czy tak, jak na załączonym rysnku?

z16848014Q,Zawor-napowietrzajacy-kanalizacje-zamontowany-przy.jpg

Edytowano przez olq03427@disaq.com (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Napowietrzanie niczego tu nie poprawi - odprowadzenie z pralki jest ponad syfonem i powietrze wchodzi swobodnie przez odpływ umywalki. Hałas powstaje głównie poprzez "bulgotanie" spowodowane słabym odpływem przez zanieczyszczony syfon i cienkie rurki podłączenia. Klasyczne odprowadzenie można zrobić wstawiając trójnik przy podłączeniu umywalki (zamiast kolanka) i wyprowadzając rurę do zaworu odpływowego (kulowego) z pralki czy zmywarki.

Link do komentarza

Tym akurat razem nie zgodzę się z p. Cezarym. Bulgotanie powstaje prawdopodobnie dlatego, że powietrze jest zasysane do rury przez syfon. Takie wstawienie zaworu napowietrzającego jak na rysunku będzie miało ograniczoną skuteczność.  Chodziło mi  o inny układ. Tak jak pisałem poprzednio - najpierw zawór napowietrzający na rurze, dopiero potem syfon umywalki/zlewu. Załączam rysunek.

Tego, że źródłem odgłosów może być jakieś zanieczyszczenie lub zwężenie w rurach bądź syfonie, ma się rozumieć, nie wykluczam. Jeżeli jednak ich oczyszczenie nie pomoże, to trzeba szukać gdzie indziej. Czy woda spływa bez problemu przy normalnym korzystaniu ze zlewu i umywalki? Czasem skłonność do powstawania korka wodnego w rurze wynika też z jej poprowadzenia ze zbyt dużym spadkiem. Ścieki wypełniają wówczas cały przekrój rury, a prawidłowo powinny sięgać do ok. 2/3

napowietrzenie.jpg

Link do komentarza
23 godziny temu, olq03427@disaq.com napisał:

Witam,

podczas wypompowywania wody ze zmywarki w kuchni lub z pralki w łazience z odpływów w zlewie/umywalce wydobywają się odgłosy. Zmywarkę/pralkę mam podłączone w klasyczny sposób tzn. przez odejście przed syfonem. Zastanawiam się jak ten dźwięk wyeliminować. Osobny odpływ kanalizacyjny nie wchodzi w grę, trzeba się podpiąć pod już istniejącą kanalizację.

Proszę o propozycję / dobre praktyki. Być może są gotowe rozwiązania lub należy dołożyć zawór napowietrzający itp?

Mój pomysł jest taki, aby podłączyć zmywarkę/pralkę za syfonem umywalkowym. Mianowicie za syfonem dać trójnik, a do trójnika odpływ pralkowy z zaworem zwrotnym (kulka). Zastanawia mnie czy pomiędzy syfonem umywalkowym a trójnikiem powinien znaleźć się jakiś zawór zwrotny, aby woda nie "cofała" się do syfonu umywalkowego (punkt A na załączonym zdjęciu). Trójnik musi być zamontowany w poziomie (w sensie wylot z trójnika będzie poziomy w obu kierunkach). Odpływ pralkowy zamontowany byłby oczyścicie pionowo (poprawnie).

Z góry dzięki.

odplyw.png

Piszesz o odgłosach i tez o cofaniu się wody, więc co u Ciebie jest za przyczyna?

Zawór napowietrzający daje się wtedy kiedy wysysa wodę z syfonu, jeżeli takiego zjawiska nie ma u Ciebie zawór zbyteczny. Przekroje rur są w porządku. Zastosowanie podłączania syfonu od pralki tez się na wiele nie zda a może nawet zaszkodzić bo wątpię aby zmywarka miała na tyle silna pompkę aby przepchała wodę przez syfon pralki bo tam jest kulka gumowa po to aby nie cofały się zapachy.

Ja dopatrywałbym się złego podłączenia zmywarki do syfonu zlewozmywaka. Najlepiej zrób fotkę tego podłączenia jak ono wygląda oraz jakiego typu masz syfon.

I jeszcze jedno pytanie, czy masz podłączone pod jeden syfon pralkę i zmywarkę czy tylko zmywarkę?

Link do komentarza

Witam,

obecnie wszystko działa wydawałoby się prawidłowo. Nic się nie cofa (to było pytanie czy nie cofałaby się w mojej propozycji), nic nie śmierdzi, woda spływa bez problemów z umywalki w łazience i zlewu w kuchni. W kuchni jest podłączona zmywarka. W łazience podłączona jest pralka. Oba podłączenia są wykonane tak samo. Cała instalacja jest nowa i czysta, cały budynek jest nowy.  Wszystko to napisałem w pierwszym poście, proszę o czytanie ze zrozumieniem.

Jedyna uciążliwość to hałas wydobywający się z odpływu w zlewie/umywalce przy wylewaniu wody z zmywarki/pralki. Taki odgłos słyszałem wielokrotnie u znajomych. Wydaje mi się, że to naturalny odgłos przy sposobie podłączenia jaki zastosowany jest u mnie (wskazany w pierwszym poście), a ponieważ denerwuje mnie ten dźwięk szukam rozwiązania, które go wyeliminuje.

5 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Napowietrzanie niczego tu nie poprawi - odprowadzenie z pralki jest ponad syfonem i powietrze wchodzi swobodnie przez odpływ umywalki. Hałas powstaje głównie poprzez "bulgotanie" spowodowane słabym odpływem przez zanieczyszczony syfon i cienkie rurki podłączenia. Klasyczne odprowadzenie można zrobić wstawiając trójnik przy podłączeniu umywalki (zamiast kolanka) i wyprowadzając rurę do zaworu odpływowego (kulowego) z pralki czy zmywarki.

Syfon jest nowy. Rura i cała instalacja kanalizacyjna również. Średnica syfonu 40mm (chyba standard?). Średnica rury kanalizacyjnej 50mm. Klasyczne odprowadzenie o którym piszesz to to które zaproponowałem w pierwszym poście?

 

2 godziny temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Czy woda spływa bez problemu przy normalnym korzystaniu ze zlewu i umywalki? Czasem skłonność do powstawania korka wodnego w rurze wynika też z jej poprowadzenia ze zbyt dużym spadkiem.

Woda spływa bez problemu. Szybciej niż nowa bateria jest w stanie wlewać wodę do zlewu/umywalki. Spadek przedstawiam na załączonej fotografii.

 

1 godzinę temu, mhtyl napisał:

Piszesz o odgłosach i tez o cofaniu się wody, więc co u Ciebie jest za przyczyna?

Zawór napowietrzający daje się wtedy kiedy wysysa wodę z syfonu, jeżeli takiego zjawiska nie ma u Ciebie zawór zbyteczny. Przekroje rur są w porządku. Zastosowanie podłączania syfonu od pralki tez się na wiele nie zda a może nawet zaszkodzić bo wątpię aby zmywarka miała na tyle silna pompkę aby przepchała wodę przez syfon pralki bo tam jest kulka gumowa po to aby nie cofały się zapachy.

Ja dopatrywałbym się złego podłączenia zmywarki do syfonu zlewozmywaka. Najlepiej zrób fotkę tego podłączenia jak ono wygląda oraz jakiego typu masz syfon.

I jeszcze jedno pytanie, czy masz podłączone pod jeden syfon pralkę i zmywarkę czy tylko zmywarkę?

Odgłosy. Cofania brak. Podłączenie tak jak w fotografii w pierwszym poście. Tam nie ma co źle podłączyć. Pralka w łazience. Zmywarka w kuchni. Obie instalacje takie same (tzn. odejście na pralkę/zmywarkę przed syfonem).

Przechwytywanie.PNG

Link do komentarza
10 minut temu, olq03427@disaq.com napisał:

Witam,

obecnie wszystko działa wydawałoby się prawidłowo. Nic się nie cofa (to było pytanie czy nie cofałaby się w mojej propozycji), nic nie śmierdzi, woda spływa bez problemów z umywalki w łazience i zlewu w kuchni. W kuchni jest podłączona zmywarka. W łazience podłączona jest pralka. Oba podłączenia są wykonane tak samo. Cała instalacja jest nowa i czysta, cały budynek jest nowy.  Wszystko to napisałem w pierwszym poście, proszę o czytanie ze zrozumieniem.

Jedyna uciążliwość to hałas wydobywający się z odpływu w zlewie/umywalce przy wylewaniu wody z zmywarki/pralki.

 

Odgłosy. Cofania brak. Podłączenie tak jak w fotografii w pierwszym poście. Tam nie ma co źle podłączyć. Pralka w łazience. Zmywarka w kuchni. Obie instalacje takie same (tzn. odejście na pralkę/zmywarkę przed syfonem).

Przechwytywanie.PNG

Napisałeś o pralce i umywalce razem czyli ja zrozumiałem to inaczej, teraz dałeś dokładny opis (ten co podkreśliłem), ale to mało ważne skoro się wyjaśniło:icon_biggrin: Mi chodziło o zdjęcie syfonu wraz z widocznym podłączeniem zmywarki, oraz jakiego rodzaju masz syfon (domniemywam że w kuchni jest butelkowy specjalny do zlewozmywaka a nie dokupiony inny))

Link do komentarza

@mhtyl Właśnie tak napisałem w pierwszym zdaniu w pierwszym poście. Nie ważne.

Powtarzam: Instalacja wygląda tak jak na fotografii z pierwszego posta. Odpływ z umywalki, odejście na pralkę/zmywarkę, syfon (nie butelkowy), redukcja z 40 mm na 50 mm i wpięte do rury kanalizacyjnej.

 

Czy ma ktoś pomysł jak wyeliminować irytujące dźwięki przy wypompowywaniu?

Edytowano przez olq03427@disaq.com (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Pytałem o syfon bo ja mam butelkowy i nie mam tego problemu. W rurowym być może woda za szybko wylewa się się pralki czy zmywarki powodując bulgotanie bo woda idzie bezpośrednio przez cały przekrój syfonu.. Zakładam, że pion odpowietrzający kanalizacje jest sprawny bo jak piszesz to nowe mieszkanie więc zawór napowietrzający może być zbędny, ale metoda prób i błędów możesz wstawić zawór napowietrzający na początku tylko w jednym punkcie np przy pralce i zobaczysz co się dzieje. 

Problem może być jeszcze z tego powodu, że rury od kanalizacji masz na wierzchu a nie w ścianie. Możesz spróbować je czymś wygłuszyć/otulić i sprawdzić co się dzieje.

Robiłeś wywiad środowiskowy:icon_biggrin: czy u sąsiadów występuje podobne zjawisko?

Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Dnia 12.04.2017 o 15:52, olq03427@disaq.com napisał:

Witam,

podczas wypompowywania wody ze zmywarki w kuchni lub z pralki w łazience z odpływów w zlewie/umywalce wydobywają się odgłosy. Zmywarkę/pralkę mam podłączone w klasyczny sposób tzn. przez odejście przed syfonem. Zastanawiam się jak ten dźwięk wyeliminować. Osobny odpływ kanalizacyjny nie wchodzi w grę, trzeba się podpiąć pod już istniejącą kanalizację.

Proszę o propozycję / dobre praktyki. Być może są gotowe rozwiązania lub należy dołożyć zawór napowietrzający itp?

Mój pomysł jest taki, aby podłączyć zmywarkę/pralkę za syfonem umywalkowym. Mianowicie za syfonem dać trójnik, a do trójnika odpływ pralkowy z zaworem zwrotnym (kulka). Zastanawia mnie czy pomiędzy syfonem umywalkowym a trójnikiem powinien znaleźć się jakiś zawór zwrotny, aby woda nie "cofała" się do syfonu umywalkowego (punkt A na załączonym zdjęciu). Trójnik musi być zamontowany w poziomie (w sensie wylot z trójnika będzie poziomy w obu kierunkach). Odpływ pralkowy zamontowany byłby oczyścicie pionowo (poprawnie).

Z góry dzięki.

odplyw.png

mam podobny problem. jeszcze tydzien temu wszystko gralo, tzn pralka Samsung podlaczona pod zlewem. Tydzien temu podlaczylem zmywarke Exsqusiti woda wybija mi do zlewu. Gdy pralka jest wylaczona a zmywarka dziala, to woda pojawia sie w pralce i zlewie

 

Link do komentarza
48 minut temu, Bogdan112 napisał:

mam podobny problem. jeszcze tydzien temu wszystko gralo, tzn pralka Samsung podlaczona pod zlewem. Tydzien temu podlaczylem zmywarke Exsqusiti woda wybija mi do zlewu. Gdy pralka jest wylaczona a zmywarka dziala, to woda pojawia sie w pralce i zlewie

 

Najwyraźniej masz źle podłączenie, podejrzewam że odpływy z pralki i zmywarki są naprzeciw siebie na jedne wysokości. Zrób fotkę tego podłączenia wtedy będzie można coś bardziej konkretnego stwierdzić.

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...

Witam

Mam podobny problem z dźwiękiem wody wylewanej ze zmywarki i dokładnie taki typ podłączenia (syfon i umiejscowienie króćca dla zmywarki). Długo rozkminiałem czytając podpowiedzi na tym forum - czy może faktycznie napowietrzenie rozwiąże problem, czy bulgotanie to efekt podciśnienia, nadciśnienia i czy to jest dźwięk bulgotającej w syfonie wody od pęcherzyków powietrza. Po dokładniejszym przyjrzeniu się tej instalacji stwierdzam (może mylnie), że jest to po prostu dźwięk wody spadającej z wysokości ok. 20 cm na lustro wody zgromadzonej w syfonie i napowietrzanie nic tu nie pomoże w temacie wyciszenia tego fragmentu instalacji. W moim przypadku zlewozmywak jest ostatnim elementem na tej nitce, a po drodze do pionu jest jeszcze dołączony odpływ z pralki. Podczas wylewania wody z pralki (w większej ilości niż ze zmywarki) nie ma np. efektu wysysania wody z syfonu zlewozmywaka i żadnego dźwięku zbliżonego do tego jaki się pojawia przy wylewaniu wody przez zmywarkę.

 

Pozdrawiam

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...