Skocz do zawartości

Kupno działki, kilka kwestii


antc1111

Recommended Posts

Witam serdecznie. Zastanawiam się razem z bratem nad kupnem działki i postawieniu na niej niewielkiego bliźniaka lub domu jednorodzinnego dwulokalowego. Nie mam niestety bladego pojęcia jak zabrać się za sprawdzenie czy warto kupić tą ziemię. Nurtuję mnie jednak kilka kwestii
1. Czy mogę postawić na niej bliźniaka?
W załączonym zdjęciu przesyłam MPZP i zaznaczoną działkę. Widnieję na niej oznaczenie 22.MN,U - teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i usług. w pliku pdf przesyłam uchwałę.  
2. Kwestia uzbrojenia - Gdzie jednak dowiem się jaki będzie koszt i czas podłączenia prądu? Sąsiedzi prąd mają już podłączony.  Jeśli chodzi o kanalizację to w grę wchodzi jedynie szambo , brak gazu. Właścicielem infrastruktury wodnej jest właściciel z ziem z naprzeciwka i z tego co wiem za drobną opłatą wystawia pozwolenie na przyłączenie się do wody. Czy tak to wyglądać? (oczywiście póki nie ustalę z nim warunków przyłączenia i ceny, zakup działki nie wchodzi w grę)
3. Droga - na mapce nr. 347/11 ( 8m szerokości )jest wyznaczona działka na poczet drogi. Kto będzie jej właścicielem i czy jeśli póki co jest to po prostu kawałek pola dostanę pozwolenie na budowę? Czy potem w mojej kwestii zostanie jej utwardzenie itp.?
4. Co powienienem sprawdzić przed zakupem bo z tego co się orientuję to:
-stan prawny działki w księdze wieczystej - jak uzyskać numer księgi po adresie lub numerze działki, gdzie się to załatwia w starostwie powiatowym?
-MPZP - jest dostęp internetowy, nie mam pojęcia jednak na co mam zwracać uwagę na tej mapcę 
-  sprawdzic stan gruntów - zatrudnić fachowców czy szukać w wydziałach geodezji urzędów gmin?
Może ktoś z Państwa ma jakiś inne pomysł na podejście do tematu?

działka.JPG

U_2006_25_II.pdf

Edytowano przez antc1111 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Podejrzewam, że to działka na budowę jednorodzinna, wiec bliźniaka nie postawicie (w sensie dwie odrębne nieruchomości).

Ale możecie dom dwulokalowy, o ile zmieścicie się w dopuszczalnej powierzchni zabudowy.

Podejrzewam jednak, że się nie zmieścicie, jeśli chcecie mieć miejsca parkingowe dla samochodów i dwa tarasy.

 

Droga - pewnie będzie sprzedawana jako współwłasność dla właścicieli działek. Czyli współwłaściciele będą ją konserwować, utwardzać wg. posiadanych udziałów.

Warto w akcie notarialnym zastrzec sobie zgodę na poprowadzenie mediów w drodze.

 

Koszt i czas podłączenia prądu - u najbliższego dostawcy prądu

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Podejrzewam, że to działka na budowę jednorodzinna, wiec bliźniaka nie postawicie

Wyczytał to Pan z uchwały MPZP? Czy nawet nie zaglądał tak szczerze? Bo szukam i nie mogę znaleźć nic o zakazie budowy bliźniaków, do tego z prawa budowlanego definicja:

Budynku mieszkalnym jednorodzinnym-należy przez to rozumieć budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość.

Dodam, że na tym samym rodzaju zagospodarowanie stoją już bliźniaki ( na sąsiednich działkach ) Tak jak napisałem chce postawić małego bliźniaka więc chyba te 1000 m^2 bez szału powinno wystarczyć.

 

Cytat

Warto w akcie notarialnym zastrzec sobie zgodę na poprowadzenie mediów w drodze.

Jakich mediów?

Dziękuje za zainteresowanie?

Link do komentarza

22. MNU

 

MNU - 

Obowiązujące lub wiodące funkcje i obiekty oraz formy użytkowania

i zagospodarowania terenu:

- zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, wolnostojący budynek mieszkalny

jednorodzinny lub

zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna z usługami, wolnostojący budynek

mieszkalny jednorodzinny, rozumiany wg art. 3 ust. 2a ustawy Prawo

budowlane

i 22 MNU

- Pow. zabudowy: Max. 30% pow. pokrycia działki

Skoro działka ma 1000 m2 to cała zabudowa łącznie z tarasem i podjazdem i obligatoryjnym jednym miejscem postojowym dla samochodów nie może mieć więcej jak 300 m2

 

 

pogrubione - założyłam, że określenie "wolnostojący budynek mieszkalny jednorodzinny" jest uściśleniem pierwszej części zdania.

Jeśli dopuszczona byłaby jakakolwiek zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna (szeregowce, bliźniaki, wolnostojące), to jaki sens miałoby dopisanie, że chodzi też o wolnostojący budynek?

 

To jakby napisać, że wolno jeść ciastka i ciastka z polewą czekoladową. Zdanie bez sensu.

 

 

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

@Elfir

9 godzin temu, Elfir napisał:

- Pow. zabudowy: Max. 30% pow. pokrycia działki

Skoro działka ma 1000 m2 to cała zabudowa łącznie z tarasem i podjazdem i obligatoryjnym jednym miejscem postojowym dla samochodów nie może mieć więcej jak 300 m2

Dziękuje za odpowiedź.
Jednak w MPZP( rozumiem że każda gmina ma inną definicję ) definicja pow. zabudowy
 

Powierzchnia zabudowy– maksymalna dopuszczalna wielkość powierzchni zabudowy określona w % wyrażająca stosunek powierzchni wszystkich budynków (mierzona po obrysie ścian zewnętrznych) zlokalizowanych na działce lub w obrębie terenu funkcyjnego do powierzchni tej działki lub terenu funkcyjnego.

Ja to rozumiem jako powierzchnia budynków, którą idzie zmierzyć po obrysie ścian. Podjazd itp. by się w to nie wliczał. Mylę się?

Link do komentarza

1. Nie ma zakazu budowy budynku jednorodzinnego wolnostojącego w zabudowie bliźniaczej - przeto, formalnie można budować bliźniaka.

2. Do powierzchni zabudowy wlicza się tylko rzut pionowy budynków po ich obrysie.

3. Należy zachować minimum 300m2 powierzchni biologicznie czynnej - czyli na drogi, podjazdy, tarasy, miejsca parkingowe zostaje 400m2 (dla tej działki).

Ważne:

 to są ogólne warunki, ale teren znajduje się w granicach obszaru chronionego KŻG i być może potrzebne będą  uzgodnienia z Wojewódzkim Konserwatorem Przyrody,

- być może, że ta działka znajduje się w strefie ochrony archeologicznej - należy to bezwzględnie sprawdzić,

- tam jest bardzo rozbudowany system drenów - należy sprawdzić co znajduje się pod ziemią na tej działce bo może to być bardzo kosztowne.

Link do komentarza

Informacje odnośnie stanu prawnego działki (nr KW, co sprzedaje) powinien udzielić sprzedający bądź pośrednik w obrocie nieruchomościami. Możliwości zabudowy najlepiej skonsultować z miejscowym architektem na podstawie MPZP i własnych oczekiwań. Prąd dostarcza lokalny Zakład energetyczny i tam uzyska się informacje o warunkach przyłączenia. Badanie gruntu można zlecić po zakupie działki, chyba że zrobi to aktualny właściciel (np za zwrotem kosztów).

Link do komentarza

@bajbaga

 

Cytat

 

-  to są ogólne warunki, ale teren znajduje się w granicach obszaru chronionego KŻG i być może potrzebne będą  uzgodnienia z Wojewódzkim Konserwatorem Przyrody,

- być może, że ta działka znajduje się w strefie ochrony archeologicznej - należy to bezwzględnie sprawdzić,

- tam jest bardzo rozbudowany system drenów - należy sprawdzić co znajduje się pod ziemią na tej działce bo może to być bardzo kosztowne.

 


Byłbym wdzięczny, gdyby przbliżył by mi Pan w jaki sposób to sprawdzić

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...