Skocz do zawartości

podcięcie drzwi


MrTomo

Recommended Posts

Dużo zależy od tego, czym wykończone są drzwi - jeśli folią, to najpierw ostrym nożem natnij tę folię i  wtedy weź się za cięcie tarczówką, najlepiej z jak najmniejszym ząbkiem. Można też wyrzynarką z długim brzeszczotem z drobnymi zębami. Dobrze jest przymocować ściskami sztywną listwę, np. poziomicę - jako "culagę" - prowadnicę, wymierzoną odpowiednio, aby uwzględnić odległość brzegu stopy piły od krawędzi brzeszczotu.

Można również jako zabezpieczenia przed strzępieniem użyć z obu stron drzwi podłożyć paski płyty hdf (stary panel na przykład) i przez nie ciąć  - wtedy zmniejszy się ryzyko uszkodzenia krawędzi cięcia.

Link do komentarza
4 minuty temu, MrTomo napisał:

Czy ma znaczenie od której strony zacząć?
Od tej z mięsem czy od tej drugiej?

Od tej strony od której zaczniesz piła będzie wyrywać strzępki do góry (jeśli będzie wyrywać)
Uważaj żeby jechać po prostej linii bo łatwo zrobić fale.Zastosuj jakąś tzw culagę,prowadnicę.Jeśli możesz to tnij troszkę więcej bo zaczynać od zera jest trudno,piła zbacza.

Link do komentarza

Ja zacząłbym od "mięsa", dociął z 1-2 mm dokładnością i ręcznym/elektrycznym heblem (bo mam - radzieckiej jeszcze produkcji) dostrugał do wymiaru wymaganego.

Jeszcze rok temu transport do stolarza nie byłby problemem, ale teraz musiałbym szukać środka transportu :bezradny: - miałem mondeo kombi i  spokojnie drzwi się mieściły, teraz mam mondeo sedana i to już za mało miejsca...

O culadze już wspomniałem...

Link do komentarza
2 minuty temu, Buster napisał:

ubiegnę joksa chociaż widzę Go na pasku,miał na myśli klin rozszczepiający

nie ubiegłem :) 

:D

Przed chwilą, MrTomo napisał:

Hm, szerze powiem panowie - nie znam się na tym, jak się co nazywa w pile :D
Wiem jak zmienić tarczę dbając o kierunek, gdzie się włącza, ma być osłona, okulary i ... wio.

no i gitarrra .....:Dwięcej nic nie trzeba oprócz chęci ....aha.....i jak pisałem wcześniej , ostra tarcza z widią i bez pośpiechu...

jak coś się postrzępi z lekka to zjechać ręcznie delikatnie glancpapierem....

Link do komentarza
4 minuty temu, demo napisał:

Do usunięcia tak małych ilości materiału najlepsza jest szlifierka taśmowa z taśmą z możliwie grubym nasypem. Ja tak zawsze robię i nie ma problemu ze strzępieniem materiału.

pol_pl_BOSCH-SZLIFIERKA-TASMOWA-750W-GBS-75-AE-worek-1548_4.jpg.01466dc356bedd68e255e15d038e5525.jpg

 

 

 

 

Dokładnie,zebrałbym trochę piłą ,nawet z ręki,bez prowadnicy a dokończył szlifierką

Link do komentarza
12 minut temu, MrTomo napisał:

To się musiałeś namęczyć z tym płotem

Wcale nie. Żerdzie dawały się wyszlifować w takim samym czasie jak strugiem elektrycznym. Sprawdzałem, miałem jedno i drugie. Jakość powierzchni też porównywalna. A cenną, dodatkową zaletą jest odmienny sposób trzymania narzędzia. Dzięki temu wymieniając je co jakiś czas nie męczyłem zbytnio rąk.

Jak się cieplej zrobi, w tym roku czeka mnie to samo. Tak ze czterdzieści żerdzi oszlifować i pomalować jakimś drewnochronem.

Link do komentarza

Ja ciąłem drzwi (też sosnowe) taką podobną piłą ręczną :

58f1637d8d2d8_pia.jpeg.3e15df05b854bea326263c0b41161f82.jpeg 

potem kanty ręcznie glanzpapierem (minimalne zaokrąglenie) i na końcu szlifierką do równa. Linię prostą krawędzi sprawdzałem przykładając płaskownik.

Dlaczego ręczną piłą - bo ma małe ząbki , więc nie szczerbiła

trudność - utrzymanie pionu cięcia

Link do komentarza

Mam wrażenie, że chyba nie byliście świadkami podcinania drzwi :icon_cool: Zamówiłem drzwi do łazienki - przywożą bez podcięcia. Monter będący na usługach salonu zabiera do zakładu i wg formatki przycina. Ostatecznie można to zrobić samemu ale nie polecam. Zabezpieczyć od dołu przed wodą lakierem bezbarwnym. Wyrzynarka od biedy może być - tylko ostra piłka musi być.

Link do komentarza
34 minuty temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Mam wrażenie, że chyba nie byliście świadkami podcinania drzwi :icon_cool: 

Owszem, byliśmy i widzieliśmy jak się to robi profesjonalnie, ale byliśmy też uczestnikami, kiedy lepszych od nas blisko nie było. Bo drzwi nie chciały jakoś poczekać.

Kiedy podcinałem drzwi po raz pierwszy, monterów na usługach salonu jeszcze nie było, oni rodzili się dopiero później.

Salonów zresztą też nie było.

Link do komentarza
1 godzinę temu, retrofood napisał:

Owszem, byliśmy i widzieliśmy jak się to robi profesjonalnie, ale byliśmy też uczestnikami, kiedy lepszych od nas blisko nie było. Bo drzwi nie chciały jakoś poczekać.

Kiedy podcinałem drzwi po raz pierwszy, monterów na usługach salonu jeszcze nie było, oni rodzili się dopiero później.

Salonów zresztą też nie było.

Miałem napisać, Większość nie była :icon_cool:. Fakt kiedyś salonów nie było, byli tylko stolarze, GS-y etc. Jak tak patrzę na te czasy, to mam wrażenie, ze tylko nazwy się zmieniły i tytuły tych , co sprzedają. A i tak wszystko sprowadza się do patrzenia na ręce lub zakasania rękawów.

 

PS.

Komentarz przyszedł mi na myśl po tym, jak zobaczyłem piłkę ręczną w załączniku :icon_rolleyes:

Link do komentarza
3 minuty temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Miałem napisać, Większość nie była :icon_cool:. Fakt kiedyś salonów nie było, byli tylko stolarze, GS-y etc. Jak tak patrzę na te czasy, to mam wrażenie, ze tylko nazwy się zmieniły i tytuły tych , co sprzedają. A i tak wszystko sprowadza się do patrzenia na ręce lub zakasania rękawów.

 

PS.

Komentarz przyszedł mi na myśl po tym, jak zobaczyłem piłkę ręczną w załączniku :icon_rolleyes:

Cały przedpokój, w tym jedna ściana z funkcjonalnymi "meblami" wykonałem kiedyś z paneli mdf. Przedpokój o kształcie T i to z uskokiem, czyli mnóstwo paneli cięcia wzdłużnego, poprzecznych to nawet nie zliczę. Wszystko ciąłem ręczną piłką, opierając panel na dwóch stołkach. I prosto było! :icon_biggrin: Tak wyglądały lata 80 -te. A Ty chciałbyś, by z jednym skrzydłem zasuwać do stolarza... :icon_biggrin:

Link do komentarza

Stolarz sam wziął pod bok i następnego dnia przyniósł. Fakt, że na początku wspominał, ze przytnie na miejscu ale podrapał się w głowę i rzekł "biorę na zakład, podetnę od szablonu, jutro jestem" I tak zrobił. Tyle, że i tak płaciłem za usługę w całości i najzwyczajniej w świecie czekałem aż dopełnią umowy.

A chodziło dokładnie o takie drzwi z tym dokładnie podcięciem

drzwi-tafla-lazienkowe-z-bulajem-stal-i-

Link do komentarza
2 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

 

 

PS.

Komentarz przyszedł mi na myśl po tym, jak zobaczyłem piłkę ręczną w załączniku :icon_rolleyes:

A kto dał taki pomysł:icon_cool: no wiadomo kto:icon_lol:

 

3 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

 Zamówiłem drzwi do łazienki - przywożą bez podcięcia. Monter będący na usługach salonu zabiera do zakładu i wg formatki przycina. Ostatecznie można to zrobić samemu ale nie polecam. Zabezpieczyć od dołu przed wodą lakierem bezbarwnym. Wyrzynarka od biedy może być - tylko ostra piłka musi być.

Jeżeli przycięcie drzwi jest na całej szerokości jednakowe to na formatce przytnie się bez problemowo, ale u autora tematu przycięcie idzie po skosie i to zaledwie w najgrubszym miejscu 5-6 mm.

 

Dnia 9.04.2017 o 18:49, MrTomo napisał:

d2.jpg

 

1 godzinę temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

 

A chodziło dokładnie o takie drzwi z tym dokładnie podcięciem

drzwi-tafla-lazienkowe-z-bulajem-stal-i-

Tak wygląda szczelina wentylacyjna zamiast kratki czy otworów wentylacyjnych jakie stosuje się w drzwiach łazienkowych. Taka szczelina uważam, że mniej szpeci drzwi niż kratki wentylacyjne.

Link do komentarza
18 minut temu, aaaa napisał:

tak w kwestii formalnej, to podcięcie musi mieć określoną wielkość (w zgodzie z przepisami)

tak na przysłowiowe "oko", to na tym zdjęciu jest ono za małe....właśnie teraz patrzę, że stach wyżej juz o tym pisał

a tę szparę pod całym skrzydłem liczycie? Taż to ponad 100 cm kwadratowych! Część wyfrezowana tylko ją powiększa.

Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...

Jak jeszcze nie podciąłeś to polecam Ci zakup frezarki górnowrzecionowej. Przyda Ci się później w pracach domowych, bo widzę, że sporo dłubiesz i masz o tym pojęcie. Ja kupiłem sobie jakąś średnio-niskiej półki za 350-400zł. Do tego frez z łożyskiem. Ostatnio przycinałem drzwi u Klienta właśnie takim sprzętem, bo trzeba było właśnie lekko liznąć je od dołu jak Twoje.

Ustawiłem z jednej strony szablon (może być poziomica lub coś innego prostego) za pomocą ścisków. Odwróciłem go tak aby leżące na płasko skrzydło miało ten szablon od dołu. Powierzchnię górną zabezpieczyłem taśmą aby nie rysować laminatu. Tu uważaj jakich taśm używasz - żadna Tesa bo jest za mocna. Później to już formalność, bo ustalasz głębokość frezowania, czyli tak ustawiasz aby łożysko chodziło po wzorniku i kopiowało jego układ na skrzydle drzwiowym.

043bb358bc24e57458421fa917eadee323740.jp

Źródło: http://www.stolfrez.com

Tylko taki frez z łożyskiem od dołu, bo te co mają na górze kosztują 10-20x więcej, a śmiało poradzisz sobie tym.

Poza tym frezarką możesz nawet obrabiać płyty meblowe tak, że nic się nie wyszczerbi, bo spod frezarki wychodzi idealnie obrobiona krawędź. A swoją drogą frezarka przyda się w domu. Ja kupiłem i na prawdę jak masz pomysł jak jej użyć, to możesz sporą ilość narzędzi sobie nią zastąpić - zależnie od frezu. Ja mam B&D, ale zgapiłem się, bo nie ma tam za bardzo opcji aby przerobić ją na stołową (niby można ale zbyt bezpiecznie nie będzie).

Link do komentarza
  • 1 rok temu...
1 godzinę temu, Marian55 napisał:

Dziękuję za powyższy wpis, mi sie przyda. A powiedz mi czy jest mi tez potrzebne np oprogramowanie CNC? Takie, które by sterowało pracę frezarki ? https://www.cs-lab.eu/sklep-kat/oprogramowanie-sterujace-simcnc-mach3-4/ 

Wiesz co, nie wiem czy twoja wiedza jest tak mała czy wiedzę masz tylko chcesz kogoś tu ogłupić.

Odpowiadasz na post gdzie jest wymieniona frezarka górnowrzecionowa, jeżeli nie wiesz jak ona wygląda to przez grzeczność wypadałoby sprawdzić w necie.

Jak chcesz do frezarki górnowrzecionowej stosować oprogramowanie jakie sie stosuje do maszyn sterowanych komputerowo to jak żyję takich bzdur nie widziałem i nie słyszałem do dzisiaj.

1 godzinę temu, Marian55 napisał:

Myślisz, że kupno czegoś takiego ma sens czy niebardzo ? Będę wdzieczny za odpowiedź

Myślę że ma to sens i to bardzo głęboki, wydasz prawie tysiaka na oprogramowanie + kilkadziesiąt tysiaków za maszynę aby przyciąć drzwi bardzo, ale to bardzo precyzyjnie :takaemotka:

I nie musisz dziękować za odpowiedź, odpowiedziałem z dobroci serca.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...