Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
tas23

Część działki pod konserwatorem zabytków

Recommended Posts

Witam,

Moja ciotka ma następujący problem. Chce sprzedać swoją działkę, na części której łapę położył konserwator. Pas ma ~8m i jest od strony drogi gminnej, do której przylega działka.

Ciotka chce sprzedać działkę, ale ta niedogodność to utrudnia.

Czytałem już porady, żeby zacząć budowę, zaprosić archeologa i przy nim zrobić wykop pod budynek zgodnie z projektem domu. W tej sytuacji jednak ciotka nie będzie nic kopała, bo nie ma projektu, ani żadnych planów, bo chce ją tylko sprzedać.

Konserwator zabytków powiedział jej, że może zaprosić archeologów, żeby przekopali ten pas ziemi. Cena "bardzo przystępna", 300 zł za 1h pracy archeologów.

Znacie jakiś pomysł jak to rozwiązać?

Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co niby na tej działce jest takiego, że konserwator zabytków się do niej przyczepił? masz jakiś papierek od konserwatora. Działka ta leży w jakimś parku krajobrazowym lub temu podobnym?

Z tego co wiem to jeżeli coś się znajdzie podczas  kopania to wtedy ma prawo wejść konserwator zabytków na dany teren i kiedyś bynajmniej tak było że koszty związane z wykopaliskami ponosi właściciel gruntu. Dla mnie i w moim odczuciu to jest dziadostwo i chamstwo bo mając swoją własność trzeba się prosić jakiś cwaniaków o pozwolenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tez uważam że to wyzysk - To Państwo rosci sobie prawo do znalezisk, uważa się za własciciela - więc powinno finansować odkrywki.

Dnia 6.04.2017 o 18:42, mhtyl napisał:

A co niby na tej działce jest takiego

Co może być na dzialce przy drodze? - dedukuję, że może droga jest stara, historyczna i dawno zasiedlona - stąd może ta strefa.

Ale skoro ma 8m - to może by się nie czepiali budynku dalej od drogi? Jest kwestia info u konserwatora. To najpierw!

Znalazłem taki artykuł:

http://www.infor.pl/prawo/gmina/nieruchomosci/273452,Co-oznacza-objecie-nieruchomosci-strefa-ochrony-konserwatorskiej.html

I taki pomysł:

Jeżeli dofinansowanie dot sumy powyżej dwóch % wartości inwestycji - może wystąpić o garaż, duży, zeby zajął front działki - ale tani w budowie - np. za 20 tys.  2% to jest 400 zł, a resztę niech finansuje konserwator. Potem już przeorany teren można sprzedać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 6.04.2017 o 16:47, tas23 napisał:

Moja ciotka ma następujący problem. Chce sprzedać swoją działkę, na części której łapę położył konserwator. Pas ma ~8m i jest od strony drogi gminnej, do której przylega działka.

"Ktoś" w MPZP lub w Studium  określił strefę. "Ktoś" określając strefę określił również sposób "korzystania z nieruchomości znajdujących się pod łapą konserwatora.

Należy ustalić "ktosia" i uzyskać wypis z dokumentów "wytworzonych" przez tegoż "ktosia".

Jeśli ten teren ma MPZP lub choćby Studium, to jest tam sporo informacji np. dotyczących linii zabudowy, która może być określona w odległości  większej niż strefa. Jeśli nie ma MPZP lub choćby Studium - należy wystąpić o WZiZT i po otrzymaniu Decyzji o WZiZT sprzedać działkę.

 

I druga sprawa minimalna odległość budynku od drogi ogólnodostępnej to 10/8/6m w terenie zabudowanym, w zależności od rodzaju drogi krajowa/wojewódzka(powiatowa)/gminna.

 

Ergo - może się okazać, że powierzchnia którą można zabudować nie wchodzi w ten 8m pas. 

Ps, A sprawdził ktoś czy ta działka jest budowlana (przeznaczona pod zabudowę ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Z tego co mi wiadomo na tym terenie była średniowieczna osada i konserwator zablokował ów pas ziemi.

Nie ma MPZP, działka jest rolna, ale z przeznaczeniem pod zabudowę (chyba tak to się nazywa?). W każdym razie architekt na tym terenie powiedział (okolice Janek pod Warszawą), że może ją przemianować na budowlaną w ciągu 2-3 miesięcy, jednak to blokuje konserwator.

Ciotka miała już kupca, który chciał dawać zadatek, ale gdy się dowiedział o owych 300 zł/h to zrezygnował.

Dlatego mamy obawy, że bez wyprostowania tej sprawy, nikt jej nie weźmie.

Działka ma 85x35m i rzeczony odcinek jest od tego krótszego boku. Z innych stron niestety nie ma do niej dojazdu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Raczej płacisz za magazynowanie    @adam_mk jestem pełen podziwu.   Bardzo umiejętnie łączysz idee fizyki kwantowej z psychologią, bo  świat psychologii człowieka, opiera się raczej na zasadach kwantowych, a nie prostych, przyczynowo - skutkowych regułach  fizyki klasycznej. Jak wiadomo, prawa mechaniki kwantowej w zadziwiający sposób ilustrują co się dzieje gdy stawiamy pytanie nieadekwatne do możliwości uzyskania odpowiedzi, pokazują m.in. to, że, próby ignorowania rzeczywistości i postępowania wbrew logice rzeczy zawsze są okupione zanegowaniem naszych oczekiwań.  A to już sama rzeczywistość. Czy to się komuś podoba, czy nie, najlepiej zarabia się na ludzkim nieszczęściu - wiem, bo sam uprawiam zawód bazujący na chorobie/ułomnościach ludzi.   Smog jest nieszczęściem dla ludzi - to niby dlaczego nie można na nim też zarabiać ?   A jeśli przy okazji, skutek będzie taki że ulżymy Matce Ziemi i sobie samym, to chyba dobrze.  
  • cudzysłów nie był bez powodu Policzyłem ostatnio koszty buforowania energii i przetworzenia napięcia z niskiego na sieciowe w instalacji off-grid i małymi krokami zbliżam się do stwierdzenia  - bez buforowania w sieci taniej się nie da. Koszt samej przetwornicy napięcia 4kW (większych nie widziałem na rynku komercyjnym) to już nie są grosze a jej sprawność to max 85 procent. Czyli te 20 procent kosztów magazynowania w sieci krajowej raczej jest na poziomie do zaakceptowania. Dodam, że taka przetwornica z czystym sinus i tak może zasilić odbiorniki max 2kW a i tak nie wepniemy jej do sieci domowej tylko będzie nam szumieć pod nosem.  
  • Witam serdecznie, Czy ma ktoś doświadczenie co do montażu ciężkich blatów granitowych na szafce łazienkowej wiszącej?   Wymiar szafki: szerokośc 100 cm, głębokość 50 cm, wysokość 30 cm Wymiar blatu: szerokość 165 cm, głębokość 50 cm, wysokość 2cm - waga ok 60 km   Część blatu będzie wystawać poza szafkę i będzie dochodzić do ściany gdzie chce ją podeprzeć małymi kątownikami. Mam obawę co do wagi całego zestawu i tego czy szafka jest wstanie utrzymać cały ciężar (swój własny ciężar, ciężar blatu oraz umywalki, czasem osoby opierającej się o blat). Ściana wykonana jest z betonu komórkowego.   Czy macie jakieś dobre porady jak wykonać "podpory" pod taki blat?  
  • W ramach programu czyste powietrze Gminy powinny też dopłacać do węgla czyli tona węgla najlepszej jakości gratis dla gospodarstwa. I wtedy, jak mówicie, z komina nic nie dymi.
 • Popularne tematy

×