Skocz do zawartości

Schody na konstrukcji stalowej


Recommended Posts

Witam wszystkich.
Adaptuję poddasze i chcę samodzielnie wykonać schody wewnętrzne na konstrukcji stalowej.
Bardzo podobają mi się schody w których jest wykorzystane tylko jedno podparcie stopni na środku.
Załączone zdjęcie przedstawia schody o których pisze.

58e47a469dafe_schody2.jpg.128f7a158f8092d24c6864b82b1e3881.jpg

Moje schody będą miały 16 stopni z czego cztery to pierwszy bieg, następnie spoczynek i drugi bieg, Całość ma wysokość ok 2800
Wymiar stopni to 800/250/40

Mam tylko jedno bardzo ważne pytanie, jakiego profilu stalowego użyć ? jakie powinny być jego wymiary i grubość ścianki ?

Bardzo proszę o poradę.

 

Link do komentarza

Wariantów wykonania takich schodów jest wiele np. w formie konstrukcji kratownicowej z poszyciem blaszanym lub z gotowych elementów profilowanych. Uzależnione to będzie od możliwości sprzętowych, dostępności materiałów i umiejętności wykonawcy. Stosunkowo łatwe będzie zrobienie konstrukcji spawanej z ceowników zimnogiętych cienkościennych, odpowiednio pociętych i połączonych zgodnie z przygotowanym wcześniej rysunkiem.

Link do komentarza
37 minut temu, petro_m napisał:

 jakie wymiary ma profil stalowy na powyższym zdjęciu?

Jeśli to JEST profil stalowy...

Bo może to być jedna z możliwości, o których wspomina Profesjonalista w swoim poście, czyli np. konstrukcja kratownicowa z poszyciem blaszanym, albo konstrukcja spawanej z ceowników zimnogiętych cienkościennych, odpowiednio pociętych i połączonych. Jeśli spawał  i wykończył to fachowiec - będzie to wyglądać tak jak wykonane z zamkniętych profili.

 

A wymiary tego "profilu" można dość dokładnie oszacować: schodek ma pewnie 30 cm szerokości i 4 cm grubości...

Link do komentarza

Ja bym ostrożnie podchodził do wykonania takich schodów.Tzn do wykonania samego elementu stalowego.Piszesz że spawanie masz opanowane więc może niepotrzebnie to piszę ale spawy podczas spawania "ściągają" I cały pospawany element po wykonaniu będzie wygięty w łuk. Tego nie wyprostujesz,to nie kątownik czy płaskownik który można doprowadzić do linii prostej waląc młotem w odpowiednie miejsca.
I tak jak pisze stach,jeśli to jest stal (konstrukcyjna) bo może to być profil stalowy pomalowany na srebrno ale może to być nierdzewka.
Ale tak jak napisałem że jeśli nieobce jest Tobie spawanie to dasz radę.Ja najbardziej obawiałbym się tego wygięcia w łuk albo nie będzie kąta prostego między elementami.
Wymiary profila? Myślę że 100x60 lub podobne,nie "siedzę" w tym temacie od kilkunastu lat i nie pamiętam typowych wymiarów profili.

Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...