Skocz do zawartości

Pomoc w doborze pompy


Recommended Posts

Drodzy forumowicze,

na działce zabudowanej dwoma domkami letniskowymi, mam studnie głębinową o głębokości 36m, średnicy 125mm. Pompę mam zanurzyć na głębokość 20-25m. Obudowa studni z dwóch kręgów (2m wgłąb ziemi), w kręgach zbiornik przeponowy 80 lub 100l.  W załączniku schemat ze studnią, domkami i orientacyjnymi odległościami. W domkach w okresie letnim przebywają 2+3 osoby. Woda będzie służyła zarówno w domkach jak i w ogrodzie, choć w ogrodzie niewiele bo działka jest raczej leśna. Proszę, pomóżcie dobrać parametry pompy. Z moich obliczeń wynika, że dobrą byłaby pompa 3,5" SDM 3-15 i zbiornik grudziądz pionowy 100l. Jak się na to zapatrują specjaliści?

pompa.pdf

Link do komentarza

Do pracy w takich działkowych warunkach polecałbym pompę membranową. Koszt dużo mniejszy, ok. 100 zł, konstrukcja prosta. Jak ktoś się boi o niezawodność może kupić dwie i trzymać drugą w rezerwie :) Przy takiej cenie to nie problem.

Takie pompy maja sporą wysokość podnoszenia, około 50 m, za to mniejszy przepływ, najczęściej w granicach do 20 l/min. I w tej sytuacji to korzystne, bo pompa nie będzie włączać się na bardzo krótko. Ponadto, jeżeli wydajność studni jest niewielka, to jej całej nie wypompujemy. Typowa średnica to 110 mm, więc i z tym nie ma problemu.  Lepiej wziąć pompę z zasysaniem wody od góry, mniejsze prawdopodobieństwo zassania zanieczyszczeń.

Pompa IBO 3,5 SDM 3-15 ma przy 30 m wysokości podnoszenia wydajność ponad 90 litrów na minutę, czyli przy takiej pojemności zbiornika będzie się włączać dosłownie na chwilę.

Polecam zrobić dodatkowy zawór, odgałęzienie przed hydroforem, choćby na potrzeby podlewania albo jego awarii. Rury wszędzie układane ze spadkiem, żeby można było łatwo odwodnić instalacje przed zimą.

PS. Pompy membranowe są popularnie nazywane białoruskimi lub ruskimi.

Link do komentarza

Dziękuję za odpowiedź. Przyznam, że tego typu pompy nie braliśmy pod uwagę. Zastanawialiśmy się za to nad słabszą siostrą 3-15 czyli 3-11. Zastanowiło mnie też czemu odgałęzienie przed hydroforem? Chodzi o ciągłą pracę pompy bez niepotrzebnego załączania?

I jeszcze uwaga, o której brak mowy w moim pierwszym poście. Ponieważ na działce nie było prądu podczas wiercenia studni, panowie spuścili z niej wodę tylko w takiej ilości, na ile agregat starczył, czyli woda wymaga jeszcze spuszczania. Stąd mój pierwszy wybór - pompy antypiaskowe.

A pompy ruskie nie wymagają zbiornika? Tylko pompa i rura?

Edytowano przez mw0115 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Zbiornik hydroforowy i tak jest potrzebny, niezależnie od rodzaju pompy. Pompa (taka czy inna) napełnia zbiornik ciśnieniowy. Dzięki temu można wygodnie korzystać z wody, bez ciągłego uruchamiania i wyłączania pompy.

Zaproponowałem taka pompę ze względu na niską cenę i parametry w zupełności wystarczające do zastosowania w domku letniskowym. Może być inna, jednak nie ma co przesadzać z wydajnością.

To odgałęzienie przed hydroforem, tak jak pisałem choćby na wypadek uszkodzenia zbiornika. Przyda się też, jeżeli będziemy potrzebować większych ilości wody. Ponadto dobrze mieć możliwość skorzystania z wody bez napełniania hydroforu i dalszej części instalacji. Czasem przyjeżdża się na takie letnisko ledwie na parę godzin. Albo woda jest nam potrzebna, kiedy właśnie już ją spuściliśmy z instalacji.

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 3 lata temu...

Cześć.

Na początku gdy wywierciłem studnię też chciałem tradycyjny hydrofor z wyłącznikiem i pompę głębinową.

Zadzwoniłem jednak do firmy https://sklep-hydros.pl/ która sprzedaje pompy do studni i doradzili mi abym zastosował automatyczną pompę głębinową która nie wymaga zbiornika hydroforowego.

Wiadomo taka pompa uruchomi się za każdym razem, jednak nie wymaga żadnego wyłącznika ciśnieniowego i zbiornika hydroforowego. Wychodzi taniej i nie ma potrzeby spuszczania wody ze zbiornika na zimę żeby nie zamarzła.

Oczywiście wszystko ma swoje plusy i minusy, jednak u mnie te rozwiązanie spisuje się bardzo dobrze. Kupiłem omntrona 5000 automat.

Link do komentarza
  • 3 lata temu...
Dnia 15.01.2021 o 14:10, Grzechotnik napisał:

Cześć.

Na początku gdy wywierciłem studnię też chciałem tradycyjny hydrofor z wyłącznikiem i pompę głębinową.

Zadzwoniłem jednak do firmy https://sklep-hydros.pl/ która sprzedaje pompy do studni i doradzili mi abym zastosował automatyczną pompę głębinową która nie wymaga zbiornika hydroforowego.

Wiadomo taka pompa uruchomi się za każdym razem, jednak nie wymaga żadnego wyłącznika ciśnieniowego i zbiornika hydroforowego. Wychodzi taniej i nie ma potrzeby spuszczania wody ze zbiornika na zimę żeby nie zamarzła.

Oczywiście wszystko ma swoje plusy i minusy, jednak u mnie te rozwiązanie spisuje się bardzo dobrze. Kupiłem omntrona 5000 automat.

 

Taki omnitron sprawdzi się z dużym zbiornikiem. Można też np. taki zestaw z niewielkim zbiorniczkiem buforowym i bardzo podobną pompą. Nie wymaga miejsca, zużywa połowę prądu.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...