Skocz do zawartości

Płyta OSB pod dachem


Recommended Posts

Witam,

Poprzedni wykonawca zamówił płytę OSB 12mm na cały dach miał zamiar dać wełnę mineralną 15cm (już kupiona) między krokwie, później ruszt drewniany i między niego wełnę 5cm (rozumiem że zgodnie ze sztuką budowlaną). Teraz wykonawca się zmienił (na mnie samego), zacząłem liczyć przenikalność i wychodzi mi że powinienem dać kolejną warstwę wełny 10cm o lambdzie 0.033. nie chciałbym robić w takim razie rusztu z kantówki która ma 10cm.

I tu drodzy forumowicze nasuwa się pytanie, ponieważ płyty itak chciałbym wykorzystać. Czy lepiej ocieplić dach między krokwiami wełną 15cm, przykręcić OSB do krokwi, następnie zrobić ruszt stalowy na tych płytach który wypelnię kolejną warstwą 10cm wełny i na to płyty GK? Czy to w ogóle ma prawo bytu, czy jest zgodne ze sztuką? Jakie mogą być ewentualne problemy?

Kolejnym pomysłem jest aby do rusztu stalowego (od spodu) kręcić płytę OSB (oczywiście odpowiednimi wkrętami do metalu) a na nią płytę GK. Który pomysł lepszy, może żaden? Co w obu przypadkach z paroizolacją? Bardzo proszę o radę w tej kwestii.

Z góry dziękuję

Link do komentarza
Gość mhtyl

Po co kombinujesz z płyta osb jeżeli chcesz dać płyty gk? Jakie masz wstępne pokrycie dachu?

Daj wzdłuż krokwi wełnę 15 cm, domniemywam że krokwie masz 18 cm. Zrób stelaż z profili CD, wciśnij w poprzek krokwi wełnę co najmniej 10 cm, potem folię paroizolacyjną (żółtą) i na to płyty gk.

Link do komentarza
29 minut temu, bear1991 napisał:

Tak jak napisałem - mam ją już kupioną, leży i czeka na swoją kolej. 

To sprzedaj?

 

29 minut temu, bear1991 napisał:

Krokwie 16cm, dach ma pełne deskowanie. Na dachu blachą, pod nią membrana.

Jaka ta membrana - wysokoparoprzepuszczalna?

Blacha na łatach?

Link do komentarza
Gość mhtyl
45 minut temu, bear1991 napisał:

Tak jak napisałem - mam ją już kupioną, leży i czeka na swoją kolej. Poza tym może byłby mniejszy problem z pękaniem płyt gk?

 

Krokwie 16cm, dach ma pełne deskowanie. Na dachu blachą, pod nią membrana.

Jak widzę masz zrąbany dach a chcesz go zrąbać do końca. Na pełne deskowanie daje się papę. Przy krokwiach 16 cm nie możesz dać wełny 15 cm bo   musi być szczelina wentylacyjna między wełną a deskowaniem. 

A teraz chcesz dać płytę osb bo ktoś Ci nagadał, że będzie pękać. jak ma pękać to będzie, to jest nowy dom ! Tak jak wyżej MrTomo napisał płyty sprzedaj a za całe zamieszanie podziękuj temu kto tak Ci doradził.

Jest jeszcze inne rozwiązanie, chociaż ja nie jestem tego zwolennikiem, zamiast wełny użyj piany natryskowej do ocieplenia poddasza, odpadnie problem wentylacji między ocieplenia a deskowaniem.

Link do komentarza
18 minut temu, mhtyl napisał:

rozwiązanie, chociaż ja nie jestem tego zwolennikiem, zamiast wełny użyj piany natryskowej do ocieplenia poddasza, odpadnie problem wentylacji między ocieplenia a deskowaniem.

To rozsądnie rozwiązanie. 

Wełnę już masz, ale możesz ją sprzedać również.

Ale napisz dokładnie jak są te warstwy u ciebie od krokwi.
Może nabito jakieś kontrłaty pod deski.

Można by spróbować nadbić jakieś kontrłaty od wewnętrznej strony krokwi, takie 2 cm grube (lepiej 3cm i szerokości krokwi)
Wtedy pogrubiłby przestrzeń, wsadził tą wełnę. Do tego potem wieszaki, przykręcić dłuższymi wkrętami i wełnę 10cm dać w poprzek. 
Te 2-3 cm chyba nie zmniejszą zbytnio wysokości pomieszczenia?
O ile sama wata 10cm nie obniży za bardzo sufitu...?
Jaką tam masz wysokość?

Edytowano przez MrTomo
dopiski, literowki (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Dach jest dwuspadowy, myślałem żeby ocieplić do szczytu ale jętki też - nadmiarowo. Jak liczę lambda 0.032 i 20cm to przenikalność mam na poziomie 0.21W wraz z przenikalnością płyt gk). Do 0.2 troszeczkę brakuje. 

Tak z innej beczki, jest wełna pomiędzy 10 a 15cm?

Link do komentarza
Gość mhtyl
40 minut temu, bear1991 napisał:

Dach jest dwuspadowy, myślałem żeby ocieplić do szczytu ale jętki też - nadmiarowo. Jak liczę lambda 0.032 i 20cm to przenikalność mam na poziomie 0.21W wraz z przenikalnością płyt gk). Do 0.2 troszeczkę brakuje. 

Tak z innej beczki, jest wełna pomiędzy 10 a 15cm?

Jeżeli masz wełnę już kupioną to tą  o grubości 15 cm daj w poprzek krokwi a wzdłuż krokwi wsadź 10 cm, w sumie wyjdzie 25 cm to tak na styk.Nie przejmuj się z tym współczynnikiem to to taka tylko "półprawda".

jakiej grubości jest wełna to musisz poszperać w necie po ofertach producentów, tylko nie sugeruj się tym że np wełna o gr 10 cm ma równiutko 10 centów, przeważnie ma ciut więcej bo po rozwinięciu z rolki "rośnie" a z biegiem lat "opada".

Link do komentarza
1 godzinę temu, MrTomo napisał:

 

9 minut temu, bear1991 napisał:

A co gdyby krokwie "poszerzyć" i nabić je deską 2cm?

Teraz żałuję że dopiero teraz się za to wziąłem...

 

Można by spróbować nadbić jakieś kontrłaty od wewnętrznej strony krokwi, takie 2 cm grube (lepiej 3cm i szerokości krokwi)
Wtedy pogrubiłby przestrzeń, wsadził tą wełnę. Do tego potem wieszaki, przykręcić dłuższymi wkrętami i wełnę 10cm dać w poprzek. 
Te 2-3 cm chyba nie zmniejszą zbytnio wysokości pomieszczenia?
O ile sama wata 10cm nie obniży za bardzo sufitu...?
Jaką tam masz wysokość?

Pisałem już wyżej, że możesz spróbować w ten sposób.

Jak dasz powiedzmy 2cm, to wejdzie Ci na styk ta 15 między krokwie i zostanie 3cm szczeliny.
Razem z 10cm w poprzek wyjdzie te 11cm  (bo te 10cm możesz trochę ścisnąć z umiarem) 
Pytanie jaką wysokość będziesz miał do sufitu?

Edytowano przez MrTomo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
21 godzin temu, bear1991 napisał:

Witam,

Poprzedni wykonawca zamówił płytę OSB 12mm na cały dach miał zamiar dać wełnę mineralną 15cm (już kupiona) między krokwie, później ruszt drewniany i między niego wełnę 5cm (rozumiem że zgodnie ze sztuką budowlaną). Teraz wykonawca się zmienił (na mnie samego), zacząłem liczyć przenikalność i wychodzi mi że powinienem dać kolejną warstwę wełny 10cm o lambdzie 0.033. nie chciałbym robić w takim razie rusztu z kantówki która ma 10cm.

I tu drodzy forumowicze nasuwa się pytanie, ponieważ płyty itak chciałbym wykorzystać. Czy lepiej ocieplić dach między krokwiami wełną 15cm, przykręcić OSB do krokwi, następnie zrobić ruszt stalowy na tych płytach który wypelnię kolejną warstwą 10cm wełny i na to płyty GK? Czy to w ogóle ma prawo bytu, czy jest zgodne ze sztuką? Jakie mogą być ewentualne problemy?

Kolejnym pomysłem jest aby do rusztu stalowego (od spodu) kręcić płytę OSB (oczywiście odpowiednimi wkrętami do metalu) a na nią płytę GK. Który pomysł lepszy, może żaden? Co w obu przypadkach z paroizolacją? Bardzo proszę o radę w tej kwestii.

Z góry dziękuję

Płyta G-K jest już zbędna, zagruntować i na ciągnąć tynk lub polakierować. Oczywiście faktura płyty będzie widoczna. Pod lakier można położyć bejcę. Paroizolacja może być przyklejona na taśmę do profili i potem zostanie przykryta płyta osb. Przypuszczam, że pomalowanie płyt farbami lateksowymi załatwi sprawę parozizolacji.

Link do komentarza
Gość mhtyl
1 godzinę temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Płyta G-K jest już zbędna, zagruntować i na ciągnąć tynk lub polakierować. Oczywiście faktura płyty będzie widoczna. Pod lakier można położyć bejcę. Paroizolacja może być przyklejona na taśmę do profili i potem zostanie przykryta płyta osb. Przypuszczam, że pomalowanie płyt farbami lateksowymi załatwi sprawę parozizolacji.

Po pierwsze faktura płyty osb jest ohydna, po drugie jak zamaskuje łby wkrętów, po trzecie jak zamaskować łączenia płyt, po czwarte aby pomalować płytę osb trzeba wszystko zeszlifować aby farba miała przyczepność.

Link do komentarza
Dnia 24.03.2017 o 17:21, mhtyl napisał:

Po pierwsze faktura płyty osb jest ohydna, po drugie jak zamaskuje łby wkrętów, po trzecie jak zamaskować łączenia płyt, po czwarte aby pomalować płytę osb trzeba wszystko zeszlifować aby farba miała przyczepność.

Po pierwsze do kwestia  gustu, a żeby pomalować wystarczy ewentualnie zmatowić delikatnie powierzchnię chociaż emalie akrylowe to kryją. Szpachle do drewna tez na tym rynku istnieją. Bejca i lakier też pokryje - widziałem takie rozwiązanie u znajomego. Jakoś nie zwróciłem uwagi na wkręty, które niby tak paskudnie wystawały.Napisałem też o tynku a nie o farbie.

Prosiłem już nie raz  - sama krytyka bez porady nic nie wnosi a widzę, ze tu niektórzy dochodzą do perfekcji. Także mhtyl przedstaw proszę Swoje rozwiązanie z maskowaniem :icon_cool:

Dnia 24.03.2017 o 20:07, bobiczek napisał:

Sie Olo doigrałeś!!!! :D

Najwyraźniej dzisiaj trafiło na mnie:icon_biggrin: Wszyscy już oberwali tylko ja się uchowałem bez "postrzału" także teraz ja.

Link do komentarza
Gość mhtyl
7 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

 

Prosiłem już nie raz  - sama krytyka bez porady nic nie wnosi a widzę, ze tu niektórzy dochodzą do perfekcji. Także mhtyl przedstaw proszę Swoje rozwiązanie z maskowaniem :icon_cool:

 

Zrobiłem to już wcześniej, znaczy się doradziłem jak to zrobić a że płyty osb to dla mnie nieporozumienie aby montować je w domu mieszkalnym no to cóż, nie każdemu musi się podobać. A dlaczego jestem na "nie" dla płyt osb to przecież uargumentowałem.

Dnia 23.03.2017 o 18:06, mhtyl napisał:

Po co kombinujesz z płyta osb jeżeli chcesz dać płyty gk? Jakie masz wstępne pokrycie dachu?

Daj wzdłuż krokwi wełnę 15 cm, domniemywam że krokwie masz 18 cm. Zrób stelaż z profili CD, wciśnij w poprzek krokwi wełnę co najmniej 10 cm, potem folię paroizolacyjną (żółtą) i na to płyty gk.

 

Dnia 23.03.2017 o 19:13, mhtyl napisał:

 Na pełne deskowanie daje się papę. Przy krokwiach 16 cm nie możesz dać wełny 15 cm bo   musi być szczelina wentylacyjna między wełną a deskowaniem. 

A teraz chcesz dać płytę osb bo ktoś Ci nagadał, że będzie pękać. jak ma pękać to będzie, to jest nowy dom ! Tak jak wyżej MrTomo napisał płyty sprzedaj a za całe zamieszanie podziękuj temu kto tak Ci doradził.

Jest jeszcze inne rozwiązanie, chociaż ja nie jestem tego zwolennikiem, zamiast wełny użyj piany natryskowej do ocieplenia poddasza, odpadnie problem wentylacji między ocieplenia a deskowaniem.

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Współwłasność obejmuje wszystko co odziedziczyliśmy po rodzicach ,nie ma jeszcze fizycznego podziału działki ani domu .Postanowieniem sądu nabyliśmy udziały ułamkowe w całości  ,ja mniej siostra więcej .Siostra robi z naszym ogrodem co chce ,nie pytając mnie o zdanie czy zgodę .
    • tylko ogród jest wspólny? w umowie jest tylko mowa o udziałach? decydowanie o sposobie zagospodarowania powinno polegać na zasadzie porozumienia, tu udziały raczej nie mają decydującej roli, ale jak porozumienia nie ma to pozostaje rozstrzygnięcie sądowe, nic innego
    • o ile nic się nie zmieniło, to te 8m odległości jest nadal wystarczające, więc stary budynek nie jest w strefie oddziaływania nowej inwestycji,  co oznacza, że nie ma wymogów odnośnie oddzielenia pożarowego (ściany pożarowej) bo zachowane są odległości, nie widzę powodu czynienia takich manixów są czasami (z tego co pamiętam) jakieś obostrzenia w gęstej zabudowie zakwalifikowanej do miejskiej, ale to jest zawarte zazwyczaj w MPZP   stąd pytanie - czy to Twoje przemyślenia, czy ktoś Ci to powiedział poza tym tak czy siak potrzebujesz projektanta do chociażby adaptacji projektu, więc ten Ci by to wyjaśnił   masz tam Studium czy MPZP?
    • Mam pytanie odnośnie altany ogrodowej .Moja siostra w naszym wspólnym ogrodzie wyłożyła kostkę o wymiarach 4x4 metry a na niej postawiła drewnianą altanę ogrodową wraz z meblami . Nie wyraziłem zgody jako współwłaściciel nieruchomości .Mam mniejsze udziały ,ona większe i twierdzi ,że ma prawo sobie takie konstrukcje stawiać gdzie chce .Czy siostra ma rację?
    • widzę, że Kolega, podobnie jak zeniu, opanował perfekcyjnie mistyczną sztukę ctrl+c - ctrl+v więc wiemy jak wyglądają przepisy i teorię jeżeli chodzi o to jak to wygląda niemniej jednak zalecałbym zapoznanie się z wymogami zawartymi w PnB i warunkach umowy kredytowej odnośnie zakończenia robót; być może wystarczy zgłoszenie zamiaru przystąpienia do użytkowania, urząd to oleje (cicha zgoda), wtedy wystąpić o zaświadczenie o braku sprzeciwu co do zamiaru przystąpienia do użytkowania i to może mogłoby zaspokoić papierożądność banku; pakowanie się w pozwolenie na użytkowanie może się Panu Ł czkawką odbić, bo to już trochę inna bajka i urząd może to potraktować znacznie poważniej, nawet jak dotyczy w sumie niewielkiego zakresu robót, bo tam też często siedzą ludzie, co wg schematu lecą   ale to nie mój cyrk, to tylko moje zdanie, choć na własne życzenie pchanie pod górę nigdy mi się nie podobało
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...