Skocz do zawartości

Kotłownia i garaż bez wentylacji - od czego zacząć?


Recommended Posts

Pytanie z formularza ze strony: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/porady

Ze względu na nie kompetentne doradztwo mam obecnie kotłownię i garaż bez wentylacji. Poszukuję w miarę mało inwazyjnego / skutecznego rozwiązania tej sytuacji. Wygląda to następująco: W domu mam zastosowaną rekuperację. Rekuperator znajduje się w kotłowni wraz z piecem gazowym (z zamkniętą komorą spalania). Oba pomieszczenia nie są podpięte to rekuperatora. Zarówno garaż jak i kotłownia są szczelnie oddzielone od domu poprzez ścianę bez drzwi.

Zatem, czy w ramach wentylacji można zastosować następujące rozwiązanie:

1. kratka nawiewna 14X14 na ścianie w garażu na wys. ok. 30 cm od posadzki.

2. Otwory w drzwiach pomiędzy garażem i kotłownią o łącznej powierzchni co najmniej 200 cm 2. Dodatkowo tylko wspomnę, ze jest drobna różnica wysokości posadzki pomiędzy garażem i kotłownią ok. 30 cm.

3. Kratka wywiewna 14X14 w kotłowni na wys.co najmniej 220 cm przez ścianę. Nadmienię tylko, że zarówno w garażu jak i kotłowni są pojedyńcze okna uchylne ok. 50X90 cm (na jednej ścianie). Czy takie rozwiązanie jest właściwe? Jeśli wymaga korekty, to jakiej? Moja sugestia to łącznie 2 kratki w ścianach zewn. i tuleje (4) w drzwiach pomiędzy pomieszczeniami.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie

Link do komentarza

Nie ma kanałów. Tak jak wspomniałem; w lewym, górnym  rogu jest rekuperator, którego instalacje, prowadzą przez garaż, a następnie ścianę, do domu.
Zmiana względem rysunku jest następująca: garaz jest zabudowany; od przodu brama; wscianie po prawej stronie okno uchylne (według wymiarów wskazanych powyżej)
Nad kotłownią i garażem jest taras pokryty papą i grysem. W projekcie jest wskazana opcja "z"etki; ale nie została wykoanana, ponieważ, pierwotnie pomieszczenie miało być podłączone do rekuperacji.  Po przebrnięciu problemów z przyłaczem gazu, opcja podłączenie do rekuperacji  przestała być aktualna.
Proszę o skuteczne i rozsądnie małoinwazyjne rozwiazanie tego problemu.

 

 

kotownia.jpg

Link do komentarza

Brak kanałów wentylacyjnych uniemożliwia funkcjonowanie skutecznej wentylacji grawitacyjnej. Problemu nie ma jeśli okna można uchylić dzięki czemu nastąpi naturalna wymiana powietrza. Przy zamkniętych oknach w garażu można zamontować okresowo załączana wentylacje mechaniczną - wentylator ścienny i wlot powietrza u dołu jeśli drzwi garażowe są szczelne. Kotłownia powinna być wentylowana oddzielnie - wystarczy przewiew dzięki kratce wywiewnej u góry ściany i np. nawiewnik okienny. Kocioł z zamkniętą komorą nie wymaga zapewnienia dopływu powietrza zewnętrznego, a wentylacja zapobiega jedynie gromadzeniu się gazu w przypadku wystąpienia nieszczelności.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...