Skocz do zawartości

Kotłownia i garaż bez wentylacji - od czego zacząć?


Recommended Posts

Pytanie z formularza ze strony: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/porady

Ze względu na nie kompetentne doradztwo mam obecnie kotłownię i garaż bez wentylacji. Poszukuję w miarę mało inwazyjnego / skutecznego rozwiązania tej sytuacji. Wygląda to następująco: W domu mam zastosowaną rekuperację. Rekuperator znajduje się w kotłowni wraz z piecem gazowym (z zamkniętą komorą spalania). Oba pomieszczenia nie są podpięte to rekuperatora. Zarówno garaż jak i kotłownia są szczelnie oddzielone od domu poprzez ścianę bez drzwi.

Zatem, czy w ramach wentylacji można zastosować następujące rozwiązanie:

1. kratka nawiewna 14X14 na ścianie w garażu na wys. ok. 30 cm od posadzki.

2. Otwory w drzwiach pomiędzy garażem i kotłownią o łącznej powierzchni co najmniej 200 cm 2. Dodatkowo tylko wspomnę, ze jest drobna różnica wysokości posadzki pomiędzy garażem i kotłownią ok. 30 cm.

3. Kratka wywiewna 14X14 w kotłowni na wys.co najmniej 220 cm przez ścianę. Nadmienię tylko, że zarówno w garażu jak i kotłowni są pojedyńcze okna uchylne ok. 50X90 cm (na jednej ścianie). Czy takie rozwiązanie jest właściwe? Jeśli wymaga korekty, to jakiej? Moja sugestia to łącznie 2 kratki w ścianach zewn. i tuleje (4) w drzwiach pomiędzy pomieszczeniami.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie

Link do komentarza

Nie ma kanałów. Tak jak wspomniałem; w lewym, górnym  rogu jest rekuperator, którego instalacje, prowadzą przez garaż, a następnie ścianę, do domu.
Zmiana względem rysunku jest następująca: garaz jest zabudowany; od przodu brama; wscianie po prawej stronie okno uchylne (według wymiarów wskazanych powyżej)
Nad kotłownią i garażem jest taras pokryty papą i grysem. W projekcie jest wskazana opcja "z"etki; ale nie została wykoanana, ponieważ, pierwotnie pomieszczenie miało być podłączone do rekuperacji.  Po przebrnięciu problemów z przyłaczem gazu, opcja podłączenie do rekuperacji  przestała być aktualna.
Proszę o skuteczne i rozsądnie małoinwazyjne rozwiazanie tego problemu.

 

 

kotownia.jpg

Link do komentarza

Brak kanałów wentylacyjnych uniemożliwia funkcjonowanie skutecznej wentylacji grawitacyjnej. Problemu nie ma jeśli okna można uchylić dzięki czemu nastąpi naturalna wymiana powietrza. Przy zamkniętych oknach w garażu można zamontować okresowo załączana wentylacje mechaniczną - wentylator ścienny i wlot powietrza u dołu jeśli drzwi garażowe są szczelne. Kotłownia powinna być wentylowana oddzielnie - wystarczy przewiew dzięki kratce wywiewnej u góry ściany i np. nawiewnik okienny. Kocioł z zamkniętą komorą nie wymaga zapewnienia dopływu powietrza zewnętrznego, a wentylacja zapobiega jedynie gromadzeniu się gazu w przypadku wystąpienia nieszczelności.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Trzeba było od razu napisać, że to pod dachem... 
    • Krokwie poziome (kleszcze) i pionowe (słupy) są odsunięte od ścian około 40-50cm, więc stwierdziliśmy z kumplem, że to za daleko żeby mocować profile UD do ścian. Może źle się wyraziłem pisząc w powietrzu, bo pofile UD będą przykręcone do krokwi poziomych (kleszczy), ale tylko wschód-zachód, bo te dwie pozostałe płatwie są 30cm wyżej i tam nawet nie ma jak już nic zamocować. To oczywiście niezgodne ze sztuką, bo krokwie coś tam zawsze pracują razem z dachem, dlatego dajemy krzyżowy, OSB i dopiero GK, to samo na skosach. Btw na ścianach szczytowych będzie piana Pur, więc profil by nam zalali pianą jakby był przykręcony do tej ściany. Oczywiście pewności czy to pękać nie będzie 100% nie ma. GK na łączeniach z sufitem i ściankach kolankowych ze skosami będą łączone profielem elastycznym. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Parking ma dużo większą wytrzymałość na ściskanie niż Termo fundament... zatem musi być twardszy... Przecież one mają zasadniczo różne docelowe zastosowanie...   TERMONIUM fundament:         Parking odpowiedniej grubości  zastąpić może termonium, ale w żaden sposób nie może być odwrotnie     
    • W opisie mam tak  Czyli nie ma różnicy czy zastosuje ten czy który mam obecnie eps200 parking w sumie wygląda on mi na lepszy dużo twardszy , ale tamten dedykowany do fudamentu więc jestem głupi z tego ale to i to EPS ... 
    • Kiedy właśnie o to chodzi, żeby sufit podwieszony był zupełnie niezależny, niezwiązany z tym stropem drewnianym, obitym OSB...   Do stropu drewnianego, przez płytę OSB przymocujesz zaczepy do swojego sprzętu sportowego... Będzie on narażone na drgania, przeciążenia, uderzenia przy mniej, czy bardziej intensywnych ćwiczeniach - tak jak ostrzegają wyżej koledzy... Na stropie betonowym może nie bardzo odczuwalne byłyby te ruchy i nie powodowałyby drgań, które spowodują pękanie podwieszanego sufitu z płyt g/k na połączeniach płyt g/k... Jeśli zrobisz wg Twojego planu - czyli sprzęt podwieszony poprzez sufit z wykończeniem g/k - na 100% w krótkim czasie będzie zarysowany sufit... właśnie na połączeniach płyt g/k...   W poprzek pokoju dasz gęściej profile CD60 - co 30 cm - i to powinno mechanicznie wytrzymać obciążenie płytami g/k... będzie sobie wisiał, przecież niczym dodatkowo nie obciążony, a przez otwory, o których pisałem wcześniej, niezależnie od podwieszonego sufitu, umocujesz sprzęt do belek obitych płytami OSB... sprzęt będzie sobie działał, ale nie oddziaływał na g/k... Można pomyśleć o stelażu krzyżowym, ale wydaje mi się, że przy niespełna 3 metrach szerokości pokoju, będzie to przerost formy nad treścią... Jak masz wielkie wątpliwości co do ciężaru podwieszonego sufitu, to (nie wiem co na to powiedzą koledzy) można zastosować PŁYTĘ G-K SPECJALNĄ 2600x1200x6,5MM PRO FLEXI NORGIPS...     No, ja tak bym zrobił... prosty, jednopoziomowy, gęstszy  stelaż, płyty 12 mm, otwory na montaż sprzętu wprost do drewnianego stropu...   Jeszcze uwaga:   Płyta nie powinna się o ścianę opierać - ona ma wisieć na stelażu... przy profilach CD60 zamocowanych co 30 cm, będzie wisieć na pięciu profilach...   Płyta ma 260 cm długości, więc i  tak będzie jeszcze połączenie na jej szerokości do tych 290 cm pokoju...   Będzie miało co pękać - w razie drgań i ruchów stropu...  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...