Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Jak chciałbyś sterować swoim rekuperatorem?


Recommended Posts

Podjęcie decyzji o zainstalowaniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem to krok pierwszy. Potem wybór urządzenia, systemu kanałów, decyzja czy zatrudnić wykonawcę czy może zamontować samemu? A jak tym wszystkim sterować, jak ustawić pracę urządzenia? 

Wyróżnić możemy kilka koncepcji sterowania (podział subiketywny):
1. Ręczne
Prosty kontroler,  często zainstalowany bezpośrednio na jednostce. Przycisk ON/OFF, zmiana prędkości wentylatora oraz czasowy "boost". Użytkownik manualnie wybiera prędkość wentylatorów oraz moment włączenia/wyłączenia urządzenia.

2. Pół-automatyczne 
Rozbudowany sterownik z kalendarzem. Użytkownik programuje dzienne i tygodniowe interwały pracy rekuperatora. Np. niska wydajność podczas nieobecności domowników w godzinach pracy 8:00-17:00 , zwiększenie wydajności po 17:00.

3. Automatyczna kontrola zdalna 
Opcje z pkt 1 i 2 oraz możliwość kontroli pracy centrali poprzez sieć LAN oraz zdalny dostęp przez Internet. Aplikacja do smartphona lub logowanie do web serwera przez przeglądarkę. Wymaga trochę konfiguracji, ale pozwala na zdalne sterowanie np. gdy zapomnieliśmy zmniejszyć wydajność podczas dłużej nieobecności albo chcemy regulować centrale leżąc na kanapie :)

4. Pełna automatyzacja 
Bezprzewodowe czujniki CO2 lub wilgotności rozmieszczone w kluczowych miejscach domu. Automatyka rekuperatora sama reguluje wydajność na podstawie odczytów. System jest konfigurowany raz, podczas instalacji i pracuje bez ingerencji użytkownika. 

Wraz z kolejnością powyższych punktów rośnie niestety cena takiego systemu. Nie sugeruję, które rozwiązanie jest lepsze ale jestem ciekaw Waszych opinii. 


 

  • Lubię to 1
Link to postu
  • 5 tygodnie temu...

moja opinia jest prosta. mało jest dobrej automatyki na rynku. wiekszosc to toporne panele, malo czytelne dla przecietnego uzytkownika.  wiedze takie rozdwojenie tzn. kazdy dzis smiga ze smarftonem, tabletem, na rynku pojecie smart oznacza wlasnie takie podejscie. tymczasem wiekoszsc rekuperatorow z prostym, ciekawym interfejsem nie ma nic wspolnego. na ostatnich branzowych targach forum wentylacja wygrala automatykc c6 smart home. widzialem to na stoisku.  to jest to co powinien kazdy rekuperator miec. wyswietlacz i sposob poruszania sie jak w smartfonie, liczne tryby pracy, jak ktos chce wiecej to moze wejsc w zaawansowane ustawienia, sterujesz przez internet. taknaprawde, to moglbys sciagnac appke i wogole jechac bez sterownika, mozna podejrzec film. wkurza mnie wiec, ze producenci bajeruja hasłami na temat automatyki, ze mozna w telwizorze, lodówce itd 

 

Link to postu
  • 6 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...