Skocz do zawartości

wiertarka udarowa czy młoto-wiertarka ?


Recommended Posts

Szukam solidnej wiertarki udarowej / młoto-wiertarki do grubszego remontu we własnym mieszkaniu. W kolejce drugie mieszkanie (drobniejszy remont) i planowana budowa domu w przyszłości.
Zatem to ma być zakup na dłuższy czas. Nie będzie eksploatowana stale a okazjonalnie. 

Musi za to podołać takim pracom:
 - Rozbiórka ściany działowej,
 - wiercenie (beton, stal, drewno), 
 - skuwanie, kucie (bruzdy, puszki), 
 - mieszanie zaprawy (też budowlanej),
 - szlifowanie.


Marki jakie znalazlem: Milwaukee, Makita, Bosch, Hilti, Dewalt, Stayer, Metabo, Hitachi.
Jeszcze nie analizowałem cen, ale słyszałem, że Hilti jest droższe (i że nie warto bo to nie to samo co kiedyś).
Z tego co czytam niektóży polecają tańsze produkty za ok. 400zł ? Np.
http://www.e-maxmajster.pl/glowna/322-mlot-udarowy-sds-max-2300-w-mlotowiertarka-erman.html?search_query=erman&results=18
http://www.ceneo.pl/25975677#tab=reviews_scroll

Pierwotnie myśałem że będzie to wydatek 1000-1500zł. Ale jeśli za 500 może być równie dobre (i poparte sensowną gwarancją)- to dlaczego nie ?

Cechy:
 - najważniejsze to funkcjonalność i wytrzymałość. 
 - moc 800W ÷ 900W
 - moment obrotowy - nie analizowałem :)
 - udar - włączenie / wyłączenie / funkcja kucia (udar bez obrotów)
 - siła uderzenia >3J to już chyba będzie ok
 - 2 biegi
 - obroty prawo- lewo
 - SDS / SDS max ?

Pytanie co raczej wybrać młoto-wiertarkę czy wiertarkę udarową. Młotowiertarka ma mocniejszy udar ale też przenosi drgania.
Jaką firmę polecacie iść w 1000-1500zł czy raczej okolice 500zł ?

Np myślałem o Milwaukee PLH 28 XE - cema od 1620zł.
 

Link do komentarza
Gość mhtyl

A ja dopowiem z własnego doświadczenia, że do rzeczy wymienionych wyżej przez autora tematu to jednym narzędziem wszystkiego nie opęka. Do takich prac potrzebne będą trzy narzędzia (wiertarka z udarem, mieszadło i młoto-wiertarka) a na upartego dwa (wiertarka z udarem i dwoma biegami i mloto-wiertarka). Co do określenia mieszania zaprawy to nie wiadomo co autor miał na myśli, czy chodzi o zaprawę cementowa do murowania czy różnego rodzaju kleje, gładzie itd.

Link do komentarza

rozumiem, że albo wiertarka z udarem i dwoma biegami i będzie się nadawać też do mieszania (jaka moc będzie niezbędna np do zaprawy pod kafelki?)  albo młotowiertarka, która będzie oprócz wiercenia kuć ?

Która z firm obecnych na rynku daję najdłuższą gwarancję ? Jakąś polecicie?

Czy ogólnie w obecnych czasach gdzie rzeczy nie mają tej jakości co kiedyś jest sens wydawać 1500zł czy raczej coś koło 700zł na tego typu sprzęt ?

Link do komentarza

Słuchaj w wielu wątkach na tym forum użytkownicy dzielili się swoimi doświadczeniami z elektronarzędziami i nie ma reguły bo są Koledzy którzy przez wiele lat i z dobrym skutkiem użytkują narzędzia z serii noname i są z nich zadowoleni. Ja mam Kolegę który od 20 lat użytkuje przy prowadzeniu swojej działaności instalacyjnej średniej wielkości młotowiertarkę Hilti i chyba tylko dwa razy wymieniał w niej szczotki. Tak że nie ma reguły. 

Link do komentarza

Ekonomicznie - do mieszania i małych wierceń wiertarka "noname" za 40-60 zł z marketu moc do 600-750W - wiaderko zrobi

Na budowę.. to ja jednak bym kupił jakąś biedronkową/lidl/aldi max 200 zł i 2000W masz 3 lata gwarancji.

Mam boscha niebieskiego obecnie i jest luks ale jak coś się stanie to serwis 30 dni - a niech ci się to stanie na początku urlopu..

 

Link do komentarza

Mój ojciec kupił wiertarkę z udarem coś koło 850W w Lidlu (firmy parkside)  było to z 8 lat temu.
Do dzisiaj ją zdzieram, wymieniłem tylko kabel i futerko (uchwyt na wiertła)

Rok temu kupiłem w tym samym markecie młoto-wiertarkę o mocy 1050W tej samej firmy (były też i 1400W chyba) i 
jestem zadowolony. Pieniądze niewielkie a tyle co w gospodarstwie domowym te narzędzia dają spokojnie radę.

Link do komentarza
Gość mhtyl

Ja bym polecił całkiem coś innego, znaczy się wiertarki z rynku wtórnego. Jak kupi wiertarki Celmy to będzie miał sprzęt nie do zajechania. Ta wiertarka poniżej zastąpi spokojnie mieszadło do klejów, jest w tym bardzo dobra:icon_biggrin:

494432754_1_261x203_wiertarka-celma-z-cz

Natomiast ta posłuży do wszelakich innych prac.

wiertarka-celma-prcr-10-6es-2933135743.j

Jedynie musiałby dokupić młoto-wiertarkę jakieś firmy no name za nie duże pieniądze i będzie komplet elektronarzędzi który posłuży długo.

Link do komentarza

Mam młoto wiertarkę Einhell z Tesco, za 170 PLN. 850W Kupiona pilnie na jedną budowę. A opędzlowałem nią ze dwadzieścia.

Tak jak już napisano, jedną maszyną nie obskoczysz budowy, minimum to trzy, i też pisano, że nie ma reguły. Jedne noname pracują latami, inne padną od razu. Ale wtedy masz gwarancję.

Sprzęt profesjonalny zostawmy zawodowcom. Okazyjnie używany, będzie nas kosztował zbyt wiele.

Link do komentarza

Dziękuję za Wasze rady. Popytam jeszcze sprzedawców :) 

Markowe narzędzia też są w różnych cenach, tutaj głównym zadaniem będzie jednak wiercenie i kucie w betonie.

W Tesco rozumiem że one bywają, czy są cały czas ?

Takie proste wiertarki to mam, ale jak przyszło coś w betonie, zawsze było problematyczne załatwianie, pożyczanie - Hilti, albo wiercenie godzinę jednego otworu.

Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z firmą Milwaukee lub Metabo ? Na dzień dzisiejszy mam takie 3 typy: wszystkie kosztują ok 1600zł. W przypadku Milwaukee jeden ma 800W, 4,1J w waży 3,6kg a drugi 1100W, 6,3J i waży 6,3kg. A kosztują tyle samo ? Zastanawia mnie dlaczego tak jest.

https://www.metabo.com/pl/pl/maszyny/wiercenie-wkrecanie-kucie-mieszanie/mlotowiertarki-i-mloty-kujace/kombimlotki-sds-plus/khe-3251-600659000-kombimlotek.html

http://pl.milwaukeetool.eu/narzedzia/przewodowe/plh-28/

http://pl.milwaukeetool.eu/narzedzia/przewodowe/k-540-s/

 

Link do komentarza
Gość mhtyl
9 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Zależy od przeznaczenia. SDS wystarczy lekko przyłożyć do ściany i już jesteś u sąsiada w salonie :icon_cool:

SDS to rodzaj mocowania a jak szybko się przewiercimy  do sąsiada zależy od mocy młotowierkarkiB|

Link do komentarza

Do takich zastosowań, jak rozbiórka ściany, wiercenie w betonie, czy stali odpowiednim rozwiązaniem będzie młot udarowo-obrotowy z uchwytem SDS-plus GBH 2-28. Spełnia on Twoje oczekiwania dotyczące mocy i energii udarowej. Wyposażony w system zapobiegający gwałtownemu odrzutowi oraz w systemy umożliwiające najszybsze tempo wiercenia i najwyższą wydajność dłutowania w tej klasie urządzeń.

 

Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
  • 1 rok temu...
  • 1 rok temu...
Gość mhtyl
1 godzinę temu, marko90 napisał:

w tej półce cenowej i jakościowej to tylko aeg, co prawda ja mam firme remontowo- budowlaną i u mnie chłopaki są zadowoleni z tego sprzętu. no i moim zdaniem wiertarka udarowa jest bardziej praktyczna

O jakiej "półce" cenowej mówisz? 

Wiertarka udarowa jest dobra ale zależy dla kogo, jeżeli wiercisz dużo w ścianach to na pewno tak, natomiast w betonie to średnio widzę wiertarkę udarową, lepsza jest młoto-wiertarka.

Link do komentarza
33 minuty temu, Kamil Z napisał:

Jakiś czas temu miałem podobny dylemat jeśli chodzi o wybór, bo już w firmie coś mieliśmy, ale wiadomo co jakiś czas dokupujemy coś nowego wybór padł na Milwaukee https://allegro.pl/oferta/milwaukee-pd-705-wiertarka-udarowa-705w-pd705-7809143627 powiem szczerze że w tej półce cenowej nie ma sobie równych a już kilka przerobiliśmy.

co to znaczy - przerobiliśmy. Mamy je, czy padły. A jeśli padły - to ile po jakiej pracy? 

 

Niezależnie od tego - najlepiej mieć i wiertarke udarową, i młotowiertarkę - bo do róznych prac można użyć tej, co trzeba.

A do mieszania używam Boscha wiertarkę udarową - ale nie ze względu na udar - wyłączam go - tylko ze względu na regulację szybkości obrotu.

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Jak bosch, to linia niebieska, w supermarkecie tego nie kupisz. Są też niezniszczalne Hitachi, poznasz po zielonej obudowie. Teraz nazywają się Hikoki.

dz01MDAmaD05NA==_src_152669-hitachi_nowa

Akumulatory 18V a nawet jest chyba automatyczna zwora pod dużym obciążeniem na 36V. To się nazywa technologia Multi Volt

https://budujemydom.pl/irbj/nowosci/57425-hitachi-multi-volt-nowa-technologia-zasilania-narzedzi-akumulatorowychd2FjPTExMDB4Mi4wNDA=_src_152670-hitachi_

Znajomy używał bezprzewodowej małej wiertareczki Hitachi 18V z udarem i dużym momentem obrotowym. Dawała radę.

Wszystko zależy od tego, jak mocno chcesz taki sprzęt eksploatować?

Link do komentarza
15 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Jak bosch, to linia niebieska, w supermarkecie tego nie kupisz.

No niebieska - ale przy mieszaniu wg mnie b. pomocna jest regulacja obrotów. Tego w Celmie tej małej nie ma.

Natomiast: wysiadła mi w boschu głowica - a  w Celmie - nie . Mimo, że dłużej używana - dalej jest super.

Moim zdaniem Celma - to powinna być polska super firma - szkoda, że tak nie jest.

Link do komentarza
Gość mhtyl
7 godzin temu, Kamil Z napisał:

Jakiś czas temu miałem podobny dylemat jeśli chodzi o wybór, bo już w firmie coś mieliśmy, ale wiadomo co jakiś czas dokupujemy coś nowego wybór padł na Milwaukee https://allegro.pl/oferta/milwaukee-pd-705-wiertarka-udarowa-705w-pd705-7809143627 powiem szczerze że w tej półce cenowej nie ma sobie równych a już kilka przerobiliśmy.

Nie rób sobie jaj z pogrzebu. Ta wiertarka to wygląda na podróbkę a ty sie podniecasz jakby to był Święty Graal elektronarzędzi. Do masywności elektronarzędzi firmy Milwaukee tej wiertarce dużo brakuje i nie ta cena za narzędzie tej bardzo dobrej firmy.

6 godzin temu, zenek napisał:

Moim zdaniem Celma - to powinna być polska super firma - szkoda, że tak nie jest.

 

5 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Cóż, stara Celma - rarytas. Teraz trzeba korzystać z nowych możliwości. 

Muszę Was rozczarować w sensie pozytywnym oczywiście. Celma do dziś produkuje wiertarki a model wiertarki który kiedyś był robiony na licencji Boscha (z mnóstwem przystawek) z uchwytem pistoletowym i dwoma biegami też jest do dziś produkowany.

Link do komentarza
2 godziny temu, mhtyl napisał:

Muszę Was rozczarować w sensie pozytywnym oczywiście. Celma do dziś produkuje wiertarki a model wiertarki który kiedyś był robiony na licencji Boscha (z mnóstwem przystawek) z uchwytem pistoletowym i dwoma biegami też jest do dziś produkowany.

No rzeczywiście - przypatrzyłem i fajnie. Tylko szkoda, że mało wyreklamowana.

Ale przyznasz - że nie jest popularna w sklepach. A szkoda.

Ciekawe, czy dalej w polskich rękach, czy sprzedana?

Link do komentarza
Gość mhtyl
8 minut temu, zenek napisał:

No rzeczywiście - przypatrzyłem i fajnie. Tylko szkoda, że mało wyreklamowana.

Ale przyznasz - że nie jest popularna w sklepach. A szkoda.

Ciekawe, czy dalej w polskich rękach, czy sprzedana?

Mało reklamowana bo to stara jak świat marka i zarazem bardzo dobra więc ma swoich stałych odbiorców, aczkolwiek przydałaby się jakaś reklama coby przyciągnąć nowych/młodych użytkowników :) 

Z tego  co wiem to podobno nadal jest w polskich rekach czyli można powiedzieć że to polska marka elektronarzędzi.

Link do komentarza
  • 11 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...