Skocz do zawartości

Dostałam działkę - co dalej ?


Angelaa

Recommended Posts

Witam. Jeśli wybrałam złe miejsce na ten temat proszę o informację lub przeniesienie. 

Mam problem. 

Moja mama wraz z wujem kilka lat temu stała się współwłaścicielem ziemi. Postanowili wspólnie mi i siostrze darować po jednej z działek. Było wydzielenie u geodety, wystąpienie o warunki zabudowy .... . Około miesiąca temu doszło do przepisania działek u notariusza. Notariusz pobrał opłatę za wpis do księgi wieczystej oraz podatek - kilka dni pozniej dostalam akt notarialny i na tym się skończyło. Notariusz nie był zbyt wylewny i służący pomocą niestety. Sama wyszperalam info o zgłoszeniu tego faktu w gminie w celu naliczenia podatku co też zrobiłam.  I teraz mam pytanie co dalej ? 

Na ta chwile nie zamierzam sie jeszcze budować. Że względu ze była to dawniej ziemia uprawna i jest gliniaste i zaniżone podłoże planujemy z czasem nawiezc piasku / ziemi i ogrodzic działkę płotem. Może posadzić kilka choinek i póki  co to wszysto. Czy zatem na ta chwile skoro nie planuje budowy musze załatwiać jakieś dokumenty?  Wszystkie wcześniej załatwiane były wystawiane na moja mamę. Działka nie posiada ani wody ani prądu- niby jest po drugiej stronie drogi. Poradzcie proszę od czego najlepiej zacząć załatwianie i jakie dokumenty jeszcze najlepiej załatwić na ta chwile ? 

I jeszcze jedno. Jest plan zrobienia tam drogi utwardzonej bo póki co jest nie utwardzoną i czy podłączenie wody i prądu najlepiej wnioskować zanim zrobią asfalt ( o ile wogole zrobią ) 

Z góry bardzo dziękuję za pomoc 

Link do komentarza

Możesz iść do gminy i dowiedzieć się o Warunki Zabudowy - co możesz tam postawić.

Prądu nie załatwiaj - bo od skrzynki będziesz płacić - chyba, że 1 kW zabezpieczenie to ok 6 zł/mc

Na lampkę do oświetlenia pikniku przy choinkach wystarczy.

Co do asfaltu - ostatnio u Mnie w gminie dziadkowi asfalt położyli "tylko" 45 lat na to czekał :) 

 

Link do komentarza

e

2 godziny temu, Angelaa napisał:

 

I jeszcze jedno. Jest plan zrobienia tam drogi utwardzonej bo póki co jest nie utwardzoną i czy podłączenie wody i prądu najlepiej wnioskować zanim zrobią asfalt ( o ile wogole zrobią ) 

Z góry bardzo dziękuję za pomoc 

Tym się nie przejmuj,jeśli potrzebujesz to rób prąd i wodę.A jeśli jeszcze nie to zrobisz później,jeśli te media są po drugiej stronie to firma zrobi przecisk nie ruszając nawierzchni ewentualnego asfaltu.

Link do komentarza

Dzięki za odzew 

A wiec na tym asfalcie aż tak mi nie zależy 😉 tylko czy jak juz drogę utwardza to ja nie będę płacić więcej przy zakładaniu prądu i wody ze się przez świeżo założony będą musieli przekopac. ? 

Decyzja o warunkach zabudowy jest ale załatwiana z 5 lat temu przez moją mamę. Jest na niej napisane budowa dwóch budynków mieszkalnych jednorodzinnych wolnostojących. Decyzja była wydana zanim z jednej dużej wydzielono dwie - moja i siostry. 

To cxy w związku z tym jak juz teraz są one podzielone i przepisane to każda z nas musi wyciągnąć nowa  decyzję o wwarunkach zabudowy na ten moment dla swoich działek?  

Link do komentarza

 

18 minut temu, Angelaa napisał:

Dzięki za odzew 

A wiec na tym asfalcie aż tak mi nie zależy 😉 tylko czy jak juz drogę utwardza to ja nie będę płacić więcej przy zakładaniu prądu i wody ze się przez świeżo założony będą musieli przekopac. ? 

Chyba już nie przekopują,robią przecisk pod nawierzchnią nie dewastując jej. Czy będziesz więcej płacić? Chyba nie bo i tak będzie przecisk,czy to nawierzchnia gruntowa czy asfalt.U mnie dwa lata temu robili przecisk pod drogą gruntową.

20 minut temu, Angelaa napisał:

 

Decyzja o warunkach zabudowy jest ale załatwiana z 5 lat temu przez moją mamę. Jest na niej napisane budowa dwóch budynków mieszkalnych jednorodzinnych wolnostojących. Decyzja była wydana zanim z jednej dużej wydzielono dwie - moja i siostry. 

To cxy w związku z tym jak juz teraz są one podzielone i przepisane to każda z nas musi wyciągnąć nowa  decyzję o wwarunkach zabudowy na ten moment dla swoich działek?  

Tutaj wypowiedzą się mądrzejsi ode mnie ale jestem przekonany że potrzebne są nowe warunki zabudowy.Poza tym nie wiem jaki jest termin ważności warunków. W zasadzie są bezterminowe ale mogą się zmienić.Np gdy w życie wchodzi miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub, gdy inny wnioskodawca uzyska pozwolenie na budowę. 

Link do komentarza

 

3 godziny temu, Angelaa napisał:

A czy chcąc podłączyć wodę i prąd  do działki należy uzyskać na to jakieś pozwolenie?

Idź do zakładu energetycznego i wodociągów,tam wszystkiego się dowiesz. Żebym nie pochrzanił ale będziesz potrzebować mapkę dla gestorów sieci .Wydaje  ją Wydział Geodezji, Kartografii i Katastru lub coś podobnie nazywającego się w starostwie. Kosztuje "grosze"

Link do komentarza
5 godzin temu, Angelaa napisał:

A czy chcąc podłączyć wodę i prąd  do działki należy uzyskać na to jakieś pozwolenie?

Dokładnie tak jak Buster pisze. Z tym, że podobno już nie "grosze" ( ja za swoją mapę w 2009r płaciłem ok 30 zł )

Pozwoleń nie potrzebujesz - tylko ustalasz warunki z wodociągami i zakładem energetycznym.

Jak podjęłaś decyzję o budowie to prąd możesz już załatwiać - u mnie 2 lata to trwało. 

Link do komentarza

To właściwie najsensowniej będzie ją po prostu ogrodzić z 5m zapasem na wjazd coby później sprzęt budowlany miał możliwość manewrowania.

Z drugiej strony - nie wiem ile masz miejsca - ale jak nie dużo to nie ma sensu sadzić choinek bo przy budowie domu je zniszczysz.

Mojej żonie wywrotka 6 magnoli przejechała o sosenkę ominęła :) - ale tak to jest jak się nie słucha..

Link do komentarza

Witam. To znowu ja 😉

Dowiadywałam się i rzeczywiście muszę wystąpić o nowe warunki zabudowy. Byłam wyciągnąć mapkę - jutro do odbioru. Mam tylko taką wątpliwość. Pani w gminie powiedziała , że mam przynieść razem z wypełnionym wnioskiem mapkę plus jej ksero z naniesionym budynkiem ( gdzie i jaki) powiedziała ze juz teraz musze wiedzieć co chce i gdzie. Czy Wy też tak mieliście ? 

Link do komentarza
Gość mhtyl

a

2 godziny temu, Angelaa napisał:

Witam. To znowu ja 😉

Dowiadywałam się i rzeczywiście muszę wystąpić o nowe warunki zabudowy. Byłam wyciągnąć mapkę - jutro do odbioru. Mam tylko taką wątpliwość. Pani w gminie powiedziała , że mam przynieść razem z wypełnionym wnioskiem mapkę plus jej ksero z naniesionym budynkiem ( gdzie i jaki) powiedziała ze juz teraz musze wiedzieć co chce i gdzie. Czy Wy też tak mieliście ? 

Bo jeżeli nie ma planu to przy wydaniu WZ musisz zaznaczyć co chcesz i gdzie to chcesz na działce i dobrze by było abyś zaznaczyła tak jak już będzie to wyglądało docelowo bo przy zmianie usytuowania domu, garażu wolno-stojącego czy budynku gospodarczego będziesz m usiała występować raz jeszcze o WZ. Je żeli ma stare WZ i one Ci odpowiadają to dostarcz je do gminy, przyśpieszysz w ten sposób wydanie nowych warunków.

Co do podłączenia mediów to musisz wystąpić do wodociągów i energetyki o zapewnienie dostaw mediów, jest to wydawane bezpłatnie. Jeżeli będziesz chciała podciągnąć wodę do swojej działki musisz zrobić projekt przyłącza wody ( to musisz zlecić jakiemuś projektantowi) i wodociągi raczej nie wymagają abyś miała już PnB. 

Z prądem sprawa wygląda troszkę inaczej bo oni nie są chętni aby zrobić przyłącze energetyczne nie mając PnB. W zasadzie to ZE robi całą dokumentację wraz z projektem przyłącza, Ty tylko płacisz za całość. Jeżeli przyłącze będzie do 200 m ciągnięte do Twojej działki płacisz opłatę zryczałtowaną, natomiast powyżej 200 m opłata jest już dzielona na Ciebie i ZE. I nie spieszyłbym się z tym przyłączem bo nie korzystając z prądu będziesz musiała uiszczać opłaty za przyłącze co miesiąc.

Link do komentarza

Stare WZ mam, tylko że wydane były na kogoś innego i w dodatku dla jednej większej działki, która teraz podzielona jest na dwie mniejsze i właśnie jedna z nich jest moja. Na tym starym WZ jest napisane że inwestycja polega na budowie dwóch budynków mieszkalnych wiec musze to zmienić. Ciekawi mnie też to że np. Jest tam napisane że łączna wielkość powierzchni zabudowy jest nie więcej niż 15% 

Wielkość powierzchni utwardzonej - nie więcej niż 15 % 

Udział powierzchni biologiczno - czynnej - minimum 70 % 

Czy te wartości są ok? pewnie jest szansa że na nowych warunkach zabudowy wszystko się zmieni. 

 

Link do komentarza
Gość mhtyl

a

1 minutę temu, Angelaa napisał:

Stare WZ mam, tylko że wydane były na kogoś innego i w dodatku dla jednej większej działki, która teraz podzielona jest na dwie mniejsze i właśnie jedna z nich jest moja. Na tym starym WZ jest napisane że inwestycja polega na budowie dwóch budynków mieszkalnych wiec musze to zmienić. Ciekawi mnie też to że np. Jest tam napisane że łączna wielkość powierzchni zabudowy jest nie więcej niż 15% 

Wielkość powierzchni utwardzonej - nie więcej niż 15 % 

Udział powierzchni biologiczno - czynnej - minimum 70 % 

Czy te wartości są ok? pewnie jest szansa że na nowych warunkach zabudowy wszystko się zmieni. 

 

No właśnie, bo WZ sa wydane dla danej osoby to nie jest to samo MPZP. Jeżeli stare warunki odpowiadają twoim oczekiwaniom to gmina przepisze je na Ciebie. Tylko u Ciebie to teraz jest inna działka bo została podzielona i siłą rzeczy muszą być wydane nowe WZ.

Link do komentarza
Gość mhtyl

a

5 minut temu, Angelaa napisał:

Normalnie się odechciewa a to dopiero początek 

 

Normalnie nie marudź:icon_biggrin::icon_razz: Były osoby które miała bardziej pod górkę i dały radę. Każdy to przerabiał, tak więc nie Ty pierwsza nie ostatnia:icon_biggrin:. Dasz radę aby tylko chęci były

 

8 minut temu, Angelaa napisał:

 

Tak czy inaczej mapkę będę miała jutro. Potem złoże wniosek w gminie. A z tym rysunkiem budynków jakie chce i gdzie to maja być rysunki orientacyjne czy dokładne tzn dokladnie określone gabarytowo itp. ? 

Raczej powinny być to kontury budynków  (w przybliżeniu podana szer i długość) naniesione na mapce z konkretną odległością od granic działki. Najlepiej udaj się do geodety aby Ci pomógł to zrobić. Masz przecież stare WZ więc masz wzór.

Link do komentarza
1 godzinę temu, Angelaa napisał:

Normalnie się odechciewa a to dopiero początek 

Tak czy inaczej mapkę będę miała jutro. Potem złoże wniosek w gminie. A z tym rysunkiem budynków jakie chce i gdzie to maja być rysunki orientacyjne czy dokładne tzn dokladnie określone gabarytowo itp. ? 

Na twoim miejscu zastanowiłbym się nad odległoscią budynku od drogi, czy chcesz mieć kawałek ogrodu od ulicy, czy też dom blisko ulicy z wjazdem, a ogród głównie z tyłu. Ustawienie domu na działce - to naprawdę ważne i wymaga zastanowienia.

Wazne są tu też strony świata - głównie południe - słońce. I widoki! Oczywiście odsunięcie od drogi ((od granic działki też) może być ograniczone i max. i min. Możesz wstępnie  dowiedzieć się o to w gminie - u architekta.

Budynek zaznaczasz jako prostokąt - lepiej większy, niż mniejszy - bo zawsze mniejszy spełni warunki.

Czy Budynek mieszkalny to wszystko - czy też jeszcze potrzebujesz dodatkowe zabudowania - garaż, składzik, warsztat, coś innego - a może garaż czy te inne powierzchnie będą w ramach budynku?

No i wysokość (liczba kondygnacji) - jaka będzie dozwolona - bo jeśli nie w górę, to wszerz - jeśli potrzebujesz więcej powierzchni.

I lepiej "zapotrzebuj" więcej na początek - potem w projekcie możesz to ograniczyć. O wiele trudniej jest odwrotnie.

Link do komentarza
Gość mhtyl
18 godzin temu, zenek napisał:

Na twoim miejscu zastanowiłbym się nad odległoscią budynku od drogi, czy chcesz mieć kawałek ogrodu od ulicy, czy też dom blisko ulicy z wjazdem, a ogród głównie z tyłu. Ustawienie domu na działce - to naprawdę ważne i wymaga zastanowienia.

 

Słyszałeś może o linie zabudowy? To nie pisz, że może dom postawić gdzie chce, bo to nie prawda.

18 godzin temu, zenek napisał:

 

Wazne są tu też strony świata - głównie południe - słońce. I widoki! Oczywiście odsunięcie od drogi ((od granic działki też) może być ograniczone i max. i min. Możesz wstępnie  dowiedzieć się o to w gminie - u architekta.

 

A czym niby to ma być ograniczone?

18 godzin temu, zenek napisał:

 

Budynek zaznaczasz jako prostokąt - lepiej większy, niż mniejszy - bo zawsze mniejszy spełni warunki.

 

Bzdury was piszesz. A jak dom będzie z tarasem lub będzie w kształcie kwadratu lub litery L albo dom będzie z garażem. Nie wypisuj takich bzdur bo jeżeli znaczy np prostokąt o wym 8X10 m i zostaną wydane na taki dom WZiZT to taki dom będzie musiała wybudować, w innym razie gdy zmieni bryłę domu będzie musiała raz jeszcze występować o nowe WZ.

18 godzin temu, zenek napisał:

 

I lepiej "zapotrzebuj" więcej na początek - potem w projekcie możesz to ograniczyć. O wiele trudniej jest odwrotnie.

Lepiej to więcej nie udzielaj takich rad, to zdanie to jedna wielka bzdura, Ona występuje o WZ a co ma projekt do tego?

 

Link do komentarza

No to tyleś tu napisał, mhtylu - że zwracam się do ekspertów, by się ustosunkowali!

A teraz odpowiadam na twoje pytania? zarzuty?

17 godzin temu, mhtyl napisał:
Dnia 14.03.2017 o 23:49, zenek napisał:

Na twoim miejscu zastanowiłbym się nad odległoscią budynku od drogi, czy chcesz mieć kawałek ogrodu od ulicy, czy też dom blisko ulicy z wjazdem, a ogród głównie z tyłu. Ustawienie domu na działce - to naprawdę ważne i wymaga zastanowienia.

 

Słyszałeś może o linie zabudowy? To nie pisz, że może dom postawić gdzie chce, bo to nie prawda.

Dnia 14.03.2017 o 23:49, zenek napisał:

 

Wazne są tu też strony świata - głównie południe - słońce. I widoki! Oczywiście odsunięcie od drogi ((od granic działki też) może być ograniczone i max. i min. Możesz wstępnie  dowiedzieć się o to w gminie - u architekta.

 

A czym niby to ma być ograniczone

Tu sam sobie odpowiadasz: sam piszesz o linii zabudowy.  A dokładnie może to być pas zabudowy, czy też obszar w zaleznosci od planu czy innych warunków. 

I właśnie w tych liniach zabudowy dozwolonej należy znaleźć najlepsze miejsce lokalizacji - czasem dają one więcej mozliwości, czasem ograniczają pole manewru do minimum (nawet powierzchni zabudowy).

17 godzin temu, mhtyl napisał:

nie pisz, że może dom postawić gdzie chce, bo to nie prawda.

Pokaż , gdzie tak napissałem - chyba że piszez posty dla punktów  - bo to wygląda na bicie piany, a nie na racjonalną dyskusję.

 

17 godzin temu, mhtyl napisał:

ie wypisuj takich bzdur bo jeżeli znaczy np prostokąt o wym 8X10 m i zostaną wydane na taki dom WZiZT to taki dom będzie musiała wybudować, 

Wiadomo , że wniosek do WZ może wyrysować inwestor,jest to rysunek poglądowy - i WZ określa zakres zabudowy i charakter - krańcowo - a nie szczegołowo. Dlatego na im więcej dostaniesz w WZ, tym więcej zmieści architekt projektując już szczegółowo.

Natomiast pozwolenie na budowę określi (na podstawie projektu i zgodności z WZ) szczegółowo budynek  - i tu dozwolone odstępstwa są minimalne.

Twój zarzut jest wieć bez sensu. Bez sensu!!! Ponowna prośba do ekspertów o wypowiedź w tej sprawie, bo to ważne! 

17 godzin temu, mhtyl napisał:
Dnia 14.03.2017 o 23:49, zenek napisał:

 

I lepiej "zapotrzebuj" więcej na początek - potem w projekcie możesz to ograniczyć. O wiele trudniej jest odwrotnie.

Lepiej to więcej nie udzielaj takich rad, to zdanie to jedna wielka bzdura, Ona występuje o WZ a co ma projekt do tego?

I jedno wypływa z drugiego!

Projekt jest robiony na podstawie WZ - nie może wykroczyć poza warunki WZ (jak nazwa wskazuje) - natomiast Wygodnie jest, jeśli inwestor nie musi ograniczyć swych potrzeb z powodu tych warunków. Tzn wygodnie się mieści ze swymi potrzebami w nich. Jesli zakreśli więcej potrzeb we wniosku i otrzyma je - to później ma z czego odpuścić.

Gorzej odwrotnie - gdy na etapie projektowania zbraknie miejsca lub wysokośći np., lub czegoś jeszcze.

Proste? Wystarczy logicznie myśleć, bez urazy, panie mhtyl -  i nie zacietrzewiać się.

I znowu prosba do ekspertów o recenzję wypowiedz mhtyla i moich - ja jestem pewny tego co napisałem - ale mogę się mylić! Natomiast temat jest super - ważny - więc eksperci , Redakcjo - wypowiedzcie się  -  dla dobra inwestorów! 

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

We wniosku podaje się tylko ogólne parametry planowanej inwestycji:

Powierzchnia zabudowy budynku:…………m2, kubatura:……. m3, wysokość zabudowy (liczba kondygnacji nadziemnych):……., rodzaj dachu ( jedno, dwu, czterospadowy itp.)………………………….., rodzaj konstrukcji dachowej……………………………………………….. i rodzaj pokrycia dachowego

 Potrzeby inwestycji w zakresie infrastruktury technicznej tj. przewidywane zapotrzebowanie inwestycji (np. ile wody, gazu, energii elektrycznej, sposób odprowadzenia ścieków, itp.

Gotowe wnioski do pobrania w gminie.

Gmina na podstawie tych informacji poda co, jak i gdzie można wybudować.

Ps. Na tym etapie inwestor nie "rysuje" na mapach proponowanego usytuowania budynku - na tych mapach określa się tylko teren objęty wnioskiem + ewentualny obszar na który ta inwestycja może oddziaływać.

Link do komentarza
46 minut temu, bajbaga napisał:

We wniosku podaje się tylko ogólne parametry planowanej inwestycji:

OK. Czy wg ciebie, jeśli w projekcie do pozwolenia pojawi się powierzchnia mniejsza, kubatura mniejsza, ilość kondygnacji mniejsza, niż w WZ dozwolone ---- Czy to dyskwalifikuje WZ (tzn staje się niespełnilna dla tego prjektu) i trzeba wystąpić o nową, by spelniła te "mniejsze" warunki?

Nie mówię tu o specyficznych warunkach  które przewidują np nakaz 20 pięter w dzielnicy wysokich budynków. Chodzi mi o WZ z zakresu przedstawionego w aktualnym temacie. 

46 minut temu, bajbaga napisał:

Ps. Na tym etapie inwestor nie "rysuje" na mapach proponowanego usytuowania budynku

Oczywiście masz rację -inwestor nie ma takiego obowiązku (ani zakazu) - ale bywa, ze inwestor narysuje - i nie dyskwalifikuje to wniosku, natomiast jest pomocnicze przy opracowaniu WZ, bo lepiej widać o co chodzi inwestorowi, który czasem nie umie tego opisać. Łatwiej też pokazać jakieś potrzeby i powod lokalizacji w danym miejscu. Taka argumentacja obrazkowa - czasem uzsaadnia np potrzebę poszerzenia obszaru dozwolonej zabudowy, wjazdu, itp.

Natomiast nie rysuje się też takiego budynku w WZ. Prawda czy fałsz?:icon_biggrin:

Pomijam wyjątki dot glównie zabudowy miejskiej.

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Budynek/ki  pojawiają się na mapie na etapie projektowania i rysuje je projektant, na podstawie ustaleń zawartych w MPZP lub w przypadku jego braku, na podstawie decyzji o WZ.

 

Ps. I taka moja rada - poczytaj, sprawdź (np. wzór wniosku o wydanie decyzji o WZ, oraz  jakąś decyzję o WZ) -  a jak już to przetrawisz - to wtedy (ewentualnie) pisz.

Link do komentarza
3 godziny temu, zenek napisał:

WZ określa zakres zabudowy i charakter - krańcowo - a nie szczegołowo

 

3 godziny temu, zenek napisał:

Natomiast pozwolenie na budowę określi (na podstawie projektu i zgodności z WZ) szczegółowo budynek  - i tu dozwolone odstępstwa są minimalne

Tak ja napisałem.

Tak napisałeś ty:

1 godzinę temu, bajbaga napisał:

Budynek/ki  pojawiają się na mapie na etapie projektowania i rysuje je projektant, na podstawie ustaleń zawartych w MPZP lub w przypadku jego braku, na podstawie decyzji o WZ.

Ps. I taka moja rada - poczytaj, sprawdź (np. wzór wniosku o wydanie decyzji o WZ, oraz  jakąś decyzję o WZ) -  a jak już to przetrawisz - to wtedy (ewentualnie) pisz.

Widzisz jakąś  różnicę? 

jeżeli tak - napisz!

Jeżeli nie  - to poco ta niegrzeczna rada?

 

Link do komentarza
Gość mhtyl
5 godzin temu, zenek napisał:

 

Tu sam sobie odpowiadasz: sam piszesz o linii zabudowy.  A dokładnie może to być pas zabudowy, czy też obszar w zaleznosci od planu czy innych warunków. 

 

Podszkol się a potem pogadamy. Pokaz mi gdzie występuje fachowa nazwa pas zabudowy. Wrzucanie wszystkiego do jednego garnka tzn linia zabudowy i obszar i jeszcze plan to już jest poplątanie z pomieszaniem geniuszu. 

 

5 godzin temu, zenek napisał:

No to tyleś tu napisał, mhtylu - że zwracam się do ekspertów, by się ustosunkowali!

 Ponowna prośba do ekspertów o wypowiedź w tej sprawie, bo to ważne! 

 

I znowu prosba do ekspertów o recenzję wypowiedz mhtyla i moich - ja jestem pewny tego co napisałem - ale mogę się mylić! Natomiast temat jest super - ważny - więc eksperci , Redakcjo - wypowiedzcie się  -  dla dobra inwestorów! 

Widzę, że jesteś bardzo w depresji bo w jednym poście trzy razu apelujesz do ekspertów. Tonący brzytwy się trzyma, wiec jak nie umiesz obronić swoich racji to nie wywołuj imienia na daremno.

Reszty postu nie będę komentował bo nie widzę najmniejszego sensu się przepychać z kimś kto uważa się za pępek świata. Tu jest dyskusja o WZ a Ty wrzucasz wszytko co możliwe, jeszcze to o materiałach budowlanych będziesz pisał:icon_biggrin:

4 godziny temu, bajbaga napisał:

We wniosku podaje się tylko ogólne parametry planowanej inwestycji:

Powierzchnia zabudowy budynku:…………m2, kubatura:……. m3, wysokość zabudowy (liczba kondygnacji nadziemnych):……., rodzaj dachu ( jedno, dwu, czterospadowy itp.)………………………….., rodzaj konstrukcji dachowej……………………………………………….. i rodzaj pokrycia dachowego

 Potrzeby inwestycji w zakresie infrastruktury technicznej tj. przewidywane zapotrzebowanie inwestycji (np. ile wody, gazu, energii elektrycznej, sposób odprowadzenia ścieków, itp.

Gotowe wnioski do pobrania w gminie.

Gmina na podstawie tych informacji poda co, jak i gdzie można wybudować.

Ps. Na tym etapie inwestor nie "rysuje" na mapach proponowanego usytuowania budynku - na tych mapach określa się tylko teren objęty wnioskiem + ewentualny obszar na który ta inwestycja może oddziaływać.

W zasadzie to u autorki tematu ktoś przegapił sprawę, bo w trakcie dzielenia działki dużej do której były wydane WZ powinny być wydane nowe do działek po podziale. 

U mnie było może troszkę inaczej bo ja kupowałem działkę i właściciel zwrócił się do mnie abym podał co i gdzie będę budował na działce której jeszcze nie kupiłem a potrzebne to było do wydania WZiZT. Kreślił to geodeta który wytyczał działkę i jemu przekazałem info co do zabudowy. Po zakupie działki musiałem wystąpić o WZiZT już na moje nazwisko bo tamte były wydane na poprzedniego właściciela, a że nic nie zmieniałem to zostały przepisane stare WZ na moje nazwisko, gdybym coś zmienił to czekałbym o wiele dłużej na nowe warunki. Z tego co pamiętam ujęta była lokalizacja szamba i przyłączy - wody i prądu.

3 godziny temu, bajbaga napisał:

Budynek/ki  pojawiają się na mapie na etapie projektowania i rysuje je projektant, na podstawie ustaleń zawartych w MPZP lub w przypadku jego braku, na podstawie decyzji o WZ.

 

 

I robi to na mapce sytuacyjno-wysokościowej do celów projektowych.

Link do komentarza
2 godziny temu, mhtyl napisał:

trzy razu apelujesz do ekspertów. Tonący brzytwy się trzyma, wiec jak nie umiesz obronić swoich racji to nie wywołuj imienia na daremno.

Trzy razy mam udowodnić że czarne jest czarne? To bicie piany.

Nie bronię swych racji - daję je pod krytykę ekspertów - tyle! Nie dla mnie -tu jest forum anonimowe! Dla faktów - bo one są ważne dla tych, co się tu radzą. 

Więc jeszcze raz proponuję recenzję ekspertów - nie cytowanie prawa - tylko ocenę naszych wypowiedzi!

Link do komentarza
Gość mhtyl

A czy ty wiesz co piszesz? bo ja umiem i rozumiem co to czytam, natomiast mam wątpliwości co do ciebie, co innego piszesz i co innego myśli a jeszcze potem inaczej to swoje pisanie interpretujesz.

Napisałem Ci że nie znasz się i napisał Ci bajbaga, chcesz jeszcze aby expert to potwierdził?

Z tym samozadowalaniem to chyba ty nie masz problemu bo piszesz w jednym temacie wklejasz do drugiego, cytujesz kogoś kto wcale nie napisał tego cytatu, wymyślasz jakieś nowe hasła budowlane których wcale nie ma i co jeszcze wymyślisz nie wiem, podejrzewam że i Ty sam nie wiesz:icon_biggrin:. Podałeś jakieś ko konkretne argumenty w dyskusji? 

9 godzin temu, zenek napisał:

 

A teraz odpowiadam na twoje pytania? zarzuty?

Tu sam sobie odpowiadasz: sam piszesz o linii zabudowy.  A dokładnie może to być pas zabudowy, czy też obszar w zaleznosci od planu czy innych warunków. 

 

No czekam mistrzu na wyjaśnienie co to jest ten pas zabudowy i co on ma wspólnego z obszarem i jakim obszarem i jakie to są inne warunki. To dawaj, wal konkretami.

Link do komentarza
2 minuty temu, mhtyl napisał:

co to jest ten pas zabudowy i co on ma wspólnego z obszarem

Pas zabudowy to jest pas na dzialce dozwolony pod zabudowę - np z jednej strony ograniczony linią zabudowy i odleglością od drogi - z drugiej np, linią terenu niedozwolonego pod zabudowę (rola, teren chroniony, itd).

Obszar - bedzie ograniczony z trzech lub więcej stron - np dzialka siedliskowa na większym areale rolnym, sadzie, itd. 

Możliwości jest wiele.

I nie uważam się za mistrza - mistrzem jest Pan Bóg - umie na 5. Reszta trochę mniej. I dlatego chętnie slucham ekspertów. I przyznaję się do błędow - co już dałem dowody w kilku tematach.

11 minut temu, mhtyl napisał:

co jeszcze wymyślisz nie wiem, podejrzewam że i Ty sam nie wiesz:icon_biggrin:.

To jest fajne - myślę że i ty nie wiesz co jeszcze wymyślisz - bo na tym polega wymyślanie. 

Link do komentarza

To takie bicie głową w mur przekonywanie ciebie.

Ale zrobię ostatnią próbę - znalazłem w internecie taki frag. wyroku sądu:

"Wyrok NSA II OSK 779/07: Linia zabudowy (linia regulacyjna) w rozumieniu § 1 pkt 1 w zw z § 4 ust. 1 i 3 rozporządzenia (...) określa nieprzekraczalną granicę terenu potencjalnych inwestycji, znajdującego się po przeciwnej stronie linii zabudowy niż pas drogowy. Jest to zaledwie granica obszaru, ale niekoniecznie linia, do której budynki muszą przylegać"

Wyrózniłem kolorem frag gdzie sąd posługuje się terminem obszar. Sąd - mam nadzieję -  cię przekona. Pas zabudowy to też określenie którym poslugują się projektanci. Mógłbym poszukać więcej w internecie, ale tak samo możesz zrobic to ty. Obszar zabudowy, obszar usług, obszar zieleni, obszar, teren chroniony - to są terminy używane w opisach planów miejscowych, planów zagospodarowania, itd. Oczywiście linia zabudowy  też. I jeszcze wiele innych.

Naprawdę - nie ma o co bić piany - lepiej skupić się na tematach.

taki cytat: 

Linia zabudowy – w projektowaniu urbanistycznym linia określająca obszar dopuszczalnego lub wymaganego położenia budynków. Rodzaj linii regulacyjnej stosowany w urbanistyce.

link: https://pl.wikipedia.org/wiki/Linia_zabudowy

cyt: nieprzekraczalna linia zabudowy (czasem określana jako maksymalna nieprzekraczalna) – linia ograniczająca obszar, na którym dopuszcza się wznoszenie budynków.

UFFFF..............to ostatnia próba przekonania ciebie, że istnieją - poza linią zabudowy - inne pojęcia opisujące plany zabudowy, urbanistyczne, itd 

 

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl

Czy ty się czegoś naćpałeś? co udowodniłeś? udowodniłeś a raczej pokazałeś definicje  linii zabudowy, zenek ciemny jesteś czy specjalnie takie udajesz bo już ja nie am sił przepychać się z maniakiem budowlanym.

W budownictwie istnieje linia zabudowy koniec kropka, a wszelakie pasy, obszary, rewiry i nie wiem co jeszcze to przykłady dla zobrazowania co to jest ta linia, czy to takie trudne do pojęcia.

Pytałem ciebie abyś podał definicje pasa zabudowy i co podałeś? definicję linii zabudowy a tak to wszystko tak zajeb... w jeden kocioł , że ktoś co to będzie czytał to mu się mózg zlasuje bo z twego pisania to wyszło masło maślane.

Link do komentarza
  • 10 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...