Skocz do zawartości

Recommended Posts

Pytanie z formularza ze strony: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/porady

Witam!

Planuję założenie ogrzewania podłogowego w części pomieszczeń w domu. W dwóch sypialniach (20 i 17 m2), kuchni (15 m2), dwóch łazienkach (9 i 7 m2) i w salonie (32 m2). Właśnie w sprawie tego największego pokoju mam pytanie, czy ogrzewanie podłogowe będzie tu wystarczające jako jedyne? Czytałem, że w dużych pomieszczeniach trudno uzyskać optymalną temperaturę, gdy na dworze jest zimno.

Link do komentarza
56 minut temu, Pomocnik napisał:

Pytanie z formularza ze strony: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/porady

Witam!

Planuję założenie ogrzewania podłogowego w części pomieszczeń w domu. W dwóch sypialniach (20 i 17 m2), kuchni (15 m2), dwóch łazienkach (9 i 7 m2) i w salonie (32 m2). Właśnie w sprawie tego największego pokoju mam pytanie, czy ogrzewanie podłogowe będzie tu wystarczające jako jedyne? Czytałem, że w dużych pomieszczeniach trudno uzyskać optymalną temperaturę, gdy na dworze jest zimno.

a ja widzę szarą chmurę za oknem, powiedz mi czy za 2 tygodnie będzie padał z niej deszcz i gdzie?

 

Link do komentarza
Dnia 7.03.2017 o 12:31, Pomocnik napisał:

Właśnie w sprawie tego największego pokoju mam pytanie, czy ogrzewanie podłogowe będzie tu wystarczające jako jedyne? Czytałem, że w dużych pomieszczeniach trudno uzyskać optymalną temperaturę, gdy na dworze jest zimno.

Jaką osiągniesz temperaturę - zależy od wydajności ogrzewania i izolacji termicznej pomieszczenia (ściany, okna, strop, podłoga). No i od temperatury sasiednich pomieszczeń. 

W dużym pomieszczeniu jest duża powierzchnia podłogi, wiiec i duża powierzchnia grzania - ale moc tego grania trzeba wyliczyć w oparciu o zapotrzebowanie cieplne i tyle.

Zawsze mozesz dodać jakiś promiennik ciepła. Natomiast jest ważna cecha ogrzewania podlogowego - duża bezwładność - stąd w zasadzie powinno ono działać bez przerwy - jeśli salon wykorzystujesz stale - to Ok - jeśli nie - to nie jest to może najekonomiczniejszy sposób grania tam.

Dnia 7.03.2017 o 12:31, Pomocnik napisał:

Planuję założenie ogrzewania podłogowego w części pomieszczeń w domu. W dwóch sypialniach (20 i 17 m2), kuchni (15 m2), dwóch łazienkach (9 i 7 m2) i w salonie (32 m2).

Nie chcę być wścibski - ale co ci jeszcze pozostało do ogrzania innym sposobem i jakim?

Link do komentarza

Witam

Wielkość pomieszczenia nie ma tu istotnego znaczenia (ewentualnie
wysokość, ale w przypadku budownictwa mieszkaniowego ten
wymiar raczej nie jest problemem).  Jak wspomniano powyżej
najistotniejsze jest oszacowanie strat energii i sprawdzenie, czy
dostępna do ułożenia ogrzewania powierzchnia podłogi zapewni
dostarczenie odpowiedniej ilości ciepła przy rozsądnej gęstości
mocy grzejnej. Czynnikiem limitującym może tu być również rodzaj
wykończenia podłogi. Może więc się zdarzyć, że moc prawidlowo
dobranego ogrzewania podłogowego może być zbyt niska w stosunku
do zapotrzebowania energetycznego pomieszczenia, ale jest to
niezależne od jego wielkości i raczej rzadko spotykane w nowych,
dobrze izolowanych budynkach.

Pozdrawiam
D. Zapiórkowski
LUXBUD Sp. z o.o.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...