Skocz do zawartości

Co lepsze dom piętrowy czy z poddaszem?


Recommended Posts

Jeszcze nie mam wybranego projektu , a rzecz ,która mnie nurtuje to co wybrać? dom z piwnicą , nad nią parter i wyżej poddasze użytkowe ?czy niski domek z poddaszem użytkowym?tylko wtedy trzeba by marnować działkę na budowę garaży i pomieszczeń gosp.na rowery,parasole,kosiarkę,narzędzia ,może węgiel itp.itd.Prosze o poradę może ktoś ma doswiadczenia z tym związane.
Link do komentarza
Cytat

Schody to coś strasznego, zwłaszcza gdy biegają małe dzieci, lub człowiek jest mniej sprawny na emeryturze. Zdecydowanie jestem zwolennikiem parteru, nizsze koszty budowy, łatwość poprowadzenia wentylacji, elektryki itp. Termy na łazienkami by uniknąć cyrkulacji. Strefy ogrzewania.... same zalety.


Dzieki ,oczywiscie dostrzegam te zalety ,o których piszesz , ale przeraża mnie zabudowanie działki garażami i budynkami gospodarczymi ...przeciez nie bedę rowerów trzymać opartych o płot w kącie podwórka .sam nie wiem ,ale dziekuję.
Link do komentarza
Cytat

Jeszcze nie mam wybranego projektu , a rzecz ,która mnie nurtuje to co wybrać? dom z piwnicą , nad nią parter i wyżej poddasze użytkowe ?czy niski domek z poddaszem użytkowym?tylko wtedy trzeba by marnować działkę na budowę garaży i pomieszczeń gosp.na rowery,parasole,kosiarkę,narzędzia ,może węgiel itp.itd.Prosze o poradę może ktoś ma doswiadczenia z tym związane.



Kolego ja postawiłem dom parterowy - widziałem jak wszyscy znajomi biegają z każdą pierdołą do gury po schodach to mnie szlak by trafił - druga sprawa ja mam małe dzieci i tak miałbym bałagan na dole bo nie zostawiłbym ich na górze, musisz postawić warunki jakie ma spełniać dom, ja postawiłem sobie że dom ma być parterowy żona że kuchnia ma być od frontu, mam auto czyli garaż z przejściem do domu no i największy problem to działka o szerokości 20 m i tak wybrałem Malinę z Arhipelagu. O tej porze kopałem fundamenty a w styczniu się wprowadzałem.
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
Dom z poddaszem mieszkalnym jest tańszy w budowie i eksploatacji - a energia i gaz są coraz droższe więc warto o tym pomyśleć wybierając projekt. Drewno do komika też zdrożało wczoraj kupiliśmy dąb po 160zł za m3 - i jeszcze własny transport trzeba mieć. Koszmar...... Dom parterowy niepodpiwniczony z poddaszem i garażem połączonym z domem to dobre rozwiązanie - i garaż może być wtedy ogrzewany. No i dach dwuspadowy - też jest tańszy od kopertowego - i można mieć duże okna i balkony. Przydają sie.......
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Właśnie - każdy swoje zachwala. Mając dom z poddaszem płacisz zdecydowanie mniej za ogrzewanie - co nie ulega wątpliwości. Ponieważ jak wiemy ciepło idzie go góry więc na górze jest ciepło nawet gdy grzejniki tam są zakręcone.
Schody nie są problemem - jak zwykle ktoś kto ich nie ma negatywnie się o nich wypowiada - a skąd może wiedzieć jak to jest - to szukanie dziury w całym....
a dzieciom wystarczy powiedzieć że po schodach się nie biega - i tyle....

Aha - i garaż powinien byc dwustanowiskowy - to się przyda.
Link do komentarza
Cytat

A co złego w ogórkach kiszonych z własnej działki? Ktoś wspominał tutaj o malinkach z ogrodu. To maliny są w porządku a ogórki nie? A kto "pędzi" warzywa na własnej działce?


Aby mieć warzywa z własnego ogródka(aż tak dużo , żeby wystarczyło na przetwory) trzeba mieć duży ten ogródek - większość ludzi kupuje jednak warzywa na bazarze lub markecie - a one ekologiczne nie są... niestety . Kto ma czas na uprawianie warzyw - pracując od rana do wieczora? Aby one były naprawdę zdrowe należy używać naturalnych nawozów - czy wiesz co to takiego?
Link do komentarza
A czy uwzględniłeś strych lub piwnicę i garaż dwustanowiskowy? Bez tego ani rusz....
Wydaje mi sie, że dom z poddaszem jest droższy od parterowego o cenę stropu i schodów - a tu koszty nie są duże. I powierzchnia dachu będzie mniejsza więc będzie tańszy dach. Jest natomiast bardziej energooszczędny niż parterowy.
Parterowy dom zużywa o wiele więcej energii podczas użytkowania... może więc przelicz jeszcze raz koszty ... tak na wszelki wypadek.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
A mi nie.. Prawa Fizyki się kłaniają. Jeżeli mamy szczelne okna na dole oraz w ogóle szczelnie wykonany dom to ciepło zostaje w domu... Przecież ciepło idzie do góry a nie na dół czy nie wiadomo gdzie.
Prosty przykład ktoś kto ma dom z garażem a nad garażem jakikolwiek pokoik może łatwo zauważyć, że gdy nie grzeje w garażu w pokoju nad nim jest chłodniej niż w innych pomieszczeniach.. To właśnie efekt tego iż ciepłe powietrze ucieka do góry...


Pozdrawiam
Link do komentarza
I właśnie dlatego wymyśla się coraz to nowe systemy by zaradzić mankamentom poprzednich systemów.
Z jednej strony - dociepla się budynki- jednak "wyskakuje" brak wentylacji.
Zatem - wentylacja przez którą ucieka masa ciepła.
Zatem - rekuperatory służące do odzysku ciepła ...
Stropy - albo mocne, betonowe (jednak dość mało dźwiękoszczelne) albo nieco lepsza pod tym względem "teriva"
I tak dalej ...
Link do komentarza
Cytat

To właśnie efekt tego iż ciepłe powietrze ucieka do góry...

Pozdrawiam



Ciepłe powietrze ucika do góry. Ale coś trudno mi uwierzyć w ten szczelny dom który pozwala nam na aż takie oszczędności energii.


Cytat

I właśnie dlatego wymyśla się coraz to nowe systemy by zaradzić mankamentom poprzednich systemów.
Z jednej strony - dociepla się budynki- jednak "wyskakuje" brak wentylacji.
Zatem - wentylacja przez którą ucieka masa ciepła.
Zatem - rekuperatory służące do odzysku ciepła ...
Stropy - albo mocne, betonowe (jednak dość mało dźwiękoszczelne) albo nieco lepsza pod tym względem "teriva"
I tak dalej ...



Dokładnie jest to jakiś cykl usprawnień i wydatków który zdaje się nie mieć końca....
Link do komentarza
Wybór należy do każdego z nas z osobna.
Coś za coś - budować ciepło i z nowoczesnych technologii - czy też w zgodnie ze starymi technologiami.
Budować pozornie tanio i potem ładować masę pieniędzy w ogrzewanie czy też stosować ciepłe systemy - to dylematy które każdy sam musi rozważyć.
Link do komentarza
Jeżeli zależy nam na domu, który nie będzie pożerał ogromnych ilość ciepła - nieważne czy parterowy czy piętrowy czy z poddaszem - musi mieć zwartą bryłę - tzn. w kształcie kwadratu lub niezbyt długiego prostokąta - im bardziej bryła domu jest rozłożysta lub wyciągnięta tym większe rachunki za ogrzewanie - wybór należy do was.
Link do komentarza
Cytat

I właśnie dlatego wymyśla się coraz to nowe systemy by zaradzić mankamentom poprzednich systemów.
Z jednej strony - dociepla się budynki- jednak "wyskakuje" brak wentylacji.
Zatem - wentylacja przez którą ucieka masa ciepła.
Zatem - rekuperatory służące do odzysku ciepła ...
Stropy - albo mocne, betonowe (jednak dość mało dźwiękoszczelne) albo nieco lepsza pod tym względem "teriva"
I tak dalej ...



Ciekaqwe czy "inteligentny dom przyszłości" będzie inteligentny na tyle bu sobie dać radę z tym wszystkim.
Link do komentarza
Cytat

Jeszcze nie mam wybranego projektu , a rzecz ,która mnie nurtuje to co wybrać? dom z piwnicą , nad nią parter i wyżej poddasze użytkowe ?czy niski domek z poddaszem użytkowym?tylko wtedy trzeba by marnować działkę na budowę garaży i pomieszczeń gosp.na rowery,parasole,kosiarkę,narzędzia ,może węgiel itp.itd.Prosze o poradę może ktoś ma doswiadczenia z tym związane.


Trudno jednoznacznie odpowiedzieć czy lepszy dom piętrowy czy z poddaszem.
Budowa piwnicy podraża koszty budynku. Możesz wybrać projekt domu bez piwnicy a z poddaszem, który ma garaż w bryle budynku. W garażu zmieścisz wszystko - nie tylko samochód.
Link do komentarza
Cytat

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć czy lepszy dom piętrowy czy z poddaszem.
Budowa piwnicy podraża koszty budynku. Możesz wybrać projekt domu bez piwnicy a z poddaszem, który ma garaż w bryle budynku. W garażu zmieścisz wszystko - nie tylko samochód.



Zależy od wielkości garażu. Im większy tym jednak drożej. I nie wierzę że uda się "zmieścić wszystko" w standardowym wąskim garażu.
Link do komentarza
Cytat

Trudno mi na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie .
Sądzę jednak, ze każde ulepszenie to krok w tym kierunku.



Sporo ludzi których znam (zwłaszcza przyjaciólki) łatwiej radzą sobie z pralką niż z komputerem. Taki domowy zarządzacz pewnie by trzeba obsługiwać a tu .. może być problem.
Link do komentarza
uścislimy więc co można nazwać pod pojęciem "komputera" w rekuperatorze icon_wink.gif
Z tego co mi wiadomo to w rekuperatorach stosowana jest dość prosta automatyka w sterowaniu niewiele trudniejsza do opanowania od sterowania telewizora.
Sprawa tylko tego jak ją podłączyć icon_wink.gif czy przez osobny "układ" czy też przez komputer.
Tu już sporo zależy zarówno od firmy która oferuje rekuperator jak i od chęci właściciela.
Cóż - mam jednak za mało doświadczenia w tych sprawach - opieram się wyłącznie na zdaniu jednego z fachowców "od podłączania".
Jeżeli ktoś z fachowców mógłby dokładniej to wszystko objaśnić to ja sądzę że byłoby bardzo dobrze icon_smile.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...