Skocz do zawartości

Gdzie jest ta sprawność rekuperatora?


Recommended Posts

Gość Jerzy Zembrowski
Autor ujawnił sporo informacji fałszowanych lub zatajanych przez producentów i sprzedawców rekuperatorów. Nie opisał jednak wystarczająco największego oszustwa, jakim jest podawanie maksymalnej sprawności rekuperatora i o zgrozo - takiej przyjmowanej do projektowania i sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej. Otóż, do obliczeń należy przyjmować nie maksymalną a średnią w roku sprawność i nie temperaturową a energetyczną. A ta wynosi max. 50% a zwykle mniej!
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Gość Marek
Jeśli na zewnątrz jest -20C, wewnątrz +20C i nawiew ma 10C to znaczy, że temp tłoczonego powietrza wzrosła o 30C. Czyli sprawność wynosi 150%. Przy sprawności 100% nawiew powinien mieć 0'C. Przy 75% nawiew -5C.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
  • 1 rok temu...
Gość Rekuperator
Rekuperator to urządzenie, które pozwala zmniejszyć straty ciepła wynikające z wentylacji pomieszczeń. Zasada działania rekuperatora jest taka, że ogrzewa on świeże powietrze napływające do domu ciepłem powietrza wywiewanego z domu. Inaczej mówiąc - rekuperator odzyskuje energię i cudów nie ma, leci z podwórka na minusie, bilansuje to energia z wylatującego powietrza w domu, resztę załatwia grzałka elektryczna.
Link do komentarza
Dnia 17.03.2018 o 18:45, Gość Marek napisał:

Jeśli na zewnątrz jest -20C, wewnątrz +20C i nawiew ma 10C to znaczy, że temp tłoczonego powietrza wzrosła o 30C. Czyli sprawność wynosi 150%. Przy sprawności 100% nawiew powinien mieć 0'C. Przy 75% nawiew -5C.

Przy minus 20 na zewnątrz prawdopodobnie rekuperator zamarznie. Kiedyś takim stwierdzeniem doprowadziłem prawie do furii jednego z producentów.  Trzeba jeszcze wspomnieć o rodzaju wymiennika i sprawności określanej przy danym przepływie, temperaturze, wilgotności etc. Producenci pomp ciepła i klimatyzatorów tak robią i to jest uczciwe.

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • [url=http://zmkshop.ru/uslugi/stroitelstvo-avtomoyki-i-stantsii-avtozapravki-azs/]завод металлоконструкций здания азс[/url]
    • Chcesz przez to powiedzieć, że bardziej poziomo, zapewne przez różnicę poziomów na działce, nie da się zrobić? Ten siedmiometrowy odcinek z domu do rewizji jest w linii prostej? Rewizja przy wyjściu z domu jest wykonana i dostępna? Dopuszczalny, ale według moich nauczycieli - nieco ryzykowny... Bardziej stałe "odpadki" nie są porywane cieczą, przyklejają się do dna rury, ciecze przepływają nad nimi... Na tych przyklejonych tworzą się zatory i korki... Dlatego pytam o rewizję, które pozwalają na udrażnianie kanalizacji...
    • Cześć,   chciałbym poradzić się w kwestii kanalizacji. Otóż mój problem wygląda tak, że pomiędzy domem a studzienką rewizyjną kanalizacji, którą mam na działce uda mi się maksymalnie uzyskać różnice wysokości 90 cm na 7 metrach odległości.  Daje to spadek rury na tym odcinku około 13%.    Reasumując, na domu spadek 2%, pomiędzy domem a studzienką (7 metrów) 13% i pomiędzy studzienką a główną nitką 4%   Ja wiem, że optymalny spadek to 2% natomiast interesuje mnie czy ktokolwiek był zmuszony użyć tak dużego spadku i u niego to funkcjonuje. Znalazłem kilka informacji, że dopuszczalny jest spadek 15%.   Pozdrawiam Mikołaj.
    • Dzień dobry,  W maju ubiegłego roku zamieszkałem w domu. Dziś zauważyłem około 30 do 50 cm nad oknami dachowymi takie dziwne plamy na membranie. Te plamy na te chwile są suche membrana uniosła się do góry tak jak kartka papieru która jest zmoczona i potem wyschnie. Dach pokryty blachodachówką panelową. Strych nie jest ocieplony. Pomiędzy parterem a strychem legary z drewna i 35 cm wełny mineralnej. Wokół dwóch kominów i we wszystkich innych newralgicznych miejscach takie coś nie występuje.  Macie Państwo pomysły co to i czy to może być groźne ? Podejrzewam że ma to coś wspólnego z wykraplaniem się wody, lub niepoprawną obróbką okien dachowych.  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...