Skocz do zawartości

grunt klasa IIIb jak budowac


patyczak94

Recommended Posts

Witam, przymierzam sie do budowy domu wypelnilem wniosek o WZ  lecz nie wiem czy wpisac zabudowa zagrodowa czy  jednorodzinna, aktualnie czekam na formalnosci notarialne, mam dostac darowizne dzialka 0,15 ha na ktorej chce budowac dom( gdzie byla zaczeta budowa domu jakos 30 lat temu , niestety do wyburzenia i planuje stawiac za tym domem nowy) ), i podobno jezeli nie jestem rolnikiem ogarnicza mnie zagospodarowanie terenu do 500m2 (dom utwardzenie drogi garaze altanki itp) czy to prawda? oraz wiekszy podatek roczny, po przekroczeniu 500m2 trzeba bedzie placic spora kwote (370tys zl od ha) za jakas czynnosc ( nie jestem pewien jak to sie nazywalo). Czy w takim wypadku jezeli mam tez mozliwosc przyjecia darowizny pow 1ha lub calosc majątku tj 4,5 ha lepiej tak zrobic i automatycznie stane sie rolnikiem i bede mogl budowac jako zagrodowa. Czy tez budowac jako dom jednorodzinny i te 500m2 na zagospodarowanie to nie prawda , w gminie powiedzieli ze pnb dostane bo jest tam zwarta zabudowa, zastanawiam sie w ktorym wypadku lepiej czy przyjac 0.15 ha czy pow 1ha i stac sie rolnikiem

Edytowano przez patyczak94 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

ta kwota to za wylaczenie z produkcji rolnej, jeszcze tu pytanie co w wypadku jezeli cala budowe prowadzi rolnik (mama) ktora nie obowiazuje te 0,05 ha zagospodarowania terenu po czym zalozmy calosc zagospodarowania przekracza te powierzchnie i tu nic sie nie zmienia bo nie musy wylaczac dzialki z produkcji rolnej, po czym daruje mi te dzialke wraz z domem, w tym wypadku bede musial uiszczac oplate za te wylaczenie ?

Link do komentarza

Warunki zabudowy wydawane są na konkretną działkę/działki, zatem przed złożeniem wniosku trzeba określić gdzie i co chce się budować. Zakładając, że jest to gospodarstwo rolne można z niego wydzielić działkę nie mniejsza niż 0,3 ha co wymaga jej odrolnienia a na tego rodzaju glebach, trzeba uzyskać zgodę ministerstwa a bez odrolnienia nie wydadzą nawet warunków zabudowy.

W praktyce pozostaje więc zabudowa siedliskowa i status rolnika do uzyskania którego trzeba nie tylko mieć co najmniej 1 ha ale i odpowiednie kwalifikacje. Z kolei późniejszy podział zabudowanej gospodarstwa - jeśli nie zmienią się przepisy - wymagać będzie wniesienia wysokiej opłaty za wyłączenie gruntu z produkcji rolnej, gdy będzie to więcej niż 500 m2

Link do komentarza

czyli jako osoba fizyczna posiadajaca dzialke 0,15 a III klasy gruntu nie wybuduje nic na tej dzialce rolnej? , nawet jezeli otrzymam w darowiznie 4,5 ha ziemi tez nie wybuduje nawet jako zabudowa zagrodowa? w trzecim wypadku jezeli ziemie otrzyma rolnik (ktos z rodziny) wybuduje dom na tej dzialce i on mi ja przekaze w darowiznie i tak jako nie rolnik bede musial po przepisaniu na mnie odrolnic te ziemie?

 

ta dzialka rolna ma 0,15a dokladnie i byl tam budowany dom a na jakich warunkach to nie wiem, pewnie jako gospodarstwo rolne bo dziadek byl rolnikiem majac 4,5 ha ziemi, jest jakies wyjscie z tej sytuacji? rolnikiem nie zostane z samego przepisania ziemi wiec taka osoba jak ja czy to bede mial 0,15a czy 4,5 ha nie jestem w stanie nic budowac?

Edytowano przez patyczak94 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

ąąąą

4 minuty temu, patyczak94 napisał:

ta dzialka rolna ma 0,15a dokladnie i byl tam budowany dom ..................

Jeśli działka ma 1.500m2 i jest wydzielona (pokazana na mapach jako działka samodzielna), posiada własną KW, to nie jest działką rolną.

Najprawdopodobniej została też "przekształcona" w działkę budowlaną/rolno budowlaną.

Przed wystąpieniem o WZiZT, należy sprawdzić na mapie ewidencji gruntów jak jest oznaczona ta działka, oraz sprawdzić w KW co tam jest napisane.

Link do komentarza

nie ma KW na te dzialke oraz pozostale , jest tylko akt wlasnosci ziemi z 1973 r, po smierci wlasciciela jest postanowienie sadowe na te dzialki w tym ta jedna ktora chce zabudowac, wrzuce zdjecie mapki dzialka nr 498

20170228_165106.jpg

 

to mapka do WZ a druga mapa wyrysu z  gruntow pokazuje inaczej bo znow BrIIIb wiec ta bedzie bardziej wiarygodna bo ta wyzej to tylko poglądowa

Edytowano przez patyczak94 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

ale znow na mapie wyrysu z rejestru gruntow jest oznaczenie Br. i pozniej w tabeli podpisane uzytki rolne zabudowane. wiec bez zmian jak mowisz budowlana? moge budowac jako nierolnik? i nie ogranicza mnie te 500m2? nie trzeba jej odrolniac?

 

ten budynek to podobno tylko zglosic rozbiorke w odpowiednim urzedzie

 

 

Edytowano przez patyczak94 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Może to pomoże Ci zrozumieć:

Cytat

Zurbanizowane tereny zabudowane, objęte klasyfikacją gleboznawczą, oznacza się w ewidencji symbolem złożonym z dwóch członów, z których pierwszy określa funkcję terenu,  a drugi - rodzaj użytku, wynikający z przepisów w sprawie klasyfikacji gruntów i ustalony  na obowiązującej mapie klasyfikacyjnej

Czyli masz działkę budowlaną (czyli funkcja terenu pod zabudowę mieszkaniową) na gruncie rolnym IIIb.

Działka jest "odrolniona" (co jest bardzo ważne), ale za wyłączenie gruntów z produkcji rolnej trzeba będzie zapłacić, ale tylko za ewentualną nadwyżkę ponad 500m2 - dlatego projektant (i Ty w WZiZT) musicie wykazać mniej niż 500m2 zabudowanych - chyba, że chcesz becelować. 

Link do komentarza

czyli nie ma szans ze dostane 4,5 ha ziemi i bede od razu rolnikiem tzn nie ma szans ze bede budowal jako zagrodowa, jedyna opcja to dom jednorodzinny ??

jak to w praktyce wyglada dom razem z garazem np 130m2 do tego kostka na takiej dzialce 0,15 a zeby zrobic sobie pod garaz i chodnik do drogi + altanka za domem starczy 500m2 na to?  czy to tylko 500m2 na poczatku w wz ma byc a za 3 lata np zrobie kostke i juz nie sprawdza mi tego czy przekroczylo? 

zabuduje np 530m2 to place jak tylko za te roznice tj 30m2? czy od razu cala 1500m2 place i jak to sie placi jednorazowo + 10% danej kwoty przez 10 lat czy jak? probowac budowac jako rolnik czy dac spookoj i budowac normalnie ???

Edytowano przez patyczak94 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Możesz budować zagrodową (jak jesteś rolnikiem ustawowym), ale po co ?????????????????

 

19 minut temu, bajbaga napisał:

Działka jest "odrolniona" (co jest bardzo ważne), ale za wyłączenie gruntów z produkcji rolnej trzeba będzie zapłacić, ale tylko za ewentualną nadwyżkę ponad 500m2 - dlatego projektant (i Ty w WZiZT) musicie wykazać mniej niż 500m2 zabudowanych - chyba, że chcesz becelować. 

 

Link do komentarza

mowil urzednik ze wieksze plusy. no too ze podatek za te

4.5 ha jest 120zl  a w budowie jako dom jednorodzinny juz sporo wiecej bo placi sie z m2 czyli bedzie kolo 600zl no i ogranicza mnie zagospodarowanie 500m2 nie wiem czy np jak zasadze jakies thuje to tez do tych 500m2? .

 

podaj mi roznice ( plusy i minusy) budowania zagrodowo i normalnie jako dom,

co jezeli za kilka lat cos sobie dobuduje np o pow 20m2, bede musial zaplacic za te 20m2?  jaka to bylaby kwota przykladowo na te pow.

 

Edytowano przez patyczak94 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

W uproszczeniu;

Zabudowa zagrodowa dla ustawowych rolników;

Zalety:

- opłata tylko podatku gruntowego, ale dotyczy tylko pod wchodzącymi w skład gospodarstw rolnych budynkami mieszkalnymi oraz innymi budynkami i urządzeniami służącymi wyłącznie produkcji rolniczej.

Wady:

- trzeba posiadać minimum 1 ha użytków rolnych - jak będzie mniej, tak czy siak czeka proces wyłączenia gruntu z produkcji rolnej i opłaty jak niżej.

- mogą być kłopoty z uzyskaniem kredytu.

 

Zabudowa "normalna" mieszkaniowa (dla tego przypadku):

- opłata za wyłączenie z produkcji rolnej za nadwyżkę z 500m2, dla tego grunty i przy dzisiejszych stawkach za 1m2  - 27zł opłata jednorazowa + 2,7zł/rok przez 10 lat. 

- podatek od nieruchomości za budynek mieszkalny max.  0,72zł/m2/rok (m2 powierzchni użytkowej budynku) +  max 7,68zł za 1m2 innych budynków (bud. gospodarczy, wolnostojący garaż)

Ps. 500m2 to bardzo duża powierzchnia - u Ciebie to 1/3 działki.

Link do komentarza

Ciekawe - nawet bardzo ciekawe.

Masz określoną linię zabudowy dla tego "nowego" budynku?

Na tej działce mogą stać 2 budynki mieszkalne ?

Na jakiej podstawie twierdzisz, że akurat tak policzą?

Co to znaczy "podatek roczny nie bedzie wiele wyzszy z m2 niz za grunt"  - skąd takie informacje?

Link do komentarza

znajomy w gminie zajmuje sie wz i tak powiedzial . ze wlasnie z m2 bedzie kilkaset zl podatku a za grunt za 4.5ha 120 zl jak jest teraz. z tym ze tak policza tez mowil ze nie byloby problemu przy budowie na tym samym miejscu ze zmiescilbym sie a budujac za starym domem moze braknac. ten stary budynek to tylko mury. wystarczy zglosic rozbiorke i go nie ma. mam sie z nim widziec w przeciagu kilku dni to porozmawiamy. czy sie da i jak lepiej to zrobic. bo do budowania zagrodowego do WZ nie trzeba szkol ani niczego wiecej oprocz pow.1ha ziemi tak mowil

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...