Skocz do zawartości

10 błędów popełnianych podczas murowania ścian


Recommended Posts

Choć tradycyjne technologie wznoszenia ścian znane są od wielu lat, to wciąż pojawiają się różnego typu nowości i udoskonalenia, które wymagają od wykonawców nie tylko wiedzy i doświadczenia ale również odpowiednich narzędzi. Niekiedy murarze lekceważą zalecenia producentów i popełniają błędy, które wpływają na jakość robót. Oto najczęstsze z nich.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/stan-surowy/sciany-i-stropy/a/23257-bledy-popelniane-podczas-murowania-scian

Link do komentarza
Gość szympi

W systemach na pióro-wpust brak spoiny pionowej nie jest błędem wykonawczym - przecież PW jest włąśnie po to, żeby ograniczać ilość zużytej zaprawy. u mnie nie ma wypełnień zaprawą (tam gdzie oczywiście jest wykorzystywany pióro-wpust). Jedyny wyjątek to łączenia pustaków po docinkach, ale to oczywistość. Dom stoi już jakiś czas, za mną druga zima i kompletnie nic się nie dzieje, nie mam wysokich kosztów ogrzewania ani problemów z grzybem na mostkach termicznych. Spoinowanie pionowe to antyk rodem z MAXów, których się już nie stosuje...

Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
  • 10 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...
Gość Daniel K.

Budowę domu zakończyłem w ubiegłym roku. I właśnie murowanie ścian było jedną z większych "traum" moich jako inwestora. Dość powiedzieć, że jedna ze ścian została wykonana krzywo i konieczne było jej rozbieranie - na szczęście dało się to zrobić w miarę łatwo. Dla murarza nieznanym było tak proste akcesorium jak sznurek murarski. W końcu dom stoi, ale moje i żony nerwy są nie do wycenienia.

Link do komentarza
  • 8 miesiące temu...
Gość Niby tak
Mam dwie uwagi: Pkt6. Bloczki silikatowe z jednej tylko palety mogą różnić się nawet o 4mm na wysokości, także żadne idealne wyprowadzenie pierwszej warstwy nie będzie gwarancją, że następne warstwy będą cytuję "zawsze równe" - to bzdura. Pkt. 7. Proszę mi zatem powiedzieć jak przewiązać łączenie T ścian z bloczków o wysokości 24 szerokości 12 i długości 25, tak, aby wiązanie miało wskazaną długość 0,4 bloczka - to fizycznie niemożliwe. Te zasady są tak słabe, że nawet o kant d można je rozbić. Proszę tego, aż tak nie upraszczać, bo słuchając później od klientów takie nonsensów, człowiekowi nóż się w kieszeni otwiera
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Gość Teddy Bear

Dodam jeszcze, że część murarzy nie wie, co to jest sznurek murarski. Poleganie tylko na poziomnicy laserowej jest wg mnie poważnym błędem. Tym bardziej niezrozumiałym, że dobry sznurek czy żyłka murarska to kwestia dosłownie groszowa. Żal im paru złotych?

Link do komentarza
  • 5 tygodnie temu...
Gość valdi3333
Tak jak kolega napisał, odchodzi się od tradycji czyli sznurka i poziomicy, a polega na laserach, bajerach, a potem krzywe wszystko i tak .Prawdziwa sztuka murarska już zanika, a wiem co to bo mam w rodzinie murarza prosto ze szkoły który zbudował domów trochę w latach 70-90 i miałe inne poszanowanie dla materiału itd. Teraz deski szalunkowe to trzeba kupować na każdy strop bo nie szanują pieniędzy inwestora i rozwalają je, a kiedyś deski były czyszczone i wielokrotnie używane bo o wszystko było ciężko. Nawet gwoździe były wybijane, prostowane i do kolejnego użytku bo nie było w sklepie ,a dziś ?? marnotractwo. Wtedy budowa domu to było przedsięwzięcie i w rodzinie itd. ,a teraz masówka bez duszy. Wtedy każdy pomagał ile mógł, dziś tylko patrzą żeby coś nie tak poszło.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
rozmowa jest o niczym . Najpierw to polska musi zacząć płodzić murarzy - tak dla ciekawskich w zeszłym roku spłodziła bodajże 80 . Z tej 80 murarzami z doświadczeniem będzie może z 10 . Polska to kraj ustawiaczy bloczków a nie murarzy . Murarz to klinkier , to sznurek , to doświadczenie . Inną kwestią jest to że dopóki produkujemy bloczki na maszynach wycofywanych z zachodu , to dalsza demagogia nie ma sensu . Nie da się szlifować każdego bloczka na budowie aby spełnić wymagania za cenę 50 zł/m2 murowania, przepraszam ustawiania bloczków. Zresztą o czym jest mowa ,zachód to bloczki średniowymiarowe ,minikrany i dwóch monterów -nie murarzy, monterów. Świat zmierza do automatyzacji procesu ,anie dziargania ludzkimi ułomnościami. My oczywiście jak zawsze jesteśmy na szarym końcu , bo nikt nam nie dał , a jak wiadomo sami do niczego nie potrafimy dojść , no może do kłótni , to tak . Ukraińcy troszkę nam ceny podnieśli - tak w dwa lata zrobili to czego naród wybrany nie był w stanie osiągnąć przez lat 20 , to jasno mówi kim lub czym jesteśmy w europie i na świecie.
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Gość maciejholding
Jezeli chodzi o murarzy sznurek to tylko na 1 warstwe jezeli trzymasz pion to nie ma mozliwosci o braku lini i balonach a prowadze firme budowlana murujemy kilkanascie tysiecy m2 rocznie i nie mamy nigdy problemu ale pracuje razem z swoimi pracownikami . A to ze w branzy nie ma murarzy to fakt
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...