Skocz do zawartości

Podniesienie terenu przed budową domu


kryspin1983

Recommended Posts

Podniesienie poziomu działki to dodatkowy koszt, trzeba je też uwzględnić w projekcie budowlanym. My podnosiliśmy, bo sąsiedzi, którzy wybudowali się wcześniej mocno podnieśli, a drogowcy zrobili ulicę na nasypie, 0,5 m powyżej poziomu terenu. Najlepiej podnosić po zrobieniu fundamentów. Najważniejsze - woda spływająca z Twojej działki nie może zalewać sąsiadów.

 

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Poziom podłogi zależy od inwestora (bo tak mu się podoba), od ukształtowania działki pod względem spadków, od tego, czy dom jest podpiwniczony - ale też powinno sie go sytuować poziom parteru) trzy stopnie powyżej terenu ze względu na np. śnieg, nagłe gwałtowne ulewy, itd. 

Jezeli działka ma spadek - to, ze względu na poziom podlogi - projektant bierze to pod uwagę,więc z jednej strony parter może być minimalnie nad terenem, a a drugiej np. kilkadziesiąt cm nad terenem. 

Oczywiście jest możliwość odpowiedniego kształtowania terenu, jest też możliwość na spadku terenu zaprojektowac dom dwupoziomowy.

Temat ktory zadałes ma tyle różnych opcjii, że trudno nawet część wyliczyć.

Myślę, że będzie tu dużo postow na temat.

Dodałbym jeszcze powód widokowy, plastyczny (poprostu taki projekt) i kuriozum sprzed kilkudziesieciu lat - pośrednio związane z tym tematem - modne domy wielopoziomowe - ekstremalnie każdy pokoj na innym poziomie - moda na szczęście upadła ze względu na fatalny dyskomfort użytkowania takich domów. 

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
Dnia 16.03.2017 o 21:17, zenek napisał:

Poziom podłogi zależy od inwestora (bo tak mu się podoba), od ukształtowania działki pod względem spadków, od tego, czy dom jest podpiwniczony - ale też powinno sie go sytuować poziom parteru) trzy stopnie powyżej terenu ze względu na np. śnieg, nagłe gwałtowne ulewy, itd. 

Jezeli działka ma spadek - to, ze względu na poziom podlogi - projektant bierze to pod uwagę,więc z jednej strony parter może być minimalnie nad terenem, a a drugiej np. kilkadziesiąt cm nad terenem. 

 

Geniuszu budowlany chyba Ci się tematy pomerdały. 

Tytuł tematu :

Podniesienie terenu przed budową domu

i wątkiem tematu jest podniesienie terenu a nie poziom podłogi.

Link do komentarza
1 minutę temu, mhtyl napisał:

Geniuszu budowlany chyba Ci się tematy pomerdały. 

Tytuł tematu :

Podniesienie terenu przed budową domu

i wątkiem tematu jest podniesienie terenu a nie poziom podłogi.

Znowu brak zrozumienia tekstu. Oto on:

Dnia 22.02.2017 o 06:31, kryspin1983 napisał:

Powiedzcie mi jak to jest z tym podnoszeniem terenu niektóre domy są podniesione inne mają tylko obsypane fundamenty inne są na równo z terenem Kiedy to robić i czy warto

Chodzi o teren i wysokość posadowienia - oraz dlaczego.

Chyba że: "niektóre domy są podniesione inne mają tylko obsypane fundamenty inne są na równo z terenem Kiedy to robić i czy warto"  - znaczy coś innego?

Link do komentarza
1 godzinę temu, mhtyl napisał:

Ja się cieszę z bezsilności bo już dyskutować nie mogę z Tobą.

Ty nie dyskutuj ze mną - tylko - zamiast notorycznego bicia piany - wreszcie odpowiedz na pytania Kryspina  - po to jest to forum chyba :

Tu masz temat:

Dnia 22.02.2017 o 06:31, kryspin1983 napisał:

Witam jestem nowicjuszem w czerwcu zaczynam budowę mam swoją działkę Powiedzcie mi jak to jest z tym podnoszeniem terenu niektóre domy są podniesione inne mają tylko obsypane fundamenty inne są na równo z terenem Kiedy to robić i czy warto

 

Link do komentarza
Gość mhtyl

Jeżeli uznałbym, że wcześniejsza wypowiedź jest małowartościowa  i miałbym coś nowego do wniesienia w temacie zajął bym głos a nie pisał na siłę doklejając wywody nie na temat. 

Jedynie co nowego co mogę wnieść do tematu a zapewne o tym nie słyszałeś to na każdą zmianę ukształtowania terenu w tym przypadku podniesienie musi to być zgłoszone i uzyskanie na to pozwolenia.

Link do komentarza
35 minut temu, mhtyl napisał:

Jedynie co nowego co mogę wnieść do tematu a zapewne o tym nie słyszałeś to na każdą zmianę ukształtowania terenu w tym przypadku podniesienie musi to być zgłoszone i uzyskanie na to pozwolenia.

Nie każda - o ile się nie mylę - pół metra można podnieść teren bez pozwolenia. 

Jeśli ksztaltujesz ogród, już podnosisz i obniżasz teren, wystarczy że na małym spadku zrobisz poziom i masz skarpę, albo kilka. nie wymaga to pozwoleń - jak napisałem - chyba do 0.5m., a i drobne pagórki czy bajorka nikt ci nie zabroni zrobić - warunek - nie spowoduje to odprowadzenia wody opadowej do sąsiada.

Inaczej - mam wokół same ogrody - nikt przez ostatnie 20 lat nie wystąpił o pozwolenie na kształtowanie terenu - a ogrody sa i dzikie i do granic możliwości zaaranzowane, teren mocno spadkowy ze skarpami.

Takie jest życie -  oczywiście nikt nie robil też drastycznych zmian terenu - raczej dostosowanie do istniejącej rzeźby terenu. Nikt też nie odprowadza wody na sąsiada ani nie robi obsuwających się skarp. Na razie :14_relaxed:  

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...