Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
pethryth

Interpretacja warunków zabudowy - odległość od działki sąsiada

Recommended Posts

Witam wszystkich,
Chciałbym prosić was o pomoc w interpretacji warunków zabudowy, mianowicie w warunkach jakie uzyskałem mam zapis:
- Dopuszcza się możliwość budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego w granicy z działką sąsiednią o numerze ewid... - jako kontynuację tej cechy zabudowy występującej na obszarze analizowanym.
Nie posiadam informacji o żadnej innej możliwej odległości od działek sąsiadów. Czy to oznacza, że mogę budować albo w granicy, albo 3m w przypadku gdy nie ma otworów w ścianie? Czy może jest możliwość postawienia na przykład budynku w odległości 2,5m od granicy sąsiada?
Działka jaką dysponuję jest nieregularna. W załączniku zamieszczam jej rysunek. Czerwony kolor to działka, natomiast czarny z szerokością 16,14m to dom, który chciałbym umieścić na działce z uwzględnieniem minimalnych odległości od sąsiadów, czyli 3m w ścianie bez otworu i 4m w ścianie z otworem(W 16.14m jest uwzględnione 7m odległości od sąsiadów), szerkość domu: 9.14m. Jak widać na górze obrazku, dom jest o 4cm za blisko sąsiada, a na dole jest to prawie 14cm.
Jeszcze jedno pytanie to czy ocieplenie w postaci styropianu jest brane pod uwagę jako bliższa odległość od sąsiada? czy odległości muszą się zgadzać przede wszystkim w odległości fundamentów od granicy sąsiada?

abc.pdf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z WZ wynika, że możliwa jest budowa w granicy, ale wtedy potrzebny będzie brak sprzeciwu sąsiada i uzyskanie pozwolenia na budowę. Inne możliwości lokalizacji to standardowe 3 lub 4 m, bo w WZ nie zaznaczono dopuszczenia budowy w odległości 1,5 m jako alternatywę do budowy w granicy. Odległości liczone są po zewnętrznym obrycie muru łącznie z warstwa elewacyjną i ociepleniem.

 • Lubię to 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dlaczego uważasz, że potrzebna jest zgoda sąsiada?

Ja na bazie WZ wybudowałam w granicy i sąsiad tylko otrzymał zawiadomienie do którego mógł wnieść sprzeciw. Ale wniesienie lub nie sprzeciwu nie ma nic wspólnego z wyrażaniem zgody, bo urząd nieuzasadniony sprzeciw może oddalić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale przy wyznaczaniu WZ dla Twojej działki sąsiad musiał wyrazić zgodę o czym  mogłaś nie wiedzieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Razmes
17 godzin temu, pethryth napisał:

jako kontynuację tej cechy zabudowy występującej na obszarze analizowanym.

Nie masz tam w sąsiedztwie jakichś szeregówek albo bliźniaków?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować   • Najnowsze posty

  • Szybko się nie da zbudować niczego dobrego - chociaż pewnie zaraz się odezwą prefabrykaciarze, że mieszkają w domu stawianym 3 m-ce  Mój dom (murowany) był stawiany 14 miesięcy - od wykopów pod fundamenty do stanu pod klucz (już po wykończeniówce ofkors). To i tak bardzo szybko - przed zimą dało się zrobić SSZ tylko dlatego, że była łagodna zima i murowałem z pustaków na sucho (dryfix), więc nie było dużo suszenia. Normalnie trzeba liczyć jakieś 1,5 roku minimum... Bale i prefabrykaty zrobisz szybciej, ale pytanie czy to będzie lepszy dom od murowańca...  I co to znaczy w ogóle "lepszy"...
  • Dom murowany z podpiwniczeniem i garażem poza bryłą nie może być tańszy niż dom szkieletowy w zwartej bryle, bez piwnicy. Ale to akurat nic nie zmienia, bo dom się buduje raz w życiu (najczęściej) i trzeba to zrobić dobrze, a nie tanio  Moim zdaniem technologia murowana jedna ma więcej plusów niż szkielety - lepsza akustyka, łatwiejsze wykonawstwo, większa swoboda wyboru technologii i formy architektonicznej... Co do ceny to ja akurat przed budową robiłem rozeznanie w tej sprawie i porównywałem Porotherm kontra prefabrykaty i bale. Ceramika wychodziła najdrożej, a budowa była najdłuższa. Ale jakość i parametry takiego domu były zdecydowanie najlepsze. Tak więc zdecydowałem się na technologię murowaną... Szkielet zrobię, bo mnie kusi ta technologia :-) Ale to może w przyszłości jako domek w górach
  • Fundacja Instytut Business Innovation zaprasza wszystkich zainteresowanych branżą budowlaną do wzięcia czynnego udziału w Małopolskich Targach Nowych Technologii w Budownictwie, Instalacji i Wyposażeniu Wnętrz.    Najbliższa, II edycja Targów odbędzie się 16-17 czerwca 2018r., w hali Expo Kraków. To wydarzenie, które promuje ciekawe, innowacyjne rozwiązania, oferowane przez branżę budownictwa. 
   Na rynku jest mnóstwo nowatorskich rozwiązań - wykorzystywanych zarówno w początkowych etapach budowy, jak i w późniejszych fazach, aż do momentu wyposażania wnętrz, dekorowania przestrzeni i nadawania jej indywidualnego charakteru. Celem Organizatora jest pokazać je wszystkie - zebrane w jednym miejscu i czasie. Wystawcom udostępnione zostanie ponad 200 wydzielonych powierzchni wystawienniczych, sale konferencyjne i warsztatowe, a program atrakcji będzie mocno rozbudowany. Wydzielona zostanie specjalna strefa dla biznesu, ale także i kąciki pełne kreatywnych propozycji i rozwiązań.
   Każda osoba odwiedzająca Targi bez problemu znajdzie dla siebie coś interesującego - bez względu na to czego szuka i na jakim jest etapie, jeśli chodzi o budowę, remont czy wykańczanie swojego domu. Galeria zdjęć z I edycji dostępna pod linkiem: https://www.facebook.com/malopolskietarginowychtechnologiiwbudownictwie/photos/a.1932691910299006.1073741833.1500875986813936/1932692326965631/?type=3&theater Filmik z I edycji dostępny pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=gUXj5QYkJGQ&feature=youtu.be   Nabór Wystawców już trwa!   Wszystkich zainteresowanych ofertą wystawienniczą zachęcamy do kontaktu: tel.: 609 148 496    lub    e-mail: a.rachwal@ibi.org.pl   Organizator: Fundacja Instytut Business Innovation   www.malopolska.biz
  • W kwestii formalnej - na wszelkie modernizacje mogące mieć wpływ na inne lokale bądź cześć wspólną niezbędne jest uzyskanie zgody zarządcy, a w przypadku wentylacji również opinii  uprawnionego kominiarza. Wentylacja wyciągowa w przypadku użytkowania kotła z otwartą komorą spalania grozi zatruciem w przypadku niedostatecznego dopływu powietrza zewnętrznego.  Zawilgocenie  nie koniecznie musi wynikać z niedostatecznej wentylacji - może to być np. efekt  ocieplenia domy i "zamknięcia" wilgoci w niewysuszonych ścianach bądź niedostatecznego ogrzewani . Problem wilgoci technologicznej można rozwiązać przez czasowe  wstawienie osuszaczy powietrza, jeśli zawilgocenia nie powoduje normalne użytkowanie mieszkania.   
  • Akurat mam okazje być na bieżąco - 650 za całość. 250 może za inwentaryzację przyłączy? Bo z takimi pozycjami dodatkowymi tez się spotkałem.
 • Popularne tematy

 • Doradcy redakcyjni i firmowi

×