Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
pethryth

Interpretacja warunków zabudowy - odległość od działki sąsiada

Recommended Posts

Witam wszystkich,
Chciałbym prosić was o pomoc w interpretacji warunków zabudowy, mianowicie w warunkach jakie uzyskałem mam zapis:
- Dopuszcza się możliwość budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego w granicy z działką sąsiednią o numerze ewid... - jako kontynuację tej cechy zabudowy występującej na obszarze analizowanym.
Nie posiadam informacji o żadnej innej możliwej odległości od działek sąsiadów. Czy to oznacza, że mogę budować albo w granicy, albo 3m w przypadku gdy nie ma otworów w ścianie? Czy może jest możliwość postawienia na przykład budynku w odległości 2,5m od granicy sąsiada?
Działka jaką dysponuję jest nieregularna. W załączniku zamieszczam jej rysunek. Czerwony kolor to działka, natomiast czarny z szerokością 16,14m to dom, który chciałbym umieścić na działce z uwzględnieniem minimalnych odległości od sąsiadów, czyli 3m w ścianie bez otworu i 4m w ścianie z otworem(W 16.14m jest uwzględnione 7m odległości od sąsiadów), szerkość domu: 9.14m. Jak widać na górze obrazku, dom jest o 4cm za blisko sąsiada, a na dole jest to prawie 14cm.
Jeszcze jedno pytanie to czy ocieplenie w postaci styropianu jest brane pod uwagę jako bliższa odległość od sąsiada? czy odległości muszą się zgadzać przede wszystkim w odległości fundamentów od granicy sąsiada?

abc.pdf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z WZ wynika, że możliwa jest budowa w granicy, ale wtedy potrzebny będzie brak sprzeciwu sąsiada i uzyskanie pozwolenia na budowę. Inne możliwości lokalizacji to standardowe 3 lub 4 m, bo w WZ nie zaznaczono dopuszczenia budowy w odległości 1,5 m jako alternatywę do budowy w granicy. Odległości liczone są po zewnętrznym obrycie muru łącznie z warstwa elewacyjną i ociepleniem.

 • Lubię to 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dlaczego uważasz, że potrzebna jest zgoda sąsiada?

Ja na bazie WZ wybudowałam w granicy i sąsiad tylko otrzymał zawiadomienie do którego mógł wnieść sprzeciw. Ale wniesienie lub nie sprzeciwu nie ma nic wspólnego z wyrażaniem zgody, bo urząd nieuzasadniony sprzeciw może oddalić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale przy wyznaczaniu WZ dla Twojej działki sąsiad musiał wyrazić zgodę o czym  mogłaś nie wiedzieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Razmes
17 godzin temu, pethryth napisał:

jako kontynuację tej cechy zabudowy występującej na obszarze analizowanym.

Nie masz tam w sąsiedztwie jakichś szeregówek albo bliźniaków?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Zastanów się dobrze.... Nie wiem jakie są ceny w twoim regionie i ile planujesz wydać na kupno tego budynku, ale jak chcesz robić wszystko oprócz ścian, to może się okazać, że taniej wyjdzie wybudowanie od nowa domu od podobnym metrażu. 
  • Ja tego nie rozumiem, jak można tak człowiekowi robić pod górkę? Ok względy bezpieczeństwa tak zgadzam się, ale gmina powinna przynajmniej podać przyczynę decyzji. Musi być dojazd do działki i koniec.
  • Zakres remontu jak najbardziej sensowny, ciekaw jestem czy wszystko będzie robione przez zleceniobiorców czy coś jednak DIY ?
  • Te opóźnienia proceduralne wynikają z 2 rzeczy - ugoda podpisana, ale jeszcze nie było rzeczoznawcy. Gorzej - niektóre kopalnie nie mają już swoich rzeczoznawców (pozwalniali się, bo za mało im płacili) i będzie przetarg dopiero. Ale może to i dobrze, bo pod koniec roku ma ruszyć ostatnia ściana z której mogą być jakieś wpływy na mój dom(w początkowej fazie eksploatacji). Więc dlatego taki a nie inny planowany termin remontu.   Przede wszystkim chodzi o malowanie/ odświeżenie całego domu, dochodzą do tego kwestie wynikające ze szkód:likwidacją pęknięć płyt kg, pęknięcia tynków, ponowne osadzenie drzwi wejściowych(może wystarczy regulacja, ale pewności nie mam) Drobne przeróbki elektryki (może przy okazji przygotować kable pod planowane panele PV) - tu i ówdzie przydałoby się jakieś dodatkowe gniazdko (itp) Wreszcie - zrobienie tego, co od dawna powinno zostać zrobione, czyli reasumując:   Zakres robót parter:  drobne przeróbki elektryki,usunięcie pęknięć ścian+malowanie poddasze: drobne przeróbki elektryki,usunięcie pęknięć ścian i sufitów(płyty k-g)+malowanie (opcja dodatkowa - instalacja 3 klimatyzatorów do pokojów) piwnica: malowanie+zrobienie kuchni polowej + wyprowadzić kabel/kable pod planowaną bramę ogrodzeniową+drobne przeróbki+montaż 4 drzwi wewnętrznych garaż: część tynków do skucia,tynkowanie,malowanie, skucie kawałka chudziaka,zainstalowanie do istniejącej rury odpowiedniego odpływu liniowego, wylewka ze spadkiem,  (tak, żeby woda z opadów śniegu który wjechał razem z autem do garażu przestała być problemem - nie jest to duży problem, ale właśnie w tej sposób, przez moją nieuwagę załatwione zostały tynki w garażu) + okładzina na wylewkę. Na ostatnim miejscu jest zrobienie ogrodzenia - chociaż tutaj priorytet zaczyna być wyższy, bo niedawno 2 razy nawiedziły nas w nocy prawdopodobnie dziki (w poprzednich latach pojawiały się różne zwierzaki, ale dziki nigdy). Zryły trochę działkę..więc... Piszę "prawdopodobnie", bo nikt ich nie widział, widać tylko poryty teren. więcej szczegółów (metraże) podam później
  • Witam,   Planuje zakup domu wolnostojącego - prosta kostka z lat 70'. Parter + piętro, 110m, płaski dach, dom na fundamencie poniemieckiego budynku.   Do remontu w zasadzie wszystko. Ściany w porządku.   Będę wdzięczny za informacje ile (średnio / orientacyjnie / pi razy drzwi) może wynieść kapitalny remont do stanu deweloperskiego.   Pozdrawiam,
 • Popularne tematy

×