Skocz do zawartości

Okna z nawiewnikiem do poddasza


Recommended Posts

Witam serdecznie,

Sugeruję zastosowanie nawiewnika we wszystkich oknach dachowych jeżeli w budynku będzie wentylacja grawitacyjna.

Polecam wykorzystanie okien wyposażonych w nawiewnik automatyczny V40p - konstrukcja tego nawiewnika zapewnia odpowiednią wentylację i zachowanie szczelności na wodę opadową nawet przy różnicy ciśnień wynoszącej 900[Pa] (co odpowiada wiatrowi o prędkości powyżej 134km/h), dla kąta montażu już od 15º – również w pozycji otwartej.

W okresie zimowym przy dużych różnicach temperatur i podmuchach wiatru napływ powietrza z zewnątrz przez standardowe nawiewniki może być zbyt duży jednak konstrukcja nawiewnika V40P (który jest stosowany w większości okien dachowych FAKRO) pozwala na zmniejszenie ilości przepływającego powietrza chroniąc przed nadmiernym wychłodzeniem pomieszczeń, co wydatnie zmniejsza koszty ogrzewania.

 

58a578b098cfa_Beztytuu.jpg.f64ea75e37c290ba8701eb8a977d2639.jpg

 

Z poważaniem

Konsultant FAKRO

Edytowano przez Eksperci Fakro (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość Razmes

Mogą być nawet i formie zespolenia pionowego i poziomego (2+2), wtedy otrzymamy ciekawe rozwiązanie. Oczywiście wszystko kwestia konstrukcji dachu, planowanego wyglądu z zewnątrz.

Przy ewentualnej rekuperacji nawiewniki nie są konieczne.

Sam w pod względem relacji parametry/cena nie jestem w sumie zwolennikiem okien dachowych. Jeżeli jest możliwość na etapie projektu powiększenia okien elewacyjnych lub ich dodania to jestem za. Chyba, że to kopertówka bez lukarn...

Link do komentarza

Witam,

Według aktualnej wersji Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie nie ma takiego zapisu.

Tekst jednolity uwzględnia obowiązujące przepisy według stanu na dzień 1 stycznia 2014 r.

§ 155.
1. W budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego, oświaty, wychowania,
opieki zdrowotnej i opieki społecznej, a także w pomieszczeniach biurowych
przeznaczonych na pobyt ludzi, niewyposażonych w wentylację mechaniczną lub
klimatyzację, okna, w celu okresowego przewietrzania, powinny mieć konstrukcję
umożliwiającą otwieranie co najmniej 50% powierzchni wymaganej zgodnie z § 57
dla danego pomieszczenia.

2. Skrzydła okien, świetliki oraz nawietrzaki okienne, wykorzystywane do
przewietrzania pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi, powinny być zaopatrzone
w urządzenia pozwalające na łatwe ich otwieranie i regulowanie wielkości otwarcia
z poziomu podłogi lub pomostu, także przez osoby niepełnosprawne, jeżeli nie
przewiduje się korzystania z pomocy innych współużytkowników.

3. W przypadku zastosowania w pomieszczeniach innego rodzaju wentylacji niż
wentylacja mechaniczna nawiewna lub nawiewno-wywiewna, dopływ powietrza
zewnętrznego, w ilości niezbędnej dla potrzeb wentylacyjnych, należy zapewnić
przez urządzenia nawiewne umieszczane w oknach, drzwiach balkonowych lub
w innych częściach przegród zewnętrznych.

4. Urządzenia nawiewne, o których mowa w ust. 3, powinny być stosowane zgodnie
z wymaganiami określonymi w Polskiej Normie dotyczącej wentylacji w budynkach
mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej.


Nawiewniki stosowane w oknach FAKRO spełniają wytyczne pkt. 2 "...powinny być zaopatrzone w urządzenia pozwalające na łatwe ich otwieranie i regulowanie wielkości otwarcia...".

 

Z poważaniem

Konsultant FAKRO

Link do komentarza

Tiaaa.

36 minut temu, Eksperci Fakro napisał:

Nawiewniki stosowane w oknach FAKRO spełniają wytyczne pkt. 2 "...powinny być zaopatrzone w urządzenia pozwalające na łatwe ich otwieranie i regulowanie wielkości otwarcia...".

Spełniają tylko jeden z warunków - nie spełniają wymogu z przywołanej (w § 155.4. - patrz Zał.nr.1. poz.33.) i obowiązującej normy : PN-B-03430:1983/Az3:2000, a ściślej pkt.2.1.5. (wymagania przytoczone w poście #7).

Link do komentarza

Witam,

Nawiewniki są standardowym elementem wyposażeniem okien Fakro serii Profi, nie są sprzedawane jako osobne elementy. Parametry nawiewników zostały dostosowane do oczekiwań klientów oraz konstrukcji okien.

Ponieważ okna dachowe FAKRO z nawiewnikami są modelami uniwersalnymi oferowanymi w wielu krajach dlatego posiadają funkcję zamknięcia. Z uwagi na stosowanie okien dachowych w budynkach z rekuperacją całkowite zamknięcie nawiewnika jest funkcją którą oczekują klienci również w Polsce.

Konstrukcja nawiewników w oknach FAKRO pozwala na pozostawienie zalecanego, minimalnego przepływu powietrza.
Ustawienie nawiewnika w pozycji 20% otwarcia pozwala na zapewnienie wymaganego przepływu.

 

Z poważaniem

Konsultant FAKRO

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...