Skocz do zawartości

Recommended Posts

Pytanie z formularza ze strony: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/porady

Witam!

Zastanawiam się nad wyborem ogrzewania podłogowego do nowego domu. Chyba zdecydujemy się z żoną na wyłożenie podłóg panelami, albo płytkami ze względu na cenę. Czy muszą być jakieś specjalne? I jaki będzie w tej sytuacji najefektywniejszy system do ogrzewania podłogi, kabel czy mata? Bo zakładam, że jednak taniej będzie ułożyć i ogrzewać podłogę prądem niż instalacją wodną?

Link do komentarza
2 godziny temu, Pomocnik napisał:

Pytanie z formularza ze strony: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/porady

Witam!

Zastanawiam się nad wyborem ogrzewania podłogowego do nowego domu. Chyba zdecydujemy się z żoną na wyłożenie podłóg panelami, albo płytkami ze względu na cenę. Czy muszą być jakieś specjalne? I jaki będzie w tej sytuacji najefektywniejszy system do ogrzewania podłogi, kabel czy mata? Bo zakładam, że jednak taniej będzie ułożyć i ogrzewać podłogę prądem niż instalacją wodną?

Witam

Z doświadczenia . Cała obecną zimę z konieczności przezimowałem w słabo ocieplonym starym domu.Ponieważ nie było tam pieca a jestem elektrykiem więc zamontowałem folie grzewcze o mocy 700 W na 10 m2 podłogi (pokoje po 10 m2 i kuchnia bez ogrzewania 8,5 m2 ) . Folie były bezpośrednio  pod wykładzinami  .Temperatura średnio ok 19- 21 stopni  .

Koszt ogrzewania 40 m2 od października do chwili  obecnej  1920 zł /czyli 426 zł na miesiąc .Ponieważ wcześniej mieszkałem w blokach w bardzo dużym mieście to obecne koszty wobec kosztów wcześniejszych ( ok 2000 zł/ miesiąc ) są nieporównywalnie niskie.

Jestem przed budową domu energooszczędnego w technologii SIP , mam zamiar zacząć na wiosnę i wiem że na pewno na  ogrzewanie zastosuje folie grzewcze . Na koniec dodam że inwestycja w ogrzewanie foliami nie jest duża . Przy takim domu o powierzchni  ok 100m 2 z rekuperacją  przewiduję koszt ogrzewania ok 1500 zł rocznie .

Można też jeszcze podpisać z elektrownią umowę na specjalną taryfę  .Bardzo dobre rezultaty są  jeżeli będą na budynku panele fotowoltaiczne , taka elektrownia o mocy 3 do 5 kw współdziałająca z istniejącą instalacją elektryczną. To wszystko jest tańsze od  kosztownej inwestycji w kotły . rury itp na ogrzewanie wodne nie mówiąc o dalszej eksploatacji.

Zalęży od wielu czynników : jaki duży dom ,  jaka technologia bydowy , jakie zastosowane ocieplenia jaka wentylacja

Pozdrawiam Krzysztof

Link do komentarza

Zaczynając od środka Pana zapytania - kabel grzejny i mata grzejna będą równie efektywne. Mata to po prostu kabel grzejny ułożony przez Producenta w określony kształt i ze skokiem zapewniającym określoną gęstość mocy.

Wybór odpowiedniego elementu grzejnego, podłogowego powinien być raczej rozpatrywany pod kątem konstrukcji podłogi, lokalizacji warstwy grzejnej w przekroju podłoża, wymaganej gęstości mocy i rodzaju wykończenia podłogi. Jeżeli wylewki w pomieszczeniach są już gotowe i rozważamy lokalizację ogrzewania bezpośrednio w warstwie wykończeniowej podłogi to ostatni czynnik jest tutaj limitujący. Istotna więc jest odpowiedź jaki rodzaj wykończenia Pan ostatecznie planuje - panele (drewniane czy laminowane), jak montowane (klejone do podłoża czy podłoga pływająca), a może jednak terakota/kamień.
Ten ostatni materiał jest najbardziej polecany przy ogrzewaniu podłogowym, szczególnie przy domach o wysokim zapotrzebowaniu na energię cieplną.

Mata o odpowiedniej gęstości (dla regularnego kształtu ogrzewanej powierzchni) lub kabel układany z odpowiednim skokiem (dla nieregularnych kształtów) zlokalizowane w warstwie kleju to sprawdzone i stosowane od lat rozwiązanie. Jedyne wymaganie dla materiału wykończeniowego to zastosowanie elastycznego kleju z atestem do ogrzewania podłogowego.
Wykończenie panelami jest bardziej kłopotliwe dla ogrzewania podłogowego. Po pierwsze musimy ograniczyć gęstość mocy grzejnej (szczególnie dla paneli drewnianych) co w przypadku źle wyizolowanych budynków może skutkować koniecznością uzupełnienia ogrzewania podłogowego o dodatkowe źródło ciepła (grzejniki sienne, kominek z rozprowadzeniem, promienniki). Po drugie - należy zastosować elementy grzejne o równomiernym rozkładzie temperatury. W przypadku paneli klejonych zalecam kable o niskiej obciążalności jednostkowej (~10W/m) układane w warstwie wylewki wyrównującej grubości 10-15 mm. W przypadku podłóg pływających folie grzejne lub specjalne maty z warstwą aluminiową.

Odnośnie kosztów - każdy system grzejny musi dostarczyć mniej więcej taką samą ilość energii.  Koszt energii elektrycznej  jest wysoki w porównaniu z innymi źródłami. Ale na korzyść elektrycznego ogrzewania podłogowego przemawiają stosunkowo niskie koszty materiałowe i montażowe,  łatwość sterowania, możliwość utrzymywania nieco niższych temperatur w pomieszczeniach przy zachowaniu odpowiedniego komfortu cieplnego.

Pozdrawiam
D. Zapiórkowski
LUXBUD

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...