Skocz do zawartości

Podstawowe różnice między podłogówką a grzejnikami


Recommended Posts

Podłogówka, grzejniki, a może jedno i drugie? Takie pytania zadaje sobie niemal każdy budujący dom, dlatego porównujemy te rozwiązania. Warto wiedzieć, jakie mają zalety i ograniczenia. Jedynie wtedy nasz wybór będzie w pełni świadomy i rzeczywiście dostosowany do potrzeb.

 

Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/ogrzewanie-podlogowe-i-grzejniki/a/23241-podstawowe-roznice-miedzy-podlogowka-a-grzejnikami

 

Link do komentarza
Gość Pedroos
Wielka szkoda ze Pan Jaroslaw ograniczył się do wariantu ogrzewania podłogowego zatapianego w tradycyjnej wylewce z mixokreta ,która ogranicza zalety ogrzewania podłogowego. Przy zastosowaniu wylewki anhydrytowej na ogrzewanie podłogowe zmienia się prawie wszystko na plus. Wylewki anhydrytowe mają o 30-40% lepsza sprawnośc cieplną niż posadzki z mixokreta, nagrzewają się w ciągu jednej godziny od uruchomienia żródła ciepła do temperatury 36-40 stopni c. Podlegaja sterowalności komputerowej i innych czujników.Zalecana grubośc takiej wylewki to 5 cm a minimalna to 3,5 cm.Wylewki te mają mała bezwładnośc i dla tego też sprawnie reagują na zmiany temperatury zasilania.Żeby było śmieszniej wykorzystał Pan a w artykule zdjęcie Lafarge z wykonywania wylewek anhydrytowych :):) Reasumując aby poprawi sprawnośc ogrzewania podłogowego bez względu na żródło ciepła wystarczy zastosowac posadzkę anhydrytową . Pozdrawiam Pedroos
Link do komentarza

to co Ty uznajesz za wadę wylewek z miksokreta inni uznają za zaletę (np. bezwładność cieplna)
I oczywiście bardzo dużą zaletą szybkość nagrzewania, jak na jesień odpalę OP to faktycznie robi mi to różnicę, że się nagrzeje w godzinę a nie w cztery godziny, ja raz włączam i tak do wiosny

Ale ja Cię rozumiem, też czymś handluję i swój towar chwalę, taka robota

pozdrawiam

Link do komentarza
Dnia 12.02.2017 o 10:20, TINEK napisał:

to co Ty uznajesz za wadę wylewek z miksokreta inni uznają za zaletę (np. bezwładność cieplna)
I oczywiście bardzo dużą zaletą szybkość nagrzewania, jak na jesień odpalę OP to faktycznie robi mi to różnicę, że się nagrzeje w godzinę a nie w cztery godziny, ja raz włączam i tak do wiosny

Ale ja Cię rozumiem, też czymś handluję i swój towar chwalę, taka robota

pozdrawiam

Nie mam bladego pojęcia czy człowiek pisał bo handlarz czy tak myślał serio. Ale ja mu co nieco racji przyznam. Pisałem tu gdzieś kiedyś na forum, że co nieco mnie drażni bezwładność podłogówki w dni takie jak chociażby dziś. W nocy było -10 teraz jest w okolicach 0 i do tego piękne słoneczko. Taras i przeszklenie mam od południa - efekt: właśnie wietrzę i  przy okazji "studzę" podłogę bo troszkę za ciepło a nocą będę groszkował w piecu....

Link do komentarza
Dnia 12.02.2017 o 09:28, Gość Pedroos napisał:

Wylewki anhydrytowe mają o 30-40% lepsza sprawnośc cieplną niż posadzki z mixokreta, nagrzewają się w ciągu jednej godziny od uruchomienia żródła ciepła do temperatury 36-40 stopni c.

grzejniki nagrzewaja się w ciagu 25 minut do temp. 50 st, a pomieszczenie niedługo po tym.

Ogrzewanie podłogowe tworzy ruch powietrza od podłogi  w górę - podnosi równo kurz na całej powierzchni - co to oznacza, każdy wie, zwłaszcza alergicy.

Bezwładnośc ogrz. podłogowego jest o wiele większa niż grzejników (czyli dłużej doprowadza pomieszczenie do żadanej temp.) - podłogowe jest lepsze, gdy grzeje stale - bez kilkugodzinnych przerw.

Link do komentarza

Autor w rzeczowy sposób opisał różnicę - chce się to czytać i łatwo zrozumieć.

Moim zdaniem kolega Zenek w swoim komentarzu opacznie postrzega unoszenie kurzu. Dlaczego?

Grzejnik jest skupionym źródłem ciepła o różnicy temperatur 30 -50oC, natomiast podłogówka to rozległa płaszczyzna  z kilkustopniową różnicą temperatur. Z powyższego wynika, że grzejniki w znacznie większym stopniu generują ruch powietrza, które omywając min podłogę zbiera z niej kurz i unosi do góry.

Link do komentarza
9 godzin temu, zenek napisał:

grzejniki nagrzewaja się w ciagu 25 minut do temp. 50 st, a pomieszczenie niedługo po tym.

Ogrzewanie podłogowe tworzy ruch powietrza od podłogi  w górę - podnosi równo kurz na całej powierzchni - co to oznacza, każdy wie, zwłaszcza alergicy.

Bezwładnośc ogrz. podłogowego jest o wiele większa niż grzejników (czyli dłużej doprowadza pomieszczenie do żadanej temp.) - podłogowe jest lepsze, gdy grzeje stale - bez kilkugodzinnych przerw.

Podłogę trzeba regularnie utrzymywać w czystości, wtedy nie ma kurzu. :icon_cool: Legendy o tym kurzu są przekazywane z ust do ust  - niedługo zrobi się z tego "pustynna burza" i alergicy będą padać na podłogę jak muchy.

Bzdura, bzdura.

Link do komentarza
15 godzin temu, aaaa napisał:

 

te mity o unoszeniu kurzu przy podłogówce są nie wiedzieć czemu, wyjątkowo żywotne

 

one sa powtarzane przez wiele raczej fachowych źródeł w odniesieniu do alergików - więc może nie mit, a fakt?

Powietrze równo unosi się w górę a z nim kurz - fakt, czy mit? Fizyka - czy mitologia?

Link do komentarza
25 minut temu, zenek napisał:

Powietrze równo unosi się w górę a z nim kurz - fakt, czy mit? Fizyka - czy mitologia?

Naciągane "fakty":icon_rolleyes:

Porównaj masę podnoszącej się cząsteczki powietrza z masą "cząsteczki" kurzu...

Oczywiście nie bierzemy tu pod uwagę strumienia kurzu w strumieniu powietrza w przeciągu, czy podczas innego "dmuchania"...

Większy "cug" powstaje w okolicy kaloryfera - przez jego ZNACZNIE wyższą temperaturę... - tam dopiero kurz zasuwaa do góry!!!

Link do komentarza
8 minut temu, stach napisał:

Większy "cug" powstaje w okolicy kaloryfera - przez jego ZNACZNIE wyższą temperaturę... - tam dopiero kurz zasuwaa do góry!!!

Przy kaloryferze - nie na całej powierzchni. Chodzi o kurz z calej powierzchni - wtedy jest go więcej.

Ale nie upieram się - tylko cytowałem. Może sa jakieś fachowe badania? Konkretne i dokładne. Przeciez to nie wielka filozofia. 

Link do komentarza

Tu nie potrzeba żadnych badań. Na białych ścianach przy grzejnikach tak jak napisał Stach widać ciemne smugi osadzonego na ścianie kurzu. Spytaj się zenku tych którzy mają ogrzewanie podłogowe czy mają smugi na suficie.

A

 A po za tym zapewne zenku nie użytkujesz ogrzewania podłogowego. A tak niestety jest że najwięcej na ten temat mają do powiedzenia osoby posiadające grzejniki.

Link do komentarza
7 minut temu, janusz13 napisał:

A po za tym zapewne zenku nie użytkujesz ogrzewania podłogowego.

Nie użytkuję.

Smugi na ścianach są, bo kurz tam leci, a może się i ściana elektryzuje (nie wiem) i przyciaga kurz. I szybkość ruchu i gorąc ma znaczenie.

Natomiast podłogowemu ogrzewaniu zarzucaja, że wolno się podnosi kurz i wisi (może nie dochodzi do sufitu? . I tyle. Dlatego nie licytuję, ze moje lepsze, tylko jestem ciekaw doświadczeń naukowych.  

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Gość prac124
Są jeszcze inne różnice, o których nikt nie napisał (nie czytałem forum). Przy ogrzewaniu podłogowym ze względu na sprawność nie zaleca się stosowania wykładzin podłogowych albo dywanów. {trzy ogrzewaniu grzejnikowym pod oknami z reguły układamy dywan lub wykładzinę dywanową. Przy ogrz.grzejnik. cyrkulacja powietrza osadza kurz na wykładzinie lub dywanie. Zbieramy go skutecznie odkurzaczem zgodnie z nazwą. Przy ogrzewaniu grzejnikowym taka możliwość nie istnieje i nie ze względu na brak tych naturalnych "łapaczy" kurzu, tylko ze względu na konwekcję nie pozwalającą kurzowi osadzać się na podłodze w każdym ogrzewanym miejscu. W przypadku, gdy ktoś lubi wiecznie cierpieć na schorzenia górnych dróg oddechowych z powodu ciągłego kontaktu z kurzem przy jego pełnym stężeniu, instalacja ogrzewania podłogowego jest bardzo wskazaną. Z powodu braku zrozumienia dla ludzkich upodobań minister zdrowia zabronił stosowania ogrzewania podłogowego w obiektach służby zdrowia. Jest pewien sens założenia ogrzewania podłogowego w pomieszczeniach, gdzie często występuje zawilgocenie powyżej puntu rosy. Tam kurz po prostu się przykleja, w powietrzu go ubywa i łatwo go usunąć czyszcząc powierzchnie na wilgotno. To są łazienki, sauny, czasami kuchnie. Andrzej Goerst
Link do komentarza
8 godzin temu, Gość prac124 napisał:

 Z powodu braku zrozumienia dla ludzkich upodobań minister zdrowia zabronił stosowania ogrzewania podłogowego w obiektach służby zdrowia.

Andrzej Goerst

Piszesz o wymaganiach z 1992r  

Od kilkunastu lat, takiego zapisu/zakazu  w Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej - nie ma.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...