Skocz do zawartości

Wentylacja nowego domu.


Recommended Posts

Witam, jestem na etapie budowy domu a konkretniej jest juz stan surowy zamkniety .Domek parterowy 96m +garaz 24m , pobudowany z solbet600 24cm , wstawione okna 3szybowe , planuje docieplic 15 styro o lambdzie 033, podłoga 10cm dobrego styro ,wszędzie bedzie podłogowe ogrzewanie prawdopodobnie na gaz propan badz pompe ciepla , strop 20cm styro , moje pytanie czy przy w miare dobrze zaizolowanym domu przy wentylacji grawitacyjnej ( kratki w kuchni salonie łazienka kotłownia ) nie bedzie problemu z wilgocia w domu ,nie chce uzyskac efektu tzw termosu ,  myślałem o rekuperacji ale finanse raczej mi na nia nie pozwola .

parter260911.pdf

Link do komentarza
16 minut temu, stach napisał:

Pomyśl - może raczej się uda... bo na pewno warto dla komfortu rzucić się na tę rekuperację...

Pozytywne jest to, że nie stawiasz pytania "kiedy to się zwróci".

Wiem , ze to jest temat przysxłościowy , ale czy bez rekueracji , grawitacyjna nie da sobie rady z taka izolacja budynku

Link do komentarza

Grawitacyjne chodzi kiedy chce, no właściwie - kiedy może...

Piszesz, że wstawiłeś dobre okna trzyszybowe - ale co z nawiewnikami?

Wentylacja grawitacyjna, jeśli ma działać -  MUSI mieć i wlot powietrza z zewnątrz i wylot - masz kratki w wymienionych pomieszczeniach, a czy jest możliwość przepływu i cyrkulacji powietrza  po całym budynku - czy drzwi mają kratki/otwory/podcięcia?

Skuteczność grawitacyjnej również bardzo zależy od pogody ogólnie rozumianej - wiatr (jego kierunek, siła), ciśnienie atmosferyczne, wilgotność powietrza (zamglenia...) itd. na to nie masz wpływu :bezradny:, a na ustawienie wentylacji mechanicznej - masz:icon_biggrin:.

Wiesz, ja mieszkam w bloku, więc moje uwagi są formułowane na podstawie lektury - przede wszystkim tej forumowej, ale też podręcznikowej i poradnikowej - jaki i  opinii znajomych, mieszkających w różnych, różnistych budynkach, no i rodziny :icon_biggrin:

 

Link do komentarza
10 minut temu, stach napisał:

Grawitacyjne chodzi kiedy chce, no właściwie - kiedy może...

Piszesz, że wstawiłeś dobre okna trzyszybowe - ale co z nawiewnikami?

Wentylacja grawitacyjna, jeśli ma działać -  MUSI mieć i wlot powietrza z zewnątrz i wylot - masz kratki w wymienionych pomieszczeniach, a czy jest możliwość przepływu i cyrkulacji powietrza  po całym budynku - czy drzwi mają kratki/otwory/podcięcia?

Skuteczność grawitacyjnej również bardzo zależy od pogody ogólnie rozumianej - wiatr (jego kierunek, siła), ciśnienie atmosferyczne, wilgotność powietrza (zamglenia...) itd. na to nie masz wpływu :bezradny:, a na ustawienie wentylacji mechanicznej - masz:icon_biggrin:.

Wiesz, ja mieszkam w bloku, więc moje uwagi są formułowane na podstawie lektury - przede wszystkim tej forumowej, ale też podręcznikowej i poradnikowej - jaki i  opinii znajomych, mieszkających w różnych, różnistych budynkach, no i rodziny :icon_biggrin:

 

Okna bez nawiewników ale planuje założyć zeby tak jak pisałes byla cyrkulacja , drzwi natomias bez zadnych podciec badz kratek 🤔

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...

Maniek8301, 

Zachęcam jednak do rozważenia zastosowania wentylacji mechanicznej z rekuperatorem w Pańskim budynku, ponieważ takie rozwiązanie, mimo wyższych kosztów inwestycyjnych, ma wiele zalet. Pozwoli na polepszenie jakości powietrza w budynku przy jednoczesnym ograniczeniu wentylacyjnych strat ciepła. Do pomieszczeń dostarczana będzie zawsze odpowiednia ilość świeżego powietrza bez konieczności otwierania okien. Dzięki wymiennikowi ciepła w rekuperatorze uzyskujemy odzysk ciepła z powietrza wywiewanego, które to przekazywane jest bezpośrednio do powietrza nawiewanego. Pozwoli to na oszczędności w ogrzewaniu budynku. W rekuperatorze zastosowane są filtry, więc poprzez instalację nawiewną nie będą dostawały się do budynku owady lub pyłki. Rozwiązanie takie wymaga zakupu dodatkowych urządzeń oraz rozprowadzenia sieci przewodów wentylacyjnych, lecz oszczędność płynąca z ograniczenia strat ciepła pozwala na dość szybki zwrot inwestycji. 
Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania. 
Pozdrawiam, 

________________________________ 
Konsultant marki Buderus 

Link do komentarza

Witam !

Ja również polecam inwestycję w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Podstawowe zadania to dostarczanie świeżego powietrza do pomieszczeń oraz odbiór wilgoci z budynku. Prawidłowo działająca instalacja korzystnie wpływa na komfort przebywania w pomieszczeniach, jak również pomaga zabezpieczyć budynek przed negatywnym wpływem wilgoci.  Dodatkowo powietrze zewnętrzne niesie ze sobą wiele zanieczyszczeń w postaci pyłów, aerozoli i zapachów, które system wentylacji wyposażony w filtry­ powietrza jest w stanie wychwycić .

Pozdrawiam !

Link do komentarza

Rekuperacja, zapamiętajmy to słowo. Za kilka lat zaczniemy odzyskiwać energie w gospodarstwach domowych ponieważ:

bardziej już nie ocieplimy

bardziej wydajnych urządzeń grzewczych na gaz/olej/węgiel juz nie wymyślimy

wymagania co do emisji gazów pewno jeszcze wzrosną

ceny paliw - wielka niewiadoma

Takie mam przewidywania.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...