Skocz do zawartości

Płyta fundamentowa


Recommended Posts

otóż to, jak już, mówiąc ogólnie, zwiąże, to może "stać" pod gołym niebem. Nie wdając się zbytnio w reakcje chemiczne - beton wiąże załóżmy 28 dni aż reakcje "ustaną". Po tym czasie jest OK.

Przez czas zachodzenia reakcji między składnikami mieszanki betonowej  (woda, cement, kwarc, dodatki etc.) wskazana jest określona temperatura minimalna i to dodatnia - inaczej wszystko "szlag trafi"

Link do komentarza
2 godziny temu, wisienka_707 napisał:

witajcie,

wypowiedzcie się proszę w temacie czy sama płyta fundamentowa może przezimować przykrywając ją folią- skoro granica przymarzania gruntu to 80 cm, a płyta będzie miała max 50 cm ? Czy od razu trzeba ciągnąć mury i dach ? Domyślam się, że tak byłby najlepiej. Ale jak to dokładnie jest z tą samą płytą zimą ?

O to samo chciałem zapytać, ale proszę o odpowiedź wyłącznie w aspekcie posadowienia płyty powyżej głębokości przemarzania gruntu (beton już dojrzał w październiku).

Link do komentarza
1 godzinę temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Zapraszam do lektury

https://budujemydom.pl/stan-surowy/fundamenty-i-piwnice/porady/18484-czy-budynek-zawsze-musi-byc-posadowiony-ponizej-strefy-przemarzania

 

a skoro beton dojrzał to już "musztarda po obiedzie" czyli masz fundament a teraz pytasz czy nie za płytko posadowiłeś???? 

 

Dzięki za skierowanie na szkolenie. Akurat nigdzie nie pytam czy fundament nie za płytko, tylko o szanse przezimowania płyty bez budynku, tj.  czy może ją mróz  np. wysadzić lekko do góry.

Link do komentarza
Gość stach

Właśnie jak jest za płytko to może ostać poruszona przy zamrażaniu i rozmarzaniu  gruntu wokół płyty. Płyta jest na pewno skonstruowana tak jak powinna, czyli w "sobie" zawiera warstwę izolującą - zapewne styropian - więc przy niedużych i niezbyt długotrwałych mrozach pod płytą grunt nie powinien zamarznąć, ale ruchy gruntu na obrzeżach płyty mogą być znaczne... Może to nadmiar ostrożności, ale obłożyłbym grunt dookoła płyty (na jej granicy) jakimiś belami słomy, czy siana i pokrył je jakąś plandeką. Może ciężar płyty - przecież to parę ton - nie pozwoli jej ruszyć, chociaż mróz potrafi narozrabiać...

Jeśli mróz poruszy płytę, to nie jest powiedziane, że - tylko - wysadzi lekko do góry... może z jednej podnieść więcej, w drugiej mniej i pomieszać z poziomami :bezradny:.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Kontaktujac sie z 2 wykonawcami którzy zajmują sie tylko i wyłącznie płytami fundamentowymi wywnioskowałam, że bez obaw można taką płyte zimować pod warunkiem że pod nią bedzie wysypany z starannością piasek, który jest "obojętny" dla niskich temperatur. Jeden wykonawca twierdził nawet, że nawet do -8 wykonują takie płyty fundamentowe. 

Bardzo bym prosiła o wasze opinie na temat czy przypadkiem wykonawcy nie są w błedzie kiedy tej zimy było u nas -18 stopni. Chciałabym żeby na działce coś już stało z mojego wymarzonego domu. Choć nie chce się rozczarować kiedy po ziemie przyjdzie do murowania a tam fundament bedzie krzywy... dodam, że płyta będzie posadowiona na 20 cm XPS-sie i na zime przykryta plandekom.

Nie wiem czy przypadkiem wykonawcy nie wprowadzają ludzi w błąd z myślą zarobku jak to często bywa.

Z góry dziekuje za wyrozumiałość i odpowiedzi pozdrawiam :)

Link do komentarza

a

1 godzinę temu, wisienka_707 napisał:

 

Bardzo bym prosiła o wasze opinie na temat czy przypadkiem wykonawcy nie są w błedzie kiedy tej zimy było u nas -18 stopni. Chciałabym żeby na działce coś już stało z mojego wymarzonego domu. Choć nie chce się rozczarować kiedy po ziemie przyjdzie do murowania a tam fundament bedzie krzywy... dodam, że płyta będzie posadowiona na 20 cm XPS-sie i na zime przykryta plandekom.

Nie wiem czy przypadkiem wykonawcy nie wprowadzają ludzi w błąd z myślą zarobku jak to często bywa.

Z góry dziekuje za wyrozumiałość i odpowiedzi pozdrawiam :)

Nie rozumiem pytania, a raczej dlaczego teraz o to pytasz skoro można powiedzieć że zima już za nami a z pracami budowlanymi ruszysz na wiosnę więc po co obawy o mróz. Jeżeli prace maja rozpocząć się zimą 2017/18 a mamy teraz początek roku to kto o zdrowych zmysłach mając cały rok przed sobą planuje budowę zimą?

Link do komentarza
10 godzin temu, mhtyl napisał:

a

Nie rozumiem pytania, a raczej dlaczego teraz o to pytasz skoro można powiedzieć że zima już za nami a z pracami budowlanymi ruszysz na wiosnę więc po co obawy o mróz. Jeżeli prace maja rozpocząć się zimą 2017/18 a mamy teraz początek roku to kto o zdrowych zmysłach mając cały rok przed sobą planuje budowę zimą?

Pytam ponieważ w tym roku mam pieniadze tylko na solidną płyte fundamentową nie starczy mi na murowanie oraz dach. Wiem, że pewnie najlepiej w jeden rok stan surowy zamkniety wykonac ale nie każdy ma tyle funduszy... dopiero na 2018 na reszte bylo by mnie stac. Tylko nie wiem czy warto pakowac sie w tą płyte żeby zimowala z 2017 na 2018 - wykonawcy twierdzą że bez obaw tylko dobra podsypka z piasku. Wole zapytać, po to jest forum.

Link do komentarza

a

10 godzin temu, wisienka_707 napisał:

Pytam ponieważ w tym roku mam pieniadze tylko na solidną płyte fundamentową nie starczy mi na murowanie oraz dach. Wiem, że pewnie najlepiej w jeden rok stan surowy zamkniety wykonac ale nie każdy ma tyle funduszy... dopiero na 2018 na reszte bylo by mnie stac. Tylko nie wiem czy warto pakowac sie w tą płyte żeby zimowala z 2017 na 2018 - wykonawcy twierdzą że bez obaw tylko dobra podsypka z piasku. Wole zapytać, po to jest forum.

Możesz powiedzieć dlaczego padł wybór na pytę fundamentowa a nie na tradycyjne fundamenty?

Lepiej poczekać aż zbierzesz fundusze na SSZ, bo co będzie jak w 2018 nie zbierzesz odpowiedniej ilości pieniążków.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...