Skocz do zawartości

Czy można zagruntować ?


Recommended Posts

Chciałbym zapytać czy mogę zagruntować ścianę, którą malowałem dwa, trzy dni temu ? Ściana była malowana białą farbą lateksową i przed malowaniem nie była gruntowana. Efekt krycia nie był zadowalający, dlatego moje pytanie.

Tą pomalowaną ścianę na biało będę jeszcze malował kolorem, ponieważ biały, był dla 'odcięcia'. Czy w tej sytuacji gruntowanie będzie miało sens ? 

Link do komentarza
Gość mhtyl
14 minut temu, RZK napisał:

Chciałbym zapytać czy mogę zagruntować ścianę, którą malowałem dwa, trzy dni temu ? Ściana była malowana białą farbą lateksową i przed malowaniem nie była gruntowana. Efekt krycia nie był zadowalający, dlatego moje pytanie.

Tą pomalowaną ścianę na biało będę jeszcze malował kolorem, ponieważ biały, był dla 'odcięcia'. Czy w tej sytuacji gruntowanie będzie miało sens ? 

Malując farbą już zagruntowałeś, drogi to był grunt :icon_biggrin:ale cóż. Dla pewności proponowałbym raz jeszcze pomalować farbą aby wyrównać chłonność podłoża, aby jak pomalujesz kolorem nie wyszły "plamy".

Link do komentarza

A jaki może być powód, że farba lateksowa, którą malowałem bardzo słabo się rozprowadzała i nierównomiernie- miałem wrażenie, że niejako muszę ją wałkiem wyciskać na ścianę. Osobiście przypuszczam, że mogła być zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu, a dodatkowa farba miała opisany czas schnięcia 2h czyli z tych szybko schnących. Była też bardzo gęsta. Może też moja wina, że nie zagruntowałem wcześniej, ale skorzystałem z porady, żeby już malowanych ścian farbami akrylowymi- nie gruntować.

Link do komentarza
Gość mhtyl

Jaką farba dokładnie malowałeś? Farb lateksowych nie rozcieńcza się wodą (praktycznie możesz wody dodać ale w znikomej ilości), powinno się gruntować bo malowałeś "mocną" farbą na "słabą" gdybyś miał wcześniej malowane lateksową to nie było by potrzeby gruntować. Czy przed malowaniem umyłeś ścianę?

Link do komentarza
Gość mhtyl

Czyli farba dobra, dobrej firmy. Oczywiście, że ścianę trzeba umyć przed przed każdym malowaniem i są do tego specjalne preparaty, kiedyś myło się ściany woda z szarym mydłem.

Link do komentarza

W sklepach z farbami można dzisiaj także kupić mydło malarskie. I jest to bardzo dobry środek do mycia ścian  gdyż nie zawiera żadnych detergentów i wybielaczy. I tak jak Kolega mtyl napisał to ściany należy zmyć przed każdym malowaniem gdyż wtedy dokładnie usuniemy kurz,zabrudzenia, itp. Samym gruntowaniem tego nie uzyskamy. A jeszcze jak w pomieszczeniach przebywały osoby palące to już mus.

Link do komentarza

Z tego co czytałem na etykiecie, to takie mydło malarskie ma też właściwości gruntujące, czyli właściwie spełnia już rolę gruntu można powiedzieć...

A na tą białą lateksową, to dać teraz akrylową lepiej, czy lateksową - ten kolor co planowałem ?

 

Link do komentarza
Gość mhtyl
8 minut temu, RZK napisał:

Z tego co czytałem na etykiecie, to takie mydło malarskie ma też właściwości gruntujące, czyli właściwie spełnia już rolę gruntu można powiedzieć...

A na tą białą lateksową, to dać teraz akrylową lepiej, czy lateksową - ten kolor co planowałem ?

 

Takie mycie ścian jest namiastka gruntu, ale co grunt to grunt. Gruntem spajasz, wzmacniasz podłoże.

Nie dawaj na lateks akrylu, maluj lateksem i tak jak napisałem wcześniej dobrze by było gdybyś pomalował raz jeszcze na biało a dopiero potem na kolor. Jakim kolorem chcesz malować? Ciemnym czy jasnym? I jeszcze jedno, wałek powinien posiadać krótkie włosie i przed malowaniem zamocz go we wodzie a potem wyciśnij wodę z włosia tak aby był lekko wilgotny, łatwiej będzie przyjmował farbę, do wyrównania rozprowadzenia farby na wałku posiadasz chyba kratkę?

Link do komentarza

Kolor ma być jasny właściwie taki lekko złamany, na pewno nie jaskrawy- lekki odcień. Czyli jeżeli nie przemaluje raz jeszcze na biało, to mogą być jakieś przebicia, bądź prześwity, nie pomorze temu  warstwa koloru...

Jak najbardziej z kratki korzystam.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Szanowny Panie,

aby malowanie przyniosło oczekiwany efekt, trzeba dokładnie zaplanować pracę oraz stosować się do zaleceń producenta farby. Podstawą jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Ściana powinna być sucha, odpylona, umyta i zagruntowana. Wszelkie łuszczące się fragmenty starego wymalowania należy usunąć za pomocą szpachelki, a ewentualne rysy i pęknięcia wypełnić masą naprawczą. Przed malowaniem niezbędne jest też nałożenie farby podkładowej dedykowanej do wybranej farby nawierzchniowej.

Użycie gruntu na już pomalowaną powierzchnię nie zapewni oczekiwanego efektu. Tak jak zalecają internauci, rekomenduję naniesienie jeszcze jednej warstwy białej farby a następnie aplikacja farby w wersji kolor w dwóch warstwach (chyba, że producent zaleca inaczej).

Pozdrawiam serdecznie,
E-rzecznik FFiL Śnieżka

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...