Skocz do zawartości

Dom ok. 90 m2 - łódzkie. Czy zmieszcze się w budżecie?


Recommended Posts

Witam wszystkich.

Mieszkam w Łodzi, chciałem kupić mieszkanie ok 50 m2 na nowym osiedlu lecz cena takiego mieszkania to 240 tys. zł + pewnie 60-70 tys. wykończenie. Czyli dużo jak na mieszkanie w bloku... Stąd narodził się pomysł o budowie domu... Metraż domu jaki mnie interesuje to ok. 90 m2, parterowy, prosta była, bez udziwnień, bez garażu. Nie posiadam działki, ale planuję kupić ok. 500 m2 (większej nie potrzebuję) - mam nadzieję, zmieścić się w ok. 60-70 tys. Na samą budowę domu planuję przeznaczyć 260 tys. z wykończeniem (może z meblami do kuchni + łazienka oraz salon, reszta jeśli braknie to powoli się dokupi). Nie mam dzieci więc przez pierwszy rok mogę mieszkać w 1 umeblowanym pokoju (salon). Większość całej kwoty (320 tys.) będzie kredytem więc nie chciałbym się mocno przeliczyć. Moja praca jaką mogę włożyć w budowę domu to tylko drobne prace wykończeniowe jak. panele, malowanie, nie jestem z branży budowlanej więc nie będę się oszukiwał, że mam o tym pojęcie. Poniżej zamieszczam linki do domów, które mnie interesują. Pomoże to zobrazować moje niewygórowane "wymagania" i może łatwiej określić czy mój budżet będzie wystarczający. 

1.

http://www.mgprojekt.com.pl/jak-marzenie

2.

http://www.mgprojekt.com.pl/sloneczny

3.

https://z500.pl/projekt/221/Z251,maly-energooszczedny-dom-parterowy-z-2-sypialniami-tani-w-budowie.html

4.

https://z500.pl/projekt/771/Z309,tani-w-budowie-parterowy-dom.html

5.

https://z500.pl/projekt/720/Z273,kompaktowy-dom-parterowy-z-trzema-sypialniami-przykryty-dachem-kopertowym.html

 

Jak myślicie czy jest szansa tego dokonać?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Gość mhtyl
Dnia 5.02.2017 o 11:54, majonez87 napisał:

Witam wszystkich.

Metraż domu jaki mnie interesuje to ok. 90 m2, parterowy, prosta była, bez udziwnień, bez garażu. Nie posiadam działki, ale planuję kupić ok. 500 m2 (większej nie potrzebuję) - mam nadzieję, zmieścić się w ok. 60-70 tys. Na samą budowę domu planuję przeznaczyć 260 tys. z wykończeniem (może z meblami do kuchni + łazienka oraz salon, reszta jeśli braknie to powoli się dokupi).

 

 

Jak myślicie czy jest szansa tego dokonać?

Pozdrawiam

Działka o pow 500 m2 jest mała i mało który MPZP zezwala na budowę na tak małej powierzchni. Co do kosztów to uważam, że budując systemem gospodarczym spokojnie się zmieścisz w założonej kwocie. Pamiętaj jeszcze o kosztach przyłączy, prądu i wody na pewno a więcej nie wiem co będziesz miał czy gaz, czy kanalizacja itd.

Link do komentarza
3 godziny temu, mhtyl napisał:

Działka o pow 500 m2 jest mała i mało który MPZP zezwala na budowę na tak małej powierzchni. Co do kosztów to uważam, że budując systemem gospodarczym spokojnie się zmieścisz w założonej kwocie. Pamiętaj jeszcze o kosztach przyłączy, prądu i wody na pewno a więcej nie wiem co będziesz miał czy gaz, czy kanalizacja itd.

Hej. Więc jaka minimalna wielkość działki była by najlepsza na takie małe domy? na gaz nie liczę (chyba, że trafi się w dobrej cenie taka działka, raczej myślę o ogrzewaniu ekogroszkiem, pelletem czy coś w ten deseń. Do tego kominek w salonie. Uważam, że przy takim metrażu raczej ani nie wiele zaoszczędzę ani za wiele nie stracę przy ogrzewaniu obojętnie którym sposobem...ale mogę się mylić oczywiście. A jaka duża musi być kotłownia?

Edytowano przez majonez87 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
Dnia 5.02.2017 o 18:23, majonez87 napisał:

Hej. Więc jaka minimalna wielkość działki była by najlepsza na takie małe domy? na gaz nie liczę (chyba, że trafi się w dobrej cenie taka działka, raczej myślę o ogrzewaniu ekogroszkiem, pelletem czy coś w ten deseń. Do tego kominek w salonie. Uważam, że przy takim metrażu raczej ani nie wiele zaoszczędzę ani za wiele nie stracę przy ogrzewaniu obojętnie którym sposobem...ale mogę się mylić oczywiście. A jaka duża musi być kotłownia?

Działka najbardziej ustawialna jest w kształcie lub zbliżona do kształtu kwadratu o pow około 10 a, bo  jak będziesz się czuł w domku na działce gdzie do granicy będziesz miał 4 m? O kominku bym nawet nie myślał bo aby wyeksponować kominek to salon jest za mały a kominek potrzebuje/zabiera troszkę miejsca, a przy Twoim podejściu finansowym to koszt kominka wyjdzie około 10 tys licząc wkład kominkowy, obudowę, komin i jeszcze pytanie ile razy będziesz korzystał z niego, a jeżeli będziesz z niego korzystał często to zrobisz z salonu kotłownię.  Ogrzewanie polecałbym Ci podłogówkę a piec jakiś uniwersalny, piec na ekogroszek to koszt około 7 tys, uniwersalny tzw śmieciuch do takiego domku to koszt około 3 tys.

Link do komentarza

majonez w twoim przypadku najdroższa będzie niestety działka.

I zamiast projektu bym się na początku na niej skupił.

Będziesz miał działkę to projekt się dobierze do kształtu działki.

Nie wiem w której części Łodzi pracujesz i jak zamierzasz długo w tej samej okolicy pracować ale na twoim miejscu dysponując takim budżetem rozejrzał się przynajmniej 10-50km od Łodzi.

W bezpośredniej mojej okolicy działki są po 20 zł/m2 a ja od siebie do Portu Łódź (61km) jadę obecnie 50 minut  więc szybciej niż np z okolic M-1 :). Za to np na Pojezierską jak bym zjeżdżał z A-1 na brzezińską to już trwa to 1,5h.

A na Pojezierskiej  działki rok temu po 200zł/m2 sprzedawali..

Różnica godziny w dojeździe do miejsca pracy i 100tys w cenie działki jak dla Mnie byłaby kwestią dość istotną.

Więc najpierw szukaj działki w okolicach tras S-14 /A-1 nawet w odległości 50km. Czyli nawet okolice Zduńskiej Woli i Piotrkowa 

 

Mógłbyś jeszcze rozważyć okolice osiedla "Zdrowie" czy "Rudzka Góra" czy coś do remontu byś tam nie znalazł.

Będzie działka, będą media to budowa takiego domu  to już pikuś.

Spokojnie to ogarniesz.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Mogę podpowiedzieć o kosztach na podstawie swojej budowy systemem gospodarczym. Działka pół hektara. Fakt spadek po dziadkach. Piękna duża na końcu wsi, w około pola lasy i tylko jeden sąsiad. Dla mnie super. No więc działka za darmo. wszystko ogrodziłem płotem betonowym. Tylko wjazd zrobiony z ładnych pustaków łupanych i brama stalowa (tzw.nowoczesna). Działka, którą dostałem to była dzicz. Krzaki duże drzewa część zaorana - masakra. Wszystko musiałem doprowadzić do stanu jaki jest dzisiaj tzn równo zielony trawnik i dużo nowych krzaków, drzew skalniaki itd. Budowa trwa ale działka już od kilku lat jest  ładnie gospodarowana  żeby kiedyś mieć ładny wielki ogród. Tyle o działce (to wszystko na działce to też spore pieniądze).

Dom. Fundamenty wykopane ręcznie. Chudziaki, bloczki ocieplenie fundamentu. Mury - w pierwszym roku tylko parter. Potem sam zrobiłem strop i schody i przyszła jesień. Na wiosnę mury na piętrze. Potem znów zrobiłem sobie kolejny strop ze skosami. Następnie dach jest zrobiony na gotowo kryty blachodachówką. Kominy zrobione ze zwykłej cegły, obłożone styropianem i wykończone marmolitem. I tu zaznaczę, że wymurowanie samych murów i zrobienie dachu - do dwie jedyne rzeczy, których nie zrobiłem sam. Pewnie dlatego, że jest to ogrom roboty dla wielu osóba, a niestety samemu wszystkiego przerobić nie sposób. Wszystko wcześniej i wszystko później o czym będę pisał zrobiłem swoimi rękami.

Poddasze czyli nad drugim stropem ocieplone wełną a na tym zrobione drewniane legary i wykończone płytami osb. Jak na strych wyszło to naprawdę super.

Potem wstawiłem okna, dwie pary drzwi (takie już porządne na gotowo a nie na czas budowy) i bramę garażową (automatyczna segmentowa). Następnie zrobiłem elektrykę w całym domu razem z rozdzielnicą i doprowadzeniem kabla do budynku 130m.

A wcześniej jeszcze oczywiście kanalizację w domu zrobiłem pd chudziakiem.

Potem była instalacja wodna z rur pp. i potem c.o. na rozdzielaczach z pexów. Wodę musiałem też pociągnąć do budynku jakieś 100m.

Podłogówki ma zrobione w łazienkach kuchni i ganku reszta w grzejnikach. Na dzień dzisiejszy rozkładam styropian na podłogach pod wylewki.

A tom ma 160m2.

Wszystko na dzień dzisiejszy to koszt około 120tyś zł. Buduję czwarty rok. Bez kredytu. Materiały kupuję sam przeważnie na allegro. Trzeba samemu szukać, pytać negocjować. Oszczędności są ogromne- na prawdę. Fachowiec jak powie że materiały ci załatwi to pójdzie to pierwszego sklepu z brzegu i nawet o cenę nie zapyta - bo i tak inwestor zapłaci.

Mszę kończyć ten poemat bo jadę na działkę - bramę wjazdową kończyć. Jak mi się coś przypomni to dopiszę. Ci, którzy nie wiecie czy dacie radę finansowo - też pytajcie to co będę mógł to podpowiem.

A i na koniec nie jestem budowalńcem lecz samoukiem. Dużo pytam, czytam i podglądam u innych.

Powiem na koniec tak - da się dom budować za rozsądne pieniądze, ale trzeba liczyć się z tym, że systemem gospodarczym jest to ogrom często ciężkiej pracy, dużo problemów i wyrzeczeń (np. finansowych).

 

Pytajcie - komentujcie.

 

Link do komentarza

Tak jak poprzednicy pisali zastańców się przede wszystkim o lokalizacji działki w stosunku do Twojej pracy szkoły dzieci itp. itd. Następnie do zakupionej działki dobierzesz projekt domu który będzie spełniał warunki zabudowy lub MPZP. Osobicie mogę polecić Ci działki w gminie Rogów jezeli pracujesz gdzies w centrum lub poludniowej czesci Łodzi czy Strykowie ,można tu znaleźć działkę za naprawdę śmieszne pieniądze do tego ustalony jest MPZP który daje duże możliwości co do wyboru projektu. Plusem jest szybkie połączenie kolejowe do Łodzi. Szkoła, przedszkole pod nosem . Ja Działkę juz mam i właśnie jestem na etapie wyboru projektu jak narazie na 90% będzie to Z7 z katalogu Z500. Czyli 82m powierzchni uzytkowej zakładany budżet na stan pod klucz to 220-240 000 zł. Oczywiście sporo prostych prac będę robił sam aby się w tym budżecie zmieścić. 

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...

To prawda wielkość działki i kształt mają znaczenie. Słuchaj, jak chcesz zmieścić się w kosztach, to może skorzystaj z programu MdM. Dzięki temu zaoszczędzisz trochę kasy i będziesz mógł pozwolić sobie na większy plac. Z tego co piszesz to Twój przyszły dom mieści się w założeniach metrażowych. Powodzenia :)

Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Dnia 18.02.2017 o 07:47, toldipol napisał:

Mogę podpowiedzieć o kosztach na podstawie swojej budowy systemem gospodarczym. Działka pół hektara. Fakt spadek po dziadkach. Piękna duża na końcu wsi, w około pola lasy i tylko jeden sąsiad. Dla mnie super. No więc działka za darmo. wszystko ogrodziłem płotem betonowym. Tylko wjazd zrobiony z ładnych pustaków łupanych i brama stalowa (tzw.nowoczesna). Działka, którą dostałem to była dzicz. Krzaki duże drzewa część zaorana - masakra. Wszystko musiałem doprowadzić do stanu jaki jest dzisiaj tzn równo zielony trawnik i dużo nowych krzaków, drzew skalniaki itd. Budowa trwa ale działka już od kilku lat jest  ładnie gospodarowana  żeby kiedyś mieć ładny wielki ogród. Tyle o działce (to wszystko na działce to też spore pieniądze).

Dom. Fundamenty wykopane ręcznie. Chudziaki, bloczki ocieplenie fundamentu. Mury - w pierwszym roku tylko parter. Potem sam zrobiłem strop i schody i przyszła jesień. Na wiosnę mury na piętrze. Potem znów zrobiłem sobie kolejny strop ze skosami. Następnie dach jest zrobiony na gotowo kryty blachodachówką. Kominy zrobione ze zwykłej cegły, obłożone styropianem i wykończone marmolitem. I tu zaznaczę, że wymurowanie samych murów i zrobienie dachu - do dwie jedyne rzeczy, których nie zrobiłem sam. Pewnie dlatego, że jest to ogrom roboty dla wielu osóba, a niestety samemu wszystkiego przerobić nie sposób. Wszystko wcześniej i wszystko później o czym będę pisał zrobiłem swoimi rękami.

Poddasze czyli nad drugim stropem ocieplone wełną a na tym zrobione drewniane legary i wykończone płytami osb. Jak na strych wyszło to naprawdę super.

Potem wstawiłem okna, dwie pary drzwi (takie już porządne na gotowo a nie na czas budowy) i bramę garażową (automatyczna segmentowa). Następnie zrobiłem elektrykę w całym domu razem z rozdzielnicą i doprowadzeniem kabla do budynku 130m.

A wcześniej jeszcze oczywiście kanalizację w domu zrobiłem pd chudziakiem.

Potem była instalacja wodna z rur pp. i potem c.o. na rozdzielaczach z pexów. Wodę musiałem też pociągnąć do budynku jakieś 100m.

Podłogówki ma zrobione w łazienkach kuchni i ganku reszta w grzejnikach. Na dzień dzisiejszy rozkładam styropian na podłogach pod wylewki.

A tom ma 160m2.

Wszystko na dzień dzisiejszy to koszt około 120tyś zł. Buduję czwarty rok. Bez kredytu. Materiały kupuję sam przeważnie na allegro. Trzeba samemu szukać, pytać negocjować. Oszczędności są ogromne- na prawdę. Fachowiec jak powie że materiały ci załatwi to pójdzie to pierwszego sklepu z brzegu i nawet o cenę nie zapyta - bo i tak inwestor zapłaci.

Mszę kończyć ten poemat bo jadę na działkę - bramę wjazdową kończyć. Jak mi się coś przypomni to dopiszę. Ci, którzy nie wiecie czy dacie radę finansowo - też pytajcie to co będę mógł to podpowiem.

A i na koniec nie jestem budowalńcem lecz samoukiem. Dużo pytam, czytam i podglądam u innych.

Powiem na koniec tak - da się dom budować za rozsądne pieniądze, ale trzeba liczyć się z tym, że systemem gospodarczym jest to ogrom często ciężkiej pracy, dużo problemów i wyrzeczeń (np. finansowych).

 

Pytajcie - komentujcie.

 

Mogę zapytać o działkę? mam w podobnym stanie, zarośnięta krzakami i drzewami, nikt nie korzystał przez 30 lat. Jaki koszt doprowadzenia działki pod budowę? Wszystko sam robiłeś, czy wynająłeś kogoś?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...