Skocz do zawartości

Czy można podłączyć okap kuchenny do nieużywanego komina?


Recommended Posts

Pytanie z formularza ze strony: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/porady

Dzień dobry.

W nowo kupionym domu mam ceglany komin po kominku gazowym i zastanawiam się czy mogłabym podłączyć okap kuchenny do tego komina? Kominka już nie ma, więc komin by był tylko dla okapu. No i jak można to jak najlepiej to zrobić? Bezpośrednio czy wsadzić w ten komin rury wentylacyjne? Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

Link do komentarza

Proszę wziąć pod uwagę zjawisko cofki na podciśnieniu z pozostałych kanałów wentylacyjnych. A skąd cofka?

Wentylacja grawitacyjna zostanie zakłócona nagłym wzrostem wydalanego powietrza po załączeniu wentylatora w okapie.

O ile nie dostarczymy więcej powietrza przez otwory okienne i drzwiowe, to zgadnijcie skąd to powietrze nam "przyleci"?

 

Link do komentarza

Do "bzykacz niepospolity " dzieki za odpowiedz ale jakie  wzgledy masz na mysli ? Pytanie moje bylo pod wzgledem technicznym dotyczacym kominow murowanych w domkach -czy moge sobie " dziure" w tym kominie zrobic w innym miejscu niz byl kominek - bo kominek w salonie a kuchnia po drugiej stronie sciany . No i oczywiscie co lepsze: wykorzystanie tego komina jak jest czy jak da rade to wsadzic wentylacyjna rure PCV albo izolowane spiro.

Do " Profesjonalista" no super o tym ciagu ale gdziekolwiek bym  tego okapy nie zainstalowala to moglby mi sie zrobic ciag wsteczny w grawitacyjnej instalacji w momencie zalaczania wentylatora - zadna nowosc. W koncu z pustego to i  Salomon nie naleje.  Moje pytanie bylo czy mozna wykorzystac do okapu komin z bylego kominka?

Link do komentarza
7 minut temu, klima napisał:

 Moje pytanie bylo czy mozna wykorzystac do okapu komin z bylego kominka?

Mogłabyś pisać po polsku, bo aż oczy bolą od tylu byków. Wstydu nie masz czy jak?

A odpowiadając na Twoje pytanie, to przecież dostałaś odpowiedź. Tak, można, ale...  I w w tym "ale" mieszczą się wszystkie zastrzeżenia, których nie da się rozwikłać, nie widząc i nie znając dokładnie całego mieszkania. Nikt nie wie jakie masz inne kominy, czym ogrzewasz, czy używasz gazu...

Ostatnia wróżka na forum wyemigrowała w ubiegłym tygodniu do Ameryki żeby zdążyć przed dekretem Trumpa i teraz nie ma kto powróżyć.

Link do komentarza

Do " Bakopisarz i rymoholik....." - Najwyrazniej nie bylo tak zle z moja pisownia skoro udalo ci sie przeczytac i zrozumiec tekst. Widac masz troszke okrojone  myslenie skoro nie wpadles ze moze nie mam Polskich liter w klawiaturze ... poza tym nawet jak sie blad pojawi to co? to jest forum techniczne a nie kolko literackie.

Poza tym pisalam do " bzykacz niepospolity" wiec daj koledze szanse by sie wypowiedzial , widac ze chyba odpowiedz zna. A ty nie trac czasu na pisanie skoro nic konkretnego do powiedzenia nie masz, zycia szkoda marnowac.

Link do komentarza

Do "Bajkopisarz....." - tak, mam 5 lat, jestem w grupie biedronek  i zamierzam podlaczac okap w domu ... szkoda mi na ciebie czasu .

Do " bzykacz niepospolity " jakbys mial chwile napisz prosze czy sa jakies przeciwskazania do zamontowania takiego okapu bezposrednio do komina. Z gory dzieki .

Link do komentarza

Panowie i Panie, tu o poradę chodzi a nie o rozliczanie z polszczyzny i IQ. Wolny kanał wentylacyjny musi być bo do jednego kanału nie możesz.

Staram się wytłumaczyć, ze wolny kanał trzeba przystosować do nowej funkcji i to pod okiem kominiarza. Na własną rękę to się można czadem zatruć. Drastyczny żart ale daje do myślenia.

Link do komentarza
11 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Panowie i Panie, tu o poradę chodzi

Taż napisałem

Cytat

odpowiadając na Twoje pytanie, to przecież dostałaś odpowiedź. Tak, można, ale...  I w w tym "ale" mieszczą się wszystkie zastrzeżenia, których nie da się rozwikłać, nie widząc i nie znając dokładnie całego mieszkania. Nikt nie wie jakie masz inne kominy, czym ogrzewasz, czy używasz gazu...

Panienka jednak to (----) ustawa o cenzurze.

Link do komentarza

Do " Profesjonalista" -  ja doceniam bardzo twoje przestrogi przed czadem i ciagiem wstecznym - ja to wszystko wiem. Zeby cie uspokoic : czadu nie bedzie bo nie ma zrodla - to jest domek jednorodzinny , kominka juz nie ma i innych zrodel potencjalnego zaczadzenia tez nie. Po bylym kominku ( zreszta gazowym ) ostal sie komin. Chce sobie zamontowac kuchnie na innej scianie - tej co jest ten komin i jak da rade wykorzystac ten komin do okapu.  Zastanawiam sie tylko czy np ilosc wilgoci wywiewana okapem nie bedzie problemem jezeli zostawie komin jak jest, czy mozna zrobic " dziure" w tym kominie w innym miejscu niz byl oryginalny kominek itd.  Co bys poradzil, podczepic tylko okap do komina jak jest czy tak jak pisal " bzykacz" wcisnac w ten komin rure ?

Ps. Sorry za potencjalne bledy - pisze na wszelki wypadek jakby znowu jakis nadgorliwy sie chcial przyczepic ;)

 

Link do komentarza

Panowie , wszystko fajnie.... tylko moze by tak ktos cos konkretnego napisal?

Mozna w murowanym kominie te dziure w innym miejscu wybic czy nie mozna, no i jakie minusy jakbym komin wykorzystala jak jest  a nie dawala spiro rury czy innej - "bzykacz" rozwin prosze swoja pierwsza mysl bo fajnie zaczales.

PS: Jeszcze raz co by nie bylo watpliwosci : domek jednorodzinny , komin po kominku gazowym ( takim dekoracyjnym - niby romantyczny klimat robil ;) ) wentylacja grawitacyja jest osobno i zadnego zrodla czadu nie ma.

Link do komentarza

Do " Bajkopisarz ..." sie poswiece i odpisze ... tak Panienka - i co z tego ?  A ty widze ze z tych  co nie wazne co pisza wazne ze pisza, juz pare postow zamiesciles i zadnego konkreta - zenada. Mam nadzieje ze zdolasz ten tekst przeczytac bo nie ma "polskich znakow " :P

3 minuty temu, Razmes napisał:

Można. Tylko najlepiej przy włączaniu okapu rozszczelniaj gdzieś w pomieszczeniu okno.

Dzieki za odpowiedz.

W oknach mam nawietrzaki powinno byc OK .

 

Link do komentarza
16 minut temu, klima napisał:

Mozna w murowanym kominie te dziure w innym miejscu wybic czy nie mozna, no i jakie minusy jakbym komin wykorzystala jak jest  a nie dawala spiro rury czy innej - "bzykacz" rozwin prosze swoja pierwsza mysl bo fajnie zaczales.

Teoretycznie (bo nie znam wszystkich uwarunkowań) - można.

Ale jednak wpuścić rurę i uszczelnić:

- przy wlocie z okapu,

- przy wylocie z komina.

Pamiętać należy też, że wylkot komina wentylacyjnego jest inny niż spalinowego.

Link do komentarza

Dzieki Razmes ;) , fajnie ze ktos z poczuciem humoru ;) .

A tak na serio... chyba nie trzeba bedzie walczyc z wentylacja grawitacyjna bo do tej pory okap i grawitacyjna dzialaly Ok, tylko ja chce ten okap na inna sciane dac i  akurat na niej mam ten nieuzyteczny komin po kominku.

 

Link do komentarza
16 godzin temu, klima napisał:

Panowie , wszystko fajnie.... tylko moze by tak ktos cos konkretnego napisal?

  1. Jeśli był kominek to był i nawiew.
  2. Można podłączyć wyciąg nadkuchenny do istniejącego kanału spalinowego, ale trzeba sprawdzić u zarządcy czy to nie jest komin typu LAS (powietrzno-spalinowy) bo wtedy będzie problem.
  3. Z montowanie to : otwór w ściance kanału, osadzona rozetka, rura sztywna z kolankami lub spiro o odpowiedniej średnicy.
Link do komentarza
20 godzin temu, klima napisał:

Panowie , wszystko fajnie.... tylko moze by tak ktos cos konkretnego napisal?

Mozna w murowanym kominie te dziure w innym miejscu wybic czy nie mozna, no i jakie minusy jakbym komin wykorzystala jak jest  a nie dawala spiro rury czy innej - "bzykacz" rozwin prosze swoja pierwsza mysl bo fajnie zaczales.

PS: Jeszcze raz co by nie bylo watpliwosci : domek jednorodzinny , komin po kominku gazowym ( takim dekoracyjnym - niby romantyczny klimat robil ;) ) wentylacja grawitacyja jest osobno i zadnego zrodla czadu nie ma.

Kanał kominowy, który spełniał warunki konieczne dla kanałów spalinowych dla urządzeń gazowych, o ile tylko ma średnice przynajmniej 15 cm lub wymiary 14 × 14 cm, będzie odpowiedni również jako wentylacyjny dla okapu. Z pewnością trzeba go wyczyścić. O ile się da, wkład jest dobrym pomysłem.

Nowy otwór wlotowy można zrobić.

Dom jest jednorodzinny, więc problemu z ewentualnymi innymi użytkownikami nie ma.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...