Skocz do zawartości

domek


pr1414

Recommended Posts

Witam, chciałbym wyprowadzić się od rodziców, mam zapisaną działkę rolniczą która została kiedyś przekształcona na budowlaną jednak pewnie nic tam nie jest podciągnięte jeśli chodzi o wodę itp. Jestem kawalerem i zamierzam nim zostać także ten domek tylko dla mnie, a że wiele do szczęścia mi nie potrzeba to myślę że 20m2 by mi starczyło. Mały pokoik, mała łazieneczka, malutki aneksik kuchenny - zawsze jakiś gości mogę zaprosić do rodziców jak coś. :]]  Ile tak pi razy drzwi kosztowałoby wybudowanie takiego domku?? Jestem kompletnie zielony w tym temacie także prosiłbym o oszacowanie tak mniej więcej. Taki mały domek ma dodatkową zaletę że mało pójdzie na opał, a po co mi coś dużego skoro tak jak mówiłem przed ołtarz się nie wybieram i nie zamierzam zakładać rodziny ;-)) Pozdrawiam i proszę o odpowiedź  PS. kawalerki nie chcę, bo moje życie jest na wsi a ta działka jest w idealnym miejscu ;-)

Link do komentarza

Jak daleko jest planowane miejsce postawienia tej chatki od domu rodziców, od drogi i jak długie byłyby przyłącza wody i kanalizacji, energii elektrycznej, ewentualnie gazu? Droga dojazdowa będzie samodzielna, czy przez działkę rodziców? To wszystko wpłynie na koszt domku...

Pomysł jest fajny, oglądam w TV programy o budowie minidomków, ich urządzaniu - wychodzą fajne rzeczy, ale ceny w dolarach ok 60 - 80 tysięcy...

U Ciebie domek dobrze ocieplony na płycie fundamentowej nie będzie wymagał jakichś instalacji grzewczych - grzanie prądem wystarczy i nie doprowadzi do bankructwa.

 

 

Link do komentarza

Tu masz Projekt budynku - ja jednak do tych 20m2 dołożyłbym dodatkowy pokój - gości jakichś byś miał - po co Ci w sypialni mają przesiadywać.

Tak pobieżnie licząc jakieś 50-60 tys zł (2,5tys/m2) + wyposażenie ok 8 tys. Wszystko zależne od twojego sposobu życia - co lubisz robić w wolnych chwilach - może lubisz siedzieć w cieniu na tarasie ?:)

Co do instalacji to ja bym na takiej powierzchni też w nim zrobił tak jak stach radzi - ogrzewanie elektryczne na płycie fundamentowej,  do tego przepływowe podgrzewanie wody i  kuchnia indukcyjna. Na instalacje nawet Pompy Ciepła nie masz miejsca przy takiej powierzchni użytkowej i tym samym odpada też własna  studnia/POŚ  - koszta wykonania/opłat przy jednej osobie się nie zamortyzują.

Tak więc najistotniejsze koszta to koszta przyłączy - wodociągi/prąd/przyłącze do kanalizacji

 

 

Link do komentarza

20m2 jak na domek to mimo wszystko za mało (musisz mieć kotłownie - nie koniecznie węglową ale jakieś miejsce na bojler, hydrofor pompę ciepła, ewentualnie piec czy co tam sobie umyślisz), do tego dodaj pomieszczenie na majsterkowanie (no chyba, że masz na tyle kasy, że nie lubisz tego typu zajęć i nie będziesz nic takiego robił).

Draagon - napisał że wyposażenie to 8kilozłoty - powiedzmy, że zgodzę się:

TV - 1000zł, pralka - 1200zł, zmywarka - 1200zł, kuchenka (zarówno indukcja + piekarnik, jak i zwykła wolnostojąca) od 1500 do 3000 (zestaw), zmywarka - 1500zł, lodówkozamrażarka - 1500zł, okap - 600zł, mikrofala - 300zł, czajnik elektryczny - 100zł, odkurzacz - 150zł. Ja bym raczej szacował na min. 10kilo PLNów.

Co do kosztów to czy byś budował tradycyjnie, czy szkieletora to płyta fundamentowa to około 10000 do 15000 (począwszy od geodety na wianku skończywszy) oczywiście może być znacznie więcej :)

Dla przykładu mój dom (pow. użytkowa 105m2 - jak na aviatarze) stan surowy otwarty za robociznę + materiały (ytong) kosztował mnie 84000zł w 2013r. Z tym, że mój dom mam podstawę 9metrów * 11 metrów (czyli 5*więcej niż chcesz) do tego ma poddasze czyli 10*więcej niż chcesz.

A tak pół żartem pół serio to skoro chcesz tak jak Drzymała to zupełnie serio pomyśl o domku holenderskim. Kiedyś taki widziałem na żywo i byłem pod ogromnym wrażeniem. Niestety jest jeden minus - ogrzać go to sporo kasy. Ale co tam na kosztach "budowy" zjeżdżasz do minimum.

 

Link do komentarza

Tylko puki co jedynie czego jesteśmy pewni na 100%, to to że autor chce mieć mały domek, ale nie wiemy jakiego typu miałby on być i co najważniejsze ile ma przeznaczonych na to pieniążków. 

Link do komentarza

Dziękuję za tak liczne odpowiedzi - działka jest 1 km od rodziców. Hmm typ domku taki aby był najtańszy i w budowie i w kosztach utrzymania, mam odłożone 50 tyś, mogę wziąć jakiś kredyt ale żeby nie był nie zbyt duży, bo mieszkam w zadu... - jeden zakład pracy z czego nie raz mamy przestoje 2-3 miesiące więc jakieś 20-30 tys kredytu to by było max. Jestem zupełnie zielony w tym temacie, tak jak mówiłem chciałbym aby domek był tani w budowie i potem w kosztach ogrzania itd. Pozdrawiam

Link do komentarza
14 minut temu, pr1414 napisał:

Dziękuję za tak liczne odpowiedzi - działka jest 1 km od rodziców. Hmm typ domku taki aby był najtańszy i w budowie i w kosztach utrzymania, mam odłożone 50 tyś, mogę wziąć jakiś kredyt ale żeby nie był nie zbyt duży, bo mieszkam w zadu... - jeden zakład pracy z czego nie raz mamy przestoje 2-3 miesiące więc jakieś 20-30 tys kredytu to by było max. Jestem zupełnie zielony w tym temacie, tak jak mówiłem chciałbym aby domek był tani w budowie i potem w kosztach ogrzania itd. Pozdrawiam

Możesz kupić gotowy, zmontowany. kiedyś widziałem ofert e jakieś firmy za domek wołali coś około 50 tys. Zamawiasz, oni przywożą, podłączają i możesz mieszkać. A co z podłączeniem mediów do tej działki, prąd, woda, kanalizacja?

Link do komentarza
2 minuty temu, pr1414 napisał:

Z tego co wiem to nic tam nie jest podłączone..

Tak tez myślałem, że nic nie ma. Mi chodziło o to czy możesz coś postawić na tej działce. Jakieś WZ czy MPZP do tej działki jest?

Link do komentarza

Najpierw to się dowiedz co i jak z tą działką. Jak będziesz wiedział na czym stoisz to będzie można dalej coś pisać.

Na kilka pytań Cię nurtujących znajdziesz odpowiedzi tu na forum ale w innych tematach.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 miesiące temu...

Szczerze mówiąc nie wiem czy jest sens budowania tak małego domku, bo co by nie było kiedyś założysz rodzinę i będziecie się kisić na 20m2? Tyle to ma jeden pokój u mnie ;) 
Ja bym się na Twoim miejscu umówiła z jakimś architektem i dowiedziała sie jak to orientacyjnie wygląda, tylko tak jak mówię - moim zdaniem nie ma sensu budować tak małego domu.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 4 tygodnie temu...
6 godzin temu, Qworum napisał:

Myślę, że 20 m to za mało. Ja bym proponował coś około 30 minimum. I to z poddaszem użytkowym. Dlaczego? Bo taki łatwiej ogrzać niż parterówkę. Będziesz się chciał zająć majsterkowaniem to Ci się przyda dodatkowy pokój. 

:D Chyba napisałeś a nie przemyślałeś co napisałeś. 

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Dnia 22.08.2017 o 11:17, Qworum napisał:

Powietrze ciepłe idzie do góry

 

Tym stwierdzeniem to ameryki nie odkryłeś. Mi bardziej chodzi to co napisałeś 

 

Dnia 10.08.2017 o 10:52, Qworum napisał:

Myślę, że 20 m to za mało. Ja bym proponował coś około 30 minimum. I to z poddaszem użytkowym. Dlaczego? Bo taki łatwiej ogrzać niż parterówkę. Będziesz się chciał zająć majsterkowaniem to Ci się przyda dodatkowy pokój. 

dla przypomnienia tu jest temat o domku, a jakoś ciężko mi wyobrazić  domek o pow 20 m czy nawet 30 m.

Link do komentarza
1 godzinę temu, duda_info napisał:

A domek kanadyjski, może znalazło by się coś w tej cenie.

O jakiej cenie piszesz? Zresztą u nas w kraju ceny kanadyjczyków czy murowanych są podobne, nie ma dużej różnicy w cenie.

Link do komentarza
Dnia 30.08.2017 o 13:23, mhtyl napisał:

O jakiej cenie piszesz? Zresztą u nas w kraju ceny kanadyjczyków czy murowanych są podobne, nie ma dużej różnicy w cenie.

Oto oferta jednej firmy budującej kanadyjczyki na polskim rynku

Cytat

WERSJA START POD KLUCZ

 

 START POD KLUCZ : około 2200-2300 zł/m2 brutto   powierzchni podłogi w domu do 100 km od siedziby firmy, powyżej 100 km ceny będą wyższe o ok. 100 zł/m2. 
Budujemy z projektów ogólnie dostępnych na rynku.

 WERSJA START POD KLUCZ   skierowana jest do klientów którzy zapewniają wymagane dokumenty oraz środki finansowe na inwestycję i po 8-10 tygodniach budowy chcą zamieszkać we własnym domu bez niepotrzebnego stresu związanego z budową własnego domu oraz wykończeniem. Całą inwestycją zajmujemy się my jako firma. Do obowiązków inwestora należy jedynie zakup we własnym zakresie tzw. Białego montażu (wanny, umywalek, prysznica, itp.), montażem zajmuje się nasza firma.

A to kolejna oferta innej firmy budującej domy w technologii szkieletowej

Cytat

Stosujemy w naszych kalkulacjach trzy przedziały cenowe w zależności od wielkosci domu - im dom jest wiekszy, tym jest tanszy z metra. Dla domu poniżej 100 m2 stosujemy indywidualną kalkulację.

Cena standardowego domu w naszej firmie:

powierzchnia całkowita od 100-150m2 1950zł/m2

od  150-200m2 1890zł/m2

powyżej 200 m2 1850zł/m2

Czy faktycznie ceny kanadyjczyków czy szkieletowych są aż tak bardzo tańsze aniżeli murowane?

 

 

 

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Ja bym jednak nie budował domu 20m2, a raczej coś około 50. Nigdy nie wiadomo, jak wyjdzie w życiu, może akurat sprowadzisz do siebie jakąś miłą mieszkankę :). A nawet jeśli nie, to na 20m2 nie urządzisz sobie w miarę przestronnej kuchni, do tego salonu na wypadek "najazdu" gości i sypialni. Dodaj pomieszczenie gospodarcze, kotłownię i tym podobne. Jak już się stawiać, to raczej tak, żeby mieć jakiś komfort mieszkania, a nie nie po prostu norkę. Choć - co oczywiste - kto co lubi :)

Link do komentarza
4 godziny temu, konrad.michas napisał:

Ja bym jednak nie budował domu 20m2, a raczej coś około 50. Nigdy nie wiadomo, jak wyjdzie w życiu, może akurat sprowadzisz do siebie jakąś miłą mieszkankę :). A nawet jeśli nie, to na 20m2 nie urządzisz sobie w miarę przestronnej kuchni, do tego salonu na wypadek "najazdu" gości i sypialni. Dodaj pomieszczenie gospodarcze, kotłownię i tym podobne. Jak już się stawiać, to raczej tak, żeby mieć jakiś komfort mieszkania, a nie nie po prostu norkę. Choć - co oczywiste - kto co lubi :)

Czy Wy, mam na myśli nie tylko Ciebie, nie macie rozeznania w mieszkaniówce? przecież nawet mieszkań o powierzchni 20 m2 nie ma a piszecie takie bzdury o domkach o powierzchni 20 m2.

Link do komentarza
14 godzin temu, mhtyl napisał:

Czy Wy, mam na myśli nie tylko Ciebie, nie macie rozeznania w mieszkaniówce? przecież nawet mieszkań o powierzchni 20 m2 nie ma a piszecie takie bzdury o domkach o powierzchni 20 m2.

Ale Ty chyba nie przeczytałeś ze zrozumieniem tego, co napisałem... Przecież krytykuję pomysł budowy domku tej wielkości i w sumie nic nie piszę o "mieszkaniówce"...

Link do komentarza
6 godzin temu, konrad.michas napisał:

Ale Ty chyba nie przeczytałeś ze zrozumieniem tego, co napisałem... Przecież krytykuję pomysł budowy domku tej wielkości i w sumie nic nie piszę o "mieszkaniówce"...

 

Dnia 12.09.2017 o 16:15, konrad.michas napisał:

Ja bym jednak nie budował domu 20m2, a raczej coś około 50.

Przeczytałem, ale na litość boską, kto buduje domy o pow 20 m2? Oczywiście, napisałeś że nie budowałbyś domu o pow 20 m2, ale tym samym jesteś (tak bynajmniej mi sie zdaje) przekonany że takie domy są budowane.

Link do komentarza
15 godzin temu, mhtyl napisał:

 

Przeczytałem, ale na litość boską, kto buduje domy o pow 20 m2? Oczywiście, napisałeś że nie budowałbyś domu o pow 20 m2, ale tym samym jesteś (tak bynajmniej mi sie zdaje) przekonany że takie domy są budowane.

Generalnie takie cuda jak 20m2 domy są budowane, ale raczej jako ciekawostka architektoniczna albo projekt artystyczny. Poza tym zbyt wiele dopowiadasz sobie do mojej wypowiedzi. Napisałem tak, bo OP chce zbudować dom o takim metrażu. Co więcej to, że się takich domów raczej nie buduje, nie oznacza, że się nie da - jak OP się uprze, to taki będzie miał.

Link do komentarza

"Co komu do jemu, a jemu do komu" - czyli klasyka się kłania.

Są gotowce modułowe (szkielet metalowy, dobrze ocieplony) za około 30.000zł, na gotowo (wszystkie instalacje) -  ma 18m2 (+ taras w cenie):

20541910490874.jpg

20541910490948.jpg

Warto jednak dodać, że "infrastruktura" działki będzie kosztowała tyle samo (czyli dużo) bez względu na to jaka będzie powierzchnia domu.
Może się okazać, że koszt będzie porównywalny z budową tak małego domu. 

Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

No i zawsze mnie zastanawia gdzie w tych domach trzyma się ubrania? dokumenty? deskę do prasowania? odkurzacz, wiadro i mopa?  pościel i ręczniki? Książki chyba tylko elektroniczne?

Jak przygotować obiad gdy w "kuchni" jedyny blat roboczy ma 60 cm szerokości. Gdzie ustawić toster? ekspres do kawy? gdzie trzymać naczynia? Gdzie jest lodówka?

Gdzie jest miejsce na pralkę? Na piec do ogrzewania cwu (powiedzmy, że nie ma co i grzeją grzejniki elektryczne)? 

Warto zwrócić uwagę na odległość między sedesem a umywalką? 40 cm? W takim domu trzeba być naprawdę szczupłym.

Brak wiatrołapu powoduje, że jedno otwarcie drzwi wychładza w kilka sekund całe wnętrze domu. 

***

Letniak na weekend - ok, bo "kuchnia" służy jedynie do zaparzenia herbaty a ciuchy trzyma się w walizce. 

Dwa tygodnie w tej klitce byłyby już męczarnią, chyba, że jest zewnętrzna obsługa, która wymienia ręczniki, sprząta i można jej zostawić ubrania do wyprania.

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
8 godzin temu, konrad.michas napisał:

Generalnie takie cuda jak 20m2 domy są budowane, ale raczej jako ciekawostka architektoniczna albo projekt artystyczny. Poza tym zbyt wiele dopowiadasz sobie do mojej wypowiedzi. Napisałem tak, bo OP chce zbudować dom o takim metrażu. Co więcej to, że się takich domów raczej nie buduje, nie oznacza, że się nie da - jak OP się uprze, to taki będzie miał.

jak dla mnie to mogą i być budowane o pow 10 m2. Tu mowa o domkach gdzie maja ludzie mieszkać, a nie jakieś cuda architektoniczne czy artystyczne.

Link do komentarza
8 godzin temu, mhtyl napisał:

jak dla mnie to mogą i być budowane o pow 10 m2. Tu mowa o domkach gdzie maja ludzie mieszkać, a nie jakieś cuda architektoniczne czy artystyczne.

Co tu ma artyzm do rzeczy i cuda architektoniczne. Można sobie wyobrazić domek 20 m 2, bo przecież ludzie mieszkają w przyczepach kempingowych, lub w domkach działkowych. A nawet w hotelowych kapsułach. W ziemiankach.

Kwestia gustu i potrzeb. A jeśli to będzie domek pustelnika? Albo samotnika (czki)? Albo na pewien czas? 

A cudo architektoniczne i artystyczne może to być albo nie być niezależnie od wielkości. Albo ma pewne walory, albo nie. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...