Skocz do zawartości

studnia z dnem


Recommended Posts

Witam serdecznie . Mam wielki problem . Jestem w trakcie prac przygotowawczych do wylewania fundamentów . Nie było by problemu gdyby nie studnia która istnieje na placu od 50 lat ( sprawna ) i wychodzi centralnie pod podłogą w jednym z pokoi.Może ktoś już miał taki przypadek ? Chodzi mi o to czy lub jak ja zlikwidować ( jakimi sposobami ) . Czy może jest sens wkomponować ja w budynek ( pod podłogą ) i używać wody do celów ogrodowych .( dom podpiwniczony częściowo akurat tam gdzie nie ma studni ) proszę o pomoc.
Link do komentarza
Można domyślać się że jest to studnia kręgowa. Najistotniejszy dla możliwości jej wykorzystania będzie poziom wody jaki utrzymuje się w studni. Jeśli sięga on podłogi części podpiwniczonej studnie należy zasypać materiałem nieprzepuszalnym ((glina) a wierzch zabetonować. Jeśli poziom jest znacznie niżej można będzie ją użytkować do celów gospodarczych. Problemem będzie jednak zapewnienie do niej dostępu w celu czyszczenia filtra czy innych prac konserwacyjnych , gdy przykryje ją podłoga parteru. Warto rozważyć więc podpiwniczenie całego domu, co również ze względów technicznych jest korzystniejsze niż częściowe podpiwniczenie. W przypadku użytkowania studni konieczne będzie upewnienie się, że warstwy gruntu są dostatecznie nośne i nie nastąpi wymywanie gruntu spod fundamentów domu.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...