Skocz do zawartości

Instalacja elektryczna - ocena planu


axmaster

Recommended Posts

Cześć,
Jestem przed zakupem połowy bliźniaka w stanie deweloperskim. Rzuty i plany można znaleźć w tym wątku
https://forum.budujemydom.pl/topic/29517-stan-surowy-zamknięty-inspekcja-czy-warto/

Deweloper w ramach umowy gwarantuje mi 38 puntow elektrycznych (oczywiście mogę ich sobie zażyczyć więcej), w tym momencie projektuje rozmieszczenie tych punktów. Pewnie wielu z Was stanęło przed podobnym wyzwaniem, macie jakieś dobre rady na co zwrócić uwagę? Poniżej to co już wiem:
- posiadam dość sporą działkę więc na najdłuższym boku domu będę chciał mieć dwa gniazdka 230V;
- dodatkowo jena puszka zewnętrzna żeby w przyszłości móc zainstalować bramę elektryczną lub pociagnąć prąd do szopy;
- posiadam taras więc na tarasie chciałbym mieć przynajmniej jedno gniazdko elektryczne;
- w kuchni gniazdka nad blatem minimum 5 na całej długości blatu;
- chciałbym kuchenkę indukcyjną nie wiem jaka tutaj jest lepsza opcja siła czy gniazdko 220V;
- w pokojach min. trzy gniazdka, w tym jedno po przeciwnej stronie niż zawiasy w drzwiach;
- jedno gniazdko elektryczne na strychu;

Poniżej załączam mój wstępny projekt rozmieszczenia gniazdek elektrycznych

Czekam na wasze komentarze i pozdrawiam

 

rzuty_kontakty.jpg

Edytowano przez axmaster (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Powiem tak, co to 38 punktów na dom? A teraz pytanie, Ty uważasz, że punkty to głównie gniazdka, a wyłączniki, a oświetlenie, a dzwonek? Dopytaj czy za oświetlenie liczy jeden punkt czy dwa znaczy wyłącznik to jeden punkt i doprowadzenie kabla do oświetlenia to drugi punkt. A co z instalacją tv i internetową?

Wspomniałeś o podłączeniu indukcji ale nie piszesz jaką masz moc przyłączeniową, podejrzewam, że też ona jest nie oszołamiająca. Indukcje najlepiej podłączyć jeżeli będziesz miał trzy fazy to dwie fazy na indukcje a trzecia na piekarnik.

I jeszcze jedno, najważniejsze co z rozdzielnią, ile punktów deweloper liczy za rozdzielnię. Jeżeli wiesz jakie daje zabezpieczenia to podaj co wchodzi w skład rozdzielni.

Link do komentarza
Dnia 24.01.2017 o 16:06, axmaster napisał:

Cześć,
Jestem przed zakupem połowy bliźniaka w stanie deweloperskim. Rzuty i plany można znaleźć w tym wątku
https://forum.budujemydom.pl/topic/29517-stan-surowy-zamknięty-inspekcja-czy-warto/

Deweloper w ramach umowy gwarantuje mi 38 puntow elektrycznych (oczywiście mogę ich sobie zażyczyć więcej), w tym momencie projektuje rozmieszczenie tych punktów. Pewnie wielu z Was stanęło przed podobnym wyzwaniem, macie jakieś dobre rady na co zwrócić uwagę? Poniżej to co już wiem:
- posiadam dość sporą działkę więc na najdłuższym boku domu będę chciał mieć dwa gniazdka 230V;
- dodatkowo jena puszka zewnętrzna żeby w przyszłości móc zainstalować bramę elektryczną lub pociagnąć prąd do szopy;
- posiadam taras więc na tarasie chciałbym mieć przynajmniej jedno gniazdko elektryczne;
- w kuchni gniazdka nad blatem minimum 5 na całej długości blatu;
- chciałbym kuchenkę indukcyjną nie wiem jaka tutaj jest lepsza opcja siła czy gniazdko 220V;
- w pokojach min. trzy gniazdka, w tym jedno po przeciwnej stronie niż zawiasy w drzwiach;
- jedno gniazdko elektryczne na strychu;

Poniżej załączam mój wstępny projekt rozmieszczenia gniazdek elektrycznych

Czekam na wasze komentarze i pozdrawiam

 

rzuty_kontakty.jpg

Wiesz problem jest niewielki - elektrykę planuje się najlepiej w oparciu o projekt aranżacji wnętrza - czyli tak od duuuuu strony .

osobiście jakbym miał kupić to kazałbym tylko wprowadzić przewód zasilający - bez rozprowadzania instalacji -

bruzdy w tynku robi się łatwiej jak nie ma tam pochowanych innych przewodów - z 2 jednak strony

deweloper będzie miał w nosie nierobienie instalacji - ba nie robić będzie mógł co nie powstrzyma go przed skasowaniem jakby robił .

jeżeli bliźniak jest w stanie surowym a ogarniasz jak chcesz mieć go urządzone gdzie ma co stać z urządzeń elektrycznych to na tej podstawie da się dobrać zarówno ilość obwodów i ilość punktów.

Nie ogarniasz zatrudnij architekta niech ogarnia za Ciebie

 

Link do komentarza

Nie bardzo widzę sens 3 gniazdek nad umywalką - chyba że traktujesz to jako włącznik/światło/gniazdko ( jeżeli tak to żyrandoli nie planujesz ?:) )

To w łazience przy oknie to dla pralki/suszarki ? Pozostałe kwestie poruszył Qubacen. Tylko jeszcze widzę gniazdko z drugiej strony ściany na lewo od tarasu zwiało z rogu wnętrza budynku ?:)

Link do komentarza
Gość elpapiotr
Cytat
31 minut temu, Draagon napisał:

Tylko jeszcze widzę gniazdko z drugiej strony ściany na lewo od tarasu zwiało z rogu wnętrza budynku ?:)

Tak. Wywiało z wiatrem. Całkowicie.

Link do komentarza

Bardzo dziękuję za wszystkie wypowiedzi, są dla mnie niezwykle cenne. Zebrałem wszystko razem i przygotowałem plan gniazdek elektrycznych póki co dla parteru.  Załączam plan oraz wizualizację 3d planowanego urządzenia domu. Po lewej stronie znajduje się druga połowa bliźniaka stąd na planie cieńsza ściana. Będę wdzięczny za ocenę, uwagi i odpowiedzi na moje pytania.

W międzyczasie dowiedziałem się, że deweloper zapewnia mi 34 punkty (same puszki), oraz rozdzielnię. Co do obwodów to tych jest w standardzie 7-9 z możliwością rozszerzenia do 14.


INSTALACJA NA ZEWNĄTRZ BUDYNKU
- zewnętrzne gniazdka sterowane przełącznikami, a nie z szafy bezpiecznikowej;
- osobne wyłączniki różnicowoprądowe 15 mA dla wszystkich zewnętrznych gniazd;
- jedno gniazdo na tarasie i jedno na rogu budynku do podłaczenia np. kosiarki

Pytania:
a) W punkcie na rysunku oznacoznym jako 1. Zaprojektowałem dwa punkty: jedno gniazdko elektryczne, oraz puszkę do podłączenia bramy zewnętrznej (póki co zaślepiona). Planuję doprowadzić tam przewód alarmowy 6 żył pod sterowanie automatyką w przyszłości.
Zastanawiam się na jakiej wysokości od gruntu umieścić te elementy?
Czy o czymś jeszcze powinienem pamiętać?

WIATROŁAP
- w wiatrołapie planuję jedno gniazdko elektryczne i rozdzielnię.

Pytania:
a) Podowiedzcie proszę z doświadczenia na jakiej wysokości umieścić rozdzialnię i gniazdko?
b) Rozdzielnię daje mi deweloper, pytanie czy na coś warto zwrócić uwagę?

ŁAZIENKA
- planuję tam trzy obwody (pralka / Junkers / reszta)
- oprócz gniazdek pod pralkę i Junkersa planuję 3 gniazdka koło lustra w układzie jedno po prawej i 2 po lewej w listwie;

Pytania:
a) Zastanawiam się na jakiej wysokości umieścić gniazdka w okolicy lusterka
b) Czy jeszcze o jakimś gniazdku w łazience warto pomyśleć?

SALON
- planuję na ścianie trzy gniazdka pod telewizor oraz trzy dodatkowe w kątach pokoju

Pytania:
a) W punkcie na rysunku oznacoznym jako 2, zaplanowałem trzy gniazdka, zastanawiam się też nad podciągnięciem tam dodatkowo gniazdko LAN (pod smart TV). Nie wiem tylko na jakiej wysokości umieścić tą listwę z gniazdkami. Planujemy z żoną zakup meblościanki bez pleców, wiadomo że od niej dużo zależy ale może jest jakiś standard czy najlepsza praktyka na to?

KUCHNIA
- planuję trzy obwody (jeden na pierwszy: lodówka + okap + zmywarka, drugi: płyta indukcyjna + mikrofalówka +  piekranik, trzeci: na całą resztę);
- na rysunku oznacoznym jako 3 planuję dwa gniazdka (pod piekarnik i mikrofalówkę)  i jedną puszkę pod podłączenie okapu;
- nad blatem planuję cztery gniazdka w układzie dwa po dwa w listwach;

Pytania:
a) czy rozplanowanie obwodów jest optymalne?
b) na jakiej wysokości umieścić gniazka nad blatem?
c) planuję oświetlenie podszafkowe jak najlepiej umieścić puszkę żeby zapewnić tam światło?

 

 

plan_gniazdka_parter.png

rzut_3d_full.png

Link do komentarza
6 minut temu, axmaster napisał:

KUCHNIA
- planuję trzy obwody (jeden na pierwszy: lodówka + okap + zmywarka, drugi: płyta indukcyjna + mikrofalówka +  piekranik, trzeci: na całą resztę);
- na rysunku oznacoznym jako 3 planuję dwa gniazdka (pod piekarnik i mikrofalówkę)  i jedną puszkę pod podłączenie okapu;
- nad blatem planuję cztery gniazdka w układzie dwa po dwa w listwach;

Pytania:
a) czy rozplanowanie obwodów jest optymalne?
b) na jakiej wysokości umieścić gniazka nad blatem?
c) planuję oświetlenie podszafkowe jak najlepiej umieścić puszkę żeby zapewnić tam światło?

 

z reguły staram się by lodówka była na całkowicie osobnym obwodzie - nie pobór mocy kieruje mną w tym momencie

ponadto układając obwody kombinuję by moc urządzeń możliwych do jednoczesnego włączenia na obwodzie nie przekraczała mi na 3x2,5  - 2,5 KW ( tak zdaję sobie sprawę że idzie na tym przewodzie powiesić więcej ale zdaję sobie również sprawę z istnienia przedłużaczy , rozgałęźników i tworzących się potem problemów ).

mam zapas mocy nie muszę jeździć i kombinować bo się przewód w ścianie przegrzał.

z drugiej strony patrzę by duże pobory zmywarka, piekarnik, kuchenka, czajnik trafiały na oddzielne obwody.

wybierasz sprzęt sprawdzasz moc , potem liczysz

SALON
- planuję na ścianie trzy gniazdka pod telewizor oraz trzy dodatkowe w kątach pokoju

Pytania:
a) W punkcie na rysunku oznacoznym jako 2, zaplanowałem trzy gniazdka, zastanawiam się też nad podciągnięciem tam dodatkowo gniazdko LAN (pod smart TV). Nie wiem tylko na jakiej wysokości umieścić tą listwę z gniazdkami. Planujemy z żoną zakup meblościanki bez pleców, wiadomo że od niej dużo zależy ale może jest jakiś standard czy najlepsza praktyka na to?

określ jaki telewizor - wielkość oraz na jakim poziomie +/- będzie się zaczynał

gniazdka na środku wysokości w bok od środka szerokości

czy stoi czy wisi zawsze masz jakieś pole manewru

 

ŁAZIENKA
- planuję tam trzy obwody (pralka / Junkers / reszta)
- oprócz gniazdek pod pralkę i Junkersa planuję 3 gniazdka koło lustra w układzie jedno po prawej i 2 po lewej w listwie;

Pytania:
a) Zastanawiam się na jakiej wysokości umieścić gniazdka w okolicy lusterka
b) Czy jeszcze o jakimś gniazdku w łazience warto pomyśleć?

 

135/140 cm

Wanna czy jakieś hydromasaże ? to też potrzebuje prądu.

 

WIATROŁAP
- w wiatrołapie planuję jedno gniazdko elektryczne i rozdzielnię.

Pytania:
a) Podowiedzcie proszę z doświadczenia na jakiej wysokości umieścić rozdzialnię i gniazdko?
b) Rozdzielnię daje mi deweloper, pytanie czy na coś warto zwrócić uwagę?

 

fajnie jest podejść do rozdzielni móc popatrzeć co wyskoczyło i spokojnie to włączyć , względnie przeczytać z rozpiski który obwód chcę wyłączyć - zamiast po ćmaku z taborecikiem zasuwać bo "korki" trzeba włączyć.

minus - w przeciwieństwie do tych nad drzwiami zabierają miejsce na ścianie i troszkę przeszkadzają zwłaszcza jak w tym miejscu chcesz szafę zbudować - ale i to da się obejść.

Link do komentarza
16 minut temu, MTW Orle - osuszanie budynków napisał:

kombinuję by moc urządzeń możliwych do jednoczesnego włączenia na obwodzie nie przekraczała mi na 3x2,5  - 2,5 KW

Dzięki za cenną uwagę, policzę mniej więcej ile "zjedzą" planowane sprzęty i do listy dopiszę czajnik elektryczny i ekspres.

 

17 minut temu, MTW Orle - osuszanie budynków napisał:

Wanna czy jakieś hydromasaże ? to też potrzebuje prądu.

Wanna będzie bez hydromasażu ze zwykłym prysznicem, ale przemyślę czy będę tego w przyszłości potrzebował.

Jednym słowem dzięki za odpowiedź.

Link do komentarza
19 godzin temu, Draagon napisał:

 

To w łazience przy oknie to dla pralki/suszarki ? Pozostałe kwestie poruszył Qubacen. Tylko jeszcze widzę gniazdko z drugiej strony ściany na lewo od tarasu zwiało z rogu wnętrza budynku ?:)

Do pralki gniazdo musi być jako osobny obwód, to samo dotyczy lodówki,zmywarki, piekarnika i indukcji oraz pieca.

3 godziny temu, axmaster napisał:

 

WIATROŁAP
- w wiatrołapie planuję jedno gniazdko elektryczne i rozdzielnię.

Pytania:
a) Podowiedzcie proszę z doświadczenia na jakiej wysokości umieścić rozdzialnię i gniazdko?
b) Rozdzielnię daje mi deweloper, pytanie czy na coś warto zwrócić uwagę?

 

 

Rozdzielna na wysokości wzroku, tak abyś miał łatwy i wygodny dostęp. Gniazdko proponuje dać bliżej podłogi, np 30-50 cm od podłogi.

Zwróć uwagę na jej wielkość, bo jak będziesz chciał rozbudować instalacje to nie będziesz miał miejsca na dodatkowy osprzęt i zabezpieczenia.

Jaka masz moc przyłączeniowa do tego domku?

Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...