Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

W jakiej odległości od granicy sąsiadów może być okap?

Recommended Posts

Pytanie z formularza ze strony: http://www.budujemydom.pl/porady-ekspertow

Mam działkę o szerokości 7.8m. Będę na niej stawiał domek rekreacji indywidualnej. Szerokość domku to 4.8m, aby zachować po 1.5 metra do działek sąsiadów. Czy jestem zmuszony zrezygnować z budowy okapu dachu, aby nie pomniejszać tych odległości? Czy jest jakieś odstępstwo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niestety w paragrafie 12 rozporządzenia w sprawie warunków jakim powinno odpowiadać usytuowanie budynków jednoznacznie określono w ust. 5 że: "5. Odległość od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie może być mniejsza niż: 1) 1,5 m do okapu, gzymsu, balkonu lub daszku nad wejściem, a także do takich części budynku jak galeria, taras, schody zewnętrzne, pochylnia lub rampa;"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.01.2017 o 09:06, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Niestety w paragrafie 12 rozporządzenia w sprawie warunków jakim powinno odpowiadać usytuowanie budynków jednoznacznie określono w ust. 5 że: "5. Odległość od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie może być mniejsza niż: 1) 1,5 m do okapu, gzymsu, balkonu lub daszku nad wejściem, a także do takich części budynku jak galeria, taras, schody zewnętrzne, pochylnia lub rampa;"

Uzupełniając powyższą wypowiedź dodałbym jeszcze, że zgodnie z par. 272 tego rozporządzenia:

"2. Budynki mieszkalne jednorodzinne, rekreacji indywidualnej oraz budynki mieszkalne zagrodowe i gospodarcze, ze ścianami i dachami z przekryciami nierozprzestrzeniającymi ognia, powinny być sytuowane w odległości nie mniejszej od granicy sąsiedniej, niezabudowanej działki, niż jest to określone w § 12.
 
A więc co do zasady okap ma wpływ na zachowanie minimalnej odległości od granicy.
Ewentualnie można podjąć próbę uzyskania odstępstwa od warunków, w trybie art. 9 prawa budowlanego, o ile nie będzie to powodować zagrożenia życia ludzi lub bezpieczeństwa mienia.
 
Pozdrawiam
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×