Skocz do zawartości

Smog - co Rząd RP powinien zrobić, by ogrzewanie domów generowało jak najmniej smogu


zenek

Recommended Posts

Jak Polska - taka, jaka jest, albo lepiej - jaka będzie za rok, dwa, przy tym kierunku "rozwoju" - zostanie ocalona, to dopiero się zacznie...

 

Już to widzę...

 

Rydzyfikacja planety, Ziemia dla Polaków, wycięcie wszystkich brzóz,.. no, poprawi się - i potem będzie OK.

Link do komentarza
Cytat

 

Wiem że śmiesznie, ale kurważ. Wczoraj wywoziłem pojemnik segregowany. Te plastiki. W mordę. Szklo w kuble, papier, a butelki plastikowe musiałem spakować do wora osobnego.

I tak se siadłem. Tak sie refleksją mocną zająłem. I kupiła małżonka zaraz z Brita czajnik z filtrem do wody i pierdziule już te plastikowe butelki, bo to horror jakiś żeby w 2 tygodnie takie sterty zbierać tego ścierwa. Czego i Wam kochani polecam i życzę w rozwadze

 

Od dawna pijam kranówkę (u nas od zawsze, nawet za komuny, woda sieciowa jest z ujęć głębinowych), ale nie ma teraz syfonów by se samemu zrobić bąbelki. A szkoda...

Edytowano przez retrofood (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Wprowadzenie taryfy "antysmogowej" było zapowiadane przez Mateusza Morawieckiego jako przełom w walce o czyste powietrze. Premier obiecywał, że osoby ogrzewające domy prądem zapłacą o jedną czwartą niższe rachunki, ale wyliczenia te okazały się całkowicie abstrakcyjne. Przejście na "taryfę antysmogową" może oznaczać w praktyce znacznie wyższe koszty.

- To nie jest żadna antysmogowa taryfa. To antysmogowa manipulacja rządu - nie ma wątpliwości Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego, ekspert ds. efektywności energetycznej i ochrony powietrza.

W rozmowie z WP Finanse przekonuje, że jeśli osoby obecnie ogrzewające dom prądem zastosują nową taryfę antysmogową, nie tylko nie zapłacą mniej, lecz wydadzą na rachunki za prąd znacznie więcej niż obecnie.

- Pan premier obiecał obniżkę rachunków o 20-25 proc. wobec standardowej taryfy, której jednak nikt nie używa do ogrzewania domu! - mówi ekspert.
 

Jak wyjaśnia Andrzej Guła, problem smogu w największym stopniu występuje w Małopolsce i na Śląsku, gdzie od lat dostępne są dwustrefowe taryfy G12 i G12w, które pozwalają znacznie obniżyć koszty ogrzewania prądem.

Szkopuł w tym, że zapowiedziana hucznie przez rząd "antysmogowa" taryfa jest droższa niż taryfy, a których od wielu lat korzystają mieszkańcy południowej i południowo-zachodniej Polski.

Andrzej Guła dokładnie policzył, ile trzeba by zapłacić za ogrzewanie energią elektryczną 50-metrowego mieszkania w Krakowie po przejściu na "antysmogową" taryfę i porównał to z obecnymi kosztami ogrzewania.

Różnica jest zdumiewająco duża. Niestety na niekorzyść "antysmogowej" taryfy.

Typowy użytkownik ogrzewanego prądem 50-metrowego mieszkania w Krakowie płaci 1380 zł miesięcznie. Po przejściu na promowaną przez rząd taryfę musiałby zapłacić 1700 zł, czyli aż o 320 zł więcej.

- Konsultowałem się z wieloma ekspertami, którzy zajmują się taryfami, przeanalizowałem też ocenę skutków regulacji - wyjaśnia przedstawiciel Krakowskiego Alarmu Smogowego.

 

Antysmogowa taryfa, czyli drożyzna

11 minut temu, uroboros napisał:

Nowe też są - po dwie stówki...

Z hakiem...

pierwszy link

No tak, tylko litr wody wyjdzie o połowę drożej niż kupiony w plastiku w sklepie. Albo i dwukrotnie, gdy woda niemarkowa. Do doopy z takim ułatwieniem.

Link do komentarza
18 godzin temu, uroboros napisał:

Jak Polska - taka, jaka jest, albo lepiej - jaka będzie za rok, dwa, przy tym kierunku "rozwoju" - zostanie ocalona, to dopiero się zacznie...

 

Już to widzę...

 

Rydzyfikacja planety, Ziemia dla Polaków, wycięcie wszystkich brzóz

Przepowiednie tego nie zakładają. Zakładają NOWY PORZĄDEK.

 

Niestety :takaemotka: dla niektórych oczywiście, nie piszą też nic o obu Donaldach, stanach Europy, multikulti i Radzie Mędrców UE - ale to nie moje zmartwienie

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

22 lutego Trybunał Sprawiedliwości UE wyda wyrok ws. przekroczeń norm jakości powietrza w Polsce - poinformowały jego służby prasowe. Ekolodzy alarmują, że to ostatni moment dla polskich władz, aby uniknąć kary.

 

Zajmująca się sprawami ekologicznymi Fundacja ClientEarth ostrzega, że jeżeli Polska zostanie uznana za winną naruszenia prawa europejskiego, grozi jej kara finansowa, która wg NIK może wynieść nawet 4 mld złotych.

 

Polsce grozi druzgocący wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Drewnem, śmieciami...Zgłaszałam tydzień temu Pana mieszkającego niedaleko mnie bo nie dość, że pali byle czym to jeszcze ma tak komin ustawiony że wszystko wpada na moje podwórko :( jaki efekt? żaden oczywiście, nie wiem nawet czy go nawiedziła jakaś kontrola. I co z tego, że ja ogrzewam gazem? jak i tak inni mnie trują? kupiłam oczyszczacz i w domu mam ok, bo wcześniej nawet w domu się nie dało oddychać :( jakiś sposób jest. a Rząd nic nie zrobi jak cały czas nic nie robi :( 

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

"Dzisiaj zaczynamy walkę o czyste paliwo, o lepsze piece, ale zwłaszcza o nasze cieplejsze domy poprzez szeroko zakrojony ogólnopolski program ocieplania budynków, po to, aby w domach było cieplej a wokół nas było czyste powietrze" powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas czwartkowej (22 lutego 2018 r.) konferencji prasowej poświęconej walce ze smogiem w KPRM.

DWouDeAXcAALZ4b.jpg

DWos2sOX0AAkr1B.jpg

Źródło grafik: https://twitter.com/PremierRP

Link do komentarza

No brawo - 20 domów na początek. Skala poraża. Sposób też. Jednym za darmo, drugim wała. Ci drudzy pewnie dodatkowo zapłacą większy podatek na gminę, województwo. No bo przecież trzeba z czegoś dać.

Ale już np. 0 Vatu na materiały ociepleniowe to nie. Albo choby ulga. prędzej pojawią się pewnie dofinansowania do kredytów (każda władza wspiera banki, oczywiście kosztem społeczeństwa). 

Moje wrażenie jest negatywne, gadu gadu - a ulg powszechnych nie widać.

Tak samo jak z tanim prądem - dużo piany, i nic poza tym. Widać, zpaństwo ma interesy gdzie indziej - np w drogim węglu. 

Link do komentarza

Ale taka deklaracja premiera może przymknąć usta UE... kto tam będzie analizował szczegóły... wszak:

 

50 minut temu, Redakcja napisał:

"Dzisiaj zaczynamy walkę  [...]" powiedział Premier Mateusz Morawiecki

 

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Dnia 23.02.2018 o 15:21, Redakcja napisał:

"Dzisiaj zaczynamy walkę o czyste paliwo ...

aby w domach było cieplej a wokół nas było czyste powietrze" powiedział Premier Mateusz Morawiecki

Coś mi się wydaje, że zostało pozamiatane. Prognozy na milion czterokołowych, prywatnych szczęść zwanych inaczej elektrycznymi samochodami mają się tak:

Cytat

Greenway Polska buduje w naszym kraju sieć e-słupków, ale już od maja skończy się możliwość darmowego ładowania. Firma wprowadza cenniki: za ładowanie prądem stałym zapłacimy 1,89 zł za kWh, a ładowanie prądem zmiennym będzie kosztować 1,19 zł za kWh. Po przekroczeniu 45 minut (prąd stały) i 180 minut (prąd zmienny) trzeba będzie zapłacić 0,4 zł za każdą minutę.

To nie pomyłka!
 

Cytat

 Przy założeniu, że korzystamy tylko z płatnej ładowarki i średnim zużyciu na poziomie 18 kWh na 100 km, przejechanie 100 km będzie kosztować 34 zł.

Przejechanie 100 km będzie kosztować 34 zł.

Znaczy, miłościwie panujący nam rząd założył, że w Polsce mieszkają sami dolarowi milionerzy i w ten sposób usiłuje wcisnąć obywatelom swoją najtańszą, najbardziej ekologiczną energię z OZE.

Horror.
 

 

Link do komentarza

No i doopa.

Albo węgiel, albo "dramatyczny wzrost kosztów ogrzewania" - pisze Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla w liście do Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara.

 

IGSPW w październiku 2017 r. napisała już w tej sprawie do sejmików wojewódzkich apel o zaprzestanie przyjmowania uchwał antysmogowych i w marcu do premiera Mateusza Morawieckiego. „Oczekujemy zaprzestania prowadzenia polityki antysmogowej, która godzi i zmierza do powolnego wypierania i wygaszania branży węglowej z sektora komunalno-bytowego” – napisała Izba w liście do premiera.

Apel pozostał bez odpowiedzi, bo premier Morawiecki już w expose zapowiedział, że podejmie zdecydowaną walkę ze smogiem. Na początku marca razem z Piotrem Woźnym, pełnomocnikiem rządu odpowiedzialnym za walkę z zanieczyszczeniem powietrza, ogłosił, że Rada Ministrów rozpocznie program termomodernizacji budynków jednorodzinnych w Polsce, które niedocieplone i opalane węglem najgorszej jakości są głównymi winowajcami skażenia polskiego powietrza.

Lobby węglowe jednak się nie poddaje i o pomoc prosi RPO, argumentując, że walka ze smogiem pogłębi problem ubóstwa energetycznego Polaków, a instalacja nowoczesnych kotłów i konieczność stosowania lepszej jakości węgla drastycznie podniesie koszty ogrzewania i uderzy w najuboższych Polaków.


1,3 mln Polaków w ubóstwie energetycznym

W Polsce ponad 5,5 mln domów jednorodzinnych ogrzewanych jest węglem. Aż w 70 proc. (3,8 mln) domów do ogrzewania służą jednak stare piece węglowe, które emitują do powietrza ogromne ilości zanieczyszczeń. Ubóstwo energetyczne dotyka ok. 1,3 mln gospodarstw domowych. A jak wynika z danych Instytutu Ekonomii Środowiska, termomodernizacja, czyli ocieplenie ścian i dachu oraz uszczelnienie okien i drzwi, pozwala zmniejszyć zużycie energii, a więc i rachunki za ogrzewanie nawet o 50 proc. O tyle samo spada wtedy emisja zanieczyszczeń.

„Oczywistym jest, że w wyniku wprowadzanych zmian w prawie, koszt samego tylko zakupu kotła wzrośnie 5-8 krotnie z obecnych ok. 2 tys. zł za kocioł pozaklasowy do 10-15 tys. zł za kocioł 5 klasy/ecodesign, a to dopiero początek wydatków. Dlatego, że z reguły wymiana kotła na kocioł 5 klasy lub ecodesign wymaga nowego wkładu kominowego, a często także dostosowania lub wymiany całej instalacji grzewczej. Wzrost kosztu zakupu paliwa węglowego szacujemy na 30-50 procent, co jest wzrostem niebagatelnym, szczególnie, że z węgla, który jest najtańszym paliwem na rynku, korzysta również najbardziej wrażliwa ekonomicznie część społeczeństwa. Jednocześnie zarówno na szczeblu krajowym jak i samorządowym nie wprowadzono żadnych gwarancji dofinansowania wymiany kotłów, czy lepszych paliw dla najuboższych” – przekonują autorzy listu do RPO.

 

Całość tu:

http://wyborcza.pl/7,155287,23222701,lobby-weglowe-w-apelu-do-rzecznika-praw-obywatelskich-walka.html#Z_BoxBizLink

Link do komentarza
1 godzinę temu, retrofood napisał:

No i doopa.

Tak myślę, że akurat koszty ogrzewania rząd ma w doopie. Dlaczego? Bo przecież węgiel ma się sprzedać, drogi gaz też, o elektrowniach atomowych ani słychu dychu, o sensownych zachętach dla energii odnawialnej ani słowa. Nie ma też ulg (np choćby VAT) dla ocieplania budynków, preferuje się kredyty (raj dla banków), dofinansowanie instalacji (raj dla firm) - natomiast nośniki energii władza ta czy inna zostawi drogie. Dlaczego? Bo będą stale dawać podatki, a to jest władzy stale potrzebne. 

 

 

Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Cytat

 

Marc Lemaitre, dyrektor generalny KE ds. polityki regionalnej i miejskiej, daje polskiemu rządowi czas do 21 czerwca na podjęcie decyzji, czy dostosuje się do proponowanych przez Komisję zmian w programie „Czyste powietrze”, czy rezygnuje z unijnego wsparcia. To kilka miliardów euro na walkę ze smogiem.

„Obecny program nie kwalifikuje się do uzyskania funduszy strukturalnych” - pisze w liście Marc Lemaitre. Podkreśla, że aby poprawić jakość powietrza w Polsce, potrzebne jest 35 mld euro w ciągu najbliższych 15 lat, a eksperci KE i Banku Światowego byli gotowi zmienić program, aby pieniądze na likwidację pieców szły płynnie i szybko do mieszkańców, którzy chcą skorzystać z dotacji.

Przez ostatnie miesiące regularnie przyjeżdżali na spotkania z przedstawicielami polskiego rządu z instrukcjami, jak należy realizować sztandarowy program PiS. Postulowali, by uprościć wnioski dla mieszkańców, oraz domagali się, żeby ich rozpatrywanie, a następnie rozdysponowanie pieniędzy na wymianę pieców i termomodernizację odbywało się przez komercyjne banki i samorządy.

 

Dziś jest bowiem tak, że wszystkie pieniądze na walkę ze smogiem trzyma NFOŚ i to on poprzez wojewódzkie fundusze rozpatruje wnioski o dotacje i przekazuje pieniądze mieszkańcom. W efekcie w ciągu 10 miesięcy podpisano zaledwie 13,5 tys. umów w całym kraju. W momencie, gdy list wychodził z Komisji, było ich jeszcze mniej, dlatego Marc Lemaitre podkreśla: „Niestety od września 2018 r., gdy wszedł w życie program, podpisano jedynie 7500 umów (...) Postęp jest bardzo powolny i wynika z braku odpowiedniego koordynatora działań po stronie Polski”.

 

Komisja Europejska straciła cierpliwość. Polska bez kasy na smog

Link do komentarza
Dnia 4.04.2018 o 19:23, zenek napisał:

Tak myślę, że akurat koszty ogrzewania rząd ma w doopie. Dlaczego? Bo przecież węgiel ma się sprzedać, drogi gaz też, o elektrowniach atomowych ani słychu dychu, o sensownych zachętach dla energii odnawialnej ani słowa. Nie ma też ulg (np choćby VAT) dla ocieplania budynków, preferuje się kredyty (raj dla banków), dofinansowanie instalacji (raj dla firm) - natomiast nośniki energii władza ta czy inna zostawi drogie. Dlaczego? Bo będą stale dawać podatki, a to jest władzy stale potrzebne. 

 

 

Pisanie rodem jak z socjalizmu. W dobie PIS i pincet plus rozumiem, że można odnieść wrażenie, że faktycznie komuna wraca. To wladza ma dbać za Ciebie o niskie czy niższe rachunki za ogniewanie ? Władza ma dbać o porządek, ma dbać o to, żebym ja jako obywatel RP nie był truty przez scierwa jakie z kominów się wydostaja i kary za to powinny być horendalne a w każdej gminie powinna być specjalna jednostka to badania syfu z komina. W nowych domach już od dobrych 10 lat powinien być zakaz stosowania paliw stałych, o czym pisałem cały czas. 

 

Przez tyle lat widzę, że nie zmieniło się nic w Narodzie, mowa głównie o nowych domach a o starszych także bo przecież w Polsce żyje się coraz lepiej... 

Mój "stary" dom gdzie mieszkam od 2013r, bez węgla i paliwa stałego, nawet gdybym grzał prądem kosztowałby ok. 3000zl rocznie jeśli chodzi o cwu i c.o. Dużo? To prawie tyle co place za samo c.o w bloku w mieszkaniu 52m2.

A, że mam pompe ciepla to rocznie place za w/w ok. 1000zl.... 

Myśleć Narodzie a nie czekać na dopłaty, również z mojej kieszeni... 

 

Edytowano przez Arturek Wil (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
1 godzinę temu, Arturek Wil napisał:

  To wladza ma dbać za Ciebie o niskie czy niższe rachunki za ogniewanie ? Władza ma dbać o porządek, ma dbać o to, żebym ja jako obywatel RP nie był truty przez scierwa jakie z kominów się wydostaja i kary za to powinny być horendalne a w każdej gminie powinna być specjalna jednostka to badania syfu z komina. W nowych domach już od dobrych 10 lat powinien być zakaz stosowania paliw stałych, o czym pisałem cały czas.  

 

No właśnie. To władza - i to każda władza, nie tylko socjalistyczna - stwarza preferencje dla kierunku jaki preferuje, kierunku w jakim chciałaby aby obywatel podążał. A preferencje bywają różne. Materialne i niematerialne. Te materialne przemawiają do obywateli najbardziej.

Link do komentarza
19 minut temu, retrofood napisał:

No właśnie. To władza - i to każda władza, nie tylko socjalistyczna - stwarza preferencje dla kierunku jaki preferuje, kierunku w jakim chciałaby aby obywatel podążał. A preferencje bywają różne. Materialne i niematerialne. Te materialne przemawiają do obywateli najbardziej.

No właśnie, w tym zakresie władza nie robi nic a powinna wdrożyć conajmniej to o czym wyżej pisałem czyli drastyczne kary i egzekwowanie ich skrupulatne za zasyfianie i trucie i zakaz paliw stałych w nowych domach. To na początek i to już dawno powinno być robione. 

 

Na 10 powstałych nowych domów w mojej okolicy tylko ja mam pompe ciepla, dwóch gaz ziemny a reszta wungiel. 

Głupota po prostu. 

Edytowano przez Arturek Wil (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
24 minuty temu, Arturek Wil napisał:

No właśnie, w tym zakresie władza nie robi nic a powinna wdrożyć conajmniej to o czym wyżej pisałem czyli drastyczne kary i egzekwowanie ich skrupulatne za zasyfianie i trucie i zakaz paliw stałych w nowych domach. To na początek i to już dawno powinno być robione.  

Bo każdy lubi mieć pieniądze (i czuć je w kieszeni), a już szczególnie lubi to władza. Bo są to cudze pieniądze, przecież żadna władza swoich pieniędzy nie ma, jak to ujawniła niegdyś Żelazna Dama czyli pani Margaret Thatcher.

Więc po co władza ma pieniądze wydawać ludziom?

Mieć to co innego...

Link do komentarza
29 minut temu, Arturek Wil napisał:

Na 10 powstałych nowych domów w mojej okolicy tylko ja mam pompe ciepla, dwóch gaz ziemny a reszta wungiel. 

Głupota po prostu. 

Nie wiem, może w takiej okolicy mieszkasz...u mnie jest dużo lepiej pod tym względem. Sąsiad wybierał pomiędzy pellecem a PC pw - zdecydował się na szczęscie na PC, widzę coraz więcej domów ogrzewanych gazem, w nowych domach węgiel się już naprawdę rzadko spotyka...świadomość o niebo większa niż 10 lat temu...

Link do komentarza
41 minut temu, aaaa napisał:

świadomość o niebo większa niż 10 lat temu...

Tylko co z tego, że ludzie są bardziej świadomi i zadają sobie sprawę z zagrożenia jak to nie idzie w większości z finansami ludzi.

Są dofinansowania, są podpisywane umowy tylko ile ludzi dostało te dofinansowania? a potem jest zdziwienie że ludzie nie chcą korzystać z dofinansowań. Przykład z mojego że tak powiem podwórka, sąsiad buduje dom i chciał zamontować pompę i fotowoltaikę ale z racji że dofinansowanie jakie by dostał i czy w ogóle by dostał jest mizerne i postanowi kupić piec na ekogroszek.

Niestety większość ludzi patrzy na to poprzez pryzmat kasy, pomimo świadomości.

Link do komentarza
11 minut temu, mhtyl napisał:

Przykład z mojego że tak powiem podwórka, sąsiad buduje dom i chciał zamontować pompę i fotowoltaikę ale z racji że dofinansowanie jakie by dostał i czy w ogóle by dostał jest mizerne i postanowi kupić piec na ekogroszek.

Niestety większość ludzi patrzy na to poprzez pryzmat kasy, pomimo świadomości.

A to było już nie raz przerabiane, stąd dalej świadomość mizerna. 

System grzewczy na ekogroszek (pełny a nie tylko kocioł) to koszt porównywalny z systemem grzewczym opartym na pompie ciepła pow-woda. Pellet wychodzi drożej. 

 

 

Edytowano przez Arturek Wil (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
4 minuty temu, Arturek Wil napisał:

A to było już nie raz przerabiane, stąd dalej świadomość mizerna. 

Nie mizerna, świadomość jest u ludzi wysoka ale jak nie maja przysłowiowo "co do gara" włożyć" to nie będą się zadłużać aby żyć "eko".

6 minut temu, Arturek Wil napisał:

System grzewczy na ekogroszek (pełny a nie tylko kocioł) to koszt porównywalny z systemem grzewczym opartym na pompie ciepła pow-woda. 

Nie tylko system na ekogroszek bo i na pellet też czy podobny, tak samo jak grzejniki, są ludzie którzy mają klapki na oczach i nie widzą innego rozwiązania jak tylko te archaiczne bo wg nich nowe jest złe.

Link do komentarza
28 minut temu, Arturek Wil napisał:

Jak ktoś buduje nowy dom to raczej ma co do gara włożyć także do mnie to nie przemawia a stanowi jedynie wygodne tłumaczenie bo zamiast 150m2 może być 145m2 i starczy nawet na inteligentną instalacje nie mówiąc już o domu bez syfu z komina i wogole na dom bez kominów :)

Dokładnie tak, ja to postrzegam tak samo. Jak ktoś nie ma co do gara włożyć, to nie myśli o budowie domu.

Link do komentarza
39 minut temu, Arturek Wil napisał:

Jak ktoś buduje nowy dom to raczej ma co do gara włożyć także do mnie to nie przemawia a stanowi jedynie wygodne tłumaczenie bo zamiast 150m2 może być 145m2 i starczy nawet na inteligentną instalacje nie mówiąc już o domu bez syfu z komina i wogole na dom bez kominów :)

Pisząc o garach nie miałem na myśli nowo budujących, ale i niektórym nowo budującym też brakuje rozumu stawiając z góry na ekogroszek czy pellet.

Link do komentarza
3 godziny temu, Arturek Wil napisał:

Na 10 powstałych nowych domów w mojej okolicy tylko ja mam pompe ciepla, dwóch gaz ziemny a reszta wungiel. 

Głupota po prostu. 

Twoja okolica Przyszowice nie posiada nitki gazowej, pewnie dlatego tak mało chętnych na ogrzewanie gazowe. Więc przykład trochę mało reprezentatywny.

Link do komentarza
1 godzinę temu, Arturek Wil napisał:

  nie mówiąc już o domu bez syfu z komina i wogole na dom bez kominów :)

Powoli, powoli! Dom bez kominów??? A po co wydawać pieniądze na wentylację wymuszoną, skoro natura (wraz z kominem) może sama wywietrzyć nam chatę? Dom bez kominów może i tak, ale bez grzewczych a nie bez wentylacyjnych.

Link do komentarza
1 godzinę temu, Arturek Wil napisał:

 wogole na dom bez kominów :)

Jak bez kominów to musi czy też powinna być wentylacja mechaniczna, czy rekuperacja, a to też dodatkowe koszty. Komin i tak każdy stawia bo chce mieć kominek, więc nie manipuluj kosztami. Bo pompa ciepła nigdy nie będzie na poziomie kosztów inwestycyjnych porównywalnych z węglem.

Link do komentarza
1 godzinę temu, demo napisał:

Twoja okolica Przyszowice nie posiada nitki gazowej, pewnie dlatego tak mało chętnych na ogrzewanie gazowe. Więc przykład trochę mało reprezentatywny.

Cześć wioski ma gaz ziemny także nie w tym leży problem, Ci mający taką możliwość stawiają dalej domy na węgiel. 

1 godzinę temu, demo napisał:

Jak bez kominów to musi czy też powinna być wentylacja mechaniczna, czy rekuperacja, a to też dodatkowe koszty. Komin i tak każdy stawia bo chce mieć kominek, więc nie manipuluj kosztami. Bo pompa ciepła nigdy nie będzie na poziomie kosztów inwestycyjnych porównywalnych z węglem.

Moja rekuperacja kosztowała mnie 5,5tys.zl,koszt komina na gotowo z wykończeniem jaki jest? Ja z dwóch kominów w projekcie gotowym na etapie adaptacji zrezygnowałem z jednego, z tego do kotłowni bo kotłownia zmieniła się na pralni-suszarnie. 

Nie każdy chce mieć kominek, ja chciałem i mam komin,jeden komin,spalinowy komin. 

Edytowano przez Arturek Wil (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Nie wiem ile kosztuje komin, ale pewnie mniej niż ta twoja rekuperacja, którą pewnie robiłeś sam. Przy zleceniu zewnętrznemu wykonawcy trzeba liczyć 15 tysi jak nic. Więc nie dość że pompa droga to jeszcze dochodzą koszty wentylacji. 

Tak czy śmak opcja z pompą jest inwestycyjnie droższa i nie ma co czarować ludzi że to podobne koszty i jaki to z Ciebie przebiegły i cwańszy od wszystkich innych gieroj, który za te same pieniądze ma o wiele więcej i lepiej.

Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
3 minuty temu, demo napisał:

Nie wiem ile kosztuje komin, ale pewnie mniej niż ta twoja rekuperacja, którą pewnie robiłeś sam. Przy zleceniu zewnętrznemu wykonawcy trzeba liczyć 15 tysi jak nic. Więc nie dość że pompa droga to jeszcze dochodzą koszty wentylacji. 

Tak czy śmak opcja z pompą jest inwestycyjnie droższa i nie ma co czarować ludzi że to podobne koszty.

I własnie w taki sposób Naród jest odporny na wiedzę :)

System grzewczy na paliwo stałe(nie kocioł) jest w porównywalnych kosztach co system oparty na pompie ciepła powietrze-woda :)

Link do komentarza
15 minut temu, Arturek Wil napisał:

I własnie w taki sposób Naród jest odporny na wiedzę :)

Narodowi to ty lepiej daj spokój.

Znajomego który buduje właśnie w Przyszowicach namawiałem na PC ale niestety wybrał węgiel. Nie wciskałem mu jednak ciemnoty że koszty będą podobne jak przy węglu. To inżynier mechanik więc sam potrafił policzyć co trzeba. 

Chłopak młody, nie boi się roboty więc niech ma co chce, a przy budowie każdy tysiąc ma znaczenie i żeby się już jak najszybciej wprowadzić. Szkoda, ale pewne za parę lat i tak będzie wymieniał.

 

 

Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
11 minut temu, demo napisał:

Narodowi lepiej daj spokój.

Znajomego który buduje właśnie w Przyszowicach namawiałem na PC ale niestety wybrał węgiel. Nie wciskałem mu jednak ciemnoty że koszty będą podobne jak przy węglu. To inżynier mechanik więc sam potrafił policzyć co trzeba. 

 

 

A Adiqq mówił, że to nie możliwe 😉

Marnie widzę jego "dzieła" jako inż jak gość nie potrafi myśleć a co najgorsze i liczyć  :)

Myślałem, że minęły te czasy kiedy sąsiadowi 6 lat temu opadła kopara jak zobaczył, że rocznie za węgiel na ogrzewanie płaci o 2tys.zl więcej niż ja za prąd, też do ogrzewania :)

 

Co do kosztów komina,jak nie wiesz to polecam, surowy bez obrobienia i wykończenia, zatem dodaj drugie tyle :

https://allegro.pl/oferta/schiedel-rondo-fi-200-11m-komin-okazja-8108853422?bi_s=ads&bi_m=listing%3Amobile%3Aquery&bi_c=MzRiYTdhMjMtYjNjYy00YmUyLTlkMDYtYWQyZjI0ZDIyYThiAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=27ea3c71-f8f6-4da1-89c2-52b58857c6fb

Edytowano przez Arturek Wil (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
5 minut temu, demo napisał:

Narodowi lepiej daj spokój.

Znajomego który buduje właśnie w Przyszowicach namawiałem na PC ale niestety wybrał węgiel. Nie wciskałem mu jednak ciemnoty że koszty będą podobne jak przy węglu. To inżynier mechanik więc sam potrafił policzyć co trzeba. 

 

Tak samo zrobił jak mój sąsiad który sie obecnie buduje, gdyby dostał dofinansowanie to by zamontował PCi i fotowoltaikę a tak montuje piec na ekogorszek bo tez dobrze policzył i wyszło mu taniej z piecem na czarne szaleństwo pomimo ze jest świadomy nowej technologii.

1 minutę temu, Arturek Wil napisał:

Komin średnicy 200 mm i wysokości 11 m :zalamka: gdzie  średnio wystarczy średnicy 1600 mm i 7-8 m wysokości.

Jest wiele innych producentów kominów systemowych o wiele tańszych niż tej firmy.

Link do komentarza
5 minut temu, Arturek Wil napisał:

 

A Adiqq mówił, że to nie możliwe 😉

Marnie widzę jego "dzieła" jako inż jak gość nie potrafi myśleć a co najgorsze i liczyć  :)

Kotku dopowiem Ci jeszcze że dom dwa razy większy od Twojego więc i pompa by była większa,a do tego nie stawiał na styropianie.:hahaha2:

Link do komentarza
19 minut temu, mhtyl napisał:

Tak samo zrobił jak mój sąsiad który sie obecnie buduje, gdyby dostał dofinansowanie to by zamontował PCi i fotowoltaikę a tak montuje piec na ekogorszek bo tez dobrze policzył i wyszło mu taniej z piecem na czarne szaleństwo pomimo ze jest świadomy nowej technologii.

Dlatego piszę, że nic w świadomości Narodu nie zmieniło się, gdyby było inaczej Twój sąsiad nie robilby kotłowni i komina bo po co mu to byłoby potrzebne? 

A tak to każde pieniądze postawie na to, że ma komin, który zaczyna się w kotłowni. Tak? Przyjmujesz zakład?  :)

11 minut temu, demo napisał:

Kotku dopowiem Ci jeszcze że dom dwa razy większy od Twojego więc i pompa by była większa,a do tego nie stawiał na styropianie.:hahaha2:

Jeśli dwa razy większy czyli ok. 250m2 czyli T-CAP 9kW spokojnie by mu styknal. 

Ale skąd on może o tym wiedzieć jak on inż i "potrafi" liczyć :D

 

Jak coś to możesz go przysłać do mnie, żeby pomacal, zerknal na licznik i rachunki itp bo szkoda żeby mnie kolejny zatruwal , jak będzie chętny to adres na priv albo fb bo loguje sie przez fb :)

Edytowano przez Arturek Wil (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
11 minut temu, Arturek Wil napisał:

Dlatego piszę, że nic w świadomości Narodu nie zmieniło się, gdyby było inaczej Twój sąsiad nie robilby kotłowni i komina bo po co mu to byłoby potrzebne? 

Kotku naród to też tacy ludzie którzy zarabiają tyle że oszczędności na ogrzewaniu domu te dwa czy trzy tysiące mają w dupie. I wybierają coś co jest proste i sprawdzone czyli gaz i komin. Potrafisz to zrozumieć ?.

Link do komentarza
6 minut temu, demo napisał:

Kotku naród to też tacy ludzie którzy zarabiają tyle że oszczędności na ogrzewaniu domu te dwa czy trzy tysiące mają w dupie. I wybierają coś co jest proste i sprawdzone czyli gaz i komin. Potrafisz to zrozumieć ?.

A czemu nie prąd jako alternatywa gazu? 

Jest tańszy niż gaz biorąc pod uwagę koszt instalacji /koszt eksploatacji. 

Grzejac prądem placilbym tyle samo co sąsiad za węgiel. Podobne domy... 

Edytowano przez Arturek Wil (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
1 godzinę temu, Arturek Wil napisał:

A tak to każde pieniądze postawie na to, że ma komin, który zaczyna się w kotłowni. Tak? Przyjmujesz zakład? 

No a gdzie ma się zaczynać komin? To żadna tajemnica ani anomalia budowlane że komin jest częścią kotłowni.

Link do komentarza
45 minut temu, mhtyl napisał:

No a gdzie ma się zaczynać komin? To żadna tajemnica ani anomalia budowlane że komin jest częścią kotłowni.

No cóż, o to właśnie chodzi. Że u jednego nie ma kotłowni i komina się w niej zaczynającego (ja) (cud?) a drugi pakuje kasę beznamietnie i bezmyślnie i w kotłownie i w komin zaczynający się w niej. Potrafisz rzucić kwotą jaką ten pierwszy zostawi w portfelu w stosunku do tego drugiego, u którego "cudu" nie ma? 

 

To jest właśnie te bezmyślne budowanie od X lat i widzę, że to się nie zmienia. 

Dla takich od razu na miejscu radnych gminy rzucił karę ze 50tys.zl za bezmyslnosc. 

Wszak władza według Retro ma "uczyć".. 

To byłaby odpowiednia nauka głównie dla ludzi ze wschodniej Polski... ale byłaby dobra dla całej Polski. 

 

Edytowano przez Arturek Wil (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...