Skocz do zawartości

Smog - co Rząd RP powinien zrobić, by ogrzewanie domów generowało jak najmniej smogu


zenek

Recommended Posts

Domów przybyło, w miastach ogrzewane jest z sieci ale tu wystarczy na palcach policzyć  - przybyło chyba x1000 samochodów. Czy to wam umknęło?.

Do tego wymiana powietrza w określonych sezonach w kotlinach itp itd.

 

Nie zgadzam się z teorią o paleniu węglem bo niebawem zaczniemy dzielić smog na zjawisko lokalne czyli osiedlowe, powiatowe, wojewódzkie i krajowe.

Link do komentarza
18 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Domów przybyło, w miastach ogrzewane jest z sieci ale tu wystarczy na palcach policzyć  - przybyło chyba x1000 samochodów. Czy to wam umknęło?.

Do tego wymiana powietrza w określonych sezonach w kotlinach itp itd.

 

Nie zgadzam się z teorią o paleniu węglem bo niebawem zaczniemy dzielić smog na zjawisko lokalne czyli osiedlowe, powiatowe, wojewódzkie i krajowe.

Może się mylę ale współczesne samochody produkują bardzo mało pyłów a to właśnie z nich (PM 2,5 i PM 10) składa się polski smog.

Link do komentarza

Oby tak było ale chyba nie jest tak "rożowo". Czemu akurat polski smog ma nie zawierać tlenków azotu??

https://smoglab.pl/tag/skladniki-smogu/

 

Tutaj szerzej http://laboratoria.net/artykul/16255.html o smogu Krakowskim Smogu Londyńskim i Smogu LA.

 

Krakusy palą kiepskim węglem i śmieciami - wydało się :)

Link do komentarza
1 godzinę temu, michalinamocon napisał:

Zastanawiam się jak to jest, przecież kiedyś też palono byle czym - wiadomo to zależy od właściciela pieca. Czemu teraz jest coraz gorzej z tymi zanieczyszczeniami, więcej domów?

Gorzej? Bo to jak z narkotykami. Za komuny o niczym nie mówili więc problem nie istniał. Potem mówili, więc się pojawił, ale przestali mowić i rodzice się uspokoili. Dealerzy zresztą też odetchnęli. Teraz, by nie mowić o Macierewiczu pisze się o smogu, więc on narasta, narasta, narasta... bo gazety i portale o tym piszą i piszą, i piszą..., a telewizja mówi, i mówi, i mówi...

Link do komentarza

W załączonym linku wskazano skupiska smogu - Kraków i Górny Śląsk. Węgiel miał w tym swój udział istotny bez dwóch zdań ale nie jedyny.

 

Cytuję

"

Sposoby zapobiegania smogowi.

 

Zapobieganie sytuacjom smogowym poprzez zmianę niekorzystnych warunków meteorologicznych jest praktycznie niemożliwe. Jest to wykonalne w tym wypadku jedynie poprzez ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza. W przypadku smogu zimowego: ograniczenie emisji dwutlenku siarki, pyłów oraz tlenków azotu. W przypadku smogu fotochemicznego(smogu letniego) dotyczy to lotnych związków organicznych, tlenków azotu oraz tlenku węgla."

 

Dodam - Amen

Link do komentarza
43 minuty temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Oby tak było ale chyba nie jest tak "rożowo". Czemu akurat polski smog ma nie zawierać tlenków azotu??

https://smoglab.pl/tag/skladniki-smogu/

 

Tutaj szerzej http://laboratoria.net/artykul/16255.html o smogu Krakowskim Smogu Londyńskim i Smogu LA.

 

Krakusy palą kiepskim węglem i śmieciami - wydało się :)

Na pewno zawiera ale największym problemem polskiego smogu są jednak pyły, a ich głównym źródłem są kotły "na wszystko".

Link do komentarza

Poproszę o źródło. Chętnie oddam się lekturze. Jestem nawet gotów zmienić swój światopogląd.

Możliwe, że w niektórych skupiskach jest to głównie "wina" węgla wątpliwej jakości, ale nie można pominąć związków azotu z rur wydechowych i zakładów produkcyjnych, które pod naszym nosem emitują do atmosfery toksyczne związki. Polecam w moim linku zatrzymać,się na punkcie 6. dotyczącym reakcji.

Link do komentarza

Rząd już wie jak ograniczyć smog.

Cytat

- Rząd chciałby, aby gospodarstwa domowe wydawały więcej, zwłaszcza na zakup energii elektrycznej. To byłoby korzystne dla państwowych spółek energetycznych, zmniejszyłoby też poziom smogu - mówi w rozmowie z MarketNews24 Bartłomiej Derski, ekspert WysokieNapiecie.pl. - Jednak różnice w kosztach dla gospodarstw domowych byłyby duże, a rząd nie powiedział, jak te różnice chciałby zniwelować.

A jak nie będzie większego zużycia, to i tak zapłacicie tyle samo, najwyżej podniesie się ceny. Tak jak było to z wodą po założeniu wodomierzy. Oszczędności przekładały się automatycznie na wzrost cen. Dostawcy wody nie mogle sobie pozwolić na spadek przychodów i teraz bedzie to samo. Albo jeszcze lepiej.

 

Link do komentarza
10 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Poproszę o źródło. Chętnie oddam się lekturze. Jestem nawet gotów zmienić swój światopogląd.

Możliwe, że w niektórych skupiskach jest to głównie "wina" węgla wątpliwej jakości, ale nie można pominąć związków azotu z rur wydechowych i zakładów produkcyjnych, które pod naszym nosem emitują do atmosfery toksyczne związki. Polecam w moim linku zatrzymać,się na punkcie 6. dotyczącym reakcji.

Proszę bardzo:

https://polskialarmsmogowy.pl/polski-alarm-smogowy/smog/szczegoly,skad-sie-bierze-smog,18.html

 

Według tego źródła transport drogowy ma "tylko" 10% udziału w produkcji smogu, a dotyczy to głównie diesli - czyli głównie samochody ciężarowe i autobusy.

Link do komentarza

A znam już stanowisko na temat diesli po amerykańskich badaniach. Tak tak.

Pominął Pan kwestię ujętą we wskazanym źródle - transport, przemysł etc. A że na kotły węglowe jest obecnie nagonka, w tym artykule widać to ewidentnie, inne przyczyny smogu zeszły na drugi plan.

Czyli w lato nie ma smogu  w Polsce - zatem oby do wiosny.

 

Bez względu na mnogość publikacji i wskazane źródła jako główne przyczyny zjawiska, efektywnośc spalania silników spalinowych raczej drastycznie nie wzrosnie, urządzeń opalanych węglem też nie,  natomiast jakość opału pozostawia wiele do życzenia.

 

Za kilkanaście lat zwiększy się istotnie udział silników elektrycznych w motoryzacji, możliwe że tzw. kopciuchy odejdą do lamusa i jest nadzieja, że doczekamy końca świata z czystymi płucami.

Link do komentarza
8 godzin temu, anpi napisał:

Może się mylę ale współczesne samochody produkują bardzo mało pyłów a to właśnie z nich (PM 2,5 i PM 10) składa się polski smog.

A w Japoni od czego robi sie smog? na pewno nie od palenia węglem tylko właśnie od spalin samochodowych.

Link do komentarza

Problem ten jest bardziej złożony. W linku padło wyjaśnienie, że palenie węglem marnej jakości to tylko jedna z przyczyn ulatniania się do atmosfery substancji szkodliwych. Jakiś czas temu padło na portalach informacyjnych hasło, że silniki diesla sa szkodliwe dla zdrowia i toksyny po spalaniu paliwa zwiększają ryzyko zachorowania na raka ponieważ w USA (przeważnie tam) zrobiono takie badania. W tych samych badaniach było ujęte jeszcze kilka substancji, z którymi niektórzy mają styczność całe życie (np. pył drzewny) itd. O benzyniakach nie było mowy jakimś cudem. 

Ludzie wychwycą z takiego badania tylko to co im wpadnie w ucho.

Tak samo jest z powtarzaniem opowieści o smogu z powodu palenia w kotłach węglem. 

 

Skoro mowa obecnie o ekologii to normalne, że trzeba w motoryzacji zrobić miejsce na silniki hybrydowe albo całkowicie EKO czyli na prąd a w technice grzewczej na OZE. Trzeba też ludziom wbić do głowy, że inaczej wyginą jak tego nie zrobią :)

 

Link do komentarza

„Amerykańskie badania” mają to do siebie, że zlecają je lobbujący producenci – nowocześni oligarchowie. Najczęściej. Bo trzeba by odsiać wyniki tych zleconych przez prywatnych gigantów od rządowych, a zwłaszcza międzynarodowych.

Niskopłożący się dym widzimy i nie potrzebujemy do tego naukowców.

 

Natomiast nie widzimy na co dzień problemu samochodowych silników (w mniejszych miejscowościach). Raczej czytamy o nich, niż doświadczamy. Nowoczesna oligarchia polega na wyprodukowaniu czegoś z jednym parametrem lepszym od konkurencji i wprowadzeniu tego do przepisów krajowych. Tak się wycina konkurencję. W białych kołnierzykach.

A ja nie potrzebuję badań i opowieści o dymiących rurach aut, by móc się powkurwi*ć na żółto-rudy dym z kominów sąsiadów. I czarny śnieg.

 

PS. Może ktoś zamieścić fotkę komina z pracującym kotłem węglowym w piątej klasie? Bo u mnie dookoła same "diesle" :D

Link do komentarza
9 godzin temu, Leszek4 napisał:

Tak. I dlatego u nas problem ten pojawia się w listopadzie. Wtedy przesiadamy się z rowerów do aut.

Tobie powinni dać medal za walkę ze smogiem bo przecież twój bolid nie jest spalinowy.

Link do komentarza
45 minut temu, mhtyl napisał:

Tobie powinni dać medal za walkę ze smogiem bo przecież twój bolid nie jest spalinowy.

No, nie wiem... przecież zanim pojedzie, to zasmrodzi okolice elektrowni - przecież węglowej... chyba że masz już swój wiatrak, albo turbinkę wodną na pobliskiej rzeczce...

Choć jak się podliczy ingerencję w przyrodę przy produkcji takiego wiatraka, czy turbinki :zalamka:

Link do komentarza
2 minuty temu, uroboros napisał:

No, nie wiem... przecież zanim pojedzie, to zasmrodzi okolice elektrowni - przecież węglowej... chyba że masz już swój wiatrak, albo turbinkę wodną na pobliskiej rzeczce...

Ale elektrownia jest daleko, daleko od niego więc to jego nie dotyczy, a że inni się nawdychają to co?:D

Link do komentarza

To wszystko fałszywki! Jesteście niekompetentni!!! A prawda wygląda tak:

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zorganizowała konferencję  podsumowującą kampanię edukacyjną "STOP SMOG". Z tej okazji uczelnię redemptorysty o. Tadeusza Rydzyka odwiedził minister środowiska. A po konferencji Szyszko był gościem TV Trwam. Tam także podkreślał, że Polska jest światowym liderem. - Polska jest oceniana na świecie jako lider możliwości szybkiego dojścia do neutralności klimatycznej - powiedział. 

Minister był też pytany o "ataki na rząd w kontekście smogu". - Mamy plan i go realizujemy - zapewnił i wskazał na polityczny aspekt sprawy. - Sprawa smogu wynikła wtedy, gdy PiS przejęło władzę. Wtedy się okazało, że smog istnieje w Polsce - powiedział Szyszko.

Więc nie pieprzcie, że smog kiedyś też był. Widocznie ciągnie się za PiS-em niczym smród za gaciami. Brawo minister ty!

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,22663956,jestesmy-eko-swiat-nam-zazdrosci-smog-zauwazyli-go-po-wygranej.html#BoxNewsImg&a=66&c=96

Link do komentarza
16 minut temu, Leszek4 napisał:

Ło Jezu! To ponad moje siły. Na bank to wszystko poleci teraz na paskach TVP Info, jako cenne źródło informacji dla kwiecia narodu.:zalamka: :icon_mrgreen::icon_mrgreen::icon_mrgreen:

Mnie najbardziej się podoba, że Polska jest światowym liderem. W ten sposób doganiamy Koreą Północną. Jeszcze nam trochę brakuje, bo oni nie tylko są światowymi liderami ale też mistrzami świata w futbolu.

A my jeszcze nie.

Link do komentarza
Dnia 18.11.2017 o 21:32, retrofood napisał:

To wszystko fałszywki! Jesteście niekompetentni!!! A prawda wygląda tak:

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zorganizowała konferencję  podsumowującą kampanię edukacyjną "STOP SMOG". Z tej okazji uczelnię redemptorysty o. Tadeusza Rydzyka odwiedził minister środowiska. A po konferencji Szyszko był gościem TV Trwam. Tam także podkreślał, że Polska jest światowym liderem. - Polska jest oceniana na świecie jako lider możliwości szybkiego dojścia do neutralności klimatycznej - powiedział. 

Minister był też pytany o "ataki na rząd w kontekście smogu". - Mamy plan i go realizujemy - zapewnił i wskazał na polityczny aspekt sprawy. - Sprawa smogu wynikła wtedy, gdy PiS przejęło władzę. Wtedy się okazało, że smog istnieje w Polsce - powiedział Szyszko.

Więc nie pieprzcie, że smog kiedyś też był. Widocznie ciągnie się za PiS-em niczym smród za gaciami. Brawo minister ty!

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,22663956,jestesmy-eko-swiat-nam-zazdrosci-smog-zauwazyli-go-po-wygranej.html#BoxNewsImg&a=66&c=96

Poważna argumentacja nie do podważenia :) Skoro jeszcze umiemy żartować z niektórych spraw to nie jest jeszcze tak źle z powietrzem w naszych miastach. Wystarczy, że na Islandii znowu wulkan wyrzuci w atmosferę miliony ton pyłów i wtedy palenie węglem i jazda samochodem z silnikiem diesla będzie naszym najmniejszym zmartwieniem.

Dnia 19.11.2017 o 11:06, retrofood napisał:

1511001844_by_GreenRanger.jpg

Aż dziwne, że w Niemczech w okręgach silnie uprzemysłowionych tak się lekko oddycha :) Z drugiej zaś strony w Niemczech widziałem więcej paneli PV na jednej stodole niż u nas w powiecie. A zaczęli na poważnie 10 lat temu.

Link do komentarza
2 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Poważna argumentacja nie do podważenia :) Skoro jeszcze umiemy żartować z niektórych spraw to nie jest jeszcze tak źle z powietrzem w naszych miastach. Wystarczy, że na Islandii znowu wulkan wyrzuci w atmosferę miliony ton pyłów i wtedy palenie węglem i jazda samochodem z silnikiem diesla będzie naszym najmniejszym zmartwieniem.

Aż dziwne, że w Niemczech w okręgach silnie uprzemysłowionych tak się lekko oddycha :) Z drugiej zaś strony w Niemczech widziałem więcej paneli PV na jednej stodole niż u nas w powiecie. A zaczęli na poważnie 10 lat temu.

A jak nie żartować skoro temat owszem, istnieje, ale stał się mocno naciągany? Nie, nie przesadzam, a Ty, będąc człowiekiem z branży, powinieneś dobrze o tym wiedzieć. Ale na wszelki wypadek już spieszę z dowodem. Weźmy jeden ze znanych portali i jeden z tematów dzisiejszego dnia:

Cytat

Początek chłodnych dni oznacza rozpoczęcie sezonu smogowego. Wydaje się, że każdy wie, czym smog jest. Czasami zapominamy jednak, że z zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu borykamy się nie tylko wychodząc na spacer czy zakupy, lecz także w domu i biurze. Są jednak proste sposoby ochrony przed smogiem.

No właśnie. Można na tym przykładzie prowadzić wykład w szkole dziennikarskiej, prawda? Teraz trochę wiadomości fachowych i nieco niby - porad...

Cytat

 

Czym jest ten "słynny" smog? Najprościej ujmując to trujące związki chemiczne np. tlenki siarki, azotu oraz węgla. W zanieczyszczonym powietrzu znajdują się również szkodliwe dla zdrowia pyły PM2,5 i PM10, a także rakotwórczy benzopiren.
Podstawowe kroki

Chronić się przed smogiem można na kilka sposobów. Zanim zaopatrzymy się w specjalistyczny sprzęt, niwelujący poziom zanieczyszczeń w pomieszczaniach, warto wprowadzić w życie kilka prostych zabiegów poprawiających jakość powietrza w domu czy biurze. Po pierwsze, ważne jest prawidłowe uszczelnienie okien i drzwi. W parze z tym musi iść systematyczne wietrzenie pomieszczenia. Ponadto warto ograniczyć wychodzenie z domu w trakcie alarmów smogowych (zwłaszcza dotyczy to małych dzieci i osób starszych). W czasie zintensyfikowanego nasycenia powietrza smogiem powinno się maksymalnie ograniczyć palenie w kominach, a jeśli jest to konieczne, należy używać materiałów jak najwyższej jakości. Innym elementem wyposażenia mieszkania, który nie tylko uatrakcyjni jego wnętrze, lecz także poprawi jakość powietrza są rośliny doniczkowe. Skrzydłokwiat, bluszcz lub fikus będą doskonałym wyborem!

 

Ale przecież nie po to portal udostępnia swoje łamy! Cel ostateczny nie jest zbytnio zakamuflowany.

Cytat

 

Dodatkowe wsparcie

Chcąc w pomieszczeniach oczyścić powietrze ze zdecydowanej większości zanieczyszczeń z pomocą przychodzą specjalne narzędzia, takie jak oczyszczacze powietrza.

...

 

No i mamy jasność. Telewizorów na rynku nadmiar, tele- smart- i innych sraj-fonów takoż, coś przecież trzeba sprzedawać! Nic tylko postraszyć ludzisków i na koniec wrzucić adres z ofertą oczyszczaczy powietrza. Proszę! Gama jest szeroka. Do wyboru, do koloru. Wujek Google nie kłamie! Spójrz tylko, to nie trudno znaleźć. Jesteś tego warta!

Cytat

Dla przykładu, oczyszczacz Electrolux EAP450 przefiltruje aż 494 m sześc. powietrza w ciągu godziny pracy.

Podaję linka, żeby chętni długo nie szukali całości. Są i rekomendacje różnych instytutów od alergii, a jak! Wszystko jest.

http://biznes.interia.pl/firma/news/czysty-dom-czyste-powietrze-proste-sposoby-na-radzenie,2545934,1852

To wszystko taki uśmiech przez łzy. Jak jesteśmy manipulowani że hej!

Nikt się nawet nie zająknął, że to materiał na zamówienie, a przecież charakter reklamowy aż z tego wyłazi.

Link do komentarza

Tyle że sam smog nie został wymyślony przez producentów gadżetów.

Raczej smog został wykorzystany przez tych producentów.

 

Nic nadzwyczajnego. Każdy ma w domu więcej czy mniej bezużytecznych rzeczy. Reklama, w tym teksty sponsorowane, dźwignią handlu.

Sam np. nie umiałem powstrzymać córki przez zakupem nawilżacza powietrza. Kupiła i teraz badziew zawadza. :D 

Link do komentarza
1 godzinę temu, Leszek4 napisał:

Tyle że sam smog nie został wymyślony przez producentów gadżetów.

Raczej smog został wykorzystany przez tych producentów.

 

Nic nadzwyczajnego. Każdy ma w domu więcej czy mniej bezużytecznych rzeczy. Reklama, w tym teksty sponsorowane, dźwignią handlu.

Sam np. nie umiałem powstrzymać córki przez zakupem nawilżacza powietrza. Kupiła i teraz badziew zawadza. :D 

Ja mam miednicę do masażu stóp. Z pięć razy z niej korzystałem. Dobrze że zapłaciłem tylko 24 PLN. Na wyprzedaży w Tesco.

Link do komentarza
2 minuty temu, retrofood napisał:

Ja mam miednicę do masażu stóp. Z pięć razy z niej korzystałem. Dobrze że zapłaciłem tylko 24 PLN. Na wyprzedaży w Tesco.

Hehe, u mnie przed chwilą zrobiłem ponowne podejście do tematu nawilżacza powietrza.

To był błąd. Chyba użyłem nieodpowiedniej argumentacji: "Kochana, w związku z tym, że mamy ogrzewanie podłogowe, to najlepsze nawilżenie powietrza uzyskasz myjąc codziennie podłogi".

Teraz nie gadamy. :D

Link do komentarza
Dnia 17.11.2017 o 13:39, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Poproszę o źródło. Chętnie oddam się lekturze. Jestem nawet gotów zmienić swój światopogląd.

Możliwe, że w niektórych skupiskach jest to głównie "wina" węgla wątpliwej jakości, ale nie można pominąć związków azotu z rur wydechowych i zakładów produkcyjnych, które pod naszym nosem emitują do atmosfery toksyczne związki. Polecam w moim linku zatrzymać,się na punkcie 6. dotyczącym reakcji.

wystarczy takie źródło?

http://powietrze.katowice.wios.gov.pl/

albo takie?

https://map.airly.eu/pl/#latitude=49.92294&longitude=19.09012

 

tak się dziwnie składa, że najwyższe stężenia/przekroczenia PM10 i PM2,5 są wtedy, kiedy olbrzymia większość tych rur wydechowych stoi pod domem lub w garażu.

Nie podam ci na szybko linka, kiedy znalazłem opracowanie, że mniejszych miastach, o ile dobrze pamiętam to samochody odpowiadają za około 10%, a niska emisja w okolicy 60%

W dużych miastach te proporcje oczywiście będą inne

 

 

 

Dnia 23.01.2017 o 19:25, zenek napisał:

Zapowiedzieli znacznie niższą taryfę!

 jak takie będzie tempo procedowania.....po prawie roku, pojawiły się pierwsze konkrety odnośnie tej taniej taryfy

http://gramwzielone.pl/trendy/28905/energia-elektryczna-do-ogrzewania-i-ladowania-ev-bedzie-tansza

 

ma to być G11 z 50% tańszą energią i dystrybucją w godzinach od 23-7

 

dalej jestem sceptykiem - oczywiście poczekam na konkretne ceny, ale stawiam dolary przeciw orzechom, że w moim konkretnym przypadku i tak bardziej opłacalna będzie moja aktualna taryfa G12w - przede wszystkim ze względu na ilość godzin taniej taryfy. Chyba, że zaczną także "kopać" w taryfach G12/G12w, żeby zmniejszyć ich atrakcyjność.

Link do komentarza

W nawiązaniu do linkowania kolegi aaaa - cudowne źródło, które potwierdza w części moje wypowiedzi.

https://map.airly.eu/pl/#latitude=49.92294&longitude=19.09012

 

Proszę kliknąć na dowolny domek i zobaczyć 3 główne składniki smogu w różnych proporcjach. Związki tlenków azotu, wspomniane pyły oraz związki siarki. Ciągle o tym mówię i w moich linkach tez jest o tym mowa. A te związki azotu to przecież z rur pojazdów i nie tylko. O związkach siarki już nie wspomnę bo zaraz weźmiemy na tapetę duże zakłady produkcyjne.

 

Na jaśniejszych domkach pojawia się też ozon i tlenek wegla - tu już ewidentnie gaz z niedopalenia węgla.

Proszę kliknąć na mapce na skrajny lewy jasny domek pod miastem Katowice.

Powtarzam - smog to nie tylko niedopalony węgiel z pieca.

 

PS. retrofood, damy radę nawrócić niektórych  - nadzieja umiera ostatnia. Skoro ma być miejsce na inwestycje EKO to węgiel musi być na tapecie. Dobrze, ze nikt się nie czepia IMIGW, że nie potrafią manipulować wymianą powietrza w kotlinach :)

 

Co ma zrobić RZĄD - obniżyć ceny energii elektrycznej i teraz mnie naszło po dzisiejszej drodze do pracy - usunąć z miast osobówki z dużym i silnikami 4d, 3d itd. czyli nie tdi a np ogromniaste SUV-y. Nawet z systemem start-stop takie diabelstwo pali min. 12 litrów na 100 km w mieście. Autobusy, które kwalifikują się na żółte rejestracje z racji leciwego rocznika i inne silniki z uszkodzonymi wtryskiwaczami.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Dnia 21.11.2017 o 14:26, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

 Co ma zrobić RZĄD - obniżyć ceny energii elektrycznej

Nowa taryfa antysmogowa. Miało być taniej, a wyjdzie drożej.

 

Od nowego roku Polacy będą mogli skorzystać z nowej taryfy dla budynków ogrzewanych energią elektryczną. Miało to zachęcić do rezygnacji z kopciuchów i korzystania z czystszych źródeł ciepła. Premier Morawiecki obiecał tym, którzy się na to zdecydują, nawet 25 proc. oszczędność. Kłopot w tym, że - w porównaniu do dostępnych już taryf - rządowe rozwiązanie okazuje się znacznie droższe.

 

Jak wyliczyło ministerstwo energetyki, a premier Mateusz Morawiecki potwierdził podczas wtorkowej konferencji prasowej, zmiany w taryfie mają pozwolić na obniżenie rachunków za ogrzewanie o 20 - 25 proc. w porównaniu do standardowej taryfy elektrycznej, tzw. G11.

Organizacje barażowe i specjaliści w tym temacie doceniają kierunek zmian, ale jak udowadniają, w praktyce, rządowe rozwiązanie nie jest tak korzystne, jak się je przedstawia.

Swoją ekspertyzę przedstawili rządowi w trakcie konsultacji społecznych. Niestety efekt okazał się odwrotny do spodziewanego. W pierwotnych zapowiedziach Ministerstwa Energii dotyczących nowej taryfy występowało 10 godzin taniej energii elektrycznej na dobę, z zapowiadaną redukcją kosztów o minimum 50 proc. Już wówczas dwie ważne organizacje branżowe - PORT PC i SPIUG - informowały, że liczba godzin taniej energii jest niewystarczająca.

Mimo tego, w przedstawionej 19 grudnia 2017 r. propozycji mowa jest już tylko o 7-godzinnej taniej energii w nocy i o redukcji kosztów energii i przesyłu do 40 proc.

 

W efekcie, jak dowodzi PORT PC, w porównaniu do już istniejących i dostępnych taryf elektrycznych G12 i G12 rozwiązania promowane przez rząd są mocno niewystarczająca dla odbiorców tego typu taryf. Jak wyliczyła organizacja, już przy pierwotnej 10-godzinnej tańszej taryfie, rzeczywiste koszty ogrzewania w przypadku proponowanych nowych taryf elektrycznych są prawie 2-krotnie wyższe niż przy ogrzewaniu gazowym i ponad 2,5-krotnie wyższe niż w przypadku ogrzewania kotłem węglowym.

Znacznie krótsza - 7-godzinna taryfa - jest jeszcze mniej korzystna od proponowanych przez obecnie operatorów energii zwłaszcza tych działających w dużych, zanieczyszczonych miastach.

 

Z przesłanego money.pl stanowiska PORT PC wynika, że dopiero wydłużenie taniej taryfy do 20 godzin na dobę spowoduje realną oszczędność i przekona mieszkańców do ekologicznego ogrzewania.

Takie rozwiązanie stosowane jest z dużym sukcesem od ponad 10 lat w Czechach i od kilku lat na Słowacji.

 

Źródło: Ucząc się od sąsiadów

 

Link do komentarza

.... a tydzień później:

 

Ministerstwo Energii zmodyfikowało tuż przed świętami projekt rozporządzenia w sprawie tak zwanej taryfy nocnej. Według najnowszej wersji zaproponowano taryfę z niższymi cenami i stawkami opłat dystrybucyjnych dla energii dostarczanej w godzinach 22.00 - 6.00, ale tylko odnośnie energii elektrycznej powyżej zużycia w analogicznym okresie poprzedniego roku.

 

Czyli jak się wybudowałeś, kup kopciucha, przeczekaj rok to się załapiesz na nową taryfę, a może nawet na jakąś dotację (bo o tym też wspominają).

 

Bardzo dobra zmiana :wallbash:

Link do komentarza
Dnia 21.11.2017 o 14:26, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Powtarzam - smog to nie tylko niedopalony węgiel z pieca.

Niby nie - nie mniej jednak ........

 

Senne miasteczko "pokopalniane", bez przemysłu, punkt pomiarowy z dala od drogi z dużym ruchem (jest obwodnica), stare budownictwo, brak centralnych kotłowni, opał - prawie 100% węgiel. Sobota 9 godzina, mroźny poranek:

5a4773b89f3a0_Zrzutekranu(8).thumb.png.02e37853daafbd694649079b3712f20d.png

 

To ja się pytam - co tam tak "zasmogiło" ?

 

Link do komentarza

Bo im biedniej, tym taniej zdobywa się kalorie grzewcze.

 

"Spalanie śmieci w piecach domowych jest w Polsce powszechne. Na pewno w 30 proc. z nich umieszcza się również odpady - szacuje prof. Adam Grochowalski z Zakładu Chemii Analitycznej Instytutu Chemii i Technologii Nieorganicznej Politechniki Krakowskiej.

 

W procesie spalania plastiku i tworzyw sztucznych w piecach do ogrzewania indywidualnych gospodarstw domowych uwalniane są do atmosfery związki, które są toksyczne dla człowieka - ostrzega Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ), pytany przez PAP o zagrożenia związane z nieodpowiednim usuwaniem odpadów.

Podczas procesu spalania plastikowych opakowań, folii, gumy emitowane są nie tylko substancje, które wcześniej wykorzystano w procesie ich produkcji – np. barwniki, stabilizatory, utwardzacze, ale powstają też nowe szkodliwe związki chemiczne - dioksyny, furany, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne - wylicza GIOŚ.

 

Mimo licznych ostrzeżeń proceder palenia w Polsce śmieci jest bardzo rozpowszechniony. Prof. Adam Grochowalski z Zakładu Chemii Analitycznej Instytutu Chemii i Technologii Nieorganicznej Politechniki Krakowskiej bada zawartość popiołów z wybranych pieców na terenie Krakowa."

 

Pełna treść na stronie "Nauka w Polsce"

Link do komentarza

Mniej kotłowni na paliwo stałe, mniej pieców na paliwo stałe, mniej fabryk z wyziewami - to wszystko w Krakowie. To co się stało, że jest więcej smogu, niż dawniej? Biedni ludzie mają więcej śmieci? W dodatku ci biedni ludzie też mają mniej kotłów na paliwo stałe! Skąd więcej tego smogu, skoro i zimy są cieplejsze! A czasem i w lecie norma smogu jest przekroczona. Ale zagadka!!!?

Link do komentarza

Jest takie miasteczko we Włoszech, gdzie nie palą węglem a i ruch samochodowy został wstrzymany na przystani (tu juz w sumie podpowiadam) a jednak jest smog. Powtarzam - smog to nie tylko węgiel. Może się zdarzyć, ze w niektórych rejonach na tej mapce głównym składnikiem "powietrza" czytaj smogu, będą niedopalone cząstki kiepskiego wegla w kiepskich kotłach, które pamiętają poprzedni ustrój :)

Link do komentarza
Dnia 17.11.2017 o 11:27, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

cena prądu w dół i proekologiczne działania z prawdziwego zdarzenia czyli panele PV na każdym dachu z dofinansowaniem i referencyjne warunki dystrybucji i redystrybucji do czasu zwrotu kosztów inwestycji. Oczywiście producenci kotłów na węgiel, pellet etc. moga isć z torbami.

Ciekawostka apropos paneli PV: http://swiatoze.pl/fotowoltaika-szkodliwe-emisje-cyklu-zycia-modulu/

I jeszcze zażarta dyskusja w temacie:icon_biggrin:: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2479092.html

 

 

Link do komentarza

Ziemię  - jako planetę - uratuje TYLKO jedno - zakończenie politycznego działania ludzkiego gatunku, a to możliwe jest jedynie przez usunięcie z powierzchni planety gatunku homo sapiens, czyli pełna eksterminacja, unicestwienie gatunku...

Niestety - innego wyjścia nie ma, chociażby nas to nie wiem jak zabolało......

Za jakiś czas uratowane małpy zejdą z uratowanych drzew i zaczną od początku...

I będą w buszu odkrywać piramidy, resztki obecnych metropolii...

 

 

 

I smogu nie będzie, i rządu RP też nie będzie :yahoo:

Link do komentarza

Wiem że śmiesznie, ale kurważ. Wczoraj wywoziłem pojemnik segregowany. Te plastiki. W mordę. Szklo w kuble, papier, a butelki plastikowe musiałem spakować do wora osobnego.

I tak se siadłem. Tak sie refleksją mocną zająłem. I kupiła małżonka zaraz z Brita czajnik z filtrem do wody i pierdziule już te plastikowe butelki, bo to horror jakiś żeby w 2 tygodnie takie sterty zbierać tego ścierwa. Czego i Wam kochani polecam i życzę w rozwadze

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...