Skocz do zawartości

Dom a kuchnia


Recommended Posts

 Spędziliśmy święta i nowy rok z rodziną  w ich nowym domku piętrowym, mają otwartą kuchnie połączoną z salonem  , jadalnio, nie spodobało nam się takie  rozwiązanie , za duży zgiełk i nie tylko.  

Powiem tak, co innego na zdjęciach, projektach a w rzeczywistość, te kilka dni spędzone w takich  warunkach pozwoliło nam ocenić czy  będzie takie rozwiązane nam pasowało , nie nie.

I dlatego nastąpiła zmiana naszej koncepcji z  otwartej kuchni w parterówce , kuchni ma być zamknięta z dwoma oknami + drzwi przesuwane + wygodny stolik dla 4 osób +  wyposażenie.

 
Wersje   
 
A. Kuchnia 3,5x5,20=18,2m2
685819ab3da96585.jpg

B. Kuchnia 4,0x5,20=20,8m2
741caff5409f91d5.jpg

 

Ja jestem za   -   Kuchnią 3,5x5,20=18,2m2  

Żona chce mieć drzwi w kuchni z wyjściem na ogród -   Kuchnia 4,0x5,20=20,8m2

 
Czy ma sens wstawienie drzwi  przy takim układzie   kuchni?  „90 lub 110cm przeszklone"  
 

 

Link do komentarza

W kuchni chyba starczą jednoskrzydłowe drzwi (dodałabym drzwi także przy stole jadalnianym, żeby na taras przy kuchni można było wyjść z salonu bez obchodzenia go dookoła). Za to przesunęłabym o 65 cm wejście do kuchni w lewo, by zabudowę można było pociągnąć aż do narożnika. 

 

Jeśli oddzielenie kuchni od salonu spowodowane jest tylko i wyłącznie hałasem i kręceniem się dzieci pod nogami, miałabym pomysł wnętrzarski nawiązujący do stylistyki loftowej - szklana ściana między kuchnią a pokojem w żelaznej (lub drewnianej) ramie:

23731e729de77481gen.jpg

 

inspiracje:

714e5be8ada799b571ae6fbc522534e8.jpg

df4431e919d6d63db277b53f71e8dc3c.jpg

little-miss-architect-interior-design-an

Joel-Kelly-Design_Chevron-Kitchen_1.jpg.

7b026329b8076570fe64a7461779eca8.jpg

5968a2aeb1cc2e1bbfb7095c874618b4.jpg

 

 

 

Natomiast jeśli zdecydujesz się na pełną ścianę to może warto nieco zmniejszyć kuchnię, bo pośrodku masz mnóstwo niewykorzystanego miejsca i tylko robią się niepotrzebnie długie ścieżki między miejscami pracy w kuchni

71738c4b59e7246fgen.jpg

Link do komentarza

 Ta wersja , spełnia nasze zapotrzebowanie na obecnym etapie.

0b8d0f559f9d42e8.jpg

 


be0d93b56e3c791c.jpg

58a136cd57ad36c4.jpg

8096b4f0ce98fdaf.jpg

0939030108484944.jpg

 


Powiększając kuchnie i stawiając ścianę, trzeba dokonać zmian w salonie i jadalni.

Zmniejszyć powierzchnie   50,5m2 a jak się da to 49,5m2 na chwile obecną powierzchnia jest jak na zrzutach z ekranu.
 
Miało nie być kominka, ale po pobycie u rodziny w okresie świąteczno noworocznym ,zmieniliśmy zdane i kominek ma być(5-6kw),kominek ma spełnić role relaksacyjno.

df132e48bab3eefd.jpg

cf1ca641928a6b99.jpg

f51e2da113300cc8.jpg

a20703388253ca8f.jpg

 

 

 

Link do komentarza
Dnia 10.01.2017 o 00:44, Wiktor1111 napisał:

 
685819ab3da96585.jpg

B. Kuchnia 4,0x5,20=20,8m2
741caff5409f91d5.jpg

 

Ja jestem za   -   Kuchnią 3,5x5,20=18,2m2  

Żona chce mieć drzwi w kuchni z wyjściem na ogród -   Kuchnia 4,0x5,20=20,8m2

 
Czy ma sens wstawienie drzwi  przy takim układzie   kuchni?  „90 lub 110cm przeszklone"  
 

 

Kuchnia jest od wejściowej strony czyli rozumiem że niedaleko przebiega jakaś droga. I teraz moja uwaga, gdyby kuchnia była z tyłu domu to mało by sens aby wyjście było na zewnątrz z kuchni na ogród,  Jeszcze jedna sprawa jak duża jest ta działka i jaka jest linia zabudowy od granicy działki, zmierzam do tego że gdyby dom stał na działce w jej środku to wyjście z kuchni ok, ale jeżeli dom będzie stał od granicy 5-10 m to nie ma najmniejszego sensu robić wyjścia z kuchni. Wstawiając drzwi zabierasz dużo miejsca w kuchni, a miejsca tak jak gniazdek w kuchni nigdy za dużo.

Natomiast proponowałbym aby te drzwi chowane w ścianie łączące kuchnie z salonem wyrzucić, powiększyć otwór aby była większa wygoda komunikacji kuchnia/salon. W praktyce jeżeli te drzwi będą to i tak cały czas będą schowane w ścianie, bo do kuchni często, gęsto domownicy wchodzą i wychodzą i założę się że nikomu nie będzie się chciało ich za sobą zamykać.

Link do komentarza
11 minut temu, Elfir napisał:

I oglądanie TV będzie trudne z powodu pogłosu w dużym, pustym pomieszczeniu.

Raczej to mu nie grozi, bo aby było pogłos musiało by być puste pomieszczenie, a przecież jakaś kanapa, stolik itd będą w tym salonie.

Natomiast co do pogłosu to jest na zawołanie gdy w dwóch obok siebie pomieszczeniach oglądamy ten sam program w tv przy otwartych drzwiach, wtedy faktycznie jest to bardzo uciążliwe.

Link do komentarza

Tak będzie wentylacja WM ,zastanawiamy się nad  odzyskiem ciepła ale czy to jest tak jak w klimatyzacji ,grzyby i ten syf, który trzeba usunąć, wszyscy piszą o zaletach a o konserwacji oraz długo terminowym użytkowaniu .  nie mówię tu o bieżącym serwisie.


Działka 34x49.
Lokalizacja domu, na działce, zgodna z MPZP.
Droga jest od północnego-wschodu.
Obszar działki od południa po zachód tam nikt nie postawi domu, działki są już zabudowane w odległości 70m i tam są ogrody sąsiadów ,działki do zabudowy ,to tak jak widać na załączonym zrzucie z ekranu.

d49d284a9c20b614.jpg

Nasza ergonomia, nikt jej nie musi podzielać, tak jak jest mnóstwo projektów i zawartych w nich rozwiązań, każdy inwestor użytkownik ma swoje zdanie ,albo akceptuje lub nie.

-kuchenka jak najdalej od drzwi wewnętrznych.
-zlew w świetle okna.
-zmywarka koło zlewu.
-lodówka ma odcinać strefę blatu roboczego II suchy.
-główny blat roboczy I mokry w świetle okna.  


   Oczywiście ze architekt ma to ogarnąć, ale my tez mamy swoje zdanie na obecnym etapie, nasze oczekiwana i architekta wiedza i kreatywność powinna zaowocować projektem, projekt indywidualny.

Więcej potu teraz, mniej krwi potem.


 Nawiązując do drzwi w kuchni, w pełni podzielam stwierdzenie ze drzwi będą otwarte, kiedy będą domownicy ,ale  podczas przegotowana posiłków  w dni świąteczne czy spotkania w większym gronie  - w prostych słowa kuchnia ma mieć drzwi .
 
Kwestia poszerzenia drzwi ,no tu pole manewru jest minimalne.
 

Edytowano przez Wiktor1111 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
46 minut temu, Wiktor1111 napisał:

 

d49d284a9c20b614.jpg

Nasza ergonomia, nikt jej nie musi podzielać, tak jak jest mnóstwo projektów i zawartych w nich rozwiązań, każdy inwestor użytkownik ma swoje zdanie ,albo akceptuje lub nie.

 


 Nawiązując do drzwi w kuchni, w pełni podzielam stwierdzenie ze drzwi będą otwarte, kiedy będą domownicy ,ale  podczas przegotowana posiłków  w dni świąteczne czy spotkania w większym gronie  - w prostych słowa kuchnia ma mieć drzwi .
 
Kwestia poszerzenia drzwi ,no tu pole manewru jest minimalne.
 

I tu napisałeś mądre i święte słowa, bo to co podoba się mi nie musi podobać się Tobie ale podyskutować o tym możemy:icon_biggrin:

Ja ma kuchnie oddzielona od salonu ścianką z otworem w świetle około 1,2 m bez drzwi i sprawuje się to rozwiązanie u mnie dobrze.  Przy przygotowaniu posiłków nawet drzwi nie pomogą aby zapachy z kuchni było czuć w całym domu. Natomiast czy w kuchni maja być drzwi prowadzące na zewnątrz to musisz sam sobie na to pytanie odpowiedzieć czy warto, czy faktycznie będą one wykorzystane i czy nie warto rezygnując z drzwi mieć większa powierzchnie kuchni. W zasadzie wyjść na zewnątrz masz z domu już odpowiednia ilość:icon_biggrin: więc czy te w kuchni są aż tak potrzebne?

Ja tez robiłem indywidualny i masz rację, im więcej teraz przemyśleń i ustaleń tym potem mniej chocków-klocków przy budowie, bo powiem Ci że nie ma nic gorszego jak podczas budowy wprowadzać zmiany a co gorsza przerabiać po wybudowaniu ścian.

Link do komentarza

Wymiana poglądów opinii doświadczeń ,poszerza nasza wiedzie i pozwoli uniknąć popełnienia znanych błędów, ale nie unikniemy nowych własnych, oczy zawsze się dotkliwie przekonujemy.:wallbash:

Tak jak wczesnej napisałem ,żona  jako wyższa instancja , przychylam się do jej opinii na temat drzwi zewnętrznych  w kuchni, dzięki takiej taktyce mam zagwarantowany spokój.:icon_cool:

  Ach te drzwi, wydaje się ze można dorzucić 10cm,  do 120cm, realnie w świetle 105 do 110cm.

 

Link do komentarza
2 godziny temu, Elfir napisał:

 Ale nie mam kuchni od frontu. 

Właśnie, gdyby kuchnia była usytuowana z tyłu domu to tez uważam, że drzwi były by ok, ale to jest tylko moje zdanie z którym nie trzeba się zgadzać ale podyskutować zawsze można.:icon_biggrin:

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Witaj Wiktorze,

Dopiero trafiłam na Twój wątek na tym forum więc nie zdążyłam zobaczyć koncepcji spod linka. Przypuszczam jednak, że była tam też koncepcja, która omawiana jest teraz na konkurencyjnym FM :)  Ewoluuje ona bardzo, ostatnio raz po raz zmieniając wymiary części dziennej. No właśnie, co z metrażem?  Czy możesz sobie pozwolić na żonglowanie metrami +/- 10m2, czy może jednak musisz się trzymać konkretnych wytycznych metrażowych lub finansowych?

Zauważyłam też, że lubisz dużo słonecznego światła w pomieszczeniach (na to wskazują wizualizacje na FM) - czy to ma być jednym z priorytetów?

A inne priorytety? Czy ma to być dom z zakamarkami na przytulne tarasy (taki jak ten), czy może jak najprostszy i najtańszy w budowie i utrzymaniu? Priorytetem ma być duża przestrzeń i dużo słonecznego światła, czy może bardziej istotne jest rozbudowane zaplecze gospodarcze?

Poza trzema sypialniami, dużym salonem i oddzielną kuchnią co ma się w Twoim domu koniecznie znajdować (dodatkowa łazienka przy głównej sypialni, osobna garderoba przy głównej sypialni czy garderoba ogólnie dostępna, pralnia, pomieszczenie gospodarcze lub techniczne czy kotłownia na paliwo stałe, spiżarka, garaż itp.)?

Czy kształt domu ma być dokładnie taki, jak na rysunkach powyżej, czy może zastanawiałeś się też nad innym? Rozumiem, że pierwowzorem tej koncepcji był Dom w Rawanach?  Czy ten projekt ma być adaptowany do Waszych potrzeb, czy może planujesz na jego podstawie stworzyć projekt indywidualny?

Tak dużo pytań, a wszystkie po to aby dowiedzieć się co dla Ciebie i Twojej rodziny jest najważniejsze. Dzięki temu łatwiej będzie doradzić, którą z koncepcji wybrać, czy też zasugerować pewne rozwiązania o których mogłeś nie pomyśleć.

A tak swoją drogą, to bardzo podoba mi się Twoja działka i wyjście z kuchni jest jak najbardziej wskazane, bo pomimo, że jest od frontu, to jej taras jest jednak od ogrodu.
 

Link do komentarza

Witam,
moniss
1.Tak koncepcje ewoluują
2.Metraż od 170 do 180m2, aktualny metraż w koncepcjach 176m2
3. Finanse „500” na 180m2  
4.Tak chcemy przeszklenia , słonce w salonie , widok na ogród  
5.Dom w kształcie litery L
6.Ilość pomieszczeń , przeznaczenie zgodne z koncepcja  
a.Kotłownia ogrzewane gazowe
b.Dom bez garażu
7.Uznaliśmy ze dom w kształcie litery L jest odpowiedni do działki i naszej wizji, uwzględniając MPZP
a. Projekt będzie indywidualny  
b. inne rozwiązania kształtu domu do rozważna

Dwie koncepcje
1. z kominkiem
cf7775ad7285d90e.jpg
2. bez kominka
101b504d61de501b.jpg

609949118e86bf09.jpg

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Dnia 1.06.2017 o 14:17, Wiktor1111 napisał:

1.Tak kon cepcje ewoluują

Mam takie zastrzeżenia:

1. wejście do budynku - holu - na kant korytarza (narożnik) - przesunąc wystarczy w lewo, może zcalić z okienkiem - po co to okno po prawej części drzwi?

2. kant kuchni w salonie nieprzyjemny - proponowalbym takie ukośne wejście jak do pralni

3. za dużo przeszklenia w salonie - wg mnie

4. za dużo okien i drzwi w kuchni 

5. Po co takie szerokie drzwi (1.1m) na zewnątrz - z pokojów 

6. nie rozuniem usytuowania drzwi obok schodów - wchodzą na stopnie????

7. w garderobie zamiast okna dałbym lustro - ale z drugiej strony światło naturalne w dobieaniu stroju jest przydatne 

8. stosunkowo dużo komunikacji - korytarz + hol = prawie 30m

9. w ogóle ta część z kuchnią , jej wlączeniem w salon, holem łazienką pralnią - jest dość rozczłonkowana i niespokojna

dużo też pionów kanalizacyjnych - naliczyłem co najmniej 4

taka propozycja - spróbować:

- wyrównać salon (po stronie kuchni)

- kuchnię przesunąć w dół o ten chyba 1m i przedłużyć w lewo i tam zrobić kącik jadalny

to tak z grubsza..........

 

Link do komentarza

Usunąłem okna z Holu-Korytarza, drzwi wejściowe powiększone, kuchnia przesunięta w prawo w ten sposób powiększył się Salon z Jadalnią

3. A my chcemy większe przeszklenia , jeśli da się  

4.Ilość okien i drzwi bez zmian

5.Technologia pozwala na zastosowanie większych i wygodniejszych w komunikacji drzwi dających więcej światła a w szczególności, pokoju 367 jedne przeszklenie

6.Tak tu są schody młynarskie na strych , wejście Kotłownia - Pralnia

17069a47199e2d89.jpg

7.Bez zmian
 
8.Tak ma być wygodne nie ciasno

9.No cóż akceptujemy taki układ, ale zawsze można zmienić przed podjęciem ostatecznej decyzji

Kanalizacja, tak na parterze, cztery punkty, żadnych pionów


0ba97fc3d704887a.jpg

 

c409e4ffe88e0ebb.jpg

6f6fc3acf4fd5c41.jpg

b058628c6d7a2d78.jpg

5bcb695e872cdfef.jpg

6d80fc80febca7ef.jpg

d11a182c21461235.jpg

Edytowano przez Wiktor1111 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Teraz jest lepiej.:12_slight_smile:

Ale taka propozycja do popróbowania (sorry za formę, ale nie mam teraz na czym rysować - rysowałem myszą:

To taka kierunkowa sugestia przesunięcia kuchni (szerokość kuchni, no i jadalni dowolna) i usytuowania jadalni jako aneksu salonu. Jak chcesz dużo prześwietleń, to jest to możliwe -- a salon się powiększy ( w kształcie L) . Z salonu do kuchni też może być wejście.

Przesunąłem też w lewo jeszcze wejście (w oś korytarza) - może być też pod kątem 45 st w tym narożniku (trochę jak do kotłowni) - to by było w osi holu - wtedy by odpadł ten kawałek ściany koło kuchni i byłoby fajne wprowadzenie holu chyba (powinno się chyba pisać hallu ) i do salonu -  wejście do salonu do dopasowania . 

Do rozważenia jest też opcja nakrycia tarasiku przed wejściem - dlatego dałem tam słupek - wtedy masz kryte wejście do domu i przytulne ale i chyba efektowne i wygodne. Z opcją ukośnego wejścia jeszze chyba lepiej.

Dalej nie rozumiem tych drzwi na schodach (zaznaczyłem czerwonym kółkiem) - dlaczego ich niecofnąć ciut? 

imageproxy1.thumb.jpg.5fc4b6afa28f56c44702e419eff19548.jpg

aha - nie patrzylem na szczegóły konstrukcji,więc nie patrz na grubość ścian - ale dach musiałby byc nad tą częścią trochę inny niż wcześniej - w kształcie L - całkiem fajny zresztą i niekłopotliwy w konstrukcji.

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Elfir
Dziękuje za cierpliwość i chęć pomocy

Chcemy dokończyć te nasze koncepcje

Twoja propozycja jest zbliżona do naszych oczekiwań

 

 


 

zenek
 
Dokonałem zmian, które sugerowałeś, wnioski

Bryła budynku ok

A teraz, na nie, według nas

Powierzchnia domu przekracza nasze założenia, pojawia się 200m2
Powierzchnia zabudowy większa
Powierzchnia dachu większa
Kuchnia ma być zamknięta


 

Korekta 2

 Kuchnia przesunięta jeszcze bardziej w prawo  

Dach tak jak na rysunku, podcień przy drzewach wejściowych

9d33b202ee915754.jpg

91c765334d3aa4e7.jpg
 
114d0aa1a3d914e3.jpg
 

Kwestia schodów na strych to powinno uzmysłowić jak, gdzie i dokąd

5897406927b1e5e9.jpg

966e594c2a68c24e.jpg

 

Ach tak,  ta - HOLL

 

 

Link do komentarza
9 minut temu, Wiktor1111 napisał:

mhtyl

Są to koncepcje  
Projekt będzie indywidualny

 

Ok, czyli dobrze, bo zastanowiły mnie tak szczegółowe rysunki, niczym z projektu:icon_biggrin: nie muszę podpowiadać że lepiej teraz wszystko doprecyzować niż potem w trakcie budowy zmieniać.

14 minut temu, Wiktor1111 napisał:

 

Błagam, nie mów że mam udać się do architekta, przecież tak będzie

 

O tym powie Ci na pewno zenek:icon_biggrin:

Link do komentarza

  Mamy dylemat związany z przeszkleniem a mianowicie z oknami FIX


Okno FIX od podłogi?,  zwiększa  wrażenie otwartości na ogród
A może lepiej mieć parapet?  ,  na jakiej wysokości od podłogi?


Jakie wybrać rozwiązanie ?, uwzględniając
Zimę, śnieg, most termiczny??,wiatr, deszcz, opcja od podłogi FIX
7a0b09c8ca0ee49d.jpg


Czy lepsza opcją będzie, FIX na murku, jaka wysokości 20,30,40,50cm ? z parapetem
e8c9671582390f54.jpg


Pozostałe czynniki ,energetyczne do uwzględnienia przez fachowca 

Link do komentarza
57 minut temu, Wiktor1111 napisał:

 

  Mamy dylemat związany z przeszkleniem a mianowicie z oknami FIX


Okno FIX od podłogi?,  zwiększa  wrażenie otwartości na ogród
A może lepiej mieć parapet?  ,  na jakiej wysokości od podłogi?


Jakie wybrać rozwiązanie ?, uwzględniając
Zimę, śnieg, most termiczny??,wiatr, deszcz, opcja od podłogi FIX

 

Uwazam  - ze ok 40, 50 cm (i tak macie jeszcze tam drzwi, czyli "0" też będzie) - ze względu  na deszcz (odpryski) - z drugiej strony na widoki, ktore chcecie w maksymalnej ilości.

Jeśli chodzi o zimę, most termiczny - coś za coś - okna pasywne - ale i tak straty przy takim przeszkleniu będą znaczne.

Parapety? - a jakie będzie ogrzewanie? przt takim przeszkleniu koło okien zawsze w zimie będzie chłodniej - chyba że jakieś wybitne ona o współczynniku jak ciepła ściana - są takie????

Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
  • 1 rok temu...

400tys w tym 50 na dzialke ? zostaje 350 w tym cala wykonczeniowka z meblami ? wychodzi 2,3 tys na m2 i sam zamierzasz  zrobic tylko elektryke, w dodatku dach wielospadowy. Chyba sam widzisz ze to malo. Podziel liczenie na etapy ile na sso, ile na okna drzwi , ile na deweloperski i osobno wykonczenie plus meble. Wrzuc i moze ktos to skomentuje merytorycznie,  ja nie wiem z doswiadczenia bo sama dopiero planuje budowe ale tez sobie licze koszty w roznych wariantach za rozne etapy i widze ze malo masz jak na dzisiejsze ceny.

Link do komentarza

50tys na działkę???

Ja włożyłam jakieś 10tys w działkę: mam piękny ogród, krawędzie oddzielające trawnik od skalniaków, piękną, gęstą soczystą trawę i mnóstwo roślin. Ścieżki, tarasy i podjazd. Ogród jest nawodniony, a dodatkowo w tej inwestycji jest zawarty koszt małego domku na szpargały ogrodowe oraz drzewo do kominka.

Pieniądze na ogród przełożyłam z innej inwestycji, tzn. przed domem jest brak ogrodzeznia, drogich podmorówek i słupków, bramy wjazdowej przesuwnej i napędu oraz furtki. 

Niemniej dodam że ogród jest zamknięty, bo ogrodzenie zostało przesunięte w głąb działki i dolega do bocznych ścian domu.

Zyskaliśmy niesamowitą przestrzeń, parking i wyesponowany ogród, podświetlone będą drzewa-to trzeba zobaczyć ☺️

Mam fachową wiedzę na ten temat, zarówno w projetowaniu jak i realizacji, mogę zaoferować niezbędną wiedzę

Polecam sie w temacie mój kontakt 607100326

 

Ogród najlepiej zaplanować i zrealizować przy budowie domu.

Jeżeli odłożysz zaplanowanie i realizację PROJEKTU OGRODU, narobisz sobie podwójnej pracy i kosztów...a odłożone rzeczy na później raczej nie są realizowane ;(

 

Pierwszym etapem będzie przelanie pomysłów na papier.

Usytuujemy na nim istniejące obiekty (dom, ogrodzenie, drogę dojazdową) ewentualnie zaplanowane utwardzone tarasy i ścieżki.

Wolne miejsce na planie to nasza droga do popisu i warsztat pracy dla naszej wyobraźni i kreatywności.

 

Ogród ma wiele funkcji, lokalizowanie musi być sensowne (basen, trampolina, altanka na szpargały ogrodowe, czy miejsce na składowanie drzewa kominkowego)

Dobrze jest zaplanować miejsce na basen na podbudowie, żeby po złożeniu nie zostało brzydkie miejsce na trawniku, a trampolinę również zlokalizować na skalniaku, w celu uniknięcia problemu przy koszeniu trawy, ale to nie wszystko co mogę na ten temat powiedzieć...

 

Ogród powinien mieć jak największą powierzchnię pokrytą roślinnością, jednak nie koniecznie chodzi tu o piękny, soczysty i gęsty TRAWNIK-bo jest on najbardziej wymagający i pochłaniający nasze finanse (koszenie, nawożenie, aeracja, piaskowanie czy dosiew trawy)

Rośliny (choinki, thuje, krzewy, byliny) pokryte agrowłókniną i przysypane korą po ukorzenieniu, nie będą potrzebować tyle uwagi co trawa.

Agrowłóknina utrzyma wystarczającą wilgotność, kora zapewni nawóz. 

Wszystkie te inwestycje odwdzięczą się prawidłowym wzrostem i wyglądem roślin.

 

Zapraszam do kontaktu telefonicznego, korzystam z WHATSAPP, mogę przesłać zdjęcia i więcej informacji na telefon

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...