Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
lukasz9876543210

Zmieniłem Ekogroszek, jakie ustawić parametry pieca po zmianie paliwa?

Recommended Posts

Witam
Posiadam piec o mocy 16 kW do tego sterownik ST 37 RS, podajnik z "ślimakiem" .
Do tej pory paliłem czeskim eko groszkiem w tym roku postanowiłem spróbować polski eko.
Parametry , które mam obecnie na sterowniku to:

Zadana CO 60 C
Zadana CWU 45 C
Czas pracy 8 sekund 
Czas przerwy 00 :22
Siła nadmuchu 70
Praca w podtrzymaniu 20 sekund
Przerwa w podtrzymaniu 30 min
Wentylator w podtrzymaniu :
-czas pracy 10 sekund
-czas przerwy 15 min
Moc przedmuchu 70 

Jak powinienem zmienić parametry , tak aby wszystko dobrze ?
Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nowe parametry po zmianie paliwa można ustalić tylko eksperymentalnie, sprawdzając jak pracuje kocioł, jak zmienia się temperatura wody i czy nie powstaje zbyt dużo sadzy. Polski węgiel też bywa bardzo różny.

Czeski groszek jest generalnie mniej kaloryczny.  Da się wiec nim palić w miarę intensywnie, utrzymując niezbyt wysoka temperaturę wody w kotle. Próby utrzymania takiej temperatury przy węglu o większej wartości opałowej często kończą się "zduszeniem" kotła i duża ilością sadzy.

Tu ustawiono bardzo niska temperaturę wody na zasilaniu, zaledwie 60°C. Osobiście uważam, że dużo lepiej utrzymywać wyższą temperaturę na kotle i jeżeli to konieczne zasilać instalację za pośrednictwem zaworu mieszającego. Praca kotła z niską temperaturą wody nie sprzyja dobremu spalaniu i powstaje więcej zanieczyszczeń.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Raczej ok. 75°C na zasilaniu, to podniesie też temperaturę wody na powrocie (jaka ona jest teraz?). Kotły na węgiel i drewno nie lubią niskiej temperatury wody, bo i komora spalania ma niższą temperaturę, a spalanie jest gorsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na zasilaniu? Jeżeli tak podnieś o jakieś 10-15 stopni. Jakość spalania powinna na tym zyskać. Pozostałe parametry, w tym stopień podmieszania wody (jeśli jest potrzebne), trzeba będzie podregulować eksperymentalnie. Kotły na paliwa stałe nie lubia niskiej temp. wody w obiegu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Witam. Będę wykonywał fundament garażu na glinie w związku z czym mam parę pytań.  1. Ława będzie wykonywana w wykopie, czyli bez szalunku deskowego. Wykop ma 100 cm głębokości, po zdjęciu ok 20-30 cm humusu, więc po zasypaniu fundamentów spód ławy będzie znajdować się na głębokości ok 120-130 cm czyli poniżej strefy przemarzania. Czy w związku z tym że wykop jest w prawie czystej glinie mam się przejmować zamarzaniem gliny na zimę? W tym roku zdążymy tylko zalać ławe a dopiero na wiosnę układać bloczki. Czy po wylaniu ławy i związaniu zabezpieczyć to i zasypać ziemia na okres zimy?    2. Czy w przypadku gliny stosować jakieś folie na dno lub same boki? Kierbud uważa że stosowanie folii budowlanej jako izolacja jest na krótka metę bo i tak może zostać przerwana, uszkodzona i że lepiej zamówic beton wodoodporny w betoniarni. Z kolei znajomy, który też się buduję mówi że majtsry zaproponowali mu by na gliniastych podłożach pod folie dać jeszcze podsypke piaskowa gdyż (jeśli dobrze zrozumiałem) piasek ma być poduszką dla ewentualnego zwiększania objętościowo gliny w sytuacji gdy zamarznie. Lub może chodziło o to że gdy jest folia to ewentualna woda która dostanie się pomiędzy folie a ławe mogła wsiąknąć do piasku? Nie pamiętam dokładnie. Więc może folie dać tylko na boki, lub wyłożyć boki folią fundamentowa a później zawinąć na wierzch pod bloczków?    3. Koparkowy wykopał dół na szerokość 45cm gdyż miał taką łyche, więc moje ławy będą mieć wymiary 40cm wysokie i 45 szerokie. Strzemiona dla takiej ławy robić na 25x25cm? Na ławie ściana fundamentową będzie z bloczka szerokości 25cm.   4. Czy pod belkę zbrojeniowa stosować dodatkową kratownice jak miałem w ławach piwnicy (szerszą od belki)? Czy to się robi tylko dla większych obciążeń (3 kondygnacji?). W moim projekcie nie ma rysunku zbrojenia ławy garażu. 
  • Polecam sklep  https://aquawita.pl posiadaja dzbanki dafi ;)
  • Gość Mam sposób
   Problem mam tylko w łazience po gorącej kąpieli, gdy para wodna osadza się wszędzie, na płytkach i na oknie dachowym. O ile płytki, to nie problem, bo zanim woda ścieknie to zdąży odparować, o tyle z okna woda kapie... Normalnie okno wcale nie paruje. Jak dla mnie, jedyny sposób, to zainstalowanie dodatkowego wentylatora powietrza na okno, by poprawić cyrkulację. Eksperymentalnie użyłem wentylatora domowego i to całkowicie załatwia sprawę. Muszę tylko dobrać montowany na ścianie - wnęce okiennej + sterowanie z czujnikiem ruchu i wilgotności.
  • No niestety tak jest. Nie bez kozery w nowych budynkach daje się coraz więcej ocieplenia, dąży do pasywności budynku itd. W zimie jak ściany są odczuwalnie zimne to faktycznie może to wpływać na temperaturę wewnątrz budynku no i oczywiście  komfort mieszkańców  
  • Tutaj nie da się generalizować, bo taka inwestycja nie jest czarna albo biała. Wszystko zależy od zakresu termomodernizacji, od szczelności budynku itd itd  Wstawienie pompy ciepła do starego budynku w którym hula wiatr i jest nieocieplony chyba nikomu nie będzie się opłacało
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...