Skocz do zawartości

Izolacja w domu energooszczędnym


Recommended Posts

  • 6 miesiące temu...
Gość Erwin
Przydatny, rzeczowy artykuł. Warto dodać że przy wyborze styropianu koniecznie trzeba sprawdzić wiarygodność deklarowanych przez producentów parametrów np. poprzez rekomendacje ITB
Link do komentarza
  • okna - wydaje mi się, że od dłuższego czasu stosuje się okna większe, niż wymagana powierzchnia do oświetlenia pomieszczenia (zdaje się 1/8 pow.). A więc jeśli nawet będzie trochę schowane - nic się zazwyczaj nie stanie. Ważniejsza sprawa to izolacyjność okna - bo okno to jednak mostek. I tu można szukać dodatków (oprócz samego okna) - rolet zewn. i wewn., oraz np. cięższe zasłony (b skuteczne). 
  • styropian - dodatkowa warstwa styropianu jest tylko częścią ocieplenia - styropian, klej, mocowanie, klej+siatka, tynk i robocizna. A więc dodanie np. 10cm stropianu nie jest zasadniczym podrożeniem ceny ocieplenia, a zwiększa zasadniczo ocieplenie.
  • ciągle nie wiadomo, jakie bedą koszty gazu, elektryki - ale raczej będą mocno rosły. wnioski nasuwają się same. 
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Obserwując rozwój technologii budowlanych, można powiedzieć że grubość stosowanych warstw izolacji stale rośnie. Jeśli chodzi o styropian grafitowy, maksymalna grubość wynosi obecnie 30 cm, choć zazwyczaj takimi płytami ociepla się ściany domów pasywnych. Montaż grubych płyt styropianowych nie jest aż tak bardzo wymagający, należy dobrać odpowiednio długie kołki montażowe i zachować zalecenia producenta, czyli obowiązkowo kleić płyty punktowo i obwodowo. Dobrze, jeśli w konstrukcji płyty zastosowano odpowiednie rozwiązania, np. na płytach ETIXX Knauf Therm zastosowano specjalne rowki i fazowania, które dodatkowo zwiększają sczepność płyty z murem. Jeśli chodzi o kwestię zmniejszonej emisji światła dziennego wskutek szerokich ościeży, wyjściem jest projektowanie większych przeszkleń niż standardowo, już teraz na porządku dziennym są sięgające od podłogi do sufitu drzwi tarasowe. Żeby jednak nie wytworzyć efektu „piekarnika” warto zadbać o odpowiednie, niskoemisyjne zestawy szybowe, z gazem szlachetnym w przestrzeni międzyszybowej i pokryte powłokami z gazów szlachetnych.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...