Skocz do zawartości

Jak wybrać okna do domów pasywnych?


Recommended Posts

Współczynnikiem U dla całego okna (a nie pakietu szybowego) + jakość montażu.

Oczywiście aby wyliczenie U okna było wiarygodne, to nie można zamawiać w jakiejś garażowej firmie.  

Duzi, wiodący producenci w zasadzie pilnują się nawzajem, bo przyłapać konkurencję na błędzie, to zysk dla siebie.

 

ja szukałam wśród Hekaplast, Oknoplast, Amberline, Veka (i chyba Aluplast i MS, nie pamiętam już)

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

W domach pasywnych okna odgrywają niezwykle istotną rolę. Z jednej strony mają za zadanie ograniczenie strat ciepła, a z drugiej pozyskiwanie energii słonecznej do ogrzania pomieszczeń. Aby spełnić restrykcyjne wymagania stawiane w tego rodzaju budownictwie okna muszą mieć najwyższe parametry termoizolacyjne.

Przy wyborze okien do domów pasywnych warto zwrócić uwagę na klika parametrów. Pierwszym z nich jest współczynnik przenikania ciepła dla całego okna Uw. Musi on wynosić poniżej 0,8 W/m²K. Kolejny istotny parametr to Uf, określający izolacyjność cieplną ramy. Nie może on być gorszy niż 0,8 W/m²K. Ponadto w oknach pasywnych powinien być zastosowany pakiet trójszybowy o Ug = 0,7 W/m²K bądź niższym. Bardzo istotny jest także system uszczelek, który musi zapewniać właściwe parametry styku skrzydła otwieranego z ramą lub drugim skrzydłem. Wszystkie te parametry muszą zostać potwierdzone certyfikatem renomowanego instytutu badawczego. Tylko taki dokument gwarantuje, że stolarka okienna nadaje się do zastosowania w budynku pasywnym.

Okna drewniano-aluminiowe serii Puro Passive Sokółka Okna i Drzwi charakteryzują się znacznie lepszymi parametrami niż te, które są wymagane dla domów pasywnych. Współczynnik Uw wynosi 0,66 W/m²K. Okna standardowo wyposażone są w pakiet trójszybowy o współczynniku Ug = 0,5 W/m²K. Natomiast wartość Uf to 0,8 W/m²K. Rama skrzydła ma grubość 116,5 mm, a ościeżnica 108 mm. Dzięki temu, że wykonane są z drewna – które jest naturalnym izolatorem, doskonale chronią przed zimnem. Najwyższy standard termoizolacyjności okien Puro Passive został potwierdzony certyfikatem Passive House Institut w Darmstadt.

Minimalistyczny design okien Puro Passive doskonale komponuje się z nowoczesną formą architektoniczną, charakterystyczną dla budynków pasywnych.

Równie ważne jest, aby okna pasywne zostały prawidłowo zamontowane. Tylko wówczas zapewnią właściwą izolację termiczną. W budynkach pasywnych powinno się stosować tzw. „ciepły montaż”. Polega on na osadzeniu okna poza murem, w warstwie ocieplenia, przy wykorzystaniu odpowiednich systemów montażowych. By mieć pewność, że montaż zostanie wykonany prawidłowo najlepiej zlecić go doświadczonej ekipie, posiadającej autoryzację producenta.

Pozdrawiamy!
 

Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...

Ostatnio coraz więcej firm prześciga się z reklamowaniem okien pasywnych, ale tak jak ktoś wspomniał wcześniej, wyliczenia niekiedy mogą nie odpowiadać rzeczywistości. Sam fakt, że producent podaje ogólny parametr np. U=0,7 wiosny nie czyni. Niektórzy producenci nadal podają współczynnik samej szyby, dlatego trzeba za każdym razem pytać o szczegóły i odpowiednie badania. Pytałem o takie okna u kilku lokalnych producentów i takich informacji udzieliła mi zaledwie jedna czy dwie, bodajże Awilux i Empol. Wiem, że nie wszystkie firmy mają własne laboratoria, ale taka rzetelna informacja powinna być na porządku dziennym.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...