Skocz do zawartości

Junkres zła konfiguracja?


Recommended Posts

Witam,
jestem użytkownikiem pieca dwufunkcyjnego z zamknięta komorą spalania Junkres ZW14-2 DV KE oraz regulatorem temperatury 091FLRF.
Mieszkanie 49m2, kaloryfer w łazience, dwóch pokojach i kuchni, każdy z nich ma swój dodatkowy regulator.
Pierwsze uruchomienie przez serwisanta wraz z ustawieniem.
Temp komfortowa za dnia ustawiona na 21stopni, na noc 19.
Kaloryfer w dużym pokoju ustawiony na 4, w małym 3, łazienka i kuchnia też 3.
Na piecu 50 na noc, 55 za dnia.

Zużycie gazu to średnio 7m3 gdzie w mieszkaniu jest zimno i nie osiągam określonej temp.
Za dnia ma być 21 a jest maksymalnie 20stopni. Zauważyłem coś takiego, że piec nagrzewa się do 55-60stopni i wyłącza, kaloryfery są ciepłe jednak
szybko się wychładzają przez co pokoje się nie nagrzewają. Po jakimś czasie piec znów się dogrzewa dzięki czemu temp w kaloryferach rośnie i znów spada jak wczesniej
nie dając efektu.

W czym problem? Co mam źle ustawone?


Pozdrawiam

 

Link do komentarza

Radzę wezwać serwisanta, bo przyczyny złego działania mogą być różne, a porady na odległość to takie strzelanie w ciemno :)

Czy regulator temperatury wskazuje osiągnięcie zadanej temperatury pomieszczenia? Jeżeli tak, to można przenieść go w lepsze, bardziej reprezentatywne miejsc, z dala od grzejników. To model bezprzewodowy, wiec można  umieścić go np. w korytarzu.

Problemem może być też zbyt wysoka moc kotła i zbyt wysoka temperatura wody w obiegu. W efekcie kocioł szybko, na chwilę podnosi temperaturę, po czym zaraz się wyłącza, temperatura spada i cały cykl się powtarza.  Można spróbować obniżyć temperaturę wody w obiegu, przez co kocioł powinien pracować bardziej stabilnie, rzadziej się wyłączając.

Problemem może być jednak i sama moc kotła, zgodnie z instrukcją minimalna wynosi 8 kW, a w mieszkaniu 49 m2, spodziewałbym się raczej maksymalnego zapotrzebowania na poziomie 5 kW (w największe mrozy). Ale na odległość to tylko przypuszczenie.

Link do komentarza
Dnia 1/3/2017 o 21:17, Wojol napisał:

Witam,
jestem użytkownikiem pieca dwufunkcyjnego z zamknięta komorą spalania Junkres ZW14-2 DV KE oraz regulatorem temperatury 091FLRF.
Mieszkanie 49m2, kaloryfer w łazience, dwóch pokojach i kuchni, każdy z nich ma swój dodatkowy regulator.
Pierwsze uruchomienie przez serwisanta wraz z ustawieniem.
Temp komfortowa za dnia ustawiona na 21stopni, na noc 19.
Kaloryfer w dużym pokoju ustawiony na 4, w małym 3, łazienka i kuchnia też 3.
Na piecu 50 na noc, 55 za dnia.

Zużycie gazu to średnio 7m3 gdzie w mieszkaniu jest zimno i nie osiągam określonej temp.
Za dnia ma być 21 a jest maksymalnie 20stopni. Zauważyłem coś takiego, że piec nagrzewa się do 55-60stopni i wyłącza, kaloryfery są ciepłe jednak
szybko się wychładzają przez co pokoje się nie nagrzewają. Po jakimś czasie piec znów się dogrzewa dzięki czemu temp w kaloryferach rośnie i znów spada jak wczesniej
nie dając efektu.

W czym problem? Co mam źle ustawone?


Pozdrawiam

 

Wojol,

Rozwiązaniem Pańskiego problemu może być podniesienie temperatury zasilania na termostacie kotła np. na 70oC. Jeżeli to nie pomoże, kolejnym aspektem może być zbytnio obniżona moc kotła. Do korekty ustawienia mocy kotła potrzebna będzie wizyta serwisanta.
Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania. 
Pozdrawiam, 
________________________________ 
Konsultant marki Junkers

Edytowano przez Ekspert marki Junkers
błąd (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dnia 18.01.2017 o 09:26, Ekspert marki Junkers napisał:

Zauważyłem coś takiego, że piec nagrzewa się do 55-60stopni i wyłącza, kaloryfery są ciepłe jednak
szybko się wychładzają

Jakiś błąd - to wyżej  napisał autor pytania nie ekspert - sorry!

Zastosowane kaloryfery mają małą bezwładność - czyli szybko si nagrzewają i szybko ochładzają. Taka ich uroda.

Ale rzecz jest chyba w automacie, a właściwie w temperaturze włączania kotła.  Kocioł powinien  włączyć się, gdy temperatura w pomieszczeniu kontrolnym (czujnik) spada poniżej np. 20 st. - grzeje wodę o powiedzmy 10 st. tymczasem temperatura w pomieszczeniach podnosi się i czujnik podskakuje do powiedzmy 21 i wtedy wyłącza kocioł.

I tak w kółko. Jeśli masz  za zimno, to może masz źle wyskalowany czujnik?

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...